Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DDS generátor
 
Témaindító: faferi, idő: Jún 8, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 5
(#) Prinner válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Nov 8, 2006 /
 
Az égetőmmel lesz a baj, mivel a HE-n lévő frekvenciaszámláló HEX-e sem ment be egyikbe f84A-ba sem.

ProPic2-es égetőm van, 16f877A-val, 16f628-al gond nélkül ment, nem tudom mi a baja. Igaz, nem az eredeti ProPic2 csak annak egy egyszerűbb változata (nincs benne a feszültségszabályozó).

ProPic2
(#) Ferkógyerek válasza Prinner hozzászólására (») Nov 8, 2006 /
 
De azért a +5V-ot és a 13V-ot megkapja az égető?
(#) bbatka válasza Prinner hozzászólására (») Nov 8, 2006 /
 
Nekem is ilyen az égetőm. Soha nem volt gondja a Pic16f84a-val. Valóban a tápfeszültség stabilitással lehet gond. Volt olyan dugasztápom amelyikkel egyszer égetett máskor meg nem.
(#) Prinner válasza bbatka hozzászólására (») Nov 8, 2006 /
 
Megmértem szkóppal a Vpp lábakat, égetéskor ~12,3V ugrik fel rajtuk a Vdd 5V-ig is kimegy. Mindegyik PIC-emet olvassa, égeti csak az f84A-t nem tudja. A tápfesz egy kicsit kevés, 14V körüli, de a 7,5V-os Zenert kicseréltem 5,6V-osra.
(#) Gory válasza Prinner hozzászólására (») Nov 9, 2006 /
 
ITT van egy nagyon egyszerű sorosporti égető, amit pl az IC-proggal tudsz használni. A 16F84A-t tuti égeti és külső táp nélkül megy, minden gépről. Kb 200 Ft-ból megvan. Nekem bevált.
(#) Prinner hozzászólása Nov 21, 2006 /
 
Végre sikerült összehozni a sorosporti DDS-t, most egy olyan DDS-t akarok amit 4X4 es tasztarúráról vezérlek kijelzőnek pedig karakteres LCD-t. Összehoztunk első lépésként egy egyszerű progit: RA0-n van egy nyomógomb, ha ezt lenyomom, akkor at Eporton kiadja azt a soros 32 bites tuning wordot
Megnéztem szkóppal, a progi lefut, viszont az AD9835 nem csinál semmit, még referencia sincs
Ha kiveszem a PIC-et, akkor van referencia.
Ez mitől van, és szerintetek jó ez a progi???
(#) Prinner hozzászólása Nov 21, 2006 /
 
Ja, itt a progi linkje:
LINK_1
(#) Prinner hozzászólása Ápr 9, 2007 /
 
Ide is beírom, háha vkinek hasznos lehet még:

Írtam egy progit 16f877a-ra AD9835 vezérlésére: 4X4 tasztról lehet beírni a TW-t hexában, amit megjelenít HITACHI lcd-n is, a 8. hexa után kiküldi a DDS freq0-ás regiszterbe, aztán ennyi. Egy kis gond van még vele: az lcd csak néhány mclr resetre inicializálódik. Azóta már sikerült ezt a hibát kibuggolnom, de viszont a progit is továbbfejlesztettem, hogy közvetlen a beírt frekvenciát számolja át TW-é majd küldje el a DDS-nek.
Sajnos az új progiban elég sok még a hiba, most dolgozgatok rajta, ezért ezt még nem rakom fel.
De a régi 100%-os (az LCD-t leszámítva).
Bekötés, és egyebek a commentben.

LINK_2
(#) László zs hozzászólása Szept 5, 2007 /
 
Melyik boltban láttatok DDS IC-t, illetve honnan szereztétek be? Mi a tapasztalatok az előállított jelekkel (helyettesíti a függvény generátort)?
(#) Ferkógyerek válasza László zs hozzászólására (») Szept 5, 2007 /
 
A DDS IC-k beszerezhetősége igen nehéz.
Ha valahol mégis lehet kapni ott csillagászati áron van.
Ha függvénygenerátort akarsz építeni max 20 MHz-ig akkor inkább ajánlom az ilyenre fejlesztett ICket.
PL MAX038
Én a DDS ICknek néhány speciális esettől eltekintve inkább a rádiófrekvenciás alkalmazásokban látom értelmét.
Ha rádiófrekvenciás szignált szeretnél építeni az más akkor annak egy nagyon hasznos kis áramköre lehet egy DDS IC.
(#) boldivi válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Okt 2, 2008 /
 
Sziasztok!

Csináltam egy kapcsolást AD9834 IC-vel. Az IOUT és IOUTB kivezetések 220 Ohm-mal GND-re vannak köve. Szűrő nélkül mérek frekvenciát a kimeneten, de amint rákapcsolom a szűrőre, sem ezen a ponton, sem a szűrő kimenetén nem mérek semmit. A szűrőre 50 Ohm-os ellenállással vezetem a kimenetet. A szűrőt úgy méreteztem, hogy 24-25MHz-nél már kezdjen vágni. 66MHz oszcillátort használok az áramkörhöz.
A szűrő kimenete egy kondenzátoron keresztül SA612-be megy. A frekvenciát változtatva különböző füttyük hallatszanak, de nem igazán fog semmi rádióadást.
Mi lehet a gond?
(#) Ferkógyerek válasza boldivi hozzászólására (») Okt 2, 2008 /
 
Szia!

Tehát a szűrő nélkül szolgáltatja a kívánt frekvenciát, a szűrő beiktatásával pedig nem? Le kellene rajzold a szűrőt.
Egyébként az AD9834-es referencia frekvenciája max 50MHz, de a tapasztalat azt mutatja hogy túl lehet őket húzni. És hogyha a szűrő nélkül megfelelő a kimeneti frekvencia akkor nem ez lesz a gond.

Idézet innen: HamWiki

Idézet:
„A DDS kimeneti jelének rendkívül kicsi a fáziszaja, de a működéséből kifolyólag több hamis frekvencia is előáll, melyek szintjét nem lehet nullára csökkenteni. A fázisakkumulátor ill. a kerekített érték véges felbontása, a kimeneti D/A átalakító felbontása (hány bites), értékváltáskori túllengései, az alap órajel és a tápfeszültség zaja mind megjelennek a kimeneti spektrumban. Ezért a DDS jelét közvetlen módon nem célszerű felhasználni. Vételi keverőt táplálva több hamis fütty és fals vételi pont keletkezik, ezáltal az elérhető minőség sajnos nem megfelelő. PLL szintézerek referencia frekvenciájaként viszont kitűnően használható, rendkívül gyorsan és finoman hangolható és eredőben igen tiszta lokáljel állítható elő ilyen hibrid DDS/PLL áramkörökkel.”

(#) boldivi válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Okt 4, 2008 /
 
Szia!

Köszi a választ!

Tegnap megmértem a két kimenet között és tudtam egyszerű multiméterrel is mérni a frekit. Ma egy haverom szkópjával megnéztük a kimeneteket. A GND is bármelyik kimenet között a jel amplitudója 20mV csak! A lezárás 220Ohm. A szűrő után már az 5mV-ot sem éri el a jel.
4MHz-től növelve a frekvenciát (scan) lehet fogni gyengén néhány rádióállomást. Gondolom a keverő freki kis amplitudója miatt.

Érdekes nekem az 50MHz korlát. E topikban van egy link valami szimulátorról, az valóban nem fogad el 50MHz-től nagyobb jelet. Ám az AD honlapjára menve és ott kiválasztva már megengedi a max. 75MHz-et, ugyanis nekem az adatlap is 75MHz maximumról regél AD9834 esetében. (Nem abszolut maximumként.)

Netán valamit félreértettem az adatlapjából?

Csatoltam a szűrőt. Az IC kiét kimenete 220Ohm-mal van terhelve. Az egyik ilyen kimenet csatlakozik erre a szűrőre.


Amit vételnél észleltem az a rádióknál megszokott halk fütty helyenként.

Filter.pdf
    
(#) Ferkógyerek válasza boldivi hozzászólására (») Okt 4, 2008 /
 
Szia!

Felmentem az Analog oldalára és ott valóban 75Mhz van írva, sőt az ott szereplő adatlapon is. Nekem egy régebben lementett adatlap volt a gépemen az AD9834-ről, és azon meg 50Mhz szerepel.

A szűrő korrektnek tűnik, ha gyenge a jel tegyél utána egy erősítőt.
(#) boldivi válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Okt 4, 2008 /
 
Oáá..Oáááá...!

Pedig legalább fél voltnak kéne a kimeneten lenni.
(#) ha1drp válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Okt 4, 2008 /
 
AD9834bru_ : 50MHz
AD9834cru_ : 75MHz
(#) boldivi válasza ha1drp hozzászólására (») Okt 4, 2008 /
 
Hohó!

Megvan a megoldás. Sejtettem, hogy az adalék betűkben lehet a kutya elásva! Lehetséges, hogy ez okozza a jel ilyen mértékű csökkenését?
(#) Medve hozzászólása Okt 5, 2008 /
 
Ezzel az 50 vs 75 MHz-el egy világ dőlt össze most bennem. Rosszul választottam (Én is 66-tal hajtottam, szóval bírja, de jelszintet még nem mértem.) De boldivi, használj egy gyors OPA-t, vagy egy MOSFET-es fokozatot, az segíthet.
(#) boldivi válasza Medve hozzászólására (») Okt 5, 2008 /
 
Nahát, együtt érzek veled teljesen! Azt hiszem a MOSFET utólagos beépítése joban megoldható.
(#) Ferkógyerek hozzászólása Okt 20, 2008 /
 
Sziasztok!
Elkészültem a legújabb DDS VFO-val.
Az alapja egy AD9951-es.
A frekvencia tartománya 2-200MHz, a kimenő jelszint pedig -15 - +10dBm között folyamatosan szabályozható, hála az AD8368-as erősítőnek.
2MHz alá is lemegy, de az erősítő ezt az alacsony frekvenciát már nem nagyon szereti és erős jelszint csökkenéssel reagál rá. A nagy üresség a nyákon egy kimart alutömb helye a kvarc oszcillátoron, melynek célja az oszcillátor állandó hőmérsékleten tartása. De a fűtés ellenállása még nem jött meg úgyhogy még nem raktam rá.
Az áramkör egy komplexebb műszer része lesz, ha elkészülök vele teszek fel képeket a "ki mit épített"be.
(#) elektromosgyalogos válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Jan 15, 2009 /
 
Gratulálok, nagyon profira sikerült!
(#) Ferkógyerek válasza elektromosgyalogos hozzászólására (») Jan 15, 2009 /
 
Köszi! És ami még fontosabb hogy amióta elkészült nyúzom és kifogástalanul működik. Ahhoz képest hogy prototipus és a bonyolultsága miatt deszkamodell sem készülhetett belőle.
Amúgy egy összetettebb műszer részét képezi amiről a Ki mit építettben már tettem fel képeket.
(#) Kera_Will válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Jan 16, 2009 /
 
Hello !

Gratula a DDS / ant mérőhőz !

OFF:

De miért nem a NWT500at csináltad meg ?

Az 500MHzig megy és kiegészítő fejekkel sok mindent lehet mérni vele.

nwt500

Van itthoni gyártmányú elérhetősége a panelnek is.

most már vannak magyar nyelvű fordításai is a vezérlő programjához

Ez az egyik utolsó soft verzió

ON:
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 16, 2009 /
 
Valamiért rosszul ment fel az első link

nwt500 oldala

(#) elektromosgyalogos válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 16, 2009 /
 

Valami hasonlón dolgozom én is. Az nwt-500 mobilhoz hasonló, csak saját fejlesztés a saját igényeimnek.Rendeltem néhány ingyenes mintát az Analógtól, de sajna a legnagyobb is csak 300 Mhz master fclk.....
(#) Ferkógyerek válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 16, 2009 /
 
Az igazság az hogy volt itthon egy AD9951-em elfekvőben. És amire a Hasix fórumon újra feléledt az NWT500-as topic addigra már kész volt a műszer.
Nagyon tetszik az NWT500 is de kicsit borsos az ára mire mindent összeszed az ember.
(#) Kera_Will válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Jan 17, 2009 /
 
egy ötlet hídas mérésre :

return loss bridge

return loss bridge elvi rajza

Jó ez az AD gyártmányú logaritmikus erősítő 500 megáig
(#) Ferkógyerek válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 17, 2009 /
 
A 8307-es ilyen alkalmazására még nem láttam példát.
Nagyon ötletes és megfelelő kialakítás esetén igen nagy lehet a pontossága. Ha jól számolom(és minden egyéb tényezőt ideálisnak veszünk) akkor a legkisebb SWR amit még meg lehet mérni vele 1,000002.
Persze ez a gyakorlatban nem kivitelezhető. Ebböl is látszik milyen jó kis IC (csak ne lenne olyan drága).
Az antenna analizátoromban van beépített, bár ez iránycsatolós így jóval pontatlanabb a híd rendszerűnél. Azért mellékelek egy mérési eredményt 2-200MHz-ig 50ohmos műterheléssel lezárt kimenetnél.
2-100MHz-ig elég jó 28dB a return loss de mint látható 160-200MHz-ig viszont már csak 20dB.
Ha ennél pontosabb mérés kell akkor van egy híd rendszerűm amit HA8ET cikke alapján építettem már jó pár éve.
De ez már erősen OFF itt a DDS topicban.
(#) foxi63 hozzászólása Jún 4, 2009 /
 
Üdv.
Szeretném megkérdezni hogy hol lehet beszerezni itthon az AD9835-ös IC-t,
(#) Ktulu válasza foxi63 hozzászólására (») Jún 4, 2009 /
 
Következő: »»   2 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem