Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Labortápegység készítése
A feszültség mértékegysége Volt. Nagy V. Kibogarásztam hogy mit szeretnél, szép darab lehet az az 5kVA -es trafó. De 12V -os tekercsből nem lesz sehogy sem 24V váltó. Esetleg ha tekersz rá még egy 12V-os szekundert.
Nem lehet helyettesíteni LM339-el. Más a lábkiosztása.
Próbálj már meg egy kicsit (vagy nem is kicsit) odafigyelni arra, amit írsz, ha nem szeretnéd, hogy állandósuljon nálad a piros háromszög!
Komolyan mondom, ha az írásmódodhoz hasonlóan kérnél a boltban kaját, éhen halnál...
Szia! Akkor mivel lehet helyettesíteni?
Egyébként itt tartok az építéssel!
Idézet: „lab tápot szeretnék csinálni ,hogy csináljak?” A két kezeddel, páka és forrasztóón segítségével, alkatrészek hozzáadásával.
Amit itt leírtál és amit később privátban küldtél, az teljesen más hibajelenség. Most akkor jelenleg milyen hibája a van a tápnak/hővédelemnek?
A kimeneti feszültség és áram csak a fele? Vagy ez már megoldódott, és az a hiba amit privátban írtál meg, hogy a hővédelem ki-be kapcsolgat?
Sziasztok!
Csináltam egy kis tápegységet, semmi extra, stab ic-kel kinyerem azt a néhány feszültség értéket, amire szükségem szokott lenni... Az lenne a kérdésem, hogy hogyan tudom rövidzár védetté tenni az egyes kimeneteket? Egy egyszerű rajzon meg tudnátok mutatni nekem? Köszi és üdv.: Zoli
Üdv.!
Igazából erre a jobb szó a "túláram-védelem". Ez a kifejezés közelebb áll a valósághoz, célszerű ebből kiindulni. Tehát azt kell megakadályozni hogy túl nagy áram folyjon ki a tápból. A "túl nagy" azt jelenti hogy a tápegység maximális névleges kimenő áram-értékénél több. Ebből következik, hogy az áramot kell figyelni, hogy ez egy adott értéknél nagyobb-e vagy sem. Ez megoldható egy soros ellenállással és például egy komparátorral, de számos más módon is. Ha az érzékelés megvan, akkor már csak be kell avatkozni a tápegység működésébe. A tápok túláram (vagy rövidzár) esetén le szokták szabályozni a kimenő feszültséget, vagy lekapcsolják a kimenetet. Előbbit nem lehet túl nehéz megoldani, ha már egyébként is van egy feszültséget szabályozó körünk. Ebbe valahol "bele kell nyúlni". Utóbbi (a kimenet lekapcsolása) talán még egyszerűbb, itt egy soros kapcsoló elemet kell beiktatni a kimenetre (például relét). Bocs hogy nem írtam konkrét megoldást, de szerintem így többet lehet belőle tanulni minthogyha belinkeltem volna egy kész rajzot amit csak után kell építeni. Üdv.: Attila
De csaplar azt írta hogy stab ic -kkel építette meg a tápot , ezek szerint a túláram és zárlatvédelem megoldott ugyanis a ha jól tudom a stab ic-k már eleve tudják ezt ! (kellő hűtés mellett ) a gyárilag meghatározott áramértéknél visszahajló karakterisztikával leszabályoznak .
Ezen valahogy átsiklottam.
Igen, a stabkockákban van mindenféle belső védelem, ezekre vagy lehet számítani vagy nem. De mindegy is, mert egy megfelelő túláram-védelem anyagköltsége ugyan annyi vagy még több mint egy új stabkocka ára. Ráadásul bonyolítja is az áramkört. Szóval szerintem felesleges túláram-védelemmel ellátni egy ilyen tápegységet.
Sziasztok!
Megépítettem az Attila86 féle labortápot műkődik is csak a három színű led nem világít Szerintetek mi lehet az oka? És a P6 trimmer minek a beállítását szolgálja?
A P6-os trimmerrel a kijelzett áram-értéket lehet beállítani hogy hiteles legyen.
Három színű LED? Melyikre gondolsz?
A kétszínű ledre gondoltam,a feszültséget sikerült beállítani / V / de az áramerősséget azt nem tudom hogy kell.
Sziasztok valaki tudna segíteni? Megépítettem az Attila86 féle labortápot de álandoan világit az áram generátor üzemodot jelzö led csak akkor alszik ki ha leveszem a feszültséget nullára ,van mikor még akkorse, a feszültséget csak 0-15v ig tudom szabályozni a panelt már rengetegszer átnéztem. Ha valaki találkozott eme dologgal annak megköszönném a segítséget
Üdv.!
Az áramgenerátoros üzemet jelző LED valószínűleg fordítva van beforrasztva. A maximum 15V több okból is lehet. Legegyszerűbb az, hogy a P3 trimmer nincs beállítva. Ha be van, akkor a hiba P4, P5, P3, R18, R15 és R16 értékeiben keresendő, vagy ezek környékén zárlat lehet. Vagy a TL431-el nem stimmel valami.
Átnézten már vagy ezerszer érdekes modon felment a fesz 26.7v ra és ott megál közte szépen lehet szabályozni de ennyi megmértem a ref feszt 6,1v ez jo? ha a potit kivezsem akkor felugrik 31v-ra 3v valahol elvész. Ha lehet kérek még egy kis segítséget mert nem tudom még mit tegyek. Köszönöm
Sziasztok!
Volt itthon egy régi tönkrement tápom,ami valamikor egy szervergépet működtetett. Nos ez a táp méretes darab,két panel volt benne,1 alul még 1 felül. Nos a felső része ment tönkre,én javítani nem tudom,mert SMD alkatrészek 1000-i kaptak helyet rajta Az alsó rész hibátlan,működik is,12A-on 30V-ot ad le. Kérdésem az,hogy lehet e ebböl labortápot készíteni? A képeket nézzétek meg,a kondik nagyon durvák,14000µF 50V Szerintem a táp stabilizált,mert van rajta 1-2 IC(képeken látszik) nemtudom melyik az!
Sziasztok! Megoldódott a led kérdés a labortápomban,nem jó ledet vettem hozzá, mert közös katódos kell bele én pedig közös anódosat vettem! Már csak az áramot kellene valahogy beállítani!
Szerintem kapcsolóüzemű. Meg kell keresned a vezérlőICt, majd az adatlapját, megtudod melyik lábára várja a kimeneti feszültség osztott értékét. Ide potit beszerelve szerintem szabályzóvá alakítható
Ezek szerint teljesen jól működik a tápegység, mert ezt kellene csinálnia amit leírtál. A referencia-feszültség is stimmel.
Csináltam egy kicsit korszerűsített nyáktervet, a régi, de nagyon megbízhatóan működő "RIM NTM305R" tápegységhez.
Akit érdekel, használja egészséggel. Fontos! Le kell ellenőrizni, akár elírás, akár elkötés is lehet benne. Alkotó
Szép darab, van valami bővebb leirás erről a tápról ?
Köszi a rajzot. Úhh, ez a negatív oldalon szabályozós dolog nekem olyan kifordított.
Az, hogy éppen melyik oldal a negatív, meg a pozitív, ez csak nézőpont kérdése, de a szabályozási végeredmény szempontjából teljesen mindegy. Azért gondolom, hogy így tervezték, mert így jó bele a 2N3055, és bizony mikor ez a rajz készült akkor még nem nagyon volt más.
Tehát ez nem hibája a kapcsolásnak. Ugyan egy minimális (gyakorlatilag elhagyagolható) mértékben hőfokfüggő az áramkorlát (saját tapasztalat), de ez még soha, semmi gondot nem okozott. Viszont agyonüthetetlenül strapabíró, rendkívül megbízható kapcsolás, csak ajánlani tudom. Csak csendben mondom, hogy simán megy 40V-ig is (nálam is így van beállítva) minden változtatás nélkül. Az-az annyi mégis csak van, hogy kb. AC42V kell neki, a 36 helyett. Fontos!! stabil poti kell bele. VAn egy pár oldalas cikk is hozzá magyarul, de beolvasva túl nagy, ha meg lebutítom rosszul olvasható. Még kisérletezek vele, hátha lesz értelmes középút. Alkotó
Nem kis munkával összebutítottam mindent, egy kezelhető méretre. A minőségért elnézést kérek, ez fért bele.
Tehát mellékelem a labortáp nekem meglévő leírását, amit kiegészítettem egy kis nosztalgiával is (úgymint eredeti nyáktervem, és egy mai fotó, az akkori panelről. Alkotó
Nem, nem, félreértés ne essék, én nem mondtam hogy ez (negatív oldali szab.) hiba lenne. Viszont az már inkább aggasztó hogy poti kontakt hiba esetén teljes fesz kerül a kimenetre. Vagy legalábbis mintha ilyet olvastam volna. Viszont valóban egyszerű, kevés alkatrészből megépíthető strapabíró cuccnak tűnik. A logaritmikus poti áramszabályzónak meg remek ötlet, köszi !
Sziasztok !
Megépítettem már kicsit régebben az alább (PDF) közölt tápot. Előszedtem megint ,mert szükségem lenne egy tápra..... - Itt kérdezném meg ,nincs valakinek eladó ? Építettem hozzá egy "V" és egy"A" mérőt is 7107-el Rá tudom egyszerre kötni mindkét mérőegységet ? ,akkor is ,ha azok közös tápról mennek ? (csak ők ketten vannak közös -de számukra külön - tápról) Ugyanis vagy a voltmérő megy jól ,vagy az amper ,de ha egyszerre kötöm ,akkor általában valamelyik kiakad és csak a "reset" (kikapcs) segít A másik ,amit észrevettem ,hogy mintha nem szabályozná rendesen az áramot...... A kimenetre nem tettem még rá a D3;R15;D4 elemeket.... Csak akkor kéne változást látnom az ampermérőn ,ha terhelés van a kimeneten ,vagy mindig ? Köszi a segítséget ! Üdv : István |
Bejelentkezés
Hirdetés |