Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   525 / 3961
(#) Action2K válasza mozso hozzászólására (») Jún 10, 2009 /
 
Szia! Ha jó a rajz (miért ne lenne), akkor a kondi polaritás független. valószínű, hogy zajszűrő szerepet tölt be. Elko, azaz polarizált nem jó oda. A 35V-os bőven elég, viszont a (csepp)tantál, akkor szerintem polarizált. Esetleg még fóliakondenzátort is kipróbálhatsz oda.
(#) MolnarG válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 10, 2009 /
 
50-60mA lenne az áram, már meg van tervezve az áramkör LL4148-as diódákkal csak elgondolkodtam rajta, hogy esetleg nagyobbra kéne cserélni. Találtam ugyanabban a tokozásban 0.6A 50V-ost, akkor inkább legyen az?
(#) csatika hozzászólása Jún 10, 2009 /
 
Sziasztok olyan kérdésem lenne ,hogy a tranzistorokat hogyan kell bekötni a nyákba?
két tranyó volna az egyik bc560c(pnp) a másik bc550c(npn) meg hogy a rajzon honnan tudom hogy melyik melyik (tudom hogy erre a rajzra rá van írva).
meg van egy nyák tervező progim (sprint layout) és ott a tranyók között találkozom olyannal ,hogy ECB meg BCE.
és sajnos azokat se tudom hogy melyik melyik. ha ezekben tudnátok segíteni akkor azt megköszönném.

ui.: Tamás (kezdő)

InputAmp.GIF
    
(#) Action2K válasza csatika hozzászólására (») Jún 10, 2009 /
 
Szia! Bővebben: Link A többi (kondenzátor, IC) megy?
(#) lapose válasza csatika hozzászólására (») Jún 10, 2009 /
 
Szia!

Azok a tranzisztor lábainak sorrendjét jelölik, Ennél a tranzisztornál CBE a sorrend alulról nézve.

BC550.gif
    
(#) ferko33 hozzászólása Jún 10, 2009 /
 
SOS.van 1 PGO 50 robogom és kellene 1 kapcsolási rajz a gyujtáshoz most 1 babeta tirisztoros trafo van rajta de nem pörög ki igy vettem 1 malaguti tirisztoros trafot de nem boldogulok vele.segítsen valaki!
(#) aderka válasza csatika hozzászólására (») Jún 10, 2009 /
 
Szia!

Minden elektronikai alkatrésznek van un: Datasheet-je., adatlapja. Nos, csak meg kell megnézed milyen típusú tranzisztorról van szó, adok egy linket ahol a kereső mezőbe beírod az alkatrészed típusát, és a találatok között meg lesz.
A Datasheet-ben pedig megtalálod a lábkiosztást.

A honalp: Bővebben: Link

üdv: aderka
(#) aderka válasza ferko33 hozzászólására (») Jún 10, 2009 /
 
Üdv!

Rossz topicban jársz.

Kapcsolási rajzot keresek!

üdv: aderka
(#) ferko33 válasza aderka hozzászólására (») Jún 10, 2009 /
 
köszi még most léptem be
(#) djgaby hozzászólása Jún 10, 2009 /
 
Üdv.
Szerintetek melyik a jobb forrasztó itthoni használatra?
Forrasztópisztoly vagy a forrasztópáka ?
(#) sprofan válasza djgaby hozzászólására (») Jún 10, 2009 /
 
Ha valamit összeraksz mindenféleképp forrasztópáka (kivétel ha valami nagyon nagy felület beónozásáról van szó), ha bontasz, inkább pisztoly. De ha a kettő közül csak 1-et veszel, akkor inkább a páka legyen az.
(#) kendre256 válasza djgaby hozzászólására (») Jún 10, 2009 /
 
Egy jobb minőségű forrasztópáka.
(Vannak olyan forrasztópákák is, amelyeknél még a pisztolypáka is jobb...)
(#) djgaby hozzászólása Jún 10, 2009 /
 
köszi a segítséget.
Eddig itthon egy régebbi pisztollyal dolgoztam, de már azzal nem lehet a kisebb helyekre forrasztani összefolyik, stb.
tehát akkor most körülnézek a pákák közt...
(#) Excalibur hozzászólása Jún 11, 2009 /
 
Sziasztok!

Szeretnék egy dV lekapcsolásos töltőt építeni NiMH akksikhoz (Topi AVR-es kapcsolása alapján), többek között 9V 200mAh 6hr61 akkuhoz, de nem tudom meddig kell tölteni?
ceruza:1,2V névleges fesz, 1,41V-ig töltjük, ezt akkor 7*1,41=9,87V-ig kéne tölteni?

Köszi!
(#) elektro777 válasza elektro777 hozzászólására (») Jún 11, 2009 /
 
Szia!
Köszi a válaszod!
még egy kérdésem lenne, most készítettem el a nyák-ot az erősítőhöz, csak azt nem tudom hogy a kapcsolási rajzon lévő két földelést hoza kössem? Én úgy gondoltam hogy a pozitív tápfasznél lévőt az IC 3.lábához(mármint az IC tetejéhez), a negatív tápfasznél lévőt meg a bement, árnyékolásának(tehát egy mono jack dugó lenne a bemenet)
válaszod előre is köszi!
Üdv!
(#) proli007 válasza Excalibur hozzászólására (») Jún 11, 2009 /
 
Hello!
A dV töltésnél, pont az a lényeg, hogy nem az aksi maximális töltésfeszültségéig tölt (pont azért, mert nem határozható meg), hanem addig a pontig, amikor a töltésfeszültség már nem nő tovább egy időegység alatt. A -dV töltés, pedig, amikor a töltésfeszültség a maximumpont hoz képest el kezd csökkenni. Tehát nem a feszültséget figyeljük, hanem a dU/dT ha úgy tetszik a töltési feszültség meredekségét. (A töltés végfeszültsége - ha van ilyen - csak biztonsági célt szolgál)
üdv! proli007
(#) parkhaz hozzászólása Jún 11, 2009 /
 
Helló mindenkinek
Lenne egy kis problémám aminek a megoldásában segítségeteket kérném.
Adott egy flippergép minden rendben működik kévéve mikor az összes izzó működésbe lép illetve kapcsolgat akkor hallatszik a hangszórokon keresztül az izzók működése leállása kapcsolgatása mi lehet a probléma persze minnél több izzó kapcsol be annál erőteljesebb a hang.
válaszokat előre is köszönöm.
(#) zolika60 válasza elektro777 hozzászólására (») Jún 11, 2009 /
 
Nem. A két födet egymáshoz kötsd. Csak nem mindig jelöik a kapcsolási rajzokon vonallal a földelést folyamatosan, hanem a különböző földpontokat jeöllik a kis csíkos háromszöggel. Ezeket össze kell a nyákon kötni. Valamint a ki és bemenetek földpontjaival is.
(#) proli007 válasza parkhaz hozzászólására (») Jún 11, 2009 /
 
Üdv. a fórumon!
Nem ismerem a flipper gépeket, de a hibát alapvetően két dolog hozhatja létre.
- Földhurok van, tehát az izzók árama átfolyik olyan szakaszon, ahol az erősítő GND vezetéke megy és azt rángatja. Így a két GND vezetéket külön-külön kellene vezetni a pufferelkó negatívjáig. (csillagpontos kivitelezés)
- Az izzók rángatják a tápfeszültséget, ami közös az erősítő tápfeszültségével. Ilyenkor vagy stabilizáljuk az erősítő tápját, esetleg szűrjük, de a legjobb megoldás, ha külön tápáramköre van az izzóknak és az erősítőnek. Aztán ha lehet nem közösítjük, ha meg szükséges akkor csak egy pontban. (Mint ahogy az első pontban leírtam.)
üdv! proli007
(#) danelnagy95 hozzászólása Jún 11, 2009 /
 
Sziasztok!

A csatolt kapcsolásból szeretnék sztereót csinálni.Mi a teendőm?
Képre nagyon hasonló(vagy teljesen ugyanolyan)kapcsolást láttam a hestore-on,(ezt),de kapcsolási rajz persze nincs.(persze tudom h nem közlik mert mindenki megépítené.)Előre is kösz a választ.

kivnagy.jpg
    
(#) Action2K válasza danelnagy95 hozzászólására (») Jún 11, 2009 /
 
Szia!
Teendőd, megépíted kétszer, de a HE-st is megveheted, 99%-ot teszek rá, hogy az ennek a sztereo változata. Kapcsolástechnikailag tuti.
(#) danelnagy95 válasza Action2K hozzászólására (») Jún 11, 2009 /
 
Köszi
(#) Excalibur válasza proli007 hozzászólására (») Jún 11, 2009 /
 
Köszi szépen!
(#) HowlingWolf hozzászólása Jún 11, 2009 /
 
Sziasztok!
Kezdő vagyok, ezért kérdésem is olyan, ne nevessetek ki: mi a neve az elemméretű akkumulátorokat összetartó zöld zsugorműanyagnak és milyen formában árusítják azt (hogyan szokás "belenyomorítani" az akkukat?)
(#) nagy hoho hozzászólása Jún 11, 2009 /
 
Helló! A mellékelt uA mérő nem hajlandó működni. A trimmerekre nem reagál a műszer.A + - táp rendben van. Már három IC-t cseréltem. Szerintetek életképes ez a kapcsolás? Köszönöm előre is :nagy hoho

kép 003.jpg
    
(#) feki00 hozzászólása Jún 11, 2009 /
 
Kellemes estét mindenkinek!

Már egy ideje gürcölök egy kapcsolásommal de lassan a végét járja a türelmem. A kapcsolást mellékeltem de elmagyarázom a működését meg a szándékomat.
4 D-típusú flip-floppal csináltam egy számlálót, ami úgy működik mint egy 4017es ic ezzel hajtok meg egy léptetőmotort (LSP1-4). Pár ÉS és VAGY kapuval megoldottam hogy jelszint változásra (REVERSE vonal) fordítva forogjon a motor. Egy plusz flip-floppal megoldottam hogy a következő órajelre történjen az irányváltás (ic6a). Természetesen a motor kellő tápfeszültséget kap meghajtó tranzisztorok segítségével.
A kérdésem az lenne hogy megoldható-e egyszerűbben a forgásirány váltás a keretezett rész nélkül, valahogy a flip-flopok között okoskodva.
Jó sok számláló ic elvi vázlatát átböngésztem hátha kitudnám bogozni a "motorját" egy oda vissza számlálónak de nem jutottam sikerre.

Ja, meg megosztok egy "jópofa", ingyenes szimulátor programot ami elég sokat segített, 3 szóban összefoglalom: logikai jeleket szimulál.


A link.

Előre is köszönöm a válaszokat!

manual2.JPG
    
(#) djgaby hozzászólása Jún 11, 2009 /
 
Sziasztok.
Egy kis segítségre lenne ismét szükségem...
Adott 2db 12V DC-s ventilátor... (pc tápból lett kiszerelve) + egy előerősítő melynek szintén 12V DC kell D-audios kitt: Bővebben: Bővebben: Előerősítő
Most az lenne a legfőbb kérdésem, hogy ezekhez használhatok -e egy tápot vagy külön kell a ventikhez és külön az előerősítőhöz ?
Illetve ha lehet egy tápról használni őket, akkor milyen teljesítményűt kell, hogy vegyek ?
Mert volna itthon nekem egy trafóm ami 220/ 2*10 + 3,2 + 46 V -os.
Ez elég lenne nekik ?
Előre is köszönöm a segítséget.
(#) nagy hoho válasza djgaby hozzászólására (») Jún 12, 2009 /
 
Helló ! Én azt javasolom ,hogy az előerősítőnek külön tápot csinálj. A trafód szerintem megfelel a 10 voltos tekercs egyeniránynyitva pufferelve 14 volt lesz, ebből egy low drop stabilizátorral tudsz 12 voltot csinálni. A ventillátoroknak ugyan ez. Az erősítő max. 50mA-t fogyaszt, a ventik 100 körül darabonként tehát már egy 10 wattos trafó is elég.
(#) kiskacsa2009 hozzászólása Jún 12, 2009 /
 
Sziasztok! Jó reggelt!
Kaptam egy laptopot, és egy wifi antennához szeretnék kapcsolódni, ugy hogy nincsen kódom hozzá. Ha valaki ezt használja , akkor legyen szíves ossza meg velem ezt a progit akár privátban is!
köszönök mindent...
(#) kendre256 válasza feki00 hozzászólására (») Jún 12, 2009 /
 
Tipikus feltételtől függő szinkron szekvenciális hálózat.
Ez valami termék lesz, vagy miért kell egyszerűsíteni, ha már így is működik?
Az ütemdiagramokból szépen meg lehet tervezni, de elmegy vele egy kis idő. (Ütemdagramok-->állapot átmeneti táblázat-->vezérlési függvények-->egyszerűsítés-->kapcsolás felrajzolása )
Én inkább egy mikrovezérlővel oldanám meg, vagy számlálóval és eprommal (ha nem teszene a mikrovezérlős megoldás).
A számlálók kapcsolásából visszakövetkeztetni a működés logikájára nagyon nehéz, mert már csak az egyszerűsített kapcsolást látod.
Következő: »»   525 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem