Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Keresek egy passzív szűrőt, amellyel a 230V-os 50Hz-es hálózatot teljesen ki tudom szűrni. A szűrőn keresztül más frekvencián energiát akarok továbbítani A nagyságrendben. Előre is köszi: Ayk
Hello!
Hát ez igen slampos kérés, ahhoz képest, amit sejtet. De számunkra a "teljesen ki tudom szűrni" nem műszaki paraméter. Amúgy megtudhatnánk, hogy mi a bánatnak energiát továbbítani, egy energia szállító hálózaton? üdv! proli007
Számszerűen mennyire
Idézet: frekvencián. ( nem mindegy hogy kisebb, nagyobb, vagy sokkal nagyobb. ) „más”
Szevasz!
Engedd meg nekem, hogy arra ne reagáljak, hogy a teljes /!/ szűrés -40 dB. Arra viszont vannak képletek és kapcsolási sémák, amelyekkel pontosan számolható, hogy az egyik frekvenciának mennyivel kell csillapodnia a másikhoz képest. Talán pontosan ideillő /az egyik frekvenciára biztosan, mert azt közölted/, egy hangváltó méretezése. A szubbasszus felső frekije valahova 50Hz környékére esik, a másikat még csak Te tudod. Üdv: StMiklos
Igazából a szűrő fogja meghatározni, milyen frekvencián lehet utána dolgozni. Az alacsony szűrt frekvencia miatt csak a magasabb frekvencia jöhet számításba, viszont nem akarok elmenni MHz-es tartományig.
Nem voltam pontos... Ha az erősítésem -40 dB az azt jelenti, hogy 0,01 x-es tehát igy is marad pár volt a végén....
Megspórolhatnál magadnak (és a segítőknek is) másfél oldalnyi találgatózást, ha röviden, de elejétől a végéig összefoglalnád, mit szeretnél csinálni.
Meglehetősen fárasztó ezeket az egysorosakat összerakosgatni...
Amit te mondasz az egy aluláteresztő szűrő, ami 50hz-ig mindent átereszt, de felette "elvileg" 315Hz-től 20dB/oktávval csökken az erősítése.
Ha jól gondolom, egy passzív alul-áteresztőnek nincs erősítése...
Úgy tudom, hogy mivel a nagyon nagy kondenzátoroknak, induktivitásuk is van, ezért szoktak velük párhuzamosan egy kicsi, pár nanos, kondit kötni, hogy a magas zavar-frekvenciákat is szűrje. Tehát egy tekercs meg egy kondi neked sokat segíthet, értéküket pedig a frekvenciákból meghatározhatod.
Itt kéne' abbahagyni, elmenni, elrohanni...
Ha netalántán információt akarsz továbbítani akkor sáv áteresztű szűrő kell.
RLC: http://en.wikipedia.org/wiki/Band-pass_filter 2*RC: http://www.play-hookey.com/ac_theory/band_pass_filters.html Nekem is szükségem lenne egy ilyen szűrűre, 4-50Khz-es tartományon szeretnék információt továbbítani 50Hz-es hálózaton, ~40V-os tüskéket illesztve a sinusra. Valaki megtudná mondani, hogy a fenti két kapcsolás megvalósítása közt mi a különbség? Szimulálva csak annyi különbséget vettem észre hogy az RC szűrő nem szűrte ki teljesen az 50Hz-t (kisebb amplitúdójú hullámok bent maradtak). A frekvencia tartományuk kb azonos volt. Ezt kilehetne valahogy küszöbölni, vagy mindenképp induktort tartalmazó szűrő kéne? 5V-s ADC-be szeretném belevezetni a megszűrt jelet (az ADC referenciája a hálózati nulla lenne, áramkorlátozó ellenállással, meg clamping diódákkal, természetesen figyelve az életvédelmi előírásokat).
Elég komolynak hangzik. Megkérdezhetem mire kell neked?
Mibol akarod kiszurni ?
A halozatbol nem lehet az nem a tied , esetleg a hazadon belul es akkor nincs halozati aramod. Ha mast akarsz akkor egy egyszeru felulatereszto szuro megteszi 6dB/oktav igy 2KHz nel mar 36dB es vagas van .Hogy milyen frekvenciaig lehet hasznalni a halozatot az a tavolsagtol fugg .Milyen amplitudoju jelet kehetne hasznalni nem tudom, de hogy nagyobb hasznalhato "energiat" szupraponalj a 230 V /50Hz -re az kerdeses . Telefon osszekottetst lehet kesziteni par wattos erositovel es par tiz meteren mukodik. Rdiotechnikaban volt egy cikk .Automatizalas stb -hez is OK. De jelentos energiat nem nagyon lehet meg nem latom hogy erdemes lenne nagy a veszteseg kicsi a hatasfok . Mondjuk egy 7KHz -es jellel tavolrol kapcsolsz egy relet a halozaton keresztul ami aztan kapcsolja a halozatrol a 230 V-ot ,a szukseges aramot . Igazából nem kell a szöveg alá még egy újabb ENTER sem, nemhogy tíz. Töröltem. -- kobold
Szevasz!
Érintőlegesen, de csatlakozik a témához a következő: Úgy 28 évvel ezelőtt "utánéreztem" egy olyan dobozt /benne hangszóró és mikrofon/, amivel házon belül lehetett "telefonálni", 2 csatornás lehetőséggel. Bedugták a hálózatba, onnan kapta tápját, megfelelően leválasztva kb 100kHz fm-el ráültette a hangot, oda-vissza lehetett beszélni. Természetesen egy fázison kellett lenni a "dobozoknak", távolság nem igazán volt akadály, de a körzeti trafón persze nem jutott át. Ezt árulták /akkor/ nyugaton. Üdv: StMiklos Amennyire tudom, valami hasonlót használ ma az elektromos művek az "éjszakai áram" kapcsolására, csúcsidős kizárásra. Idézet: „felüláteresztő szűrő megteszi” Igen. Tanácstalanságunkban, hogy mit is akar pontosan, túlbonyolítottuk
Nekem még nagy problémát jelent, hogy 400V-os µF nagyságrendű kondikat kéne használnom a szűrőhöz, amik nem csak drágák még nagyok is. (nem épp SMD barát)
Ha leosztanám a hálózati feszültséget akkor csökkenne a hasznos jelem is. Van-e erre valamilyen praktikus megoldás?
Az első jelből kéne a második jelet valahogy előállítanom.
A házon belüli adatátviteli rendszer úgy épülhetne ki, hogy a bejövő hálózatra fel kell tenni egy hullámzárat. Enélkül nem lehet garantálni a mögöttes hálózat kedvezőtlen hatását. Ezen nem megy ki a vezérlőjel, de "bejön" a 230V-os energia. Aztán kell egy "adó", ami ráülteti a hálózatra a jelet (ez lehet egy adott frekvenciára kihangolt illesztőtrafó), és a készülékek melletti "vevők", amik a parancsokat felismerik ("mindenki" a sajátját), és végrehajtják.
Házon kívülre elvezetni jeleket nehezebb, hisz a hálózatok a nagyobb frekvenciájú jelek terjedését nem segítik elő, terjedésük ezért esetleges.
PPM modulációjú lenne ( 1 impulzus/ fél hullám ), nem FM.
Sziasztok!
Van egy LG házimozim, és az a gond, hogy ha be van dugva a TV-be az antenna, akkor azon és a SCART-on keresztül brummot hallani mikor a gépezek, vagy csak simán DVD-t nézek. Gondolom az antennában lapuló 100(?) V váltó hallatszik be, vagy nem tudom... Tudnátok segíteni, hogyan/mivel szűrhetném meg ezt a zajt? A válasz(ok)at előre is köszönöm!
Azok az impulzusok az 50Hz-en kb 8Khz -es jelnek neznek ki .Miert kell ide µF nagysagrend 5nF kondikkal epitett szuro atereszti a 8KHz et es az 50Hz jol el van "nyomva".
Inen is el lehet indulni Bővebben: Link innen kell talalni link-et es kulcs szavakat mint PLT ,PLC,powerline communication schematics
Sajnos a legtöbb készülék nagy frekvencián kommunikál (x10 mintára). Csak egyféle termék van a piacon amelyik PPM-t használ. (UPB)
Üdv!
Egy gagyi, 2.0-ás hangerősítőt (pc-hez) szeretnék kicsit helyre pofozni. Ugyanis, alap állapotban elég zúgós. Szétkapva, a Greatz híd után csak egy 1000µF kondi van. Én ezt a kondenzátort kicsit feltolnám 4300µF-ra, emelett kapna még egy tekercset is, hogy minimálisra csökkentse a búgást. Sikerült is találnom egy 1.5H-s tekercset. (aka, mini trafó). Ha jól számoltam, akkor a 100Hz-es jelnél a tekercs reaktanciája 942Ω környékén alakul, és a 4.3mF-os kondinak pedig 0.37Ω. Ami barátok között is igen nagy a különbség a kettő között, és a búgó feszültség elszáll a kimenetről és örvendhetek, mert jó szűrőt teszek bele... Igen ám, de ez csak szűr szerény áramkörömnek, kellene még e mellé valami puffer cucc is, ha jól sejtem. Viszont hogy válasszam le a szűrőről? BAT dióda? Greatz -> puffer kondi -> bat -> szűrő ?
Szia!
Ne használj tekercset, mert a rezisztenciája nem hat jól az egyenáramú összetevő akadálytalan folyására nézve.
Néhány éve már ilyen alapokon a házi 230 V-os hálozatot akár LAN hálozatnak is használhatod. Bedugsz egy speciális dugot a stekkerbe és már meg is van a LAN kapcsolat a másik ilyen stekkerrel.
(Hogy ne legyen gond a fázisokkal, én már HF hidakat is épitettem a kapcsolotábla mögé, ami nagyfrekin összekapcsolja a 3 fázist - nem erre a célra, de jól jön ha van). POWER LINE |
Bejelentkezés
Hirdetés |