Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Vezeték nélküli gyertya
Tényleg!
Olyan hangja van mint a macska zombi keveréknek
Hali!
Én arra volnék kíváncsi, hogy mennyire kritikus a tranyó típusa? Az ajánlott BD139 úgylátom 190Mhz-es, víszont úgy látom a kapcsolás kb 3,5Mhz-en ketyeg. Nekem jelenleg egy 2SD880, és egy 2SD1406 van a kezem ügyében, amelyek 3 MHZ-esek. Sajnos jelenleg kb. 330Km-re vagyok a kincsesbányámtól. Szóval működhet ezekkel is, vagy várnom kell, míg újra otthon leszek?
Sziasztok, látom sokan megcsináltátok, de nem találtam nyáktervet, meg beültetési rajzot, olyat ami nem smd-s!!
Nagyon megköszönném ha valaki feltenne ilyet, meg egy kis alkatrészlistát is! Előre is köszi Idézet: ? „kis alkatrészlistát” Hát az tényleg kicsi...
a te nyáktervedbe a nem smd -s alkatrészeket, ha átfúrom akkor beleilleszkednek?
Ez segít?
(Csak kilistáztam a topik képeit azzal a kis fényképező ikonnal, és az első oldalon már meg is láttam azokat a képeket, ami ebben a HSZ-ben vannak mellékelve) Bővebben: Link
Ezt már láttam,... megnéztem, akkor ezek szerint működik így, a kondiknak milyeneknek kell lenniük? mármint fajtára
de azért leihatná valaki az alkatrészek adatait Idézet: „bármely 100 mA-es kis BC-vel is megy” Igen, láttam, hogy írtad, meg volt itt valahol említve valami BC6...-valahányas, de az is, ill a 337-es is 100Mhz-es, ezért kérdeztem. Másom meg itt az albiba sajna nincs. (Hopsz, ez az "albi" szó elfogadott, vagy ez olyan MSN-es?) Leghamarabb meg csak a jövő hónap elején kerülök haza, és gondoltam unaloműzőnek összedobnám ezt a kapcsolást. Köszi!
A tranzisztor viszonlag kis folyási szöggel dolgozik (C osztályú munkapontban van). Ezért tud jó hatásfokkal működni az oszcillátor, de ennek ára van: 50...100mA-es bemenő áramfelvételhez (0,5W) legalább 0,8...1A-es tranzisztor kell. Azonkívül ahoz, hogy még képes legyen erősítésre is ebben a munkapontban, és ezen a frekvencián, legalább 50MHz-es tranzisztort célszerű használni. Ezért kell BD139, BD135, BC639 vagy hasonló. Ezeknél gyengébb parméterű tranzisztorral vagy rosszabb hatásfokkal megy, vagy sehogy sem...
A tranzisztorokra megadott Ft - tranzitfrekvencia azt a frekvencia értéket adja meg, aminél a tranzisztor erősítése 1-re csökken. Tehát pl. egy 3MHz-es tranzisztor ezen a frekvencián és felette lényegében már nem erősít (gyakorlatilag néhányszáz kHz-ig használható ténylegesen erősítésre).
Na igen, az általam említett két tranyó igazából audio célra van. Szóval hiába tud 3 Ampert.
Köszönöm az infót!
Tisztelettel kérdezem: minek ehhez NYÁK? Azt a néhány alkatrészt igen könnyű ráforrasztani a tekercsre. Tegnap fejeztem be a negyediket. Mindegyik pöccre indult, gyönyörű.
Barátnőmnek lesz, és szépen akarom megcsinálni,...
Csupán ezért!
De nagyon kezdő vagyok az elektronikában, és csupán ezért kérem a részletes segítséget, nem azért mert lusta vagyok vagy valami hasonló!
Értem. Elfelejtettem, hogy az eredeti ötlet a zselés gyertya volt, amiben látszanak az alkatrészek. Én ugyanis közönséges viaszba öntöttem, mivel az sokkal jobban szórja a LED fényét.
Az alkatrészek értéke megtalálható a kapcsolási rajzon. Az megvan, vagy linkeljem?
A konenzátorok típusáról pedig mident megtudhatsz, ha használod a keresőt, amihez nem kell elektronikai tudás. Pusztán a keresőbe beírtam azt a szót, hogy kondi, íme az eredmény: Bővebben: Link Ebből már ki lehet hámozni azt is.
A C osztályú munkapont azt jelenti, hogy a tranzisztor a szinuszhullám periódusidejének csak kis részében van vezető állapotban 1:10...1:20 vagy még rövidebb ideig. Ez azt jelenti, hogy ha az oszcillátor DC áramfelvétele 50mA, akkor a tranyó 500mA...1A-es impulzusokat vezet a rezgőkörre, és ezek átlaga lesz az 50mA.
A BC182 kisebb áramú. Több lehetőség is van: nem folyik ekkora áram ezen a tranyón, hanem a vezetési szög növekszik meg, és a tranyó maradékfeszültsége is nagyobb lesz nyitott állapotban (ezektől viszont romlik a hatásfok). A másik lehetőség, hogy vannak ugyan nagy impulzusok, de kibírja a tranyó és nincs probléma a rosszab b hatásfoktól eltekintve. Harmadik lehetőség, hogy bírja ugyan a tranyó, de csak pár hónapig, de esetleg 1..2 évig szerencsésebb esetben. Persze meg is lehetne mérni (szkóppal), hogy mi történik valójában az áramkörben, de erre most nincs energiám Viszont ezek a tranyók olcsók, és lehet is kapni. Az áramkör pedig lényegében veszélytelen, bátran lehet kísérletezni vele.
köszönöm a segítséget remélem ki tudom bogozni mi kell, és milyen,... ha lenne majd még kérdésem írok heló
Direkt a te kedvedért megmutatom, hogy nyák nélkül is meg lehet szépen csinálni:
Foto1 Foto2 Foto3 Mielőtt a bal oldali (v. inkább alsó) kis hurkot kérdezi valaki: eltérő meretü primert és szekundert használtam, és a két kondi sem volt egyforma. A pontos frekvenciát azzal a kis pusz dróthurokkal állítottam be. (a hosszával és a derormálásával szépen szabályozható a freki) A tranyó BC639
azért is kell nyák nekem, mert kapcsolási rajzról nem tudom leolvasni hogyan kell mit mivel összeforrasztani,...
Nincs valaki a közerledben aki segíteni tudna?
Azért ez nem egy bonyolult áramkör, sőt inkább kifejezetten egyszerüenk mondanám. A nyákgyártás neked jobban megy mint a légszerelés? A kapcsolási rajzon mi nem világos, vagy mi nem egyértelmű? (a lap alján találod)
igen nyákot csináltam már, de kész tervek alapján alkatrész lista, beültetési rajz, meg vasalásra alkalmas nyákterv, akkor megtudom csinálni amúgy nem,... már áramgenerátort csináltam egy más projektnek, és jól működik,... de ezt barátnőmnek készítem
Köszi! A kb 6 éve kivágott öreg cseresznyefánkból kb. ennyi maradt
Ezt mondja az, aki budapesten lakik
Nálunk átlag 110-150Ft darabja a BD139-nek.
Hát igen az már majdnem több mint egy gombóc fagyi
erőssen meggodolandó ilyen kiadásokba vernie magát az embernek
Komolyan mondom egyszer elköltözök egy vidéki városba és nyitok egy alkatrészboltot
|
Bejelentkezés
Hirdetés |