Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   38 / 3960
(#) vicsys válasza fureszk hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
Ugyanúgy mint a +13V-osat, csak itt a föld lesz a pozitívabb oldal...

led.gif
    
(#) fureszk válasza fureszk hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
Mert méréseim szerint mind2 oldal kell 16led meghajtásához. (össz 300mA a két oldal) Ezért kérdezősködöm. Vagy ha 150-150mA mértem mind2 oldalnál akkor ennyi a trafó teljes terhelhetősége, akárhány oldalt használok fel?
(#) fureszk válasza vicsys hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
értem. csatoltam egy lay file-t, kérlek mondd meg így jó-e! (bal oldalt a négyzetek a trafó kivezetései, föntről lefelé: +,gnd,+) vagy az alsó ledet fordítsam meg?
(#) vicsys válasza fureszk hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
Azért egy tápegységet illik túlméretezni....(min25% biztonsági határt betartom)
(#) fureszk válasza vicsys hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
rendben, de úgyis csak háttérvilágítás lesz, sztem nem lesz kritikus a dolog De amúgy ha megfordítom az alsó ledet működne ez a "kapcsolás"???
(#) szabi83 válasza fureszk hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
mondtam már, h ez nem jó!
(#) fureszk válasza szabi83 hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
akkor javítsátok ki, please
(#) szabi83 válasza fureszk hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
ez alapján rajzold meg, ügyes vagy menni fog!

üdv
(#) vicsys válasza fureszk hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
asszem így...

ledes.lay
    
(#) szabi83 válasza vicsys hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
nem így?
(#) vicsys válasza szabi83 hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
Nem, mert a negatív oldalon a GND a pozitív.
(#) fureszk válasza vicsys hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
látom nem csak én bonyolódtam már bele... még 1 hülye kérdés: akkor ha 300mA-em van, és 16ledet akarok rákötni, ugye nem kell ellenállás?Köszi a segítséget!
(#) szabi83 válasza vicsys hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
hát nem tom :nezze: tom 2* raktam fel:dumcsi:
(#) vicsys válasza fureszk hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
Mondom: illik a trafót túlméretezni, pláne folyamatos üzemnél...
Ha 300mA a kapacitása (gondolom rövidzárási áramot mértél) akkor azt nemillik maxon terhelni mert leég.
(#) fureszk válasza vicsys hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
oké, akkor csak 12led lesz. köszönöm a segítséget!
(#) vicsys válasza szabi83 hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
Az előbb mintha nem ez lett volna...
De minek tekerted így ki az ellenállást meg ledet?
(sztem ez ua mint amit rajzoltam)
(#) szabi83 válasza fureszk hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
Idézet:
„akkor ha 300mA-em van, és 16ledet akarok rákötni, ugye nem kell ellenállás?”

nem*, de akkor minek +-os táp?

*led nyítófeszétől függ.
(#) szabi83 válasza vicsys hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
mért, az mind egy, hogy melyik van elöl? led vagy az ellenállás?
(#) vicsys válasza szabi83 hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
Ön nyert!
Pontosan...Tökmindegy, mert az áram keresztülfolyik mindkettőn...:yes:
(#) szabi83 válasza vicsys hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
:yes: értem
(#) lgyk válasza szabi83 hozzászólására (») Szept 11, 2006 /
 
Üdv!

" "A végfokot sikeresen összeraktam, de nincs hozzá tápegységem. Milyen tápot tudtok ajánlani?"
ahány ohmos lesz a hangfalad attól függ."

Tehát a 100W-os erősítőhöz egy 150W-os, 4 Ohm-os hangszóróm van. Ekkor gondolom valamilyen 125 W terhelhetőségű táp kellene. Hol találok ilyen kapcsolást? Vagy esetleg egyszerűbb gyárit nézni? De hol?

Más: Nem volt itthon 10 kOhm-os ellenállat, úgyhogy az alábbi barbár módszert alkalmaztam: a nyákra a két ellenállat-lábhely közé húztam grafitceruzával egy vonalat, majd multiméterrel méricskélve addig vastagítottam, amíg az ellenállása elérte a 10 kOhm-ot. Szerintetek mennyire tartós ez a megoldás? És ha lelakkoznám?
(#) lgyk válasza lgyk hozzászólására (») Szept 11, 2006 /
 
Ja, egy villogóba kellett az ellen, nem a 100 W-os erőlködőbe...

Mert hülye azért nem vagyok!
(#) magellan4 válasza lgyk hozzászólására (») Szept 14, 2006 /
 
Egy számomra fontos kérdésem lenne.
van egy discman-em és véletlenül(nemtudtam hogy elem van benne és nem aksi) egy éjszakán keresztül tápra volt csatlakoztatva ami egyben töltené is az elemet. Egy ideig ment is a discman de reggelre semmi. Belepróbáltam több elemet is semmi... Tápról sem megy. Mi lehet a probléma?? KUKA?
(#) fureszk válasza magellan4 hozzászólására (») Szept 14, 2006 /
 
elvileg ha töltöd a nem tölthető elemet szétfolyik, vagy "kidurran". Sztem nézd meg találsz-e "sav nyomokat" ha igen, ez a gond, ha nem, nemtudom.
(#) lgyk válasza lgyk hozzászólására (») Szept 14, 2006 /
 
Üdv!

Nem tud senki semmilyen tápot ajánlani?

Találtam egy ilyen kapcsolást a TDA 7294-es topikon, ez alkalmas rá? Lehet egyáltalán szimmetrikus 35V-os tápot kapni készen?

A grafitcsík pedig működik. Egy kéttranzisztosos villogóban.

tap.jpg
    
(#) lgyk válasza lgyk hozzászólására (») Szept 15, 2006 /
 
Üdv!

Építettem egy 1 watt körüli gitárerősítőt, a kérdésem az lenne, hogy a hangerőszabályozó poti mekkora legyen, és hova iktassam be?

Itt az erőlködő kapcsolása

A másik, hogy a Conrad-ban vettem egy "Egységcsomag 1" fantázianevű egységcsomagot 490 Ft-ért, jó sok alkatrésszel. Alapból a 25-25 db. fototranzisztor és infraled megérte, de van egy halom alkatrész, amiről azt sem tudom, hogy micsoda. Mik lehetnek ezek?
(#) lgyk válasza magellan4 hozzászólására (») Szept 15, 2006 /
 
Üdv!

Igen, érdemes megnézni, hogy mit produkáltak az elemek, egyébként hasonló esetben kb. 50 %-os eséllyel mennek tönkre a dolgok...

(Kötöttem már fordított polaritású adaptert walkman-re, össze-vissza tekerte a motort még akkor is, amikor nem kellett volna neki, de a megfelelő táp biztosításakor normálisan kezdett működni.)
(#) szabi83 válasza lgyk hozzászólására (») Szept 15, 2006 /
 
Idézet:
„Kötöttem már fordított polaritású adaptert walkman-re, össze-vissza tekerte a motort még akkor is, amikor nem kellett volna neki, de a megfelelő táp biztosításakor normálisan kezdett működni.”

motornak mind 1, de a többi elektronikának meg nem!
(#) szabi83 válasza lgyk hozzászólására (») Szept 15, 2006 /
 
Idézet:
„Építettem egy 1 watt körüli gitárerősítőt, a kérdésem az lenne, hogy a hangerőszabályozó poti mekkora legyen, és hova iktassam be?”


a gitárból jövő vezetéked és az erősítő bemenete kőzé kell tenni.
sztem egy 10..100k-s poti megteszi.

üdv
(#) frissadam válasza szabi83 hozzászólására (») Szept 15, 2006 /
 
Hali! Építettem már pár erősítőt,de nem vagyok még perfekt.Nem igazán értem h mi is az a bemenő impedancia.Elvileg csak akkor van az erősítő maxig kihasználva ha meg felelő impedanciájú jelet kötökrá!Hogyan mérjem az impeadciáját a jelemnek? Mivan h nagyobb?És mivan h kisebb? Honnan tudom megmérni az erősítőmét?
Előreis köszi a segítséget!
Következő: »»   38 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem