Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   762 / 3961
(#) proli007 válasza ocsua1982 hozzászólására (») Jan 23, 2010 /
 
Hello!
Ilyen öreg kondit ne szabad megvenni.. Itt a Hestore-ban majdnem a fele áron van 4700 µF/63V ..
Bekötni nem művészet. Veszel pld. egy KBPC 1502 egyenirányító hidat, azon rajta van a két váltó és a plusz-mínusz jel. A trafóra rákötöd a váltókat. A kondit meg a plusz-minuszra. A kondin is rajta van a jelölés. Ha nincs, akkor a negatív meg van jelölve egy széles sávval, mint a képen is látható. Így egyszerűen rákötöd a hídra és mehet a szirénára.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza YoCeE2107 hozzászólására (») Jan 23, 2010 /
 
Hello!
Van erre külön itt topik..
Elég érdekes. De "normális" magyar kondit vegyél és váltóra! Azzal nem lesz gondod..
üdv! proli007
(#) pivi1 válasza djhua hozzászólására (») Jan 23, 2010 /
 
Képek:
(#) djhua válasza pivi1 hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Koszonom szepen ... pivi1 , ha nem mukodik irok megint a forumba !! Koszonom megegyszer
(#) ocsua1982 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
köszi szépen a segítséget, mostmár biztos menni fog a dolog. További szép napot! Üdv,
(#) _ampervadasz_ válasza proli007 hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Üdv.

Ennek örülök.


Kellemes pákaforgatást. Amper.
(#) szabolcsmate hozzászólása Jan 24, 2010 /
 
helo!
az lenne a kérdésem, hogy meg lehet-e oldani, a hangerő változtatását ezen a kapcsoláson?
ha igen, gondolom elég valahova egy potit berakni, tehát az lenne a kérdésem, hogy hova, és ha nem potmétert, akkor mit kell rakni?
köszönöm:Máté
(#) proli007 válasza szabolcsmate hozzászólására (») Jan 24, 2010 / 1
 
Hello!
Sok helyre nem lehet rakni. Tegyél a bemenetére egy 10kohm B jelű (logaritmikus) potit és már kész is vagy..
üdv! proli007
(#) szabolcsmate válasza proli007 hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
köszönöm, sejtettem, hogy így lesz, de gondoltam, ha megkérdezem úgy biztosabb.
Máté
(#) Baxi hozzászólása Jan 24, 2010 /
 
Hi megépítettem ezt a gyujtást hall vezérlésre.
Így 8mA-nál nyítt, viszont a HALL bemeneten + 6V/0,5mA -ert mérek.
Ez a feszültség nem nyírhatja ki a hall jeladód?
(#) szabolcsmate hozzászólása Jan 24, 2010 /
 
lenne még néhány kérdésem:
hova kell kötni pl. az mp3-at? a mute/standby gombnak egyfolytában be kapcsolva kell lenni, vagy elég egy nyomógomb? és kell-e rájuk feszültséget kötni?
kapcs.rajz a 14:05-ös hozzászólásomban
köszönöm:Máté
(#) pivi1 válasza Baxi hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Üdv!
Nem tudom milyen tipusú hall ic-d van,de ezek általában
TTL szintekkel dolgoznak.Ha javasolhatom alakitsd át az eleét a következő képpen.(hall test és táp közé egy 100nF-os kondenzátort is tehetnél,zener diodával párhuzamosan)

hall.JPG
    
(#) haya hozzászólása Jan 24, 2010 /
 
Tiszteletem az Uraknak!

Mivel, kezdő vagyok, itt kérdezek, hátha.
Azt megkockáztatom, hogy az elméletet értem, de a gyakorlati megvalósításban elveszek. (volt nekem fősulin villamos gépek, irányítástechnika stb. tárgyam de ezeket 2-esel letudtam mint gépész, és az "emlékek" is megkoptak)
Elsőnek feltettem ide egy hozzászólást mert mindennek az adott fórumban a helye:
http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_2549.html?pg=0&pcount=10...er=ASC

230V/24V, jónak jó, mert terheletlenül 25V ad le, de a teljesítmény kérdéses.
Ennek a trafónak szeretném megoldani az egyenirányítását. Annyi már lejött, hogy kell nekem graetz meg kondik, ha stabilizálni akarom akkor pedig egy feszstab ic stb.
vicsys feltett ide egy "móricka ábrát":
http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/c2/c27f7531f57ae015283bd...8a.jpg

Na én valami ilyesmit szeretnék kérni tőletek ezen trafó egyenirányításához. Tehát az adott alkatrészek értékét nem tudom, esetleg konkrét típusát. Vagy ezek meghatározásához szükséges "Képleteket", gondolván a jövőre is, ha még akarok valami tápegységet összedobni:o)
Ha bírja saccra a 2 ampert ez a trafó akkor gondolom a 78S24 IC nekem jó (2A-esnél "nagyobbat" nem találtam), graeatz-hidakba már nem ennyire egyértelmű a dolog B250 vagy 350-es széria (tehát mekkora feszültség és áramerősség értékű kellene nekem), avagy magam építem a hidat sima egyenirányító diódákból mint pl a 1N5407-08-ak (vagy valami hasonlók), a kondikhoz meg már lövésem sincs.
Ha netán 2A-nál többet tudhat a trafóm, akkor az IC nélküli feszültségstabilizáláshoz még ennyi lövésem sincs...
Ha durva dolog ilyet kérni, akkor bocsánat, és törölhető a hozzászólásom.
Ha nem, akkor előre is köszönöm!
(#) Sir-Nyeteg hozzászólása Jan 24, 2010 /
 
Üdv!
Egy 74HC238 hány mA-t bír ki a kimenetein?
Egyedül ezt nem találtam a katalógusban róla.
Saccolom, hogy a 20-25mA-t bírnia kell, igaz?
(#) Baxi válasza pivi1 hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Hi

Szóval így gondoltad valahogy?

A hall védelmet egy supressorral oldottam meg és azt is felrajzoltam.
Ha így jó akkor holnap átépítem a gyújtás elejét.
A leded azért hagytam benne hogy legyen valami visszajelző lámpám, a gyújtás állításhoz.
(#) pivi1 válasza Baxi hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Az 5V1 zenert 5Voltos táplálás esetén ajánlottam,de ha bírja Ic a 12V-ot így is működnie kell.1k-1,5k ideális felhúzó ellenállásnak.
(#) p5efv hozzászólása Jan 24, 2010 /
 
Sziasztok!

Van egy 2x110V / 2x12V 20VA Puskás trafóm.
Az a kérdésem, hogy a kimenő 12V-ot hogy tudnám stabilizálni?
Ha sorbakötöm a két kimenetet és az így kapott 24V-ra teszek egy 12V-os stab IC-t akkor nagy lesz a veszteség.
Van-e más megoldás?
(#) Baxi válasza pivi1 hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
ok, köszi.
holnap átépítem.
(#) zolika60 válasza p5efv hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Elég az egyik kimenetet használni. Egyenirányítás pufferkondi és jöhet a feszstab.
(#) pivi1 válasza p5efv hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Abban az esetben ha csak 12V stabilizált feszültségre van szükséged,nem ajánlanám sorba kötve.Egyenirányítás pufferelés után 24V gyök 2 szeresére nőlve már 34-35V-ot is elérhet így lesz mit disszipálnia fölösen.12V-nál 17V dc elegendő.
(#) p5efv válasza pivi1 hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Igen!

Ezért kérdeztem, hogy nincs-e más megoldás.
(#) p5efv válasza zolika60 hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Így viszont a tr. teljesítményének csak a felét tudom kihasználni.
Párhuzamosan nem lehet kötni a sec. oldalt?
(#) labu01wx hozzászólása Jan 24, 2010 /
 
Sziasztok!
Valaki le tudná írni, hogy hogyan néz ki az itt található feszültségosztó, mert ZsírosDani említ egy potit ami nincs benne a rajzban.
Előre is köszönöm.
(#) kendre256 válasza p5efv hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Megfelelő módon lehet párhuzamosan kötni. Ha nem jól kötöd, akkor olyan, mintha rövidre zártad volna.
A Puskás trafónál a szekunder oldalon a kivezetések sorban vannak. Az 1. és 2., valamint a 3. és 4. kivezetés között mérhető 12V:
1.<-- 12V -->2. 3.<-- 12V -->4.
Az 1. kivezetést a 3. kivezetéssel, a 2. kivezetést pedig a 4. kivezetéssel kell összekötni, akkor jó lesz.
A párhuzamosított feszültséget pedig pl. az 1. és 2. kivezetésről veheted le.
(#) p5efv válasza kendre256 hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Köszi!
(#) djhua hozzászólása Jan 24, 2010 /
 
Van egy trafom ami 2x23V / 2A

Ezzel szeretnek egy erositot mukodtetni
nem tudtok olyan kapcsolast,nyakrajzot , ami minimum 100 W legyen koszonom szepen !!

Es meg valami kene valami tapegyseg az erositohoz ? buffer valami ilyensmi , mire jo az ?

Koszonom !!
(#) nagy_david1 válasza djhua hozzászólására (») Jan 24, 2010 /
 
Összesen a trafód nincs 100W teljesítményű, úgy, hogy nemtudom, hogy akarsz belőle minimum 100Wattos erősítőt kihozni. És igen, kell puffer és egyenirányítás. De szerintem menj át ezzel a kérdéseddel ebbe a topicba, és itt mindenre választ találsz.
(#) gsc73 hozzászólása Jan 24, 2010 /
 
Sziasztok!

Egy érdekes problémát kellene megoldanom optikai egérrel.

Egy olyan "szerkezetet" kellene építeni, amire ráhelyezve az optikai egeret, átveri azt úgy, mintha mozogna az egér. Persze mozgó alkatrész nélkül! Csak az fontos, hogy mozogjon, nem kell precízen.

Első körben smd LED-ekkel próbálkoztam: villogtatás ide-oda (pl. CD tokban), de nem jött be.

Ha másképpen nem lehet megoldani mechanikai megoldás is szóba jöhet, de csak a legvégső esetben, és egyszerű kivitelezhetőséggel.

Várom az ötleteket!

g.
(#) Stefan válasza labu01wx hozzászólására (») Jan 25, 2010 /
 
A 4K7es lesz az ami sorba van az NTCvel.
(#) _JANI_ válasza haya hozzászólására (») Jan 25, 2010 /
 
Szia! A trafó teljesítményének meghatározásánál a legfontosabb teljesítményt-meghatározó elem a VASMAG! A vasmag méretei és a lemezagyaga jelentősen befolyásolják az átvihető teljesítményt. Ebből az egyszerű felhasználó csak a lemez méreteit tudja pontosan lemérni. A méretek ismeretében a többi hiányzó adat is könnyen kikövetkeztethető. ( Pontos méretezési adatok most nem is kellenek, mivel "csak" egy működőképes transzformátorról kell egy megközelítő teljesítményadat.)...
Fontos méretek:
1: Ablak keresztmetszet! Az a nyílás ahol a rézhuzal elhelyezkedik.
2: Vaskeresztmetszet. A vasmag azon felülete amit a tekercsek körbefognak. Méretével az átvihető teljesítménnyel nő...
Fontos a tekercsek huzalkeresztmetszete is. (Főleg a prímer.) Táblázatból könnyen kikereshető az adott huzal áram terhelhetősége. A tekercseken megengedett legnagyobb áram is segít meghatározni a teljesítményt. ...

Ajánlom figyelmedbe a transzformátorom és tápegységes fórumtémákat!
Következő: »»   762 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem