Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » RIAA korrektor
 
Témaindító: Ghost Rider, idő: Aug 25, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   29 / 148
(#) Moszkvai hozzászólása Okt 5, 2009 /
 
Megcsináltam az LT1028-as RIAA-t.
Elsőre nem igazán tettszenek a mélyei.
Ugyanaz a szám CD-ről sokkal több mélyet produkál.
A többivel nincs különösebb bajom.
Ha van valakinek javaslata mivel lehetne javítani rajta, azt megköszönném és kipróbálom.
(#) highand válasza Moszkvai hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
A 330nF-et csökkentsd le 300nF-re. A 10k helyett 11k.

787 helyett 810.

Ezután lesz egy pici kiemelés alul, de pont annyi, amit a végfok bemeneti csatolója tuti vág.

riaa.jpg
    
(#) lamalas válasza highand hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Idézet:
„Ezután lesz egy pici kiemelés alul, de pont annyi, amit a végfok bemeneti csatolója tuti vág.”


Akkor nem lenne egyszerubb a vegfok bemeneti csatolo kondijanak az erteket megnovelni?

Amugy honnan tudod hol van a bemeneti RC tag torespontja Moszkvai vegerositojeben?
(#) highand válasza lamalas hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Persze nem tudom, hogy van-e csak feltételezem, de valahol azért szokott lenni egy alsó töréspont.

Annyira nem szerencsés az általa választott RIAA hálózat topologiája, hogy nem lehet egyenként a töréspontokhoz nyúlni.

Ezért gondolom, hogy ez pici kiemelés alig lesz hallható, szemben az eredeti állapottal, ami azért szignifikáns volt.
(#) lamalas válasza highand hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
De ha (feltetelezzuk) a korrektor atviteli gorbeje realtive pontosan koveti az RIAA szabvanyban eloirtakat akkor nem lehetseges, hogy mashol kellene keresni a problema okat? Illetve mashogy fogalmazva nem kellene belenyulni a korrekciot megvalosito halozatba. Persze ez csak feltetelezes, a valos korulmenyeket kellene felterkepezni leginkabb meresek formajaban ...
(#) highand válasza lamalas hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Nézd én annyit tudok tenni, hogy a más által publikált rajzot átfuttatom egy szimulátoron, egy pontos anti RIAA után kötve. Ez is eltart egy 20 percig biztos.

Persze lehetne a visszacsatoló hálózat BODE-ját is kézzel kiszámolni, csak felesleges, mert a szimulátor is ezt csinálja, csak nem hibázik és gyors.

A szimulátor a matekot ismeri és a Moszkvai által feltett rajz már a matek szerint pár dB-el mélyhiányos volt.

A módosított vissza csatoló hálózattal, legalábbis a matek szerint, egy teltebb hangot kell kapnia.

De szívesen átengedem a terepet, nem szeretnék ádáz vitába kerülni értelmetlenül.
(#) Pioneer válasza highand hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Hogy én is beleszóljak ebe, lefuttattam a kapcsolást egy másik szimulátoron.
Íme az eredmény!
(#) lamalas hozzászólása Okt 5, 2009 /
 
Sztem nincs vita foleg nem ertelmetlen. Az is megoldas lehet amit irsz ... csak epp nem biztos, hogy optimalis. En arra utaltam, hogy ki kell(ene) deriteni valojaban mi okozhatja a szubjektiv velemenyen alapulo melyhianyt. Ezt sokminden okozhatja es a kivalto okot kellene megszuntetni/orvosolni. Ha a kivalto ok az, hogy a gyari ajanlasban a korrekcios gorbe nem koveti az RIAA szabvanyt (melyhianyos) akkor az az optimalis megoldas amit Te irtal. Ha viszont nem az a kivalto ok akkor masutt kell keresgelni. A hibakereses nem egyszeru feladat, sokan belebuknak.

Jelen esetben en eloszor egy egyszeru atvitelmerest ajanlanek Moszkvainak ami PC-vel es celszoftverrel (RMAA) konnyeden elvegezheto. Ebbol meg lehet tudni, hogy milyen a valos (nem szimulalt!) atvitele a megepitett aramkornek. Ha ismerjuk a valos atvitelt arrol el lehet donteni, hogy a szabvanynak megfelelo-e vagy sem. Ha nem es a gorberol az latszik, hogy nem elegendo az erosites melytartomanyban, akkor a korrekcios halozatban keresendo a hiba es ott is kell javitani. Ha az atvitel megfelelo akkor mashol kell tovabbkeresni a hibat.
(#) Moszkvai válasza highand hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Nagyon szépen köszönöm!
Kipróbálom utána beszámolok.
Egy kis idő amíg beszerzem az alkatrész mert nem biztos, hogy van pont ilyen ami ide kell.
(#) Moszkvai válasza Pioneer hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Ezek szerint a magasa volt sok?Vagyis nem vágott kellően?
(#) Moszkvai válasza lamalas hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Nincs a bemeneten kondi. 100k potiról az ECC85 rácsára.
(#) Pioneer válasza Moszkvai hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Igazából 200Hz-en nem volt megfelelő az erősítés. Kb 0,5dB az eltérés. Viszont ekkora eltérésnek nem szabadna ennyire hallatszania.
(#) Pioneer válasza Moszkvai hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Viszont, ha az OPA kimenetén sincs csatoló kondi, akkor érthető a nem megfelelő hang. Az ECC85 rácsa DC csatolt lesz az OPA-val, ami a trióda munkapontját is elállítja.
(#) Moszkvai válasza Pioneer hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Tettem egy 1µF- os csatolót. Szinte semmi.
(#) highand válasza Moszkvai hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Kimeneti DC jel nélkül?
(#) Pioneer válasza Moszkvai hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Az OPA invertált bemenetén lévő 10 ohm-os ellenállás mennyire pontos, mert az is lényegesen beleszól a korrekcióba.
(#) Moszkvai válasza Pioneer hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
10,4 ohm a műszerem szerint.
(#) Moszkvai válasza highand hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
+- tápos az LT1028.
(#) Pioneer válasza Moszkvai hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Akkor, passzolom.
(#) Moszkvai válasza Pioneer hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Megcsinálom még amit highand javasolt.
Azért köszi.Majd csinálom a HFM1-et is.
(#) elektrorudi válasza Moszkvai hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
Két kérdés:
- Miért hasonlítod össze a CD-t a bakelittel?
(Biztos, hogy ugyan azt a felvételi előkorrekciót használták mindkét esetben?)
- Miből gondolod, hogy a korrektorod a rossz?
(Milyen hangszedőt használsz? Megmérted már a paramétereit (átvitelét) ?)
Ha sokkal több mélyet hallasz, akkor az több (3-6) dB különbséget is jelenthet.
(#) lamalas válasza Moszkvai hozzászólására (») Okt 5, 2009 /
 
En tovabbra is azt javaslom, hogy merd meg a korrektorod atvitelet. A sotetben tapogatozas (talalgatas) nem valami jo modszer hibakeresesre. De egyebkent ahogy gondolod ... nem eroszak a disznotor
(#) szilva válasza Moszkvai hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Én tegnap elkezdtem felírni az LT-s korrektor átviteli függvényét, most volt időm befejezni. Az eredeti értékekkel a töréspontok:
3565us (44.6Hz)
341us (466.8Hz)
72.8us (2185Hz)
0.76us (209147Hz)

Ez a legutolsó abból adódik, hogy a végtelenben az erősítés nem nullához tart, hanem 1-hez.

A RIAA görbében definiált töréspontokat ez a kapcsolás elég slendriánul követi, pedig azt hittem, hogy a 787ohm miatt pontosabb lesz (ha már egyszer ilyen extra értéket tettek bele), de gyakorlatilag 820ohm-mal sem lenne rosszabb.

A highand által javasolt értékekkel (11k, 810ohm, 300nF, 100nF) a töréspontok:
3549us (44.8Hz)
326.25us (488Hz)
75.3us (2113Hz)
0.74us (213877Hz)

Mivel minden töréspont mindegyik alkartészértékkel összefügg, elég nehéz megfelelő értékeket találni, talán a legjobban az alábbival sikerült megközelíteni a RIAA görbét (12k, 1k, 235nF, 81nF):

0.599us (265888Hz)
317.8us (500.9Hz)
74.86us (2126.2Hz)
3178.6us (50.1Hz)

Talán lehet még probléma forrása, hogy egy fokozattal van a jelentős, 60dB-es erősítés megvalósítva, és a visszacsatoló hálózat 1kHz felett már kezd elég kis impedanciás (<2k) terhelést jelenteni az OPA kimenetére.
(#) szilva válasza szilva hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Mellékelem az xls-t, amiben számolgattam az alkatrészértékek változtatásával, hátha valakinek kedve támad még rá.

riaa.xls
    
(#) scooby_ válasza Moszkvai hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Szia!
Próbáld meg egy olyan erősítőn,amin van előfok. Az elvileg kiemeli a mélyet,lehet hogy olyan erősítőbe szánta a LINEAR,amiben van előfok. Ha jól tudom,emberek többsége a maszek erősítőjébe csak egy VOLUME potmétert tesz...
Én is szeretném megépíteni ezt a korrektort,csak éppen LT1037 vagy LT1115-el.
Ahhoz is használhatom Szilva értékeit?
(#) Moszkvai válasza elektrorudi hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Szia!
Sokan mondják, hogy az LP szebben szól mint a CD.
Erre lettem volna kiváncsi.
Shure M75MG, AKAI PC100, és egy PIONNER PL200-as tűvel próbáltam.Tudom nem egy nagy minőség.Ezek közül a Shure tettszett leginkább. Magas hangokban és részletességben veri a CD-t, de az a fránya mély nem igazán tettszik.
A komolyabb mérésekhez nem igazán értek.
Lehet, hogy nem is a korrektor a rossz.De így akkor sem tettszik.Használhatnék hangszínszabályzót is.
/Na abból lenne aztán kavarodás/Mégis inkább úgy szeretném megépíteni, hogy az tetszen is.
Még az is lehet, hogy a lemezeim rosszak.
De mondjuk, ha egy lemez rossz nyomású, nekem azt is korrigálnom kell.
A lényeg, hogy az a korrektor az én rendszeremen kell, hogy teljesítsen, ezért ahhoz szeretném igazítani.
(#) scooby_ válasza Moszkvai hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Evvel mindenki így van!
Már felembe vette azt is,hogy egy nyákra tervezek egy erősítőt,szőröstűl bőrőstűl...
(#) lamalas válasza scooby_ hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Idézet:
„Már felembe vette azt is,hogy egy nyákra tervezek egy erősítőt,szőröstűl bőrőstűl...”


Es ez mitol lenne jobb mintha kulon reszegysegekbol epited ossze? Ha egyetlen NYAKra keszitesz el mindent akkor bonyolultabb lesz az egesz, nehezebb atlatni, ha hibazol akkor nehezebb lesz a hibakereses es javitas is. Ezt az egy NYAKos dolgot hagyd meg a (nagy) gyartoknak. Egyedi, hazi keszitesu keszulekeknel szerintem celszerubb reszegysegekbol epitkezni a fenti problema lehetosegek minimalizalasa erdekeben. De ez csak tapasztalaton alapulo jotanacs, nem szukseges megfogadni (tudod hogy hangzol a mondas: kinek a pap kinek a ...)
(#) scooby_ válasza lamalas hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Megpróbálkoztam a tervezéssel,de abba is hagytam!
(#) highand válasza Moszkvai hozzászólására (») Okt 6, 2009 /
 
Valószínűleg nincsen meg a szükséges nyilthurkú erősítés ehhez a leckéhez. De az is lehet, hogy DC-re el vagy billenve a kimeneten.
Következő: »»   29 / 148
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem