Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » RIAA korrektor
 
Témaindító: Ghost Rider, idő: Aug 25, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   37 / 148
(#) scooby_ válasza bgsf hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Igen,de a kettő között van egy kis külömbség ha megnézed!
Ennek kell 32 volt,a tied meg elmegy akár 5V-rol is.
Ráadásul azt lestabilizálod egy 7812-vel,vagy kényelmesebben,rákötsz egy 9V-os elemet és működik.
Itt viszont 30V-ot kell egyenirányítani,amit egy stab. kockával nem hiszem hogy lehet.
Viszont BD139-em van itthon,azt legalább nem kell megvenni,ezért is előnyösebb nekem ez így.
(#) highand válasza scooby_ hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Óvatosan a stab IC-vel, mert hideg hangot csinál nagyon.
(#) Bonanza02 válasza highand hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Hogy érted hogy "hideg hangot csinál" ?
(#) highand válasza Bonanza02 hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Ha meghallgatod pufferről és utána a stabról, akkor a hang megváltozik.
(#) scooby_ válasza highand hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Nem megy bele Stab. kocka. Ez zener diódás stabilizálás.
Meg a tranzisztorok...

Tyűű! 73. oldal... Csak így tovább!
(#) Bonanza02 válasza highand hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Ez most érdekes dolog.Hiszen egy RIAA-nál nincsenek komoly áramok,amik megrángatnák a tápot.
Máshol azt javasolják,hogy előerősítőnél,RIAA-nál használjunk stabil tápot.Ne sajnáljuk azt a pár alkatrészt.Főleg +/--os kütyünél.
Elektronitechnikai tézisekkel alá tudnád támasztani,hogy miért hallanál más hangot?
(Vagy csak hallod és kész.)

Akkor félreérthettem. Ezek szerint az állítás az az lenne,hogy a stabkocka rosszabb,mint az ellenállás- zéner stabilizálás?
Az én gondolatom szerint ilyenkor a zéner zajt vihet bele (termikus zajt).Ha viszont van egy áteresztő tranzisztor beiktatva (pl. stab kockán belül),akkor a termikus zajt "elviszi" a stab ic.kevésbé visz be zajt így.
Persze ha a zéner erősebb kivitelű (hűtőfelületes) akkor az lehet hogy jó.
(#) kocos válasza scooby_ hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
pontosabban tranzisztoros stabilizálás. Soros áteresztőtranzisztoros stabilizátor. A zener a referencia feszültséget adja.
(#) highand válasza Bonanza02 hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Alá tudnám támasztani, de ezek nem közismert dolgok, így vitát indítana. Bárki tudja ellenőrizni, mások is így hallják, már aki meghallgatta. Nagy a különbség, nem árnyalatnyi.
(#) scooby_ válasza kocos hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Igen,én is erre próbáltam célozni.
(#) bgsf válasza scooby_ hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Háát stabkockával nem igen szoktunk egyenirányítani... Azt Graetz híddal szokás!
Amúgy meg nem tudom mit görcsölsz a táppal? Kell egy 24V-os trafó egy Graetz és egy pufferkondi! Ennyi és nem több, max 100 nF hidegítésnek! Ha megnézed az igazán highend cuccokat azokban van a legegyszerűbb táp... Mint pl amit most leírtam...
(#) bgsf válasza Bonanza02 hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Idézet:
„Ezek szerint az állítás az az lenne,hogy a stabkocka rosszabb,mint az ellenállás- zéner stabilizálás? Az én gondolatom szerint ilyenkor a zéner zajt vihet bele (termikus zajt).Ha viszont van egy áteresztő tranzisztor beiktatva (pl. stab kockán belül),akkor a termikus zajt "elviszi" a stab ic.kevésbé visz be zajt így.”

Akkor te még nem láttál (!) szkópon stabkockát gerjedni, valamint stabilizált tápegységen nem mértél még zajt. Pedig bizony mindkető elfordul a gyakorlatban... Viszont a Zener dióda ilyet még sosem produkált. Annak van egy letörési feszültsége és egy hozzá tartozó áram. Egyezzünk meg abban hogy egyetlen félvezető és egy ellenállás termikus zaja kisebb mint egy komplett stabilizátor IC-nek! Amiben lehet hogy több alkatrész van mint a korrektorban....
(#) scooby_ válasza bgsf hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Ezeknek a kisjelü áramköröknek KELL a stabilizálás,különben ottmarad a brumm.
Huszti Gabi haverunk nem véletlenül tervezte meg hozzá a tápot is.
(#) kocos válasza scooby_ hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
ismételten leírom : graetz + 40mF puffer, hidegítésnek 1 mikro, és 100 nano fólia, és semmi brumm. A feltöltött pufferról , de kikapcsolt transzformátorral még kb 2-3 percet "zenél" a korrektor különösebben észrevehető jelszint esés, és torzítás nélkül
(#) kocos válasza bgsf hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
pedig hogy gerjednek ezek a stabkockák, hajjaj, meg milyen zajosak.. audio célokra nem is való szerintem (mondjuk nem is arra tervezték őket )
(#) lapose válasza bgsf hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Szia!

Nana! A zened dióda ideális zajgenerátor. Elég beírni egy keresőbe:"zener noise generátor", és tömérdek találatot kapsz.
Bármilyen tápot csinál az ember, szerintem sokkal fontosabb, hogy korrektül kivitelezzük. Pl. a szükséges zavarszűrő és gerjedésgátló elemeket nem kell kihagyni.
(#) Bonanza02 válasza lapose hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Igen,én neked adok igazat.Én is mértem már zajt és gerjedést sima ellenállás-zéner, ellenállás-zéner-áteresztő, stab kocka esetében is. Mondhatjuk úgyis, hogy egyazon terhelő hangfrekis áramkörön mérve.Az én méréseim azt mutatták,hogy a sima zéner viszi be a legnagyobb zajt. Ennél jobb a tranzisztoros áteresztő megoldás(főleg,ha te méretezed), és a kettő között a stabkocka.
Mindez attól függ,hogy mekkora az Uin-Uout viszony, és mekkora áram csörgedezik ki.
Bármelyik megoldás hajlamos lehet gerjedésre.Gondolom nem kell magyaráznom,hogy mi is az a gerjedés...,tehát mint oszcillátor kezd el működni.Ha megszünteted az oszcillátor működését,pl. 100nF kondi a kimenetre,akkor meg lehet szüntetni a gerjedést.A sima ellenállás-zéner esetében viszont keményen ott van a termikus zaj.

A "meg kell hallgatni" , engem nem győz meg.Ezért én sem javaslom,hogy ezen vitázzunk.(Ez már vallás kategória,nem elektronika.) A stabilizálás igenis kell a brumm kivédése miatt, márcsak ha a két mód közötti DC jelalakot nézem,akkor is. Ugye azzal nem kíván vitatkozni senki sem,hogy a szárazelemes táplálás a legjobb.Ahhoz kellene hasonlítani a táp jelalakját.
(#) highand válasza Bonanza02 hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Idézet:
„A "meg kell hallgatni" , engem nem győz meg.Ezért én sem javaslom,hogy ezen vitázzunk.(Ez már vallás kategória,nem elektronika.)”


Értem, a különböző kapcsolású, de egyforma tulajdonságú erősítők szólhatnak különbözőképpen, az nem vallás, bár az okát senki sem tudja. Ha a pufferes erősítő másképpen szól, mint a stabilizátoros, az viszont vallás.

Én nem azt mondom, hogy nincsen fizikai magyarázatom rá, mert van. Azt mondtam, hogy nem közismert, így vitát szülne. A "vallás" titiulus egy ilyen technikai sportban olyan sértő, lesajnáló, igazán találhatnál másik jelzőt.
(#) kocos válasza highand hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
engem érdekelne, nem vitaképpen, hanem kíváncsiságból, és ismeretszerzés céljából, úgyhoyg szívesen olvasnám !
(#) lapose válasza Bonanza02 hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Szia!

A tapasztalat az, hogy a nagy hurokerősítésű tápok nem tesznek jót a zenének. Márpedig a stab IC-knek ez elég nagy. Elég durva belengéseket képes művelni. Persze ha korrektül méretezik, akkor nincs gond.
(#) highand válasza kocos hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
PÜ-ben leírom.
(#) Bonanza02 válasza highand hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Nem sértésnek szántam.

Elmesélek egy érdekes történetet:
Egyszer megjelent az asztalomon egy "csoda gép". Aki kreaálta felmagasztalta, hogy a hangzása iszonyúan jó. A hangfal vezeték pedig 0,75-ös rézdrót lepedővászonnal tekerve."Csak egy kicsit brummos."
Képzelj el magad elé egy erősítőt, amiben belül minden egyes vezetéket 0,75-ös rézdrót alkotott. Annyi munka volt beleölve,szegény minden egyes vezetéket pontosan méretezve hajlított meg,hogy elférjenek egymás mellett.De sehol egy árnyékolt kábel.
(#) bgsf válasza lapose hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
A tranzisztor is ideális zajgenerátor! Fehérzajt egy tranyóval a legegyszerűbb előállítani! Az NPN tranyó C-B átmenetét használva annyi zajt kapunk hogy a szintetizátorokhoz is ezt használják... Meg is építettem egy ilyet és iszonyú jó efekteket lehetett kihozni belőle!
Én maradok az elemnél, de ha más kell akkor a végfoktól különálló tápegységnél! Ami csak trafó+graetz+kondi+hidegítő....esetleg egy nagyfrekis fojtó.
(#) Bonanza02 válasza lapose hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Ez függ az áramterheléstől. 0,5A alatt semmi gondom nincs vele.
A fojtó az jó dolog, L-C szűrő lesz a kondival.
(#) highand válasza Bonanza02 hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Dr. Hans Soda, az általa feltalált vizet elsősorban köszvény és terméketlenség kezelésére ajánlotta.
(#) Bonanza02 válasza highand hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Hétvégenként szidják is rendesen a tv-ben a ph érték miatt.
(Pedig én is csak a buborékost iszom.)

Viccet félretéve TV-ben a LED technológia a legjobb.Mérhető paraméterek alapján is.
High Endben nem mindig mérhető paraméterekről van szó.Igaz?
(#) highand válasza Bonanza02 hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Nehéz téma, menjünk át az összehasonlítós topicba vele.
(#) kocos válasza bgsf hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Na ezt örömmel olvasom, mert majd mostanában fogok egy "szintit" építeni, és kellene bele zajgenerátor is
(#) kocos válasza Bonanza02 hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
engem még egy plazma, LCD, projectroros, és LED Tv sem tudott meggyőzni, hogy jobb képe lenne, mint egy igazán kiváló katódsugárcsövesnek. Ez is ízlés dolga ... Én ezeknek a "lapos" TV-knek valótlannak tartom a színét
(#) Moszkvai válasza Pioneer hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Örülök, hogy működik!
Köszi a tápegység nyákját is!
A módosításod az inkább csak a Te tűdhöz lett beállítva vagy a többi tűre is érvényes?
(#) Moszkvai válasza Bonanza02 hozzászólására (») Nov 12, 2009 /
 
Szerintem pedig a mindent eldöntő és végső műszer a fülünk! Végül is a zenét nem nézzük hanem hallgatjuk.
Nem Tv szerelő vagy véletlenül?
Következő: »»   37 / 148
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem