Fórum témák
» Több friss téma |
Tekerek( próbálok) házilag, utána jelentkezem.
Sziasztok!
Szeretnék csinálni egy DC-DC konvertert LED-hez, elemlámpába. A legjobb lenne, ha egy lemerült akksirol is menne és 3 új alkáli se tenné tönkre. Tehát 1,1 és 4,8 Volt közt legyen a tápja. Néztem is itt a topikban ajánlott IC-ket, név szerint a MAX856 nagyon jó volna, esetleg a MAX1700. Ezek tudnak 3,3 Voltots kimenetet, ez már rengeteg LED-hez használható. Amiben segítséget kérek, hogy honnét tudom ezeket (normális áron) beszerezni? Néztem LomExet és az oldalt is, de sajnos nem volt egyiken se. Vagy esetleg ilyen tudású IC-t, amihez hozzá tudok jutni.
Na, közben meglett, H.E.-n van, de csak rendelésre. Így 1200 Ft. De legalább SMD-s, elfér kis helyen!
Kinéztem egy másik IC-t, de nem teljesen tiszta a bekötése.
MC33063 Azt írja, hogy már 3 Volt elég neki. Ezzel mekkora feszültséget tud max előállítani? Illetve az ajánlásból melyik bekötést kellene választanom, mi szerint méretezzem az alkatrészeket? Bocs a hülye kérdésekért, de sose próbáltam DC/DC-t csinálni. Köszönöm, Laci.
Sziasztok!
Tegnap rendeltem a Maximtól egy Max856-os IC-t, mivel szükségem van egy feszültség növelő kapcsolásra. Valakinek van már tapasztalata az ilyen rendelésről? Mennyit kell rá várni kb? Az IC alapkapcsolását akarom majd megépíteni, ha megjön, tudtok valamit modani előre, amire figyelni kell építéskor?
A csatolt DC-DC konvertert építem, már csak a tekercs elkészítése van hátra.Közben eszembe jutott, hogy hogyan, mivel tudnám megterhelni. 19V*4.7A ez majdnem 90W.Ha valakinek valami ötlete van azt szívesen fogadom.
Sziasztok!
Átolvasva a topicot korábban is előrekrült már ugyenez a probléma, de ha jólláttam nem érkezett rá válasz (legalábbis és nem találtam meg, de ha mégis van légyszi linkeljétek be és ne kövezzetek meg ). Nekem 10V-15V -os bemeneti feszültségtartománnyal, szeretnék előállítani stabil 12V -ot úgy, hogy a kiszolgálandó fogyasztó max áramfelvétele 160W (kb 13,3A). (Tehát szerintem szükséges lenne egy kb 180W terhelhetőségű kapcsolás...) Fontos lenne a megbízhatóság és hogy tényleg 12,00V -ot adjon kimeneten, illetve a hatékonyág sem mellékes. Előre is köszi a segítséget! Üdv! Andris
Megépítettem a kis tápegységet az MC34063-as IC-vel, de van egy kis problémám. Valamiért a kapcsolás terheletlenül is felvesz 200 (!) mA-t és a tekercs eléggé melegszik. A -20V hajszál pontosan megvan a kimeneten, de eléggé zavaró ez a nagy áramfelvétel, hiszen majd olyan eszközben akarom használni, ami akkumulátorról megy.
Mitől lehet ez?
Hello!
Vagy a működési frekvencia alacsony, vagy a tekercs induktivitása kicsi, vagy a vas anyaga nem megfelelő erre a frekire. Így telítésbe megy a vas. Próbálj másik vasat, vagy nagyobb menetszámot rátenni a vasra. üdv! proli007
Első körben egyszerűbb, ha az 1.5 nF-ot cseréli mondjuk 1nF-ra.
potyo ajánlása alapján vettem gyári tekercset, 100uH axiális fojtótekercs. Lehet, hogy ezzel lesz a baj? HEStore-on azt írják, hogy 5 MHz-et bír.
Kicseréltem 1nF-ra. Semmi változás, sőt. Pár 10 mA-rel nagyobb lett az áramfelvétel.
Jó lenne egy fotó az induktivitásról, esetleg az egész panelről.
Az áramkör még nincs panelen, egy próbapanelra dobáltam fel az alkatrészeket. Közben kicseréltem az induktivitást egy 330 uH értékűre. Ezzel lement az áram 70 mA-re. Ez már nem melegszik, de még mindig sok ez az áram. Az LCD 6 mA-t vesz fel.
Még mindig kicsi lenne a frekvencia? A kondi értékével lemehetsz egészen 470 pF-ig. A másik megoldás, ha növeled az áramfigyelő ellenállás értékét. Próbálj 0.47-1 ohm közti értéket betenni. Ha a kialakuló áram meghaladja a küszöbszintet, akkor nem zajlik le az egész időzitési ciklus, kikapcsol a kimeneti tranyó, és igy közvetve bár, de csökken az áramfelvétel.
Tehetnél az MC táplábaira közvetlen 100-470 nF kerámiát.
Próbálkoztam az általad említett módszerekkel, illetve még pár másik alkatrészt is kicseréltem.
Az IC táplábaira rátettem egy 100 nF-os kerámia kondit, a -20 V-os kimeneten a filter után lévő 10 µF-os elkót egy 220 pF-osra cseréltem. Az áramfigyelő ellenállás 0,47 R, mert másik ellenállásom nincs ilyen nagyságrendben. Az induktivitást visszacseréltem a 100 uH-s folytótekercsre. A kondi most 470 pF. Most terheletlenül 33 mA-t, LCD-vel 44 mA-t fogyaszt.
Tedd be a 330uH induktivitást, és ird meg mi a helyzet. A dióda után 1000µF van a gyári app szerint, és ezután jön az opcionális szűrőtag, de még ott is 100µF szerepel. Az 1000µF neked megvan? Ha igen, még oda is tegyél kerámiát párhuzamosan 100-330nF kellene.
A 330 uH-s folytóval most el sem indul az LCD ekkora kondiérték mellett.
Feszültség hogyan alakul?
Egyébként a hatásfok az ~60% körüli, ha minden rendben van, ezt vedd figyelembe.
Akkor valóban csökkenteni kell a kondi értékét, vagy az áramfigyelő ellenállást csökkenteni.
Beletettem egy 0,2 R-es áramfigyelőt. Nem nagyon változott a helyzet.
Ez azt jelenti, hogy túláram nem tud kialakulni, nem erre kapcsol a kimeneti tranyó, hanem lefut az időzitési ciklus teljes egészében. A ciklust növelve nőni fog az induktivitásba befolyó áram csúcsértéke is. Növelni kell a "timing capacitor" értékét 470pF-ről addig, mig nem lép közbe a határolás. A határolás nélküli üzemre kell törekedni, a legalacsonyabb kapcsolási frekvenciával, mert minden egyes kapcsolás veszteséget jelent.
Hello!
Tekintettel, hogy bosszantott a dolog, összeraktam. "Kis" probléma, hogy induktivitásmérőm nincs, így fogalmam sincs mekkora a tekercs, de.. - A kondi, 2.2nF-os volt, az áramfigyelő, 0,62ohm, A visszacsatolásnál, 2,2kohm/330kohm-ot használtam. (tekintve, hogy azon is van veszteség, ha kisebb) a tekercs, egy PCtáp zavarszűrő tekercse, amit kb. 300uH-re saccolok, (a huzal, kb 0,32mm-es, 0,5ohm ellenállású, amit kb. 100menetre saccolok egy "I" profilú vasmagon) A kimenő kondi, csak 22µF-os volt. 5V tápfeszültség, 20V kimenő feszültség, és 0/20mA terhelőáram mellett, a következő értékek jöttek ki. - Terheletlenül 55mA. Terhelve 135mA, így a hatásfok terhelve, kb 60%-ra jön ki. Ha az induktivitás nagyobb, (pld. 2,7mH mert ilyenem van) akkor a terheletlen áramfelvétel, csak 25mA, de nem tud leadni, csak közel 16V-ot az 1kohm-ra. Ha az indultivitás, kisebb (pld. 70uH mert erre saccolom a gyűrűmagot ami 1A-es huzallal van tekerve) akkor az üresjárati áramfelvétel, drasztikusan megnő kb. 140mA-re és nem képes leadni, csak 13V-ot terhelve a kimenet. A kondinál, az 1,5nF és 2,2nF között, jelentős különbség nincs. A frekvencia, közel 20kHz. A tranyó bekapcsolási ideje, 40usec, míg a kikapcsolási idő 10usec, teljes terhelés mellett. Tehát elég szép ideig mágnesezi a vasat. Az áramfigyelő ellenállás nem korlátoz, mert rövidre zárva nem történik változás. Hát erre jutottam, ha ez segít valamit... üdv! proli007
Ezzel csak az a baj, hogy nincs több ilyen kicsi kondim, amivel lehetne próbálkozni.
Szerk.: most egy 150 pF-os kondival és a 330 uH-s tekerccsel eikerült elérnem, hogy üresjáratban 23 mA, terhelve 33 mA.
Kondenzátorok soros kapcsolása? Egyébként ennél sokkal jobb eredményre ne számits.
Akkor szerintem maradok a mostani értékeknél és dugasztápra tervezem az egész kütyüt.
Köszönöm a segítséget mindegyikőtöknek!
Húha! Ez már nagyon jó érték, ha mint irtad az lcd áramfelvétele 6mA. Tekintettel az 5V-os tápfeszültségre, aholis 4x nagyobb áramnak kell befolyni a 20Vx6mA teljesitmény létrehozásához, ha az átalakitás hatásfokát 100%-nak vesszük, (ami ugye közel sem igaz).
Idézet: „dugasztápra tervezem az egész kütyüt.” |
Bejelentkezés
Hirdetés |