Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Propeller Clock
 
Témaindító: vicsys, idő: Jún 3, 2005
Lapozás: OK   75 / 489
(#) Peti.Janka válasza janocsi hozzászólására (») Feb 24, 2009 /
 
Köszi a segítséget! Jövőhétre elkészül a dobozolás, aztán teszek majd fel képeket!
(#) janocsi válasza pet hozzászólására (») Feb 25, 2009 /
 
Szia Pet!
Azok a Keys.asm-ek, URC-22B távihoz vannak átírva! (552-es kóddal használva = RC5).
Neked kell módosítani a megfelelő kódokra. Szia.
(#) janocsi válasza janocsi hozzászólására (») Feb 25, 2009 /
 
Sziasztok!
Egy kicsit kisérleteztem a propeller clock 5V-os áramellátásával is. Ha leválasztjuk a PIC-et egy diódával a 78(L)05-ről, ugyanakkor a 78(L)05 GND-jével is sorbakötünk egy diódát, majd 100 mikrós elkót ide is beépítünk, nem felejt az óra legalább 20-30 mp-ig. Igy a pillanatnyi áramszüneteket észre sem veszi.
Egy egyszerű rajzot mellékelek az elképzeléshez. Sziasztok.

PIC_5V_2.jpg
    
(#) janocsi válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 25, 2009 /
 
Szia Hp41C!
Köszönöm a gyors és hatékony segítséget. Megtörtént az átírása a programnak, működik! Szia.
(#) pet hozzászólása Feb 25, 2009 /
 
Sziasztok!

Sikerült beállítani a távirit tökéletesre. Viszont lenne még két apró kérdésem, remélem amire nem találtam választ.

1. Ha a módosított bázist használom, kilences gombra lecsökkenti a trafó feszt. (És valahogy arrább forog az óra kicsit) Ezt szeretném eltakarítani belőle. Viszont az asm-es eredeti bázis amúgy sem megy. Nem forgatja meg a propot csak egy pillanatra megmozdítja. Mit írjak át benne? Bocsi ha volt már szó róla, de nem találom

(2. Ha úgy érzem, elég a propelleren a fesz és feleslegesen fűti az áram a fetet, a kitöltéssel kisérletezzek, vagy tekercs előtétekkel?)

(#) calibra válasza pet hozzászólására (») Feb 25, 2009 /
 
Szia!
Idézet:
„az asm-es eredeti bázis amúgy sem megy”

Miért ne menne? Csak arra vár, hogy a távirányítóval bekapcsold!Mint néhány oldallal ezelőtt írtam,ebből a szempontból kétféle asm létezik.Az egyik ha áramot adsz az órának rögtön indul,a másiknál pedig neked kell azt bekapcsolni a távirányítóval.

Idézet:
„kitöltéssel kisérletezzek, vagy tekercs előtétekkel?”
Mindenképp a kitöltéssel próbálkozz!

Üdv!
(#) pet válasza calibra hozzászólására (») Feb 25, 2009 /
 
Tényleg, igazad van Csak más gomb van az eredetiben beállítva.

És... Sikerült is megcsinálni mind2-t. Simán ctrl+f és amit találtam num_9-re azt átírtam valami más gombra ez volt a legegyszerűbb.

Ok próbálhozok.
(#) Hp41C válasza janocsi hozzászólására (») Feb 27, 2009 /
 
Szia!

Nálam is van előrelépés...

Az óra teljesen jól műkörik 16F876, 16F876A vagy 16F886 processzorral.

Már működik a 20 db led-es (1 piros külső, 2 sárga óraosztás, 8 kék digitális, 9 kék analog mutató) változat. A karaktergenerátor az ékezetes betűknél 8 pont magas, a hét napja és (az itt olvasott ötlet alapján megépített ) hőmérséklet kijelzés 4 másodpercenként váltja a dátum kiírását. A hét napja is állítható a távirányítóval.

Ami még nincs megírva az az RTC I2C-s kezelése.

(#) Hp41C válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 27, 2009 /
 
Ez előbb kifelejtettem:

12 óránál dupla óraosztás.
(#) janocsi válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 27, 2009 /
 
Szia Hp41C!
Nagyon kiváncsi vagyok erre az új projektre, és készülök is a majdani megépítésére már most. Milyen motor hajtja a propot, mekkora a propeller mérete, hogyan vannak elrendezve az alkatrészek, milyen sok új funkciót tud majd, stb, ez mind-mind nagyon érdekel. Amit publikus lesz az órád, azthiszem sokan neki is látunk megépiteni. Szia.
(#) Hp41C válasza janocsi hozzászólására (») Feb 27, 2009 /
 
Szia!

Motor: A prototípust egy zaja miatt kiszerelt 8cm 12V-os PC tápventilátor motor hajtja. Kicsit alacsony a fordulatszáma. (A LED-ek még nincsenek beforrasztva véglegesen, hosszú lábakkal IC foglalatba vannak bedugva - túl nagy a tömegük).

Trafó: 120 - 150 menet 0.22 mm CuZ 4 - 5 sorban. Terheléssel elég a 1.5W -os zener, terhelés nélkül azonban jelentősen melegszik. A ZX15, ZL15 ormótlanul nagy.

Tekercselés: Sokat dolgoztam rajta - a menetek a felső sokoknál gyakran leestek. Soronkénti szigetelőszalagos rögzítés segített. Meg kellett volna hagyni a ventilátor lapátok oldalából kb. 2 mm magas kiálló darabot az alsó és a felső peremen....

Ledek: 20 db 3 mm nagyfényerejű led 4 db 5 elemű, 2 sorosra kialakított ic foglalatban, az 4 db 5-ös egység kötött 1-1 raszter kihagyva, igy a 20 led egymáshoz ér. A kialakuló sugár 24-25 raszter. A kék ledekkel nem vagyok megelégedve: kicsi a szórási szögük.

Index jel: A ledekkel átellenben egy résoptocsatoló van felszerelve alúlról, mely a ventilátor házában kialakított rést használ a pozíció érzékelésére. (Az index led elhagyása nem jelent gondot, mivel a propelleren az időt egy RTC tárolja/számolja majd. Az index led így az aktív állapotot jelzi a bázison.)

Bázis: Csak annyi bővítés, hogy a RB7 -re kötött nyomóbomb felébreszi az órát (ha a távirányítót nem találnánk), az utolsó parancs után egy órával automatikusan kikapcsol (A motort és a tápot is).


Mostanában a program módosítása elvisz minden időmet.....
(#) janocsi válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 27, 2009 /
 
Szia Hp41C!
Nagyon komoly, hatalmas munka egy ilyen program megírása, folyamatos alakítása, módosítása, bővítése. Minden elismerésem ehez a mérhetetlen feladathoz, amely szinte minden időd leköti. Szia.
(#) Hp41C válasza janocsi hozzászólására (») Feb 27, 2009 /
 
Szia!

A munka nem olyan nagy, mint amire az elsőre látszik.

A Pic processzorcsalád elég egyforma a programozást és a perifériák kialakítását tekintve.

Nagy segítség volt, hogy itt a fórumon megtaláltam mind a három pic forráskódját.

Ami már nehezebb volt, az a bővítések beillesztése.

Az eddigiek még befértek a pic 2k programlapjára. (Nagyon sok változtatás kellett a program méretének csökkentésére, a szolgáltatások beiktatására.)

A további bővítések megkívánják, hogy a karakter generátor táblázatot a 2k főlé helyezzem át.

Tegnap feléledt az a változat is, ahol a karakter táblázat a 0xcff címen kezdődik.
(#) calibra válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 27, 2009 /
 
Szia!

Idézet:
„Tekercselés: Sokat dolgoztam rajta - a menetek a felső sokoknál gyakran leestek. Soronkénti szigetelőszalagos rögzítés segített. Meg kellett volna hagyni a ventilátor lapátok oldalából kb. 2 mm magas kiálló darabot az alsó és a felső peremen....”

Ha elfogadsz egy tanácsot,én a tekercseket így szoktam tekerni:Akkus fúrógépre fogatom a csévetestet,és szépen végigtekercselek egy sort/nagyon gyors,és olyan mintha gyári lenne/.ezután beitatom pillanatragasztóval,majd a felesleget egy ronggyal letörlöm,és 1-2 perc száradás után már tekercselhetek is visszafelé.
Így nincs szigetelőszalagozás,és a tekercs csatolása is szorosabb /és persze szebb is/.
Egyébként én is gondolkodtam már a résoptocsatolós megoldáson,csak az volt vele a baj,hogy kicsit növelte a szélzajt.

Üdv!
(#) janocsi válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 27, 2009 /
 
Szia Hp41C!
Amit Calibra írt, azzal egyet kell hogy értsek. Másik lehetőség talán, ha egy videófej-motort alkalmaznál a meghajtásra. Én már több ilyen propellert készitettem ilyen tipusú motorokkal, és igen jól kézben tartható az egyszerüsége folytán. Nem kell tekercselni, a teljesitmény-átvitele pedig maximálisan megfelel, ráadásul nem szór annyira, mint a légmagos megfelelóje. Szia.
(#) edison14 hozzászólása Feb 27, 2009 /
 
Szevasztok!!

volna pár kérdésem :

az LM2941-es IC-t helyettesítettem egy kapcsolással melyet itt a fórumon találtam. szerintetek ezzel is fog működni az óra

a forgórészen a TP1-es csatlakozás mire van és hova kell kötni

mekkora feszültség van a forgórészen

mi lehet a baj ha nem világítanak teljes fénnyel a ledek

az nem baj ha más fajta mosfetet használok mint ami a kapcsolási rajzban van ( teszek fel PDf dokumentációt róla )

melyik programokat használjam először a régieket vagy a módosítottakat

mi lehet a baj akkor ha a forgórészen a stab ic nagyon felforrósodik és a 16F628-as ic vdd és vss lábain 17V-ot mérek ( lehet hogy 7805-ös stabot kellene betennem )

mit tegyek ha a mosfet nagyon hamar felmelegszik

milyen vastagságú tekercshuzalt használjak

nos ennyi lenne de lehet, hogy még valami felmerül
mindenesetre a válaszokat előre is köszönöm

irf 830.pdf
    
(#) Krisz03 válasza edison14 hozzászólására (») Feb 27, 2009 /
 
Idézet:
„a forgórészen a TP1-es csatlakozás mire van és hova kell kötni”

Itt elvileg 2.5kHz-et kellene mérned, ekkor pontos az óra. Sehova sem kell kötni.

Idézet:
„mekkora feszültség van a forgórészen”

Mérd meg! 12V felett illik lennie.

Idézet:
„mi lehet a baj ha nem világítanak teljes fénnyel a ledek”

Nagy az előtétellenállásuk, vagy terhelésre (világítanak a LED-ek) leesik a propon a fesz.

Idézet:
„mi lehet a baj akkor ha a forgórészen a stab ic nagyon felforrósodik és a 16F628-as ic vdd és vss lábain 17V-ot mérek ( lehet hogy 7805-ös stabot kellene betennem )”

Fordítva kötötted be a stabIC-t! Nézd meg az adatlapját, mert fordítva van a lábkiosztása, mint a TO220-as tokosnak. A stabIC valószínűleg elromlott, és esélyes, hogy a PIC-et is magával vitte.

Idézet:
„mit tegyek ha a mosfet nagyon hamar felmelegszik”

Ennek a FET-nek szerintem túl nagy (1.5 Ohm) az Rds ellenállása. Nagy fesz esik rajta, így nem meglepő a melegedés.

Idézet:
„milyen vastagságú tekercshuzalt használjak”

Azt hiszem 0.4mm átmérő megfelelő választás.

Krisz
(#) calibra válasza edison14 hozzászólására (») Feb 27, 2009 /
 
Szia!

Kérdések tömkelege! Bocs de én ezt ajánlanám:Bővebben: Link
Szánd rá az időt,és olvasd végig!
Minden kérdésedre megtalálod a választ!!!

Üdv!
(#) edison14 hozzászólása Feb 28, 2009 /
 
Szevasztok!!

itt van pár kép a távirányítómról. nagyon jól megy csak a bázist kell összeraknom és kész
(#) Hp41C válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 1, 2009 /
 
Az este feléledt az I2C óra kommunikáiója is, most már csak az elemtartó hiányzik....
(#) Hp41C válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 1, 2009 /
 
Sziasztok!

Néhány hevenyészett kép...

Az RTC (PCF8583) nem csak az időre, hanem a beállított kijelzésre is emékszik.

Az analóg órán másodperc kijelzése váltható a pontszerű és az íves (régi metro óra) kijelzés között.
(#) calibra válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 1, 2009 /
 
Szia!

Szép lesz,persze ezek a vekkerek mindig sokkal szebbek élőben,mint fényképen.
Az analóg óra mutatóin lehet változtatni?Mármint a formáján.
Csak így tovább!

Üdv!
(#) Hp41C válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 2, 2009 /
 
Egy motor generán után lényegesen stabilabb a kijelzés, bár az RTC elemének beépítése után újrakezdhetem az egyensúlyozást.

Sikerült a motor fordulatszámán emelni. Három ventilátor darabjainak összeépítésével.
(#) janocsi válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 2, 2009 /
 
Szia Hp41C!
Megnéztem azokat a képeket, és nagyon tetszenek ezek az újabb megoldások, változtatások. Eddig nagyon jól megy az új projekt kifejlesztése, amihez csak gratulálni tudok ismét.
A motor fordulattal sokan "szenvedtem" én is, mert kiegyensúlyozva is, csak 1000-1250F/min-t sikerült elérni ventis megoldással. Szia.
(#) janocsi válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 2, 2009 /
 
Szia Hp41C!
Engedj meg egy kérdést: ez a Real Time Clock melyik tipusa, ill. mit tartalmaz pontosan, és hogyan kell használni? (Én tudnám-e alkalmazni az óráimban?). Szia.
(#) Hp41C válasza janocsi hozzászólására (») Márc 2, 2009 /
 
Szia!

Mint írtam ez az RTC a PCF8583, adatlapja itt.

Az órán kívül tud még ébresztést is elég sok opcióval, valamint 240 byte RAM van még benne.

A pic-hez két vezetékes I2C buszon csatlakozik. Az I2C busz szoftverrel / mssi-vel kezelése a Microchip honlapján az App notes között található meg.

Az eredeti kapcsolási rajzon az RA4 ill. RA5 szabad (nem baj, hogy a RA4 open drain-es). Ami viszont problémás, hogy a 628-ban nincs MSSI, az I2C kezelését meg lehet írni szoftverben, de a 628 már így is elég tele van.
A megoldás a 16F648A lehet, de ekkor is át kell írni egy kicsit a programot.




Szia.
(#) janocsi válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 2, 2009 /
 
Szia Hp41C!
Megnéztem ezt az RTC-t, és az jutott eszembe: ha ilyennel működne, akkor nagyon sok mindent el lehetne hagyni az ...F628-ban. Dátum, idő, számítása, stb., igy lehet hogy beférne az I2C kommunikációs programja? Vagy az lényegesen nagyobb terjedelmü lenne. Javíts ki, ha ez nem igaz. Szia.
(#) pet hozzászólása Márc 2, 2009 /
 
Sziasztok!

Szeretnék még kisérletezni a fordulatszám növelése érdekében. Az lenne a kérdésem, hogy nem került-e elő egy olyan prop. progi amibe mondjuk van egy funkció hogy távi gombhoz lehet rendelni az aktuális fordulatszám kijelzését. Vagy mégis hogyan lehetne megmérni?
(#) janocsi válasza pet hozzászólására (») Márc 2, 2009 /
 
Szia Pet!
A fordulatszámot én úgy tudtam megmérni egyszerű eszközökkel, hogy pl. egy 4 digites számláló bemenetére egy optó vevő diódát raktem előfeszitve 5V-ról, majd a külső kör vörös LED-jét számláltattam vele. Vigyázz, csak az egyik ilyen LED- működjön, hogy ne duplán számolja. Ezt azután egy percig mértem, többször, és átlagoltam az eredményeket. Nagyon "spéci" mérés! Szia.
(#) Hp41C válasza janocsi hozzászólására (») Márc 2, 2009 /
 
Szia!

Átnéztem a programot. Az összes bőbítésem ellenére a program méretét sikerült leszorítanom 1440 szóra.

Az utolsó használt cím az 5A0. Ez nem érheti el a 628-on a 4FF -et. 161 szót csak kitesz a bővítés.

Itt már benne van az uart, az a/d kezelése, a hét napja és a hőmérséklet kiírása, az RTC kezelése mssi-vel, a 2K fölötti karaktertáblázat, a 2 byte-os kijelzés, stb.
Nem tudom pontosan mekkora lesz az I2C szoftveres megoldása, de szerinem bezsúfolható a 628-ba.

Egy csomó mindent ki lehet venni !
pl. Az FSR módosítását a ClearDisplay és a lUpdateDisplay rutinban is lekódolták holott a CheckIncrement
rutin erre szolgál...

Talán befér...

An00554.zip
    
Következő: »»   75 / 489
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem