Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Egyfázisú villanymotor fordulatszám szabályozása
Témaindító: mikado, idő: Okt 25, 2005
Témakörök:
Hát igen, mondjuk az kérdéses, hogy milyen az áttétel pontosan, én csigaáttételre gondoltam
Meg lehet-e hajtani fordítva ?(nemkizárt) de ezt a topicnyitónak kellene tudnia. de akkor sincs vész, mert akkor meg kell csinálni mindkét fázisra a pwm-et és akkor már fékezni is tud (ilyenre is tudnék példát mondani)
Azt tapasztalatból tudom, hogy az egyfázisú aszinkron motort nem lehet irányváltással fékezni úgy, mint a háromfázisút (amit a régi esztergályosok kontrázásnak hívtak). Indukciós motort hatékonyan és jól szabályozhatóan fékezni csak egyenárammal lehet. Egyébként vannak barkács esztergapadok, amelyeket egyfázisú motorral szerelnek és változtatható a forgásirányuk. Menetközben nyugodtan átkapcsolhatod a forgásirányt, nem fog történni semmi, az eredeti irányba forog tovább. Ha van módod, próbáld ki! Elég érdekes kisérlet.
azt nem tudom megnézni, de van itt nálam olyan tolókapunyitó vezérlés aminek van fékező funkciója, ezt azért építik bele met a lendületbe lévő forgórész és a kapu tehetetlensége miatt még néhány centit mozogna, ami nem jó. egyszer megmértem, ha jól emlékszem 60-70Voltot adott le, és úgy megfogta a motort mint amit odaheggesztettek volna.
Viszont mintha váltóáramot mértem volna, sőt biztos is, mert olyankor (kb1 másodpercre) hülye búgó hangot ad. Amúgy annyira nem vágom ezeket az asszinkronmotorokat, csak ezeket a kapunyitókat ismerem, mert már jópár éve javítom őket.
Gyanítom, hogy ott is egyenárammal fékeznek, de egy diódával, esetleg tirisztorral egyutasan egyenirányított váltóárammal. Az is tökéletesen fékez, csak erősen búg.
Hello!
Miből gondoltátok, hogy egy csörlőt, leeresztő üzemmódban csak fékezni kell? A csigahajtások zömét, nem lehet ellenoldalról hajtani. A csörlő, egyfajta emelőmű, ahol viszont alapkövetelmény, hogy feszültség kimaradás esetén ne essen vissza a teher. Tehát leeresztő irányban is hajtani kell a motort. Erre csak a kérdés feltevője tud választ adni. üdv! proli007
Mivel az illetékes idáig csak a kérdést tette fel, magam próbáltam kitalálni, miért csak leeresztő üzemmódban érdekli a fordulatszám csökkentése. Egy csigahajtóműves emelővel, ha emeled a terhet, a motor kikapcsolása után sokkal, nagyon sokkal rövidebb úton áll meg, mint leeresztés esetén. Emiatt sokkal nehezebb lefelé pontosan megállni. Úgy gondoltam, ezt a problémát gondolta megoldani a fordulatszám felezésével. Az egyenáramú fékezést természetesen a motor kikapcsolása után gondoltam.
"Küldő: ferci
Targy: re -------------------------------------------------------------------------------- Szerintem tök felesleges velem vitatkoznod... 1., idéztem szakirodalomból; 2., légyszi a többieknek is írj vissza. Már ne haragudj, de ha frekvenciaváltónak a bemenete 1 fázis, de 3 fázisú motort kötök, rá attól a motor még mindig 3 fázisú marad. Ezt meg senki sem vitatta... ebben meg ne oktass, nem szükséges... Üdv, ferci " Az oviban is nyári szünet van??? Ne írogass nekem légy szíves! Nem vitatkozom! Leírtam a véleményem, amire te reagáltál UTOLSÓ KÉNT, arra válaszoltam. 1. a szakirodalom elég gyakran téved… sajnos… 2. Külön-külön nem válaszolgatok mindenkinek szerintem elég, ha az utolsó helytelen hozzászólásra válaszolok. Nem is állt szándékomban oktatni. „Vigyázz azért magadra... ” Ne aggódj, az egy fázisú aszinkronmotor biztos nem teker fel
Nos, privát levelet nagyon gusztustalan dolog feltenni... szerintem. Főleg úgy, hogy nem tisztán látszik, mit írtál abból te.
Egyébként oviban utoljára kb. 55 évvel ezelőtt jártam. Tiéd a bal felső szmájli a "Több"-ben.
Amig nem voltak frekvenciaváltók, vagy még tul drágák voltak ilyen feladatra a dahlander kapcsolást illetve tekercselést is használtak... erre a feladatra , vagy keresni kell egy ilyen motort, vagy át kell tekercseltetni a
meglévőt. Ez adott esetben olcsóbb és megbizhatóbb megoldás is lehet... Ez a gyakorlatban ugy müködik, hogy az egyes pólusokhoz tartozó tekercsek kivezetéseit vagy sorba , vagy párhuzamosan kötjük és így az eredő pólus szám is soros kapcsolásnál duplájára nő, tehát a fordulat a felére csökken... A leadott teljesítmény is csökken, de lefelé ebben a feladatban nem kedvezőtlen hatás...
Sziasztok!
Köszönöm a sok hozzászólást, igaz néhány nem éppen építőjellegű volt. Időközben a probléma is megoldódott, mégpedig még egy csigakerék beiktatásával, amit tetszés szerint be ill. ki lehet iktatni, igy a felvonót egy mozdulattal fele sebességre lehet kapcsolni. Üdv mindenkinek:kota
jól látom?
a srác megoldotta a saját problémáját? Hejj... de fölöslegesen agyaltunk itt
Van ilyen..
Hello!
Fázishasításos módszerrel, hogyan csökken a teljesítmény, lineárisan vagy logaritmikusan vagy, más a karakterisztikája?? Teljesítménycsökkentéssel arányosan csökken a fordulatszám is? Egy villanymotor ~1460 ford / perc-t forog, át lehet kötni 730-as fordulatra? Ha igen akkor, milyen villanymotor felel meg ennek a követelménynek? Kösz
az 1460-as fordulat alapján az valószínűleg egy aszinkronmotor. szerintem át kéne tekercseltetni hogy fele fordulaton menjen, még két póluspárt kellene beleépíteni, vagyis nem egyszerű.
vagy pedig a hálózati 50hz-et 25hz-re csökkenteni úgy, hogy szinusz maradjon... ez felejtős. egyszerűbb, ha veszel egy másik motort.
Esetleg,ha tachogenerátort,vagy valamilyen fordulatszámfüggő visszacsatolást lehetne illeszteni a motorhoz,akkor talán megoldható lenne a fordulatszám csökkentése.
Hello!
Arra volnék kíváncsi hogy ha a linkelt cikkben léévő fázishasításos teljesítményszabályzót megépíttem akkor egy asszinkron motor fordulatát tudom vele szabályozni? A másik kérdésem a cikkel kapcsolatban hogy a diódák ami k vannak benne milyen típusúak? És a tekercset hogyan lehet elkészíteni? segítséget előre is köszi.
nem lehet vele..
Diódák? ott a kapcsolási rajzon 4 db 1n4007 s egy diak, DB3 azt hisszem. tekercs?, pc-tából vettem egyet ki.. Üdv
Értem, nekem fix fordulat kellene. Maradok a több áttételnél
Szóval a tekercsre nem túl érzéken yaz áramkör? Ha pc tápból kiveszek egy tekercset azon az egy ferritgyűrűn több tekercs is elhelyezkedik egymás felett csak az alsót hagyom rajta a többit letekerem az jó?
Kösz asegítséget.
Még egy dologban nem vok biztos így inkábbmegkérdezem szóval az áramkört megépítem akkor a rajtban mellékelt bekötés helyes?
hm ez nagy kár akkor frekiválós szabályzás kellene?
Sziasztok !
Lenne egy kérdésem , lehet hogy nem pont jó helyen teszem fel akkor bocs! Van egy 3 fázisú 5,5 Kw-os villanyomotor ami körfűrészt hajt. Ezt a motort kikapcsoláskor le kellene fékezni biztonsági okokból . Érdeklődnék tud-e valaki olyan megoldást ami készen kapható valamilyen üzletben .Frekiváltó szóba se jöhet túl drága!! Valamilyen ellenáramú fékezésre alkalmas készülék kellene , vagy valamilyen rajz ami szerint megoldható . üdv.: Villanyos74
Ezek a motorok pillanat alatt megállnak, ha a kikapcsolás után bármelyik 2 pontra (ahová üzemben a fázisok kerülnek) 6-12V DC-t kapcsolsz. Csak legyen eléggé terhelhető a tápforrás, mert a tekercs Ohm -os ellenállása (még sorba kapcsoltan is) 1-2 Ohm .
Szerk: A szükséges feszt a próbák döntik el, mit ahogy a rákapcsolás szükséges időtartamát is.
Köszi a gyors választ !
Hali mindenki!!!
Építek egy állványos fúrót és sehol nem találok valami jó kis kapcsolást az ehez való villanymotor fordulatának szabályozásásra, esetleg valaki tudna nekem egy ilyet küldeni? (mosógép motorral lesz megcsinálva na most nem tudom hogy egy ilyen motor milyen áramfelvétellel jár ha lehet akk ennek megfelelő legyen) Ha valaki tud segítsen please, előre is köszi!!
Ha, fúrni is akarsz vele, inkább az áttételezésen gondolkodj.
Két egyforma lépcsős tárcsa. De ez már nem elektromosság.
aha!!
értem hát sajna nekem nem új a "mocim" úgyhogy akk marad az áttét habár ez a megoldás nekem nem igazán tetszik.na mind1 azért köszi |
Bejelentkezés
Hirdetés |