Fórum témák
» Több friss téma |
Ez jól működik megépítették vagy 20 eve
És 20 év alatt nem fejlődött a technológia?
Ilyen egyszerű működést ma már biztos bele tudnak egy tokba rakni hogy ne kelljen ennyi alkatrész.
Ezt a hobbit úgy hívják, hogy "rádióamatőr". Megosztottam egy NE612-vel működő szupervevőt. Írtam, hogy ezt a feljebb linkelt vevőt is megépítettem (kijavította a telefon a bejegyzésem, egyes szám első személy volt a szándék). A javasolt vevő tipikus példája a visszacsatolt audionnak. Nincs benne túl sok alkatrész a funkciójához képest. Megtanulni vevőt építeni műszerezettség nélkül nem annyira egyszerű. Egy IC-s RF vevő amatőr sávra nem igazán van. A fokozatokat meg lehet építeni IC-vel csővel, Tranzisztorral, vagy Fet el. Az egyik legegyszerűbb vevő a szinkrodin. Aztán audion, utána valamilyen aktív vagy passzív keverő, KF erősítővel és sávszűrővel az elején. Ha csak venni akar valaki sávokat, vegyen egy gyári vevőt. Viszont ha építeni, ahhoz a fokozatosság elve elkerülhetetlen. KIT ben lehet még gondolkodni. Én építettem ilyet is: Bővebben: Link
Sziasztok! Szeretném tisztázni, hogy amennyiben valaki kezdőként kapcsolás megépítésére adja a fejét, lényegi segítség nélkül eléggé kudarcra van ítélve. Az audionos kapcsolás talán a legegyszerűbb, mert ha jól megy 7 mega fűlre be lehet lőni. Annó én szívtam a varicap kiválasztásával. Labortáp, frekvenciamérő, oszcilloszkóp, szignál generátor, kéziműszer, esetleg GDO a minimális feltétele bármely saját konstrukció kialakításának. Ha a műszerezettséget el akarja valaki kerülni, indíthatja a próbákat egy DDS VFO kitel, mert legalább a frekvencia ismert és a VFO jele stabil és tiszta. Ezzel már könnyen lehet szinkrodin vevőt csinálni, ami nagy eséllyel meg is szólal. A VFO val és egy szkóppal lehet hangolni sávszűrőt (Wobbler, LNA azert nem olyan gyakori mint egy szkóp). Sajat tapasztalatból beszélek, belement pár év amíg megjött az a rutin, hogy a rádiókat fokozatonként kell építeni, tesztelni, előhangolni és csak a vége az igazi öröm.
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2024
Bővebben: Link Olcso tranzisztoros direkt keverős vevő. 30 perc munka után szól az amatőrsáv, ha van hozzá egy VFO vagy egy szignál a közelben.
Ezt se hagyjuk ki, sok fejlesztési, egyszerűsítési lehetőség van benne.
https://www.sm7ucz.se/Mousetrap/Mousetrap.htm
Itt is van egy másik hasonló 2 sávos DC vevő hasonló hangolással:
A "mezítlábas" Onno amatőrtársunk egyszerű vevő A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2024
Üdv!
Környékünkön mennyire elterjedt a QRSS adásmód? Van valakinek közületek vele tapasztalata? Nemrég felfedeztem ezt a weblapot: PA2OHH SIMPLE QRP EQUIPMENT és felkeltette az érdeklődésemet a dolog (illetve végiglapozva az oldalt emlékszem rá, hogy régen már láttam ezt az oldalt de megfeledkeztem róla, akkor annyira nem fogott meg). Magyar nyelven nem sokat találtam, esetleg tudtok magyar jeladóról?
WSPR jobban ... lásd wsprnet.org oldalt ...
Az eredmény csak ez:
Access denied You are not authorized to access this page. A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2024
A főoldala se jön be ?
https://www.qsl.net/pa2ohh/index.html PA2OHH a https://www.qsl.net/pa2ohh weboldalon. PA2OHH qsl.net
A https://www.wsprnet.org/drupal/ nem jön be neki ahogy nekem sem.
Érdekes, hogy a Spot Database meg bejön, bár érdemes megnézni a felső három bejegyzést. Idézet: „Timestamp Call MHz SNR Drift Grid Pwr Reporter RGrid km az Mode 2033-04-30 09:20 M0MBO 7.040057 -16 -3 IO91 2 GI7DZE IO74cu 491 322 W-2 2033-04-30 02:04 NR3M 7.039993 -26 0 EN90vm 0.2 GI7DZE IO74cu 5509 47 W-2 2030-10-04 11:24 DL4MFC 21.096119 -18 0 JN58qc 0.2 GM1OXB IO87lp 1430 323 W-2” Méghogy nincsenek időutazók...
Az természetesen bejön.
Ami nem az a wsprnet.org
FLL el kiserleteztem en is. Aztan szep lassan elmosta a DDS az ugyet. Nekem az FLL par perc utan elvesztette a stabilizalasi kepesseget. Ujra kerestem frekit, aztan megint. Osszessegeben jo moka volt. Ennel a projektnel nekem az tetszik, hogy tenyleg a szemetbpl van stabil vevo.
Vasárnap nagy nap lészen, még nem késő rákészülni.
Sgeits legy szives, hogy pontosan mi az esemeny illetve a keszulek adni is fog, vagy emleknap inkabb?
Évente néhányszor bekapcsolják a gépadót, természetesen adni is fog távíróban.
Élőben vételre (ezeken felül) pár ötlet:
Ruhaszárító kötél (ha nem műanyag), földelés és laptop. Vagy Beat oszcillátor (20 kHz). Vagy szelektív rezgőkörös előerősítő, és oszcilloszkóp. Vagy mindezek felett FFT képes oszcilloszkóp. Vagy mérővevő. De szerintem magát a közvetítést is érdemes megnézni...
Az FFT képes oszcilloszkóp valószínűleg csak a jövő héten jön meg, de a többi van, vagy könnyen összedobható.
200m fölötti huzalantennát is ki tudok húzni, elfér... Majd belehallgatok mérővevővel, jobb mint egy hangkártya.
Régen az ilyenekre kitelepülést/pikniket szerveztünk.
Én sajnos csak a videó közvetítést néztem meg.
Értem.
Ahol voltam nyaralni, láttam egy kidobott porszívót, gondoltam, letekercselem, és egy ismerőstől kölcsönkért laptoppal alkotok valamit, de szerencsére nem kezdtem el küszködni vele.
Elvileg egyébként nem kellene akkora kihívásnak lenni.
Csodálkozom is, hogy nem sorakoznak az ujjongó beszámolók...
Ma mar erdemesebb az SDR iranyaba fejlodni. Sokkal nagyobb eredmenyt lehet elerni rovidebb ido alatt, pl az i/q alapu direkt konverzios architekturaval, foleg ha valaki jartas a sw teruleten is.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |