Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Labortápegység készítése
Te Alkotó, most megnéztem ezt a nyáktervedet és nagyon jó lett! Nem csak hogy esztétikus, de még a huzalozás struktúrájára érzékeny kritikus részeket is teljesen jól huzaloztad be. Ezt szándékosan követted el így, vagy pont így sikerült? A teljesítmény-alkatrészek huzalozása ugyanis hibátlan. Pofás kis nyákterv.
Amit linkeltél az a 30v 3A-es, amihez a nyákrajzot kértük, az a 40v 5A, most akkor már teljesen elkeveredtem
Találtam valamit: Úgy tűnt elsőre hogy a csillagpontok is jól vannak kialakítva, de nem. Az áramgenerátoros üzemmódot jelző LED árama "megrángatja" a referenciaforrás és az áramot szabályozó potméter földjét. Ez első hallásra nem gond, mert az áramgenerátoros üzemben az a LED folyamatosan világít, tehát zavart, zajforrást közvetlen nem visz be a rendszerbe, de helyette egy konstans értékkel tolja el (emeli meg) a referenciát és az áramot állító poti lábát. Ami ebben a baj az az, hogy mivel a LED nem igazán tekinthető referenciának, ezért az R11-el együtt a hőmérséklet meg ki tudja mi minden miatt elmászik a kimenő áram. A két üzemmód közti határon való oszcilláció esetén a kimeneten zaj fog megjelenni, ettől akár be is gerjedhet a táp.
Illetve olyan hibát is okoz ez a dolog, hogy ha mondjuk épp a két üzemmód közti határon áll a táp de még épp feszültség-generátoros üzemben, és mondjuk X Amper a kimenő áram, majd egy leheletnyit tekersz a potin hogy áramgenerátoros üzemben legyen, akkor az áram hirtelen a poti eltekerésének mértékétől irreálisan nagy mértékben megváltozik. Ez igaz oda-vissza. Na és a végére hagytam azt ami szerintem a leginkább érdekel téged; hogy a minimális áramkorlát is azért néhány mA nem pedig nulla, mert a LED így van behuzalozva. A LED árama a pozitív ágat is megrántja, de az nem számít mert csak az IC-k táplábai vannak arra az ágra kötve. Ott nem lényeges. Üdv.!
Tényleg elkeveredtél.
Neked azt linkeltem amit kértél, a kollégának meg a másikat. Felirat szerint ez 35V/3A-es táp, de én szándékosan feltoltam ezt 40V-ra, és azért kapott még egy plussz áteresztő elemet, hogy az 5A-is biztonságos legyen. Alkotó
(Visszaolvasgattam a topikot. Nem Alkotó, hanem Pioneer írta hogy a minimális áram 3mA.)
Az elismerés nagyon jól esik, főleg tőled! (mégha aztán vissza is vontad félig)
Igyekszem már az elején jól átgondolni a nyákokat, amiket tervezek. A mellékelteken kívül, még a SPAFI-féle kapcsoláshoz is megtalálod itt az én terveimet, amiből biztosan tudok legalább 10 működő példányról. De ez már értelmes vita, viszont nem egyértelmű, melyik tápegységhez készült tervemre is gondolsz. Becsatoltam ide egy képet, amin mindkettő rajta van. Feltételezem, hogy a "felsőre" gondolsz, mert veled eddig arról beszéltünk. A jelenséget értem, amit említesz, de gyakorlatilag nem tapasztalom a hatást is hozzá. Ezt a részt direkt kipróbáltam egy csomó féle módon, és mindenhol kifogástalan. A LED szinte bepattan mikor eléri az áramkorlát értékét. Az áram nagyon jól, a poti elfordulásával teljesen arányosan szabályozható (a feszültség is éppen így). Az áramkorlát közvetlen közelében sincs semmilyen ugrás. Csak annyi történik, hogy beáll az áramgenerátoros üzem, és onnantól már csak a feszültség csökken. Adott terhelés mellett, akár felülről, akár alulról közelíted az áramkorlát értékét, nincs ugrás, finoman változik minden. (vagy ha van is, az olyan mértékű, amit nem vettem észre, pedig éppen ezt figyeltem). Természetesen, a nyáknak ez a része még ettől lehet téves, de a tesztpéldány várakozáson felül finoman működik. Alkotó Idézet: „Az elismerés nagyon jól esik, főleg tőled! (mégha aztán vissza is vontad félig)” Nem vontam vissza, mert a teljesítmény-alkatrészek huzalozása továbbra is tökéletes és esztétikailag is pofás kis nyák. Az egyetlen gond csupán a LED huzalozása. A minimális áram tényleg 0mA nálad? Pioneernél 3mA és szerintem ez az életszerűbb. Vagy ő más nyáktervet használt volna? Nem is tudom, visszaolvasok megint pár oldalt... (Ja igen, a felső nyáktervre gondoltam.)
Itt van a kavarodás!
Mi a felsőről beszélünk. (Azóta megnéztem, és jogos amit írsz, de talán a leden folyó pár 10mA, nem okoz tragikus rántást. Ennek ellenére, tény hogy jobb lenne ha közvetlenül a tápkondik közös pontjára lenne kötve). Ha hazaérek melóból újra megmérem, de biztos vagyok benne, hogy 0mA-re is lemegy. PIONNER-rel viszont az alsó nyákban "utazunk". Ő alaposan feljavította, az alapvetően furán működő "eredeti" kapcsolást. (A minimális áram anomáliái miatt történt épp a legutóbbi módosítás is.) Alkotó
Sajnos a LED kb 10mA-es árama bőven tud okozni ilyen problémát. Hidd el, nekem már sokat fájt a fejem emiatt...
Azt hittem Pioneer is a felső tápot építette meg.
Ez ma egy ilyen nap! Én keresek mások helyett.
A kereső nem csak nálam működik. Miért nem használod?itt van! Alkotó
Szia!
Igen az alsó az én művem, legalábbis a kapcsolás. Ez van nekem megépítve, de nem az alkotó féle, hanem saját nyákra. Viszont most dolgozom egy 50V 5A-es tápon és ha minden igaz, elég stabil kapcsolás lesz.
Tudom hogy hülye vagyok, de nem lehetne egy levélbe berakni a 40V 5A-es táp elvi kapcsolását és nyáktervét, egy másikba meg a 30V 3A-est? Megoldódna a kavarodás.
Ha van időd, és szerinted itt az elmúlt 50 hozzászólásból simán össze kéne mazsoláznom a fenti táp rajzait, akkor elnézését kérek, de tedd meg ha van 2 perced, és légyszi küld el privátba a 40V 5A-est, mert a nyákot még ma meg tudnám csinálni. Beraknám eagle-be az elvi rajzot, és hétvégére lenne akkor már egy alkatrészlista is, így lehetne közreadni. Nekem nagyon tetszik és szeretném megépíteni, de két nap alatt nem sikerült egy olyan hozzászólással sem találkoznom, amibe benne lett volna az elvi és a hozzá tartozó nyákrajz a fenti táphoz. (A nyákrajz olyan formában hogy ki lehessen nyomtatni, mert a most becsatolt jpg nem igazán alkalmas erre) Az a pdf formátum az jó lett volna (2.4-es verzió a 30/3-asból azt hiszem), csak az meg nem erről a tápról szólt, valami olyat ha tudnál csinálni,szerintem sokan megköszönnék.
Ezek azok szerintem:
rajz: http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_hsz_456171.html?highligh...456171 nyak: http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_hsz_453877.html?highligh...453877 A rajz hozzaszolasa utan esetleg olvass el mindent.
Kicsit kezd a dolog parttalanná válni, de rajtam ne múljon.
Berajzoltam még pár dolgot a kapcsolásba, De nagyon nyomatékosan hangsúlyozom, hogy a tesztpéldány ezek nélkül is kifogástalan! És ha már újra csatolok, akkor a nyákra is felraktam egy skálát, ami segít a méret ellenőrzésében, de a kép éppen 100%-os. Ha az átméretezést kikapcsoljátok, akkor pontosan jó lesz azt arány. Alkotó
Sziasztok !
Látjátok bármi akadályát annak hogy a végtranyókat FET-re cseréljem ? Bármelyik tápot is nézve a 2 közül. Egy olyan helyre kéne ahol már számít a tranyokon eső feszültség. Előre is köszi!
Üdv.!
Attól függ melyik tápban akarod kicserélni a bipolárisakat térvezérlésű tranzisztorra. Elsősorban a gate-feszültség a kritikus (hogy ki tudja-e nyitni a táp a feteket), másodsorban mondjuk a lábkiosztás...
Szia!
Igen! Ebben a formában egyiknél sem működne. Át kellene rendesen alakítani mindkét kapcsolást hozzá.
A lábkiosztás tk. mindegy mert nem a nyák része érdekel hanem az sematikus ábra. Mondjuk a feszültség sajnos épphogy csak elég lenne kb.15v de esetleg lehet
logic level fet , ha jól tudom van ilyen , inkább a tapasztalatokra lennék kíváncsi hogy egy PFET elég gyors e , köthetem e közvetlenűl az OPA-k kimenetére mennyire kell a Gate kapacitívitásával számolni , mondjuk azt látom hogy a legkönnyebben NFET rakható az itteni kapcsolásokba(utolsó 2 fajta). Esetleg kicserélhetem az OPA-kat RAIL to RAIL re?
Idézet: „Mi lenne a legnagyobb akadály ?” Talán az, hogy soros áteresztő típusú szabályzóknál, a legnagyobb marhaság fetet használni áteresztő elemnek. Ide a bipoláris tranyó a legmegfelelőbb. :yes:
Igen , de mint irtam az most nem jó! Miért is marhaság, tudtommal az LDO szabályzókba is FET van.
PL. Bővebben: Link
Idézet: „Talán az, hogy soros áteresztő típusú szabályzóknál, a legnagyobb marhaság fetet használni áteresztő elemnek. Ide a bipoláris tranyó a legmegfelelőbb.” Ez azért egy kicsit erős volt...
Nagyon óvatosan fogalmazok: ez hülyeség.
15V? Melyik az a mosfet ami nem nyit ki 15V-tól?!
A gate kapacitással szerintem itt, analóg üzemben nem igazán kell foglalkozni. De be lehet tenni egy kis BC tranzisztort a gate(ek) elé és akkor már jól megvan rugdosva a fet. Az OPA-kat kicserélheted "rail to rail" típusra, de nem szükséges. 15V bőven elég akármelyik fetnek. Én most tervezek egy labortápot amiben 6db áteresztő fet lesz és ott csak 5V a tápfeszültség amiről a feteket hajtó OPA működik. Csupán annyi az egész hogy IRLxxx típusú fetet kell használni mert azok alacsony feszültséggel is biztosan kinyithatóak.
Pont ma néztem a honlapod , de ott még nem találtam , de azt hiszem megvárom mindenképp ha publikus lesz!
Ha az lesz , mikorra várható?
A nyákterv hozzá kb 90%-ban készen van. Az opcionális előszabályozó modul panelja pedig 100%-ig. Utána jön a megépítés, tesztelés, az esetleges hibák kiderítése és kijavítása, javított nyákterv elkészítése, ismét tesztelés...
Szóval nem tudom. De most ehhez van kedvem úgyhogy szerintem mondjuk pár héten belül.
Végülis annyit még várhat a projekt, majd nézegetem a honlapod vagy a forumot. Sok sikert hozzá!!
Kiváncsian várom!
Jobban is teszed mert sajnos a fetek előnyeit igen nehéz egy ilyen sima tápban kiaknázni. Magyarul több a gond, az alkatrész, és hol a haszon?? A tranyó karakterisztikája önmagában segíti a szabályzást. A feteknek nagyságrendekkel lankásabb a karakterisztikájuk
(Ismerem, és elismerem munkásságodat, tudom hogy tudsz. A Te tápodba érthető a fet használata, de komoly előszabályzás nélkül nem indokolt.) Szóval szeretném kérni azokat a erényeket ami a fet mellet, és a tranyó ellen szólnak !
Így néz ki eddig: Bővebben: KÉP
|
Bejelentkezés
Hirdetés |