Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Egytranzisztoros erősítők (Zen)
Lapozás: OK   11 / 33
(#) Mayan válasza bölcsész hozzászólására (») Okt 10, 2009 /
 
Valami nem stimmel akkor mert nekem bőven van mély, discozenén is, jók a basszusok. Elég nagy a be és kimenő kondid ? Hogyhogy a fet nem melegszik ? Mennyi a felvett áramod ?
(#) bölcsész válasza Mayan hozzászólására (») Okt 10, 2009 /
 
A kapcsolásod szerint építettem. 100 mikró és 10000mikró.
A felvett áram 0.8-1 amper. A FET kézmeleg. Lehet, ha menne órákig felmenne 40-45 fokra is.
(#) Mayan válasza bölcsész hozzászólására (») Okt 10, 2009 /
 
Hm. Akkor nem tudom... talán a hangfalad nem olyan jó mélyben ?
(#) bölcsész válasza Mayan hozzászólására (») Okt 10, 2009 /
 
Ez simán lehet, mert ez egy musiccenter egyutas hangszórója....!
Sajnos ezt viszont nem tudom kiszűrni, csak úgy, hogy építek egy tutiszuper erősítőt, mondjuk LM1875, és összehasonlítom.... de ez milyenmá'?
(#) Mayan válasza bölcsész hozzászólására (») Okt 10, 2009 /
 
Ja, akkor tényleg. Nekem nagy és jó minőségű két utas bassreflex 120w-os álló hangfalam van.
(#) Mayan válasza Mayan hozzászólására (») Okt 10, 2009 /
 
Javaslom szerezz nagyobb hangfalat. Sokkal többet számít egy jó hangfal mint az erősítő. Nagyon jó hangfalakkal még egy sima ic, pl. tda1552, 1554, 1558,stb. is nagyon jól szól.
(#) Mayan hozzászólása Okt 12, 2009 /
 
Na visszacsináltam, csak így a legjobb. Ha tényleg igaz kd mester elmélete a jó torzításról, akkor ennek csak olyan van, ami megszépíti a hangot. Mint a triódás SE erősítőknek is. Valódi hangszereken és énekhangon zavarbaejtően élő hangja van.
(#) hapro válasza Mayan hozzászólására (») Okt 12, 2009 /
 
A FET típusa szerinted mennyire kritikus?
(#) bölcsész válasza Mayan hozzászólására (») Okt 12, 2009 /
 
Végülis tegnap kipróbáltam egy még szarabb hangfallal.
Illetve érdekes volt, mert emez a magasakat jobban kidomborította, az enyém meg inkább térhatást adott testesen.
Aztán rákötöttük mindkettőt(6 ohm + 4 ohm) párhuzamosan a teljes hangzás érdekében.
Miután bemelegedett, egész jó kezdett lenni, de összehasonlítási alapom sajnos még mindíg nincs.
Megépítem majd wartovski 2 fetesét, meg egy lm1875-öt és megnézem. (Mert amúgy szimpi a koncept.)

(#) bölcsész válasza Mayan hozzászólására (») Okt 12, 2009 /
 
Kipróbáltam a kis kondit lecseréltem, egy bipolárra, és azt tapasztaltam, hogy nagyon lefojtotta.
15 ohm helyett, meg az ízzó(12V/21W) válik be inkább.

be lehetne illeszteni a családi életbe, egy bútorszerű házzal, mondjuk mint csészemelegítő a kávéfőző mellé, vagy tea-melegentartó. A kis izzó meg mint egy stilizált tábortűz....
(#) Mayan válasza hapro hozzászólására (») Okt 12, 2009 /
 
Nem tudom. De talán jobbak a kisebb feszültségű, nagyobb áramú típusok. De hát ki kell próbálni, az mindíg a legjobb megoldás...
(#) Mayan válasza bölcsész hozzászólására (») Okt 12, 2009 /
 
Én is próbálgattam már a bemeneten többféle kondit, pl. mkt 6,8µF-t is, de nem tetszett. Az elkóval jobb, szerintem a minél jobb átjárhatósága a fontos. Design-on én is gondolkodtam már, pl. egy agymenésem az az lenne hogy két szál csillogó sárgaréz virág lenne az erősítő, a szirmok a hűtés, a virág közepén az ízzó, a szárában futnak a vezetékek le egy vázába, amiben a többi cucc van... elég elvont lenne...
(#) bölcsész válasza Mayan hozzászólására (») Okt 12, 2009 /
 
Hát igen... kemény dolgok ezek.

zen 002.jpg
    
(#) Mayan válasza bölcsész hozzászólására (») Okt 12, 2009 /
 
Így néz ki a cucc nálam a mindennapi használatban, meg a hangfalak, ezekkel már nagyon szépen szól.
(#) bölcsész hozzászólása Okt 13, 2009 /
 
Nos, most azt vettem észre további tesztek során, hogyelég nagy hangerővel, az izzó diszkólámpaként viselkedik, alig észrevehető fényerőingadozásokat produkál. Ez mitől lehet?
A hangszóró 4 ohm 20W, a táp 11,97V. Áram 1,1A
(#) Mayan válasza bölcsész hozzászólására (») Okt 13, 2009 /
 
Nyugalomban az összes áram az ízzón folyik át egyenáramként. Amikor jelet kap, akkor modulálja ezt az egyenáramot, így annak egy része hangfrekvenciás váltóárammá alakul, ami már átjut a 10000µF-os kondin és kimegy a hangsugárzóra. Vagyis zenei csúcsokban a hangsugárzó mintegy elvesz áramot az ízzótól.
(#) Mayan hozzászólása Okt 13, 2009 /
 
Unatkoztam... ezért megrajzoltam a mostani teljes (sztereó, potival, mindennel ) kapcsolási rajzot kétféleképpen is.
(#) varttina hozzászólása Okt 14, 2009 /
 
Elkészítettem a ZEN erősítő "kocsiba való" változatát. A 2 FET PP módban működik, így AB osztályú beállításban is működhet. 1A nyugalmi áramot vesz fel, amely egy bizonyos teljesítmény felett meredeken emelkedik. Számításom szerint komolyabb hűtéssel kb. 100W leadására lenne képes.

KTE.jpg
    
(#) WaRL0 válasza varttina hozzászólására (») Okt 14, 2009 /
 
Kerhetnek kapcsolasi rajzot

Koszi;Szia
(#) Mayan válasza varttina hozzászólására (») Okt 14, 2009 /
 
Elöl-hátul transzformátoros csatolás ? És hogy szól ?
(#) p_istvan válasza WaRL0 hozzászólására (») Okt 14, 2009 /
 
Szervusz!
Itt megtalálod: ZEUS
De ez már nem ZEN!
(#) varttina válasza Mayan hozzászólására (») Okt 15, 2009 /
 
Lesz egy kis időm elkészítem a rajzot. A bemenő trafó egy rádiós ébresztőórából származik. Ezt az egyet találtam primer oldali középmegcsapolással. A két FET földelt S-ű kapcsolásban működik, a kimenő trafó pedig egy 1-1:3,5 áttételű 250W-os kimenőtrafó. A bemenő trafó a magas hangokat elég durván levágja, úgyhogy valószínű száműzve lesz a kapcsolásból, helyére tranzisztoros, vagy IC-s fázisfordítót rakok.
(#) Mayan hozzászólása Okt 15, 2009 /
 
Megépítettem, ez működik én nagyon szépen szól, de ugye feszültséget nem erősít. Majd megy elé még egy opamp erősíteni.
(#) Mayan válasza Mayan hozzászólására (») Okt 15, 2009 /
 
Így van most.
(#) boliver hozzászólása Okt 15, 2009 /
 
Hy! Azt szeretném kérdezni, hogyha a végére nem 10000µF-es kondenzátort teszek, hanem 4700µF-osat akkor ez változtat valami?
(#) Mayan válasza boliver hozzászólására (») Okt 15, 2009 /
 
Majdnem olyan jó azzal is, nekem is korábban akkora volt.
(#) boliver válasza Mayan hozzászólására (») Okt 16, 2009 /
 
Kösz szépen! Ma vettem meg az alkatrészeket holnap majd összerakom, és kipróbálom...
(#) varttina válasza Mayan hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
Ez elé akár egy ECC86-os előerősítő fokozat is mehetne. 6V anódfeszültség már elég neki.
(#) boliver hozzászólása Okt 17, 2009 /
 
Hy! Ha az izzó ( a fojtó ) 12 V / 40 W-os teljesítményű, akkor az nagy baj ? Mert nincs itthon csak ilyen......
(#) varttina válasza boliver hozzászólására (») Okt 17, 2009 /
 
Egyáltalán nem baj, viszont akkor nagyobb teljesítményfelvétellel kell számolnod, vagyis nagyobb hűtőbordára kell raknod a FET-eket. Az erősítési tényezője kisebb lesz, viszont a hangminősége nagy valószínűséggel javulni fog.
Következő: »»   11 / 33
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem