Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Az eddigiek alapján két út van:
1, rászánod a kellő mennyiségű pénzt, és veszel olyan mérleget ami ezt tudja (link volt berakva korábban) 2, ha a mechanikus mérleg tudja amit szeretnél, és az a digitális meg túl drága ami ezt tudja, akkor maradj a mechanikus mérlegnél. Amúgy én a harmadik utat választottam (amit te elvetettél), vettem egy kicsi mérleget is ami 200gr-ig mér, de a tized/század grammok is kimérhetők. Ez a kicsi mérleg amúgy egész ügyes, pl. smd alkatrészeket is meg lehet vele számoltatni. A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2024
Mit takar az ezt tudja? Mert az mondjuk milligrammos felbontású volt tán, és én nem írtam, hogy milligramm pontosan akarok mérni. De nekem megfelelne az 1g. Nekem az nem felel meg, hogy nem mér. A mechanikusból pedig hiányzik a nullázás ami sokat egyszerűsítene.
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2024
Nézz szét, hogy mit lehet kapni. Amire tized grammot megadnak, az jó eséllyel a grammot már jól fogja mérni. Amire gramm felbontást adnak meg, az nem fog tudni 1gr-ot megmérni. Tudom, hogy nem ezt vártad, de sajnos ez a helyzet.
Amúgy a mikrofon kérdésed megoldódott? Amit belinkeltek neked (463.423,- Ft), az a leírás szerint 0,1gr-os (tehát közel sem mg-os) Idézet: „Precíziós mérleg – KERN beállítóautomatika, hitelesíthető mérési tartomány max. 12 kg, lépték 0,1 g, mérlegtányér 190 x 190 mm” Szóval igazából az a kérdés, amit írtam: ha van rá anyagi keret, akkor lehet kapni... ha nem szánsz rá ennyit akkor meg az van ami van (vagy keress olcsóbban hasonló paraméterűt). A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2024
Viccelsz? Ezt szerinted honnan tudná kiszopni bárki?
Olyan iszonyatosan nagy a választék, hogy azt fejben tartani lehetetlen. Tessék szépen bogarászni a webet, keresni esetleges szakértő cégeket, felvenni a kapcsolatot, levelezgetni velük, és talán kiokosodsz pár hét, hónap alatt.
Ha belegondolunk 10kg felett már a gramm felbontás/pontosság is 5....6 digit.
Egy 5...6 digites multiméternek is megkérik az árát (vagy bármely ilyen felbontású mérőeszköznek). Amúgy egy ilyen mérleget elfogadnék otthonra én is, tök precízen be lehetne lőni minden receptnél, hogy miből mennyi kell. Csak én nem tudok ennyi pénzt rászánni, de ha lenne egy menő és drága éttermem, oda simán megvenném... A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2024
Nem feltétlenül kell lebaltázni a kollégát, akár még igaza is lehet.
Például 100 mg pontos digitális személy mérlegen gondoltam megmérem a macskát, mert nagyon soványnak tűnt. Hát arra be sem kapcsolt. Ráállok, erre bekapcsolt. Felveszem a macskát, hogy majd akkor jól kivonom a bruttó és a nettó Gafly-ból (manuális Tara funkció), erre az okos mérlegen megjelent egy ikon, hogy "Látom ám hogy macska van nálad." Arra jutottam hosszas elemzések után, hogy ezeknek az erőmérő celláknak fizikailag van hiszterézisük, lelkileg meg szoftverjük.
15kg terhelhetőségű mérlegtől nem lehet elvárni a gramm mérést... méréstechnikában a százalék/ezrelék alatti pontosság már kb a preciziós kategória, nem konyhai. Mennyi is a 15kg ezreléke? na ott kezd méricskélni. A grammos artományban lehet a belső surlódás nagyobb a mérlegben... A multimétereddel a mV-okat sem a 20V méréshatárban méred. (a mérleg méréshatára meg nem "kapcsolható") Erre a célra vehetsz pici tenyérnyi mérleget, helyet kb nem foglal a fiók sarkában/polcon, előkapni sem egy idő...
A százalék? Akkor egy gramm pontosságú mérleg 100g-ig mérhet? 100g 1%-a 1.
De amúgy továbbra is a fő probléma nem a pontosság, hanem az, hogy 34g-ot se mér, ha lassan töltöm.
Ára mennyi? 15Kg-os mérleg kell a konyhába? Ha veszel kb.: 3Kg-osat, az valamivel jobb lesz grammok táján.
Nem, a méréshatárt nem kell keverni a pontossággal... ha 1 % a pontossága, akkor amit 1000g-nak mutat az lehet 990 és 1010 között bármi....
Akkor minek a százaléka? A példádban 1000g-ot mérsz, és annak az 1%-a 10g, ami akkor +/-5g, 995-1005. De ha ezt kell számolni, akkor 1g-nak az 1%-a meg 0,01g. Miért pont az 1000g százalékát kell nézni?
Mert a végkitérésre adják meg minden műszer pontosságát. És még lehet a legkisebb mérhető mennyiség is, amit vagy közölnek vagy nem.. pl a műszer belső surlódása miatt meg sem mozdul x érték alatt, amit te is detektáltál
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2024
Kifejtenéd? Mi a végkitérés és méréshatár közti különbség? Ha azt mondod ezzel, hogy a példádban az 1000g mérésénél annak az 1%-át nézed, továbbra is az a kérdésem, hogy az 1g mérésekor miért szintén az 1000g 1%-át kell nézni az 1g 1%-a helyett?
Az 1% az +/-1%. És az hogy a végkitérésre vonatkozik az 1%, az azt jelent, hogy ha a végkitérés 1000, akkor ott a mért érték 990, és 1010 között bármi lehet.
Ha egy 1000 végkitérésű műszernél csak mondjuk 100-at mérsz, ott ugyanúgy az 1000 1%-a lehet a hiba, vagyis 90, és 110 között bármi lehet. Vagyis a hiba ott már nem +/-1%, hanem bizony +/-10% Vagyis minden műszer a végkitérés közelében a legpontosabb. Ezért is vannak a méréshatár váltások, hogy lehetőleg mindig az adott méréshatár végkitérése közelében legyen a mérés.
De mi az a végkitérés, és honnan gondoljuk, hogy ezer? Azért nem értem, mert azt írtátok, mikor 100g méréshatárú mérlegről írtam, hogy ne keverjem a méréshatárt a pontossággal... Mi a végkitérés? Ha 15 kilós, akkor 15kiló a méréshatára. De az a végkitérése is nem? Hova tér ki tovább?
Javaslom, hogy olvasgass irodalmat a méréstechnikáról.
Eléggé régi és kiforrott tudomány.
Köszönöm, de tényleg nem lehet definiálni?
Az ezer csak szemléltetés, és könnyű vele számolni.
A végkitérés azt jelenti, hogy a mérőmű addig képes kitérni, az a fizikai korlátja. A méréshatár pedig az a legmagasabb bemenő jel, amit még mérni tud. Pl. analóg feszültség mérőknél a méréshatár lehet ezer volt, de a különböző méréstartományoknál a végkitéréshez tartozhat alacsonyabb érték, a méréshatár kapcsolónak megfelelően. Pl: 30, 100, 300, 1000. Ezek az alacsonyabb méréshatárok végkitérés esetén. És a végkitérésre vonatkozó hiba ugyanúgy 1%. Vagyis a 30 esetén +/-0,3; 100 estén +/-1; stb. A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2024
Szia! Köszi, végül ezt a megoldást tudtam sikeresen használni. Mindkét tranzisztor C B E láb kiosztású ez alapján.
Hello! Végre eljutottam odáig, hogy összeraktam próbapanelen, tökéletesen működik. Viszont egyszerre 2 relét kell kapcsoltatnom, mert RGBW LED szalagot vált a kapcsolás két vezérő között. A két relé G5V-2 típus. 12Voltos, kb 500mW. A kettő 1 W, az kb 83mA ezzel hosszú távon nem lesz gondja a tranzisztornak?
Na de akkor ez esetben egybeesik a méréshatár és a végkitérés. És ha 1%, akkor 100g végkitérésű mérleg tud csak 1g-ot mérni.
Hello! El kell hogy bírja, de használhatsz BC337-et is.
Még ennyi irka-firka után sem tudjuk a mérleged típusát, de a többiek már leírták a lényeget. Ha 15 kg a méréshatár, akkor nem is fog neked 5-10 gramm sót pontosan megmérni. Van egy küszöbérték, ami alatt nem fog kijelezni semmit, illetve lehetséges, hogy a további méréstartományban is "ugrálva" jelzi ki a mérési eredményt.
Ez abból ered, hogy a beépített "erőmérő cellák" (mérőbélyegek vannak ragasztva egy olyan fém lapra, tömbre, ami a terhelés hatására elhajlik, deformálódik, maradó alakváltozás nélkül, ennek hatására a mérőbélyegek ellenállása változik), a lehető legegyszerűbben, legolcsóbban gyártott rugós lemezes kivitelűek, ezek a cellák elektromosan hídba kötve egy mérőerősítőre, aminek az analóg jelét dolgozza fel a kijelző egység, valamilyen felbontással. Értelemszerűen itt a legolcsóbb bélyegeket használják, valamilyen ragasztóval rögzítve, a legolcsóbb elektronikával szerelve. A kedvedért, most teszteltem a mi konyhai mérlegünket. Ez egy Selecline EC522, maximum 5 kg méréshatár. Szerintem ennyi bőven elég egy otthoni használatra. Eddig még eszembe sem jutott ellenőrizni, (pedig megtehetném) de most kiderült, hogy az árához képest elfogadható a mérési pontossága, és a linearitása. (Labor etalon készlettel ellenőriztem.) 2 gramm - amikor ráteszem, kijelzi, utána visszaáll 0-ra. (Kisebbre nem reagál.) 3-tól 30 gramm-ig - pontos 50 gramm - 58 a mért érték, efölött kb. 100 grammtól már kevesebbet mutat 4-5 grammal, egészen a végkitérésig. A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2024
Idézet: Ez minden bizonnyal automatikus nullázás következménye, bizonyos küszöbérték alatt nulláz. „2 gramm - amikor ráteszem, kijelzi, utána visszaáll 0-ra”
Nem. Vannak sokkal jobb pontosságú mérlegek, aminek a hibája tized, század százalék is lehet, de azok nem konyha mérlegek, hanem precíziós digitális labor mérlegek, kisebb vagyonért.
Vagyis 1g-ot nem csak 100g végkitérésű mérleggel lehet mérni. De ha olcsó mérleggel akarsz grammot mérni, arra tökéletesek az ékszer mérlegek is. De a 15kg végkitérésű analóg mérlegnél ez nem működik. A skála eleve nem olyan finom osztású, hogy bármit is látnál pár gramm oda vissza pakolásánál. Annyian annyiféleképpen körbejártuk már a témát neked. Remélem már kezded érteni a mérési alapokat. Apropó, már elárulhatnád végre, hogy a mérleged digitális, vagy analóg? Típus esetleg? A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2024
De akkor csak 100g-os mérleggel lehet, ha nem vagyonért, vagyis lehetetlen. Az a helyzet, hogy nem nagyon számít, hogy milyen mérleg, mert ma jönnek érte, és ugyanúgy nem tudom, hogy milyen mérleg működne, mert máshol nekem írtak olyan 5kilós mérlegről, amiről azt állították, hogy normálisan mér, és nem késik, és kb. ugyanennyibe kerül, pedig az 5000g nem 100. Az enyém egy ECG KV 215 volt. És 1g pontosságot írtak rá, keresni is csak erre lehet, és a gyártó oldalán se igen van egyik mérlegről se semmi olyan, amiből vissza lehet számolni grammra. Ezen túl azért csempésszük már be a nullázás tényét! Az mit befolyásol? Szóval van a max. 15kg. De mondjuk ráteszek egy kilós tálat, és ott lesz nulla. Akkor azon a ponton az 1g mérésének a pontossága jobb, mint edény nélküli nullánál? Tapasztalatom szerint nem volt jobb, de elvileg jobbnak kéne lennie, hisz az 1 kilónál van.
És maradva a fő problémánál, nem tudom, hogy milyen pontosságú mérleg kéne ahhoz, hogy minden tömeget mérjen amit beleöntök vagy szórok a tálba. És most ne álljunk meg ott, hogy 2grammot akarok kimérni, hanem ragadjunk le a 34g vizes példánál! Vagy ugyanígy szórtam ki tudja mennyi porcukrot is, és hol mérte, hol nem. De azt automatikus kikapcsolás után nem tudtam követni, mert az már nem az első alapanyag volt. Szóval a mérés hiánya a fő problémám. Mechanikuson, ha esetleg csal is, az aktuálishoz képest, akármennyit mutat, feljebb megy annyival amennyit belerakok, digitálison meg nem. És akkor, hogy ha nem egyszerre teszem rá az egész tömeget, ki tudja mennyivel többet teszek rá, mire annyit mutat, amennyit ki akarok mérni.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |