Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ki mit épített?
 
Témaindító: Dióda, idő: Jan 26, 2006
Ez a téma ha úgy tetszik a mi "kiállítótermünk", nem pedig a ki mit csinált volna másképpen, mások helyett, és legfőképpen nem javítós téma. Minden készüléknek van saját témája, ott kell kitárgyalni a részleteket!
FONTOS! A kapcsolási rajzok keresésére is van saját téma, ott keressetek rajzokat!
Lapozás: OK   1677 / 1679
(#) bbb hozzászólása Jún 14, 2024 / 2
 
Kicsit nehéz volt helyet találni az ssd-nek, ezért kapott új csomagolást... Nagyon kicsit kellett csak csiszolni, hogy beférjen a helyére, s felső borítást nem kapott, így is stabilan rögzült az új helyén Végül az új tokkal együtt kétoldalassal be lett ragasztva, így szellőzhet is és jól is néz ki.
A hozzászólás módosítva: Jún 14, 2024
(#) Medve hozzászólása Jún 17, 2024 / 14
 
Digitális jelgenerátor

Bal oldalon egy Si5351-es I2C-s vezérlésű PLL egység, középen pedig egy AD9851-es DDS. A jobb oldalon egy osztó, hogy a PLL 4kHz-s induló frekvenciáját lentebb lehessen tolni. Ezeket egy Atmel chip kezeli, ami UART-on fogadja a parancsokat amit egy PC-ről, vagy egy telefonon futó terminál alkalmazásból lehet kiadni a megfelelő szintaktika szerint. Például "12000p" a PLL-t állítja be 12kHz-re, vagy 36kd a DDS-t 36kHz-re. Az I2C és a "DDS-busz" az előlapra ki van vezetve, hogy más hardvert is vezérelni lehessen. Eredetileg wobblernek készült, így van egy feszültség bemenete, ezt is ki lehet olvasni egy soros úton beadott paranccsal. Ez a funkció egy Nano-VNA mellett már elavult.
Köszönet Barta Imrének az UART parancsértelmező szakszerű megoldásáért!
(#) lazsi válasza Medve hozzászólására (») Jún 18, 2024 /
 
Nekem vagy 30 éve tervben van egy ilyesmi... Az évtizedek során csak az változott, hogy éppen hogyan, mivel oldanám meg...

Tudom, hogy ez nem a "helyedben mit csináltam volna másképpen" topic, de mégis engedj meg pár megjegyzést:
- DDS választó: Mi történik, ha be van kapcsolva a jobb szélső és a jobbról 5. kapcsoló? Vagyis egyszerre választod ki a GND-t és a + tápot... (Mert késő van, fáradt vagy és nem figyelsz a kapcsolás sorrendjére...)
- UART közösítő: Mi történik, ha a MAX232 és a BT egyszerre akar kommunikálni?
- Ha már van RS232 és BT, akkor még egy FT232 (vagy valami újabb) is elférne... Akkor a PC-vel tudna USB-n keresztül is beszélni, hiszen egy újabb PC-ken már ritkábban van soros port.
- Tök jó, hogy a közepén van egy nagy hely! Ott pont elférne egy kvarc-kályha... Mondjuk 1MHz, és abból leosztva 1kHz - 100Hz

Tetszik az átgondolt tervezés! (Modul rendszerű: vagyis később bővíthető, cserélhető, könnyen javítható)
Jól mutatna egy olyan kép is, amikor látszanak a világító LED-ek...
Írtad, hogy Atmel ... konkrétan melyik típus?
(#) sany válasza Medve hozzászólására (») Jún 18, 2024 /
 
Szegény Si modul kapaszkodik, mint a körmetlen macska.
Különben gratula, nagyon jól néz kis és nagyon hasznos.
(#) kaqkk hozzászólása Jún 18, 2024 / 2
 
Megint akottunk (ez nem óra ) Bemenetválasztó , 5 bemeneti relét kezel . A gomb megnyomása és elengedése után az éppen aktív kimetet le majd 2 s múlva a következőt fel kapcsolja . A Hardver (és sz ötlet) Madzagos érdeme .
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2024
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Jún 18, 2024 /
 
Erősen kísérleti jelleggel: "erősítő" egy bontott NPN tranzisztorral és három ellenállással. Jelenleg 6V-ot kap, elég gyenge a hangerő, de legalább valamennyire működik (a tranzisztor típusa nem olvasható).
(#) Medve válasza lazsi hozzászólására (») Jún 18, 2024 /
 
Köszönöm hozzászólásotokat, Sany: jó vastag drótra tettem rá! Amúgymeg majd fémdobozba kellene valahogy...
Lazsi, igen, baj lenne, ha két DDS-t állítanék be, nem szabad, hogy a nyers tápot is ki lehessen választani.
- UART közösítő: Úgy gondoltam, hogy vagy-vagy, egyszerre nem használom. Csak egy kósza gondolat, még nem kiforrott ötlet, csak olyan vagány volt a telóba beírni, hogy 540kHz-et kérek BT-on át.
- FT232? Igen, az előlapra azt tűztem rá, USB-n keresztül játszom vele. Csak takarékosságból nem építettem bele fixen.
- Kvarc kályha? Akár!
- A proci ATMEGA 328, +bootloader, szóval Arduino. Ha kell a progi megmutatom...
(#) lazsi válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jún 18, 2024 /
 
A rajzon 8Ω-os hangszóró szerepel, amit te használsz, az "nagyimpedanciás", talán 200Ω - 1kΩ. Valószínűleg emiatt gyenge a hangerő...
(#) vrbr válasza lazsi hozzászólására (») Jún 18, 2024 /
 
Mondjuk a bemenetre (a 2,2K elé) ajánlatos lenne egy kerámia vagy
fólia kondenzátor, (1-10uF) mivel ha alacsony ellenállású jelforrást
kap az erösitö a B-E feszültség jóval az ajánlot 0,6 volt alá kerül...
(Mivelhogy söntölödik a B-E közti 100K ellenállás.)
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2024
(#) lazsi válasza Medve hozzászólására (») Jún 18, 2024 /
 
Köszi a választ és a képet!
A korábbi képek alapján azt gondoltam, hogy az előlapon szereplő lyukak mögött LED-ek vannak, amik az adott láb / funkció szerint világítanak...
De már látom, hogy azok csatlakozók! (Újra megnézve az első képeket - egyértelmű.) Így már értelmet kapott az is, hogy miért van + és - közöttük... Írtad is, hogy az előlapra ki vannak vezetve...
Viszont így még nagyobb az elismerésem, hogy ennyire bővíthető!
Gondolom az előlap nem fémből van...

Köszi, de nem használok Arduino-t... Jobban szeretem a "nyers" procit. És számomra a programozás is az "élvezet része"...
(#) Udvari Zsombor válasza lazsi hozzászólására (») Jún 18, 2024 /
 
Próbáltam ~6Ω hangszóróval is, azzal se volt jobb. A rajzot mellékeltem, amit követtem, innen származik. Mit rakjak még hozzá?
(#) proli007 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jún 19, 2024 /
 
Hello! A2,2k helyett tegyél egy 10..47µF-os kondit. (A + a bázis felé)
(#) Vales válasza Kékróka hozzászólására (») Jún 19, 2024 /
 
Öröm ilyet látni 2024. nyarán!
Pláne, hogy idén 40 éve, hogy az első detektorosomat megépítettem 1984. tavaszán, negyedik osztályos koromban.
(#) Udvari Zsombor válasza proli007 hozzászólására (») Jún 19, 2024 /
 
A rajzot nézve a kondi + lábára menjen a hangjel pozitívja? 10µf és 47µf között bármekkora jó?
(#) proli007 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jún 19, 2024 /
 
A hangjelnek alapvetően nincs pozitívja. De az attól függ, hogy melyik pont a pozitívabb DC feszültségű, a bázis, vagy amiről hajtod. De gondolom, valami füles kimenetről hajtod. (Nem PIC-ről, mint ami a cikk ír.)
Egyébként a kondi a DC-t választja le és az alsó határfrekit befolyásolja. De már 10µF-nál is kb. 100Hz az alsó freki. A Hallgató, meg kb. 300Hz-től él, mert telefon.
Amúgy az a gond, hogy egy tranyónak kicsi a bemeneti impedanciája és a soros 2,2k így csökkenti a jelet. A füles kimenet meg kb. 32 ohm, az meg tudja hajtani a tranyót. A bázis-emitter közötti ellenállásra sincs szükség, de hallgató esetén a soros 10 ohmra sincs..
(#) Ge Lee válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jún 19, 2024 /
 
Idézet:
„Mit rakjak még hozzá?”
Még 2db tranyót, és kapsz egy használható erősítőt, ilyen kis 3 tranyós erősítők szoktak lenni az olcsóbb PC hangszórókban.
(#) Lamprologus válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jún 19, 2024 /
 
Az ismeretlen tranzisztornak hogyan határoztad meg, hogy melyik a C és melyik az E lába?
(#) Hp41C válasza Lamprologus hozzászólására (») Jún 19, 2024 / 1
 
Bipoláris tranzisztorok
Készíts el mind a két bekötés szerint a földelt emitteres alapkapcsolást. Mérd meg az áramerősítési tényezőt. Amelyikben nagyobb értéket mérsz, az az igazi földelt emitteres kapcsolás. Feszültséghatárokra ügyelni, max 5V kollektor emitter feszültséget használj.
(#) Skori válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jún 19, 2024 /
 
Ahogy más is írta, 3db tranzisztorral már lehet valamennyire használható erősítőt építeni.
Teesék néhány példa:
Bővebben: Link
Bővebben: Link
Bővebben: Link

Persze minél magasabb az elvárás, annal több alkatrész kellhet...
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2024
(#) Udvari Zsombor válasza Lamprologus hozzászólására (») Jún 19, 2024 /
 
Van alkatrész teszterem, az két pillanat alatt kiírta, hogy melyik láb melyik.
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2024
(#) Udvari Zsombor válasza proli007 hozzászólására (») Jún 19, 2024 /
 
Betettem 10µf 50V kondit a 2.2kΩ helyett, nem hozott javulást. Átépítettem az egészet eszerint, továbbra is 6V a tápfesz, rendes 6Ω hangszóró van rajta.
Ez már szépen működik, adhatok rendesen bemenő jelet, nem torzít, viszont a hangerő még kissé alacsony. Így mit módosítsak?
(#) pipi válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jún 19, 2024 /
 
Ez a kapcsolás szerintem inkább gyengítő mint erősítő...
(#) Udvari Zsombor válasza pipi hozzászólására (») Jún 19, 2024 /
 
Egy fém teás dobozzal leborítottam a hangszórót, "hangszekrény", úgy azért már valamelyest jobb. Esetleg mit módosítsak a kapcsoláson?
(#) proli007 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jún 19, 2024 /
 
Te mindig olyan kapcsolásokat linkelsz be, ami egy mikrokontrollerhez való csipogó.
De azt nem árulod el, hogy mivel hajtod és mit vársz el tőle. Egy szem tranyóval, nem sokra tudsz menni. Belinkeltek Neked több három tranyós kapcsolást. Annak az előnye, hogy az első tranyó erősít, a hátsó kettő pedig csak impedanciát illeszt. Mert feszültségre és áramra is szükség van hogy szóljon egy hangszóró.
De ha 6V a tápfesz, akkor abból le jön a végfok maradék feszültsége, ez tranyónként (alul-felül) kb. 1V. Tehát a kimeneti feszültség csúcstól csúcsig mért értéke, maximum 4V lesz. Ennek effektív értéke (ami munkát végez) 4V/2/1,42=14Veff Ha a hangszóród 6 ohm, akkor a kimeneti teljesítmény csúcsértéke U*U/R=1,4V*1,4V/6R=330mW. Tehát egy zsebrádiónál nem lesz hangosabb sosem. És ez az optimum..
Na ebbe kell gondolkodni, meg hogy mi a jelforrás és az mekkora feszültséget tud leadni, hogy az erősítést hozzá lehessen igazítani..
És ez, nem a "ki mit építene" topik !
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2024
(#) Udvari Zsombor válasza proli007 hozzászólására (») Jún 19, 2024 / 1
 
Most legalább ilyet is próbáltam már építeni.
(#) Udvari Zsombor válasza proli007 hozzászólására (») Jún 19, 2024 /
 
Ilyen lett. Tudom, az ellenállások lábát nem pucoltam meg, de legalább működik. Az ott a hangszórón egy fém teás doboz, "hangdoboz". Ez alapján készült, 6Ω hangszóró és 6V tápfesz.
(#) proli007 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jún 19, 2024 / 1
 
Zsombi! Szerencse hogy a technika és a fejlődés nem rajtad múlt, mert még ott tartanánk, hogy a kőbaltához keresgetnénk a követ. "ez sem jó - ez sem jó"
(#) Jonni válasza proli007 hozzászólására (») Jún 19, 2024 /
 
(#) Gafly válasza proli007 hozzászólására (») Jún 19, 2024 / 2
 
Amúgy lehet akár egy tranzisztorral is ilyen egyszerű erősítőt csinálni, tanulni lehet belőle.
Jobban, mint neten megrendelni egy kész modult.
Sokat segít, ha a működési alapokat elmagyarázza valaki, úgy könnyebb.
(#) Alkotó válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jún 19, 2024 / 1
 
Mivel forrasztasz? Ennyire rossz kinézetű forrasztást már sokkal nehezebb csinálni, mint jót.
Következő: »»   1677 / 1679
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem