Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   279 / 2500
(#) hammer14 hozzászólása Ápr 11, 2009 /
 
Visszatérve a Yamaha erősítő gondomra! 100ohm os műterhelésem nem volt itthon pedig a létező összes hősugárzó fűtőszálat sorba kötöttem.. Na sebaj Műszerrel mértem 46-50ohm körüli ellenállást plusz a hangszórónak van 10ohm kábelezéssel együtt. Sorba kötöttem és meghajtottam akadásig. Semmi gond nem jelentkezett alig melegedett 20 perc alatt az erősítő. (ez szerintem várható volt ).

Sajna meg álltam a fejlődéssel mert a bolt nincs nyitva ahol meg kellene vennem a csere ellenállást.

Az erősítőmbe ettől független valami el van fáradva vagy el van tolódva vagy nem tudom. Olyan nincs hogy egy cuccot meghajt 2 évig és 2év+1 nap ott már nem bírja tovább.

Szabónagymester előző válászára válaszolva. Tudom hogy a hangszórónak impedanciája van nem ellenállása! Ettől függetlenül ha valaki bemegy a boltba hangszórót venni és tudja hogy az erősítője kimenete fölé mi van írva akkor olyan értékű hangszórót kér az eladótól aminek a dobozán ugyanolyan érték szerepel!
Az impedancia menet az már csak hozzá értőknek van feltüntetve. Sok ember azt se tudja mi az a görbe ami a mély hangszóróján 20khz nél 60omnál van. Mivel én ezt tudom,így megnézem mindjárt hogy az eminenc hangszórómnak a legkisebb értéke hány hz nél van és akkor talán be tudom bizonyítani hogy az erősítő a rossz.
(#) hammer14 hozzászólása Ápr 11, 2009 /
 
Sok keresgélés után rátaláltam. Hát nem valami szép az impedancia menet. 100hz nél 6,5ohm de ez a legalacsonyabb érték . Hát nekem 150hz-nél van vágva. Most már csak az a kérdés hogy az erősítőmnek ezt el kellene-e viselni? Szerintem lazán.de csak szerintem.
Hozzá teszem hogy ha még ezt a hangszórót nem is bírja meghajtani azt nem csodálom mert ezt máskor sem bírta. De azért jó lenne ha legalább a sal-os cumó ***** lenne.

Mod. szamóca
(#) hammer14 hozzászólása Ápr 11, 2009 /
 
Tudtam hogy át kellet volna nézni amit írok....
(#) kokmate hozzászólása Ápr 11, 2009 /
 
Üdvözlet mindenkinek!

Bejelenteném hogy kész az első tranzisztoros erősítőm. Csak 3W-os de jobbnak láttam az alapoknál kezdeni.
Köszönet a kapcsolási rajzért Mp3makernek. Nekem jobban tetszik az IC-s cuccoknál.
Tapasztalat: A két tranzisztort nem érdemes szigetelés nélkül ugyanarra a hűtőbordára csavarozni, mert nem fog szólni
Ja és lenne egy kérdésem: A tip29-30 helyett a boltos csak bd239-240-et tudott adni mert szinte ugyanolyan. Ha én kicserélném például bd243-244-re akkor el tudnék érni valami teljesítmény növekedést?
(#) szamóca válasza kokmate hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
Szia!
A tápfeszültség, és a transzformátorteljesítmény növelésével érhetsz el nagyobb teljesítményt.
(#) kokmate válasza szamóca hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
rendben köszi
(#) szabónagymester válasza kokmate hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
Frekiben mit tud ez a cucc?
Lehet összehajítanám füles erősítőnek.
A füles ellenállását tekintve, kb 0.5, 1W-ra jönne ki, ami elég barátságod teljesítmény a dobhártyákra tekintve is.
(#) Flatlander válasza hammer14 hozzászólására (») Ápr 11, 2009 /
 
Nah igen a hangváltó az nekem 200w de simán ráküldöm a 400-at kicsit jobban melegszik Amugy meg az a fura hogy múltkor hajtottam kb 4órát folyamatosan maxon és semmi baj nemvolt mostmeg 10perc és vége lett,ezt nemértem....
(#) csezoli21 hozzászólása Ápr 12, 2009 /
 
Heló
Akit érdekel a téma annak érdemes elolvasnia: Sípos Gyula: hifi erősítők építése című könyvét?
Mit gondoltok jó könyv?
(#) kokmate válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 12, 2009 /
 
hát fogalmam sincs sajnos
(#) MPedro válasza csezoli21 hozzászólására (») Ápr 12, 2009 /
 
Igen, az összes Sipos könyv jó, és érdemes mindent elolvasni. Számunka az egy fajta biblia volt...

Pedro
(#) ngyzoli válasza csezoli21 hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
A Sípos-könyv nagyon jó,egyetlen "baja",h elég régen íródott,de ez tkp.nem probléma.(a közölt tranzisztortípusok némelyike esetleg "kifutott" lehet...) Alapozásnak mindenképpen kiváló.
(#) zoly15 hozzászólása Ápr 15, 2009 /
 
Sziasztok!
Ma osztálytársam előrukkolt avval hogy készítsek neki egy sztereó erősítőt..
Amit tudnia kéne:
- A hangfalak 8 Ohm osak lennének
- 8 Ohm on kéne neki tudni 2X 50W-ot
- Lehetőleg 12V-ról menjen..
Ennyi lenne a követelménye..
Ha lehetséges egy PC tápról lenne hajtva..
Valami TDA xxx IC-s kapcsolásra gondolok, csak nem tudom hogy 8 Ohm -on mi adna 2X 50W-ot..
Ha valaki tudna ajánlani kapcsolást, esetleg nyáktervet nagyon megköszönném!

üdv!
(#) Tomi20 válasza zoly15 hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
Heló
Én ilyen IC-ről nem tudok, ami van, az 14V-ról 2x55W-os 4ohmon. (TDA1562) 8ohmon kb 2x20W-os lehet torzítás mentesen. Ha tudnátok szerezni 2x24V-os trafót, abból lenne +-35V, arra két TDA7294 tökéletes lenne, az tudná az 50W-ot 8ohmon. Trafónak kellene egy 150W-os, hogy megfelelően ki tudja hajtani a végfokokat. Tudom ajánlani az oldalon lévő apróhirdetéseket, ki lehet fogni pár ezer forintért ilyen trafókat. Sok sikert az építéshez
(#) zoly15 válasza Tomi20 hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
Hi!
Megmondom majd neki, hogy mit szólna 2X 20W-hoz 8 Ohm-on..
De ha valaki tud kicsit erősebb IC-t akkor kérem szóljon!

Üdv!
(#) martin96 válasza zoly15 hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
tda 7375.Ez egy kicsit erősebb.
(#) Tomi20 válasza zoly15 hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
De az az igazság, hogy sosem fog normálisan szólni, 20W felett mindegyik ilyen rendszerű erősítő torzítani fog. Ráadásul árban sem egy olcsó kategória, a helyetekben mindenképpen komolyabb erősítőt építenék. Nem sokkal lenne drágább (ha trafót tudtok szerezni hozzá, akkor már nyert ügy) és hangerőben, hangzásban verné a 12V-os erősítőket.
(#) zoly15 válasza Tomi20 hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
Szia!
Tudom hogy a TDA nem a világ csúcsa...
Én sem azt építenék ha lenne tápegység..
De az sajnos nincs.. A PC-táp az én fejemből pattant ki igazából
Így hát marad a TDAxxx
Megnézem a TDa 7375-öt milyen árba van..
Holnap pedig beszélek a sráccal hogy mi legyen..

Üdv!
Köszönöm!
(#) csezoli21 válasza zoly15 hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
Heló
Pedig jobban járnátok egy B5, VF2, vagy Conduktorral,...
Főleg minőségben!
(#) tuningtommy hozzászólása Ápr 15, 2009 /
 
Sziasztok!Én nem igazán vagyok otthon ebben a témában ,segítségért fordulnék hozzátok.Olyan jellegű kérdésem lenne,hogy lehet-e olyan erősítőt készíteni,amelyik csak egyedül egy mélyládát hajtana meg,amelynek adatai:M.N.C Sunflower 30cm,300W,8ohm.Ha úgy gondoljátok,hogy foglalkoznátok a kérdéssel és tudnátok nekem segíteni,akkor később leírom a komplett elképzelésem.Előre is köszönöm a segítséget!Üdv.:TOMMY
(#) hapro válasza tuningtommy hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
Igen lehet.
(#) tuningtommy válasza hapro hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
Mennyire bonyolult elkészíteni?
(#) hapro válasza tuningtommy hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
Erre a kérdésre nem lehet egyértelmű választ adni. Mennyire bonyolult egy műanyag láda elkészítése? Van akinek egyszerű, van akinek bonyolult.

Idézet:
„Én nem igazán vagyok otthon ebben a témában”
...szerintem inkább bonyolult.
(#) Axel hozzászólása Ápr 15, 2009 /
 
Sziasztok!

Van egy keverőm aminek a fejhallgató kimenetét szeretném egy kicsit hangosabbá tenni. Ezt egy külső kis erősítővel szeretném megoldani. Volna egy bemenete ami a keverő fejhallgató kimenetéről érkezik. Ezt a jelet erősítené ez a kis készülék amelynek kimenetére közvetlenül csatlakozna a füles. Egyszerű kell csak, még potmétert sem tennék bele. Ami viszont fontos, hogy a hangminőségen lehetőleg ne rontson sokat és természetesen a jel sztereó maradjon. Én tranzisztorral gondoltam megvalósítani. Milyen megoldást javasolnátok?
(#) tuningtommy válasza hapro hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
Nem úgy gondoltam,hogy én akarom elkészíteni,hanem olyan valakinek bonyolult-e,aki ért is hozzá?!!
(#) hapro válasza tuningtommy hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
Olyannak egyáltalán nem bonyolult.
(#) tuningtommy válasza hapro hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
Mekkora erősítőt célszerű készíteni egy ilyen ládához
(#) Petikee16 hozzászólása Ápr 15, 2009 /
 
Sziasztok lenne 1 kis problémám TDA7386 bekötésével mert nemtudom mit kössek a ST-BY és a Mute lábra előre is köszike

TDA7386.jpg
    
(#) sixtek válasza Petikee16 hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
A tápra (+12...14V) kell kötni őket! Természetesen R1/C9 és R2/C10 RC-tagok kellenek!
(#) hapro válasza tuningtommy hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
Szia!

Ha csak mély hangokat szeretnél vele erősíteni, akkor egy TDA7294 bőven megteszi, sőt... ez egy 70W 8ohmon szinusz végfok IC, ami annyit tesz, hogy széthajtja aktív hangváltóval a hangszóródat. Ha nem csak mély hangokat szeretnél ráküldeni, akkor mondjuk 100-150W szinuszos teljesítményű végfokot akasztanék rá.
Ezzel az IC-vel egy végfok megépítése relatíve egyszerű és - viszonylag - elég olcsón is jön ki.
Egy ugyanilyen IC-vel és aktív hangváltóval egy ugyanilyen hangszórót hajtottunk régen, és néhány hónapnyi üzemeltetés után a hangszóró olyannyira megadta magát a 70W-tól, hogy a pille és gumiperem kilágyult, hogy kb fél centit beesett a membrán, aztán ha megfordítottam a hangszórót, akkor a másik irányba lógott meg fél centit...
Következő: »»   279 / 2500
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem