Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Vezeték nélküli gyertya
 
Témaindító: vicsys, idő: Okt 28, 2008
Lapozás: OK   4 / 59
(#) Travolta hozzászólása Nov 5, 2008 /
 
Nem tudom, h felvetette-e valaki az öletet(sajnos még em olvastam végig a fórumot),de lehet kapni telefonokhoz kis hívásjelző "ékszereket".
Esetleg vevő oldalon azt is fel lehetne használni.
De ez csak egy ötlet.

Ha esetleg már felvetődőtt ez a táma akkor bocsi.

Üdv:Travolta
(#) Márk válasza Travolta hozzászólására (») Nov 5, 2008 /
 
Igen volt már róla szó, de azt hiszem csak az eredeti funkciójára való használatról.
(#) djyuri hozzászólása Nov 9, 2008 /
 
van már valakinek kész gyertyája?
(#) GAZ válasza djyuri hozzászólására (») Nov 15, 2008 /
 
Nekem elkészült, de nem lett olyan szép, mint Attila86-nak. Valami miatt zavaros lett a zselé.

Mikor kiöntöttem, tele lett apró buborékkal, az áramkörből nem látszott semmi. Azért, hogy ki tudjanak jönni a buborékok, forró vízbe tartottam jó sokáig a poharat. Ettől ki is jöttek, és nagyon szép víztiszta lett az egész, de mikor kihűlt opálos lett az egész. Lehet, hogy rossz zselét vettem?

Egyébként az áramkör működik a korábbi hozzászólásaimban leírtak szerint.
(#) Matt válasza GAZ hozzászólására (») Nov 16, 2008 /
 
Hali!

Melyik kapcsolást építetted meg? Mármint nem azt ami a gyertyában van, hanem ami a primer tekercshez tartozik. Melyik ad elegendő gerjesztést egy asztalon keresztül?

Üdv
(#) Szebence válasza GAZ hozzászólására (») Nov 16, 2008 /
 
Én mindkét kapcsolásra kíváncsi lennék a primmerre és a szekunderre is!
Kezd tisztázódni bennem ez az egész...
A primmer oldalon van egy kapcsolás áramforrással, tekercs-csel,stb, a szekunder részen, ami a gyertyába van öntve, ott pedig led van 1-2 egyéb alkatrész és egy másik tekercs és így egymást gerjesztve világít a led.

Jól gondolom?

Valaki belinkelné a primmer és a szekunder kapcsolási rajzokat?

Előre is köszi!
(#) Attila86 válasza Szebence hozzászólására (») Nov 16, 2008 /
 
Olvass vissza! Skori már belinkelte.
(#) Szebence válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 16, 2008 /
 
Itgen azért kérdeztem én is, hogy melyik kapcsolás jó, mert köbzöli írta, hogy a skori-é nem működött.

Az lennem ég a kérdésem, hogy írtad, hogy 60m, 0,2CuZ
Ha nekem 1mm-es CuZ-m van és nem is tudok beszerezni másfajtát, akkor hány menet kell és mekkora legyen a csévetest?
Ez a primmer része... Szekunder résznek melyik kapcsolást lehet megépíteni, ami ezzel működik?

Jah még anniy, hogy erre a kapcsolásra 9-12V-ot kell kötni?
(#) GAZ válasza Szebence hozzászólására (») Nov 16, 2008 /
 

Mint már említettem, én nem olyan megoldást szerettem, volna, hogy az asztallapon át folyamatos legyen az energiaátvitel, hanem olyant, hogy csak időnként legyen "feltöltve" a gyertya. Azt szerettem volna, hogy minél kevesebb menetszámra legyen szükség, és minél kevesebb legyen a gyertya fogyasztása.

A primer oldalon a korábbi hozzászólásaimban látható (kapcs. + fénykép) áramkört használom töltésre, úgy hogy egyszerűen ráhúzom a pohárra. Az 1F kondi feltöltése 4.5V körüli feszültségre kb. 20 percig tart.
Egy töltéssel kb. 12-15 óráig működik.

A szekunder oldalon az itt mellékelt kapcsolást csináltam meg. Itt azért van egyel több menet, mert a pohárfal vastagsága miatt a tekercs keresztmetszete kisebb, mint a primer tekercsnek. Egy töltéssel kb. 12-15 óráig működik.

DSC02324.JPG
    
(#) Szebence válasza GAZ hozzászólására (») Nov 16, 2008 /
 
Köszi szépen a választ, szerintem ezt fogom megépíteni.

Viszont ha ezt építem meg... Akkor hogy méretezzem a tekercseket?
Van 2db ~80cm hosszú 1mm átmérűjű CuZ huzalom.
(#) djyuri válasza GAZ hozzászólására (») Nov 16, 2008 /
 
Üdv

csúcs szuper!

ez a 12-15 óra jelentős!!!

Egy olyan kérdésem volna,hogy most idén én hangfal építkezésben vagyok,így továbbra is szeretnék venni és nem készíteni egy ilyet.

Ha sikerül rájönnöd,hogy miként tudod tisztává/átlátszóvá tenni a zselét,akkor kérhetek tisztelettel Tőled egy árajánlatot egy ilyenre?
Nagyon szeretnék egy ilyet ünnepekre és nagyon örülne a hölgy,akinek ajándékoznám.
Az asztalba építést megoldanám.....szobájába vennék egy kis éjjeli állvány szerűséget és abba elrejteném az elektronikát.


Köszönöm

És gratulálok
(#) GAZ válasza Szebence hozzászólására (») Nov 16, 2008 /
 

Az átmérője legyen akkora mint a pohár, Kívül 4, belül 5 menet kb. jó lesz, mint nekem.

Azért nem lényeges, mert nincs szükség pontos frekvenciára (a mellékelt kapcsolás egy Colpitts oszcillátor, egyébként nem is túl stabil, sőt elég torz a jele... korábban tettem fel szkóp ábrákat is ). Az összes alkatrész értéket "hasra ütés + amit találok" elven választottam. Egy lényeges: az emitter ellenállás értéke ne legyen túl nagy, mert különben mikor megterheled (ráhúzod a gyertyára), leesik az amplitúdó, és kicsi lesz a feszültség a szekunder oldalon is. Én sima szigetelt talán 0.35-ös vezetékből csináltam a tekercseket.
Egyébként kb. 8 MHz frekvenciával működik.
(#) GAZ válasza djyuri hozzászólására (») Nov 16, 2008 /
 
ajjaj!

Én is időhiányban vagyok, nem is fogok kísérletezni a zselével. Egyébként kicsit tisztul, de nem tudom mi lesz belőle. Úgy gondoltam, később (pár hónap) esetleg visszatérek a témára...

(#) Matt válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 17, 2008 /
 
Hali!

Amit linkeltél kapcsoláson, az az alkatrész ami alá 15V van írva, az mi, mert nem tudom kivenni. A másik kérdése, a tekercsnek mekkora az átmérője?

Bye
(#) Skori hozzászólása Nov 17, 2008 / 1
 
Volt 10 szabad percem és összedobtam gyorsan egy áramkört. 5V-ról működik, a képeken a plexidarab 6cm széles. Felül egy szinváltós RGB led van, nehéz lefotózni. Távolságtól függően kb 5...15mA folyik a rákapcsolt leden. Az adó rész 3db kondi, 1db ellenállás, 1db tranyó és a tekercs. A vevő rész: tekercs, 1db kondi, 1db dióda és a LED.
Csak arra szerettem volna utalni, hogy nem kéne túlbonyolítani ezt az egyszerüen megoldható dolgot....
Ha lesz egy kis időm majd a rajzot is beviszem a PC-re - már ha érdekel valakit egyáltalán...
(#) szdavid válasza Skori hozzászólására (») Nov 17, 2008 /
 
Engem érdekel a rajz. Az adó mekkora áramot vesz fel?
(#) Skori válasza szdavid hozzászólására (») Nov 17, 2008 /
 
Estére csinálok egy kapcsolási rajzot és felteszem.
A fotón levő változat nálam 38mA-t eszik 5V-ról.
(#) djyuri válasza GAZ hozzászólására (») Nov 17, 2008 /
 
OK


akkor ha majd valakinek lesz,akkor adjon infót és lebizniszeljük
(#) Hujikolp válasza Skori hozzászólására (») Nov 17, 2008 /
 
Páka és alkatrészek bekészítve Másféle NPN-es tranzisztor is jó hozzá? BC sorozatra gondolok..
(#) titkovics válasza Skori hozzászólására (») Nov 17, 2008 /
 
Kíváncsian várjuk a kapcsolást! Szerintem bátran beszélhetek a többiek nevében is!
Köszi szépen !!
(#) Szebence válasza Skori hozzászólására (») Nov 17, 2008 /
 
Jól néz ki a az áramköröd... csak pár alkatreész... én is várom a kapcsolást
(#) Skori válasza Hujikolp hozzászólására (») Nov 17, 2008 / 1
 
Íme a kapcsolási rajz!
Fontos, hogy a két rezgőkör egyforma frekin rezonáljon, különben csökken a hatótávolság, + jó minőségű kondikat kell használni. A tekercsek átmérője lehet nagyobb is (6cm) a lényeg, hogy egyformák legyenek.
(#) Szebence válasza Skori hozzászólására (») Nov 17, 2008 /
 
Köszönjük a kapcsolást!
A kondik lehetőleg elektrolit kondenzátorok legyenek?
(#) titkovics válasza Skori hozzászólására (») Nov 17, 2008 /
 
Köszönjük a kapcsolást!
(#) Skori hozzászólása Nov 17, 2008 /
 
A gyertyába UV ledet kellene betenni, és szines UV aktív csillámot vagy papírdarabkákat keverni a zselébe
(#) Hujikolp válasza Skori hozzászólására (») Nov 17, 2008 /
 
Nekem működik :worship: :taps: :eljen: Ha kell, csinálok videót.

Még jó, hogy régebben sok régi tévét bontottam, így volt olyan fólia kondim. Nekem egy elektrolit sincs benne.
(#) alex077 hozzászólása Nov 17, 2008 /
 
Sziasztok!

Én is összedobtam a kapcsolást, de nekem nem működik
2n2219-es tranyót használok, az ugye megfelel e célra?
A tekercsem átmérője 4 cm. Rámértem a vevőtekercsre és 10-20VAC-t mértem. Nem értem mért nem világít a LED....(pedig a Skori-féle kapcsolást építettem meg!)
Ugyanúgy fóliakondikat használok, csak a 100nanosom egy ilyen fekete vacak, nem tudom milyen...
Ötlet, hogy miért nem megy?
Ja és a tranyóm eléggé melegszik, van is rajta hűtőborda.
(#) alex077 hozzászólása Nov 17, 2008 /
 
Mértem áramot is, pár mA...nem egészen elég
(#) Hujikolp válasza alex077 hozzászólására (») Nov 17, 2008 /
 
Építsd meg, azt amit most publikált, a BD139-el, azzal menni fog, nekem megy.
(#) alex077 válasza Hujikolp hozzászólására (») Nov 17, 2008 /
 
Valszeg vagy az a baj, h nem ugyanazon a frekin rezegnek, vagy a tranyó típusa nem jó. De sajna nincs a fiókomban BD139. Akkor majd holnap, addig akinek kész van lemérhetné a max hatótávot.
Jut eszembe!!! Mi lenne ha PIC-kel vezérelnénk a tranyót, így változatva a frekit és így kitpróbálni, h melyik frekin a legnagyobb a hatótáv.
Következő: »»   4 / 59
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem