Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   46 / 965
(#) kadarist válasza proba hozzászólására (») Dec 20, 2009 /
 
Szia!

Ezek szerint panelházakban nincs külön földelés behúzva a lakáselosztóba?
(#) DuMatyi válasza proba hozzászólására (») Dec 20, 2009 /
 
Többek között ezért veszélyes a mérőóránál megcserélt fázis-nulla. Minden rendszerben a fázist kell megszakítani, tekintet nélkül ara, hogy kismegszakítóról, vagy éppen villanykapcsolóról beszélünk. Hidegpadós helységekben mindkét ágat kötelező (illetve olyan esetben is, amikor nem tudod, hogy csatlakozáskor melyik lesz a fázis, például asztali elosztó).
(#) lanyi hozzászólása Dec 20, 2009 /
 
El kell olvasni az illetékes villanyszerelőnek az MSZ 172 szabványt,vagy megbízható villanyszerelőt kell hívni az adott problémához.
(#) kadarist válasza lanyi hozzászólására (») Dec 20, 2009 /
 
Köszönjük a felvilágosítást!
(#) lanyi válasza kadarist hozzászólására (») Dec 20, 2009 /
 
Én meg értem ,hogy minden kiadás drága ,de az életünk megfízethettetlen.Üdv.
(#) kadarist válasza lanyi hozzászólására (») Dec 20, 2009 /
 
Csak ismételni tudnám magam...
(#) lanyi hozzászólása Dec 20, 2009 /
 
Érdeklődnék, hogy kell bekötni egy hőfokszabályzott ?
(#) DuMatyi válasza lanyi hozzászólására (») Dec 20, 2009 /
 
Attól függ milyent és hová. Bimetállos vagy távérzékelős?
(#) eakos1 hozzászólása Dec 20, 2009 /
 
A villanyóránál valószínű minden rendben, a biztosíték is a fázison van.

Egyenlőre elég nagy gubanc van az ajtó feletti biztosítékdoboznál, majd holnap megpróbálom kiméricskélni, melyik vezeték mi is valójában.

Nem teljesen értem.
Ha össze van kötve a 0 és föld és fordítva lenne bekötve betápnál a fázis-nulla akkor állandóan lenne a földelésen fázis. Ez nem áll fenn.

(#) DuMatyi válasza eakos1 hozzászólására (») Dec 20, 2009 /
 
Javaslatom a próbalámpázás. Keress egy biztos 0 potenciált, és ahhoz képest lámpázd ki mi hová megy. Amennyiben biztosra vehető, hogy nincs műanyag csőszakasz, megteszi 0-nak egy vízvezetékcső is (radiátor, központi fűtés, de gáz NEM).
(#) kadarist válasza lanyi hozzászólására (») Dec 20, 2009 /
 
Szerintem fordulj villanyszerelőhöz. Fő a biztonság!
(#) tungsram válasza DuMatyi hozzászólására (») Dec 21, 2009 /
 
Na végre aki már elfelejti azt az átkozott fázisceruzát. A próbalámpa csak ott fog világítani ahol kell ellentétben a szemétláda fáziskeresővel ami egy hosszabb vezeték kapacitása miatt már világít. Nem véletlenül mértük ki 20 éve a jelzőkábelek ereit is "lámpázással" mert ez terhelés.......
(#) tungsram válasza DuMatyi hozzászólására (») Dec 21, 2009 /
 
Vigyázz mert most már az EPH miatt ezt is be kell kötni az érintésvédelem miatt. Tehát mindenki aki él és mozog össze kell kötni a nullával és a a védőfölddel. Ez igaz a gázra is.
(#) DuMatyi válasza tungsram hozzászólására (») Dec 21, 2009 /
 
Tudom, hogy össze van kötve, de én nem szívesen szikráztatok gázvezetéken keresztül A fázisceruzáról annyit, ho begyújtott a háromfázisú HETRA vasán. Azóta én is lámpázok, de azért talonban van a fázisceruza is.
(#) ego2 válasza tungsram hozzászólására (») Dec 21, 2009 /
 
A fázis ceruzát soha nem fogadta el vizsgáló eszköznek egyetlen szabvány sem. Elképesztő, hogy még ma is vannak villanyszerelők ( nem amatőrök ) akik ezt használják. Rá kell menni a Conrad honlapjára és nevetséges 10.000 Ft.-tól már kapható két pólusú feszkémlelő. Fesz. szintet jelez. forgásirányt, egyen és váltóáramot, sípol stb. Amíg ilyen olcsó és aránylag megbízható szerkezetet lehet vásárolni, addig tényleg szégyen még a zsebben tartott fázis ceruza is egy szerelőtől!
(#) Rumcájsz válasza ego2 hozzászólására (») Dec 21, 2009 /
 
Ha más nincs, akkor egy natúr 230V 25W-os izzó foglaltaban.
Arra viszont nagyon ügyelni kell hogy az izzó el ne törjön!!
(#) ego2 válasza Rumcájsz hozzászólására (») Dec 21, 2009 /
 
Jó, jó: De 11 nap múlva 2010-et írunk. Én már kidobtam a hagyományos mosógépet is, ami 30 évvel ezelőtt nagyon korszerű termék volt.
(#) nonopapa válasza tungsram hozzászólására (») Dec 21, 2009 /
 
Az eph hálózatot csak a védőfölddel kötjük egybe, a nullavezetéket nem kötjük rá(szabvány).
A próbalámpával végzett vizsgálat jó,de ÉV-relés hálózatban a föld és a fázis között érdekes eredményt adhat(ÉV-relé csett le ha jó az értéke).
(#) hegman válasza Rumcájsz hozzászólására (») Dec 21, 2009 /
 
A legjobb 2db. 25-40W-os izzó sorbakötve ezzel két fázis között is lehet feszültséget kémlelni. A fényerő tájékoztat két fázis vagy fázis föld/nulla között nézed a feszt.
(#) tungsram válasza nonopapa hozzászólására (») Dec 21, 2009 /
 
Ebben tökéletesen igazad van.
(#) mpisti válasza nonopapa hozzászólására (») Dec 21, 2009 /
 
Kedves Norbert!
Az EPH vezetéket csak abban az esetben kötjük csak földeléshez,ha a kialakított érintésvédelmi mód védőföldelés.
Ha az érintésvédelmi mód nullázás, akkor a főelosztónál, -ott ahol a PEN vezető is össze van kötve a potenciálrögzítő földeléssel, vagy adott esetben nullázással egyesített földelőhálózat került kialakításra- az EPH vezetőt is össze kell kötni ezzel a csomóponttal. Ennél a csomópontnál még természetesen PEN vezetőről beszélünk, hiszen ezen csomópont után válasszuk szét a fogyasztó felé menő hálózat vezetőit nulla és védő vezetőre.
(#) eakos1 hozzászólása Dec 21, 2009 /
 
Na ma méricskéltem.
Szétszedtem mindent az ajtó feletti kapcsolónál.
Egy dupla vezeték jön be a lépcsőházból és egy egyeres. A duplának kell lennie a fázis - 0-ának és a másik a föld.
A konyha fordítva volt bekötve föld és 0 felcserélve.
Azt kimértem, hogy a föld és a nulla össze van kötve.

Ezen a lámpás módszeren mit értetek? Ha a fázisra és földelésre kötöm akkor kisebb áram folyik mint a fázis és 0-án?
Most néztem ampermérővel, ugyanannyi áram folyik ezredre.
(#) DuMatyi válasza hegman hozzászólására (») Dec 21, 2009 /
 
Én két darab E14 (mignon) foglalatos 15 wattos ún hűtőszekrény izzót használok - zsugorcsöves megoldással.
(#) DuMatyi válasza ego2 hozzászólására (») Dec 21, 2009 /
 
Az, hoyg 2010-et írunk, nem azt jelenti, hogy sutba kell dobnunk a régi jól bevált (ezért bizonyított és üzembiztos) dolgainkat, és lecseréljük újra, ami egyszersmint bizonytalan és megbízhatatlan. Használjuk csak tovább a jól beváltakat egészséggel! Én a fontolva haladók táborába tartozom, azaz megnézem: megéri-e váltani. Ha igen, megteszem. Ha nem, akkor hagyjuk...
(#) DuMatyi válasza eakos1 hozzászólására (») Dec 21, 2009 /
 
A nulla és a föld az azonos potenciálon van. A nevük és a funkciójuk más.

A NULLA vezetőn üzem alatt folyik a berendezések által felvett áram. Színjelzése: kék.

A VÉDŐFÖLD - neve is mutatja - életvédelmi funkciókat lát el. Az I. ÉV. kategóriába tartozó készülékek burkolatát tartja nullpotenciálon. Amennyiben semmilyen meghibásodás nincs, nem folyik rajta áram (eltekintve a kapacitív szivárgóáramtól és az enyhe de normális átvezetéstől). Színjelzése zöld-sárga.

Amennyiben testzárlat következik be, a védőföldön át nagy áram folyik, kiolvad a berendezésbe épített biztosító és/vagy leold a kismegszakító. Igyen, ez volt egészen a hatvanas évekig. Akkor az átlag fogyasztó 10 amperes főmérővel és 6 amperes szakaszolásal rendelkezett. Ma az áramfelvétel többszöröse, és a kívánt kis földelési ellenállást, mely a gyors biztosító kiolvadás feltétele , nem lehet biztosítani (kb. 0,6 ohmnak kellene lennie). Ezért elektronikus védelemhez folyamodunk: az érintésvédelmi reléhez, más néven fíreléhez. Működési elv: Egy tekercset helyezünk a NULLA és a három FÁZIS vezetőre. Egész addig, míg fel nem borul az egyensúly, nem keletkezik a tekercsben feszültség, mert a mágneses terek kiegyenlítik egymást. Amint ez felborul, leold a relé. Csak abban az esetben borul fel, ha a fázison befolyó és a nullán kifolyó áram összege nem egyenlő. Ez egyet jelent: valahol elfolyik az áram, azaz meghibásodás van. így működik az ÉV relé, és ha a védőföld meg a fázis közé kötöd a lámpát, akkor leold, mert az izzó árama hibaágra megy.
(#) mpisti válasza DuMatyi hozzászólására (») Dec 22, 2009 /
 
Szia Matyi!
Ezt ennél érthetőbben még Kádár Aba sem tudta volna leírni.

Ui.: Ui.védőföldelés helyett védővezető a helyes megnevezés.
(#) DuMatyi válasza mpisti hozzászólására (») Dec 22, 2009 /
 
Töröm a fejem, de csak tippelni tudok. Ki is az a Kádár Aba? Olyan, mint Öveges Professzor?
(#) kadarist válasza DuMatyi hozzászólására (») Dec 22, 2009 /
 
Szia!

Ő az érintésvédelem Istene minálunkBővebben: Link
(#) ego2 válasza DuMatyi hozzászólására (») Dec 22, 2009 /
 
A Kádár János és az Aba Botond törvényen kívüli közös gyermeke.
(#) DuMatyi válasza mpisti hozzászólására (») Dec 22, 2009 /
 
Korházi érintésvédelemből ötöst kaptam annó, ami ugye az "alap" érintésvédelmen túl különösen szigorított. Emellett az ÉV teszterrel ha mértünk, és valaki elbaltázta a mérést, akkor automatikusan a többi mérése egyes lett... Ezta védőföld-védővezető "sajtóhubát" nem tudták kinevelni belőlem, de ezekután megpróbálok még jobban odafigyelni rá.
Következő: »»   46 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem