Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
A következő témában szeretnék ötleteket. Van egy 5x7-es pontmátrix led kijelzőm, ezen szeretném megjeleníteni az A és V betüket. A vezérlésére vannak gondjaim, mivel 12 kivezetésem van (sorok és oszlopok). PIC-cel nem szeretném, gondoltam a 4017-re (végig söprök vele a sorokon-oszlopokon). Más hirtelen még nem sejlett fel bennem, ha valakinek van gondolata szivesen várom. (Egyébként nem tünök el a téma megnyitásával, de sajnos csak kedden leszek gépközelben...)
Hali!
Én is gondolkodtam már ezen, de csak addig jutottam, hogy 4017-es el lehetne vezérelni a sorokat, és azt szinkronizálni egy másik cuccal, ami az oszlopokat vezérli. Azt viszont szerintem csak PIC-el lehetne megoldani.
Szia.
Pár éve a lomexben vettem egy 8x8-as kijelzőt hasonló feledatra. Egy régi Rádió Technika évkönyvben lévő kapcsolás volt az alap. Az abban lévő epromot váltottam ki egy 16F84-el. A program végtelenül egyszerű. Az Eagle-ben nem találtam oszcillátort, ezért egy duo LED-el helyettesítettem .
Valamit úgyis fel kell programoznod. Ez lehet egy ROM, EPROM, EEPROM, vagy (FLASH memoriát tartalmazó) PIC vagy akármi.
Mert diódamátrixal men könnyű ezt a vezérlést elkészíteni! Persze nem lehetetlen... Érdemes lehet a PIC16F84-gel kisérletezni, mer egyszerű az utasításkészlete, gyorsan újraprogramozható és könnyű elkészíteni a ( Idézet: ) nyákot. Lásd "(#24257) gyubear" hozzászólását! S vannak kifejezetten kezdőknek sóló könyvek is PLD: PIC mikrovezérlők alkalmazástechnikája. Vagy a Rádió-Technika Évkönveiben is sokat foglalkoztak a PIC-ces témával. „vasat” Persze vannak PIC és EPROMÉGETŐS "Fórum témák:" is... :nezze:
[link=http://www.acm.uiuc.edu/sigarch/projects/sign2003/]http://www.acm.uiuc.edu/sigarch/projects/sign2003/[/link]
[link=http://www.technology.niagarac.on.ca/students/k/vkennedy/]http://www.technology.niagarac.on.ca/students/k/vkennedy/[/link]
Személyes véleményem szerint. Ez nem fogod tudni megoldani proci nélkül egyszerűen.
4017 + PIC egyébként nem olyan jó ötlet mert elcsúszhat a szinkron. Ezt úgy lehet javítani hogy a PIC valamelyik bemenetére rákötöd a 4017egyik imenetét. Ehhez lehetne szinkronizálni. De ha már 2 ki/bemenetet elfoglalsz miért nem teszel bele egy Shift regisztert. azt hiszem a 74LS164 az az... Most így fejből pontosan nem tudom. De mindenféle képpen akár pic akár nem pic, latch vagy shift regiszter a Te barátod...
Alapgondolatként arra gondoltam: az oszlopokra rakok meghajtótranzisztorokat, a sorokat a 4017 kimeneteire kötöm. Elindul a számláló -> első sor vezérlése, plussz átkötöm egy diódamátrixxal a megfelelő oszlopokmeghajtó tranzisztoraira is a vezérlést ->számláló tovább lép, következő sor és az abból szükséges oszlopok. Az egyetlen bökkenő a diódák sokasága...
Annó én is vacakoltam ilyesmivel, igaz én a pc paralel portjáról hajtottam. Ez egy 8×8-as mátrix volt ledekből kirakva.
Ehhez elvileg 16 párhuzamos vonal kell, de megoldottam 8-al, lévén csak ennyi volt. Akkoriban még nem voltak digitális technikai ismereteim, nem tudtam hogyan kell függvényt egyszerűsíteni, meg karnaugh táblát írni, stb... Viszont megcsináltam, végigzongorázva kapuról kapura az összes kombinációt. Szóval a 8 vonal mindkét állapotát használtam, cserébe 1 lednek mindég világítania kellett, hiszen nem volt olyan állapot, amikor minden 0. Ezt pedig egy basic nyelven írt amatőr progival hajtottam. Beírtam a led sorszámát, az pedig kigyulladt... több sorszámot beírva, és egy végtelen ciklusba rakva írtam ki betüket, számokat, alakzatokat. Talán még megvan a kis játékszer próbapanelon
Szerintem van elég lába a Pic-nek...minek akkor a 4017...mi van ha tényleg elcsúszik az időzítés?
És ha csak pic-et használsz akkor a progi is leegyszerűsödik....szerintem.. Nem tudom milyen kijelzőt használsz és hogy mekkora az áramfelvétele....de azért érdemes megnézni, nehogy meghaljon a pic, ha mondjuk az egész képernyő világít...
A fent említett kapcsolást sokáig próbálgattam. Soha nem csúszott el az időzítés. Miért is csúszott volna el?
Minden sor adat után sor léptetés, minden 9-ik sor reseteli a számlálót. Ha valakinek kétségei lennének, hogy hogyan indul el a számláló, a PIC egyik lábáról közvetlenül is resetelheti. Valóban érdemes meghajtani tranzisztorokkal a ledeket, így nem érheti meglepetés a PIC-et.
Ok lehet nyugodtan használni 4017-et...de minek...ez persze csak akkor helytálló ha van elég láb.
Tranzisztorok helyett ajánlom az ucn2004-et.
Bocs rossz nevet írtam .... sorry... A hejes típus: uln2803
Uh..nem is figyeltem.....köszönöm....és bocsi...
Van egy nagyon jó (a témába pont ideillő) oldal, itt: http://www4.tpg.com.au/users/talking/Construction-Part1.html.
Érdemes ezt is megnézni... :yes:
GABI Te csak a
Idézet: és „V” Idézet: vetűket akarod kiíratni? Másra nem is akarod használni a kijelződet? „A”
Igen, pillanatnyilag csak erre szeretném használni. Tápegységhez gondoltam.
Ha érdekel (és van kétmarék jel vagy kapcsolódiódád) megmézem mit tehetek érted, hogy nekeljen PIC vagy EPROM programozásával bíbelődnöd! De ez nem lessz annyira elegáns megoldás mint a fent említettek valamejike...
Két változat készült el (papíron).
Az első változatban, a karaktereket tartalmazó /tároló/ diódamátrixok, közvetlen lettek egy-egy 4017-tel meghajtva. Így minden diódamátrixnak külön meghajtása van és az IC-k engedélyező bemeneteivel lehet kiválasztani azt, hogy melyik mátrixból jelenjen meg a karaktert. A második változatban csak egy 4017-es IC lett felhasználva. Ez biztosítja a sormeghajtáshoz jelet, valamint tranzisztorokon keresztül a diódamátrixnak is... Itt a megjeleníteni kívánt karaktert, a kollektor kör tápfeszültségre kapcsolásával lehet kiválasztani. Mindkét változatban, csak oda kell diódát tenni a diódamátrixban, ahol a LED-kijelző szegmenseinek is világítani kell. A tápfeszültségek értéke 5V. (A kijelző áramkorlátozó ellenállások értékeit módosítva, 15V lehet a tápfesz felső határa)
Csak 28DB 1N4148 (1N914) -es dióda kell az
Idézet: és „A” Idézet: karaterekhez! Mivel men kell minden szegmensnek világítania.„V” A fen közölt rajzokkal természetesen más karakterek is kiírhatók. Ez már fantázia kérdése. Ha a nyákterv kialakitásakor törekedsz arra, hogy a diódamátrix diódái az 5x7-es LEDMÁTIX szegmenseivel megyeggyező pozícióba kerüljenek, és ha Idézet: okat teszel a diódamátrix csatlakozó pontjaiba, akkor egyszerüen és gyorsan áttudod "programozni" a kijelzőt. Megolgás lehet még, a diódakátrix modulrendszerű kialakítás is.„tördelhető egysoros I.C. foglalat” Sok sikert és jó "programozást" kivánok!
