Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   763 / 3961
(#) Baxi hozzászólása Jan 25, 2010 /
 
Hi, Mesterek.

Nem tudtam hol kérdezem meg(topic), itt maradtam

Szóval a sztereó rendszeremet kiegészítettem egy 5.1 házi mozi erősítóvel.
A problémám az lenne hogy most a sztereó rendszer csak porosodik, mert a hangfal házimozira van kötve.
Viszont zene hallgatáskor a sztereó erősítőnek nincsen párja. Legalábbis az én esetemben Yamaha VS. Technics.
Szóval néha átkötöm a hangfalat a moziról a 2ch erősítőre.
Meglehetne oldani hogy ne kelljen állandóan kötözgetni, hanem mindkettő bekötve maradjon?
A technika : Technics SU-A700, Yamaha RX-V657, Yamaha ns-777
Remélem érthetően sikerült megfogalmazni a problémám.
Várom az ötleteket.
(#) Action2K válasza Baxi hozzászólására (») Jan 25, 2010 /
 
Ha van a házimozin AUX kimenet, akkor arra kösd, s leveszed a hangerőt róla. Ha nincs, akkor kell egy "T" elosztó e kettő és a jelforrás közé.
(#) Baxi válasza Action2K hozzászólására (») Jan 25, 2010 /
 
Hi
Lehet Én nem értem amit írtál vagy Te érteted el.
Nem a bemenetekkel van a gond.

A sztereó sokkal szemben szól mint a házi mozi zennénél. Ezért kellene valami okosság hogy zenénél a sztereó erősítővel hajtanám a 2db front hangfalat, filmnél persze meg a 5.1 erősítővel.
Ezt idáig úgy oldottam meg hogy amikor volt kedven akkor átkötöttem a hangfalkábeleket.
Na ezt a macerát akarnám valahogy elkerülni, ha van rá lehetőség.
(#) Action2K válasza Baxi hozzászólására (») Jan 25, 2010 /
 
Én azt hittem, hogy a végfokot is kicseréled, vagy nem? Mert a kérdésedben két erősítőt mutattál. Ha csak a hangfalakat akarod váltogatni, akkor szerelj egy két-áramkörös váltókapcsolót a végfokra, s abba kösd a 2-2 hangfalat. Amúgy a mozizáshoz is miért nem hagyod meg frontnak akkor a jobbikat?
(#) _ampervadasz_ hozzászólása Jan 25, 2010 /
 
Sziasztok.

Ebben a topicban tud valaki segíteni.
(#) Baxi válasza Action2K hozzászólására (») Jan 25, 2010 /
 
Hi

Nem akarok végfokot cserélgetni, Isten ments.
A erősítőket azért írtam oda hogy mikről is van szó.
Akkor megnézem: két-áramkörös váltókapcsolót, hogy mi is az.
A lényeg hogy van 2db erősítő(házi mozi, sztereó) és az egyik zenénél jobb a másik meg filmnél a hangzása.
Amikor zenét hallgatok akkor a sztereó erősítőre lenne rákötve a hangfal, filmnél pedig a házi mozi erősítőre ugyanaz a két hangfal.
Azért nem akarom leválasztani az 5.1-ről a 2db frontot mert akkor a dekóderek, hangállítás megint macerás a 2db erősítő összehangolni

Köszönöm a válaszod, így most már eltudok indulni .
(#) cc_rider hozzászólása Jan 25, 2010 /
 
Üdv!

A kérdésem az lenne, hogy egy trafó szekunder fesz.-éből, hogyan tudjuk kiszámolni az egyenirányítás után kapott feszültséget?

Köszi!
(#) proli007 válasza haya hozzászólására (») Jan 25, 2010 /
 
Hello!
Jani válaszát folytatva...
A dióda hidat (diódát) és a kondit, alapvetően az áram és a feszültség szerint kell megválasztani.
- Egyenirányítás után, a feszültség a váltófeszültség csúcsértéke lesz. Udc=Ueff*gyök2 Az egyenirányító vesztesége miatt én 1,3-al szoktam számolni. Tehát a kondi feszültségének ennél magasabbnak illik lenni. Itt terheletlenül, kb. 30..32V fog kijönni, tehát minimum 35V-os kondi kell, de a nagyobb feszültségű ésszerűbb.
- A kondenzátor kapacitásának kiválasztásánál, gyakorlatban Amperenként 2200..4700µF-ot alkalmazunk. A nagyobb érték, kisebb búgófeszültséget produkál. A búgófeszültség gyakorlati közelítő értéke, itt Ub=1,5*It/Cp. It terhelőáramot mA-ban és a Cp kapacitást µF-ban helyettesítve, az Ub búgófeszültség értékét voltban kapjuk. (egyutas egyenirányítás esetén a szorzó, 4,5)
- Az egyenirányító hídon két jelzés szerepel.
B-után a ráköthető váltakozó feszültség nagysága V-ban. Tehát számodra már a B40 is megfelelő, de nincs is kisebb. (sokkal nagyobbat nem érdemes vlasztani, annak diódáinak nyitófeszültsége magasabb, így a vesztesége is)
C-után az áramerőség mA-ben. De itt két értéket szokásos megadni. A nagyobb az Ohm-os terhelésre, míg a kisebbik a kapacitív terhelésre vonatkozik. Természetesen mivel itt lesz szűrőkondi, így a kisebbet kell választani. Tehát egy B80C3300/2200 24V/2A-re már megfelelő. (Természetesen ha nagyobb áramú, az itt sem baj.)
- Ha diódákkal egyenirányítasz, akkor az áram a katalógus szerint adott. Az 1N54-es sorozat kb. megfelelő a 2A-re. Megnézendő még a diódák zárófeszültsége katalógus szerint. Egy egyenirányítóban a diódákra jutó maximális zárófeszültség a váltófeszültség kétszeres csúcsértéke. De hídegyenirányítónál - mivel itt egyidőben két-két dióda mindig sorba kapcsolódik - az egy diódára jutó feszültség csak az egyszeres Udc csúcsfeszültség. 24..25V esetén az előzőleg számított feszültség 30..32V. Általában a minmális dióda zárófeszültség 100V. Tehát ide a hídba, a sorozatból mind megfelelő.
- Stabilizátor számáram minimálisan kb. 3V-al magasabb Udc feszültség szükséges, mint a stabilizátor kimemeti feszültsége. Tehát 24V esetén, ez minimálisan 27V. De ezt a feszültséget a trafó névleges terhelés mellett, a pufferkondenzátoron mért értéket értjük, levonva belőle, a Ub búgófeszültség egyszeres csúcsértékét.
(Ha 2A-ra 2200µF-othasználnánk, akkor a búgófeszültség kb. 1,4V-ra adódik. Ennek csúcsértéke, közel 2V. Tehát a pufferen szükséges minimális feszültség, 24V+3V+2V=29V-ra adódik. Ha ennél kisebbet mérünk terhelés alatt, biztos nem lesz jó, és a búgófeszültség a stabilizátor kimenetén is "kilátszik".)
üdv! proli007
(#) Sorby hozzászólása Jan 25, 2010 /
 
Sziasztok!
A kérdésem a következő lenne: hogy tudom kimérni a generátorban a diódákat működés szempontjából?
Kerestem a fórumban de sikertelen.
(#) cc_rider válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 25, 2010 /
 
Köszi!
(#) gabi20 válasza Sorby hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Hello

Fogod a multimétert,dióda teszterre állítod.
A multiméter mínusz vezetékét rákötöd a dióda egyik lábára,a plusz vezetéket a másikra.
Ha a multiméter 500-600 körüli értéket mutat,akkor az a katód,ahova a multiméter minusz lábát kötötted,a másik pedig az anód.

Ha nem mutat semmit,akkor fordítsd meg a minusz és a plusz vezetéket.

Ha egyik irányban sem mutat semmit,illetve mindkét irányban a multiméter sípol,akkor dobd el a diódát.
(#) proli007 válasza Sorby hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Hello!
Hát az nem ilyen egyszerű, ahogy a Gabi írja, mer a generátorban a tekercsek megakadályozzák a helyes mérést. Tehát ehhez van ki kell szerelni az egyenirányítót, vagy üzem közben szkóppal meg lehet vizsgálni a jellemző hullámformákat.. De mint látható, van erre külön műszer.. mert záróirányú átvezetést is mérnek, meg....
üdv! proli007
(#) Sorby válasza proli007 hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Köszönöm a választ volt egy sejtésem hogy darabokra kell szedni de nem gondoltam h ennyire.
Idézet:
„Fogod a multimétert,dióda teszterre állítod.”

Ott hever az ember orra előtt a válasz de nem látja meg.
(#) jdani hozzászólása Jan 26, 2010 /
 
Hali. Akkus fúrómba akkut cseréltem. ami volt benne 1,2V 1300mA. Amit ettem bele 1,2V 1800 mA. a töltőre ez van írva. (kép). Az új akkut meddig kell töltenem? tovább, vagy hamarabb le kell vennem? Hány órát tölteni? kösz

DSC08296.JPG
    
(#) jdani válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
oké, kösz!
(#) tanci hozzászólása Jan 26, 2010 /
 
Csövi.
Van egy toroidom aminek a primer 40V, szekunder 100V. Az volna a kérdésem, hogy hogyan tudnám levenni róla a +40 és -40 voltot, és ha ez lehetséges milyen egyenirányító kellene hozzá. Hány mikro faradosak legyenek benne az elektrolit kondik és milyen egyenirányító hidat kéne beletenni, hogy mekkora ampérra legyen meg feszültségre.
Előre is köszönöm.
(#) Imi65 válasza tanci hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
A kérdés sem teljesen világos. 230V-os tekercs nincs is rajta?
(#) magam hozzászólása Jan 26, 2010 /
 
Helló.
volna egy-két kérdésem azokhoz akik vettek már kitt-et
(nem a knight rideres kittre értem)nos szeretnék vásárolni egy erősítő kittet
erősítő
erről szeretnék többet megtudni:
-kapcsolási rajz van-e, vagy a nyomtatott áramkörön (ha van hozzá) van valami jelölés.
-mi az a teljesítmény erősítő (hangosítási célra számítógéphez kellene)
-mire kell figyelni az építéskor.
-milyen trafó kell hozzá:ą40V/ 2,5A hány Va-es
köszönöm mindenkinek a segítséget tippeket is meghallgatok.
(#) Imi65 válasza magam hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Bizonyos, hogy mindent megkapsz, ami a sikeres utánépítéshez szükséges.
Szerinted mi lehet a teljesítményerősítő. Egyértelmű, a nevéből következik, hogy olyan erősítőegység, ami komoly teljesítmény leadására képes, és ilyetén alkalmas hangsugárzók meghajtására.
Mire kell, figyelni? Szerintem arra, hogy ez számítógép-erősítőnek iszonyat nagy. Ha sztereóba építed, igen komoly 10-15kg-os hangfalakat is szerezz be hozzá (ez már nem asztali méret). Az erősítőhöz komoly hűtőfelület és komoly tápegység tartozik, ezek súlya sem jön ki 10-12kg alatt. 300VA-s trafót kell szerezni, 2X 27V-os kivezetésekkel, diódahíd (legalább 200V 10A), 2X10000 µF 63V-os pufferekkel.
(#) (Felhasználó 4577) hozzászólása Jan 26, 2010 /
 
Sziasztok!

A laptop-okban miért van kettő WLAN antenna?
Hogyan kell őket elhelyezni?
Egymástól távol vagy közel vagy mindegy?
Mindegy hogy melyiket melyik aljzatba dugom?
Ha jól látom ugyan úgy néznek ki.
(#) elektromania92 hozzászólása Jan 26, 2010 /
 
Jó estét kívánok.
Egy transzformátort tervezek. A csatoltam egy vázlatot róla.A szekunder teljesítmény ha jól számoltam, akkor 85VA. De ebben nem vagyok biztos.Leellenőriznétek?
A primer áram tehat 85VA / 230V? Ha így van, akkor nekem 0,37A jött ki.
A huzalátmérőt, hogyan határozom meg?
Az áram és az áramsűrűség összefüggéséből?
Mert ha igy, akkor valamiket már kiszámoltam, de nem vagyok biztos a dolgomban.Valaki legyen szives segiteni nekem.

Trafó.png
    
(#) Kicsa hozzászólása Jan 26, 2010 /
 
Sziasztok!
Olyan embert keresnék aki nagyon jártad a ledek terén,különösen az elhalálozásukat tekintve. Történt ugyanis hogy egyik pillanatról a másikra kezdtek elhalálozni a fehér világító diódák.

Mostoha körülmények között voltak (gépkocsi elején,hó fagy stb) ,minden led egy egy ellenállással,párhuzamosan kapcsolva stab ic kimenetére. Szétszedés után megvizsgáltam őket,valamelyiknek csak gyengébb fénye van,valamelyik a hideg fehérből átment kékesfehérbe,van olyan is aminek belül fekete 'égésnyom' látszik de vígan világít.

A különlegességük hogy mindegyiknek a tokja meg van repedve hosszanti irányban. Ez utóbbira keresnék magyarázatot,nem találtam eddig. Van amelyiknek a katódja,van amelyiknek az anódja. Sajnos van ahol beázott így érthető de van ahol nem,ez utóbbi bosszant engem. Van valakinek ötlete hogy mitől,miért stb?
Köszönöm szépen!
Üdv Kicsa
(#) pear hozzászólása Jan 26, 2010 /
 
üdv!

lehet h nem a legjob helyre írok.
venni akarok egy SAL SA 008 as típusú aktív hangváltót.
A kérdés pedig, ezt beiktatom a hangszóró és az erősítő közé és kész, vagy kell neki tápegység?

A válaszokat előre is köszönöm
(#) (Felhasználó 4577) válasza pear hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Szia!

Igen, 12V kell neki.
(#) saraha válasza (Felhasználó 4577) hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
De nem az erősítő és a hangszóró közé kell!!!
Az erősítő elé mert ez egy aktív SUB szűrő !
(#) pear hozzászólása Jan 26, 2010 /
 
köszönöm a gyors választ, akkor maradok a passzívnál, azt ugye a hangfal és az erősítő közé kell tenni?
esetleg nem tud