Köszönöm a segítséget és hogy ennyire kidolgoztad! 100pont!
Köszönöm.
Ezeket a rajzokat inkább csak ötletadásnak szántam, még van mit finomítani és egyszerűsíteni rajtuk. Megépítés előtt először próbapanelon célszerű kipróbálni az áramkört (áramköröket).
Az alapötletem nekem is valami ilyesmi volt (de hatalmas segítség, hogy van hozzá egy más általi rajz, ötlet).
v2.1 : (a 2. rajzból kiindulva): - a 4017-el végigmegyek a sorokon közvetlenül (a kijelző áramkorlát ellenállásait berakom az oszlopvezérlő tranyók kollektorkörébe), de minden sornál leveszem a dióda mátrix által a jelet és ráküldöm az oszlopvezérlő tranyók 10k-s bázisellenállására. (Rajzolva kéne tudom...) :yes: (nem tudom hogy a 4017 mit ad ki aktiv kimenetnél... mert akkor nem úszom meg a sor vezérlő tranyókat sem...) Tudom, hogy a Te rajzod elektronikailag korrektebb, de meg szeretném spórolni a tranyókat, és a 93-akat... :yes:
A 4017-es számláló aktív kimenetén H (magas, +UT közeli) szint jelenik meg. Az inaktív kimenetek L (alacsony, GND közeli) szint van jelen. De mellékelek egy adatlatot, ott szeléletesebb...
Ha az áramkorlátozó ellenállásokat az oszlop (+UT felöli) oldalra teszed be, akkor előfordulhat hogy párhuzamosan világitó leddiódák nagyon elhuzzák egymástól a feszt és menfognak egyforma fényerővel vilávítani a szegmensek. A 4093 és 40106-os IC-k az órajelet a nyomóbombok pergésnemtesitését és jelerősítész végeznek. Esetleg elhagyhatók de én ezt nem ajánlom.
Mivel az egyszerűsítés is fő szempont, ezért egy másik vázlatot közzéteszek...
Ennél egyszerübbet már nem tudok elkébzelni, ami még működhet. Természetesen át kell dolgozni az 5x7-es ledmátrixhoz...
Magyon meg leszek dolgoztatva a 100 pontért.
Sziasztok tud valaki nekem segíteni hogy hol talalo (MHE4794)Kijelzőhőz adatlapot!Csak képet találtam!Lcd
Sziasztok!
Kaptam egy 5x7-es modulokból álló mátrix kijelzőt. Készen van, (csak 3 hiányzik) és nem nagyon értek az ilyen bonyolult áramkörökhöz. Látszik a végén, hogy 9 vezeték volt hozzá forrasztva. Ez azt jelentené, hogy gépről lehetne vezérelni? (soros, vagy párhuzamos porttal?) Ha igen, milyen program kellene hozzá? A válaszokat előre is köszi!
Szia,
az alsó és felső vastagabb fóliacsík valószínűleg a tápfeszültség lesz, közte 7 vezetéken a vezérlés. Szerintem próbálj rákeresni a vezérlő IC-k típusára a neten, így könnyebb elindulni.
Szia. Van egy gyanúm, hogy a képek ennek a kijelzőnek a felső részéről készültek. A kijelző vezérelhető pc-ről is, ha meg van az alsó része is. Van hozzá egy Dos-os és egy windows-os demo program amivel vezérelni lehet.
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2013
|
Bejelentkezés
Hirdetés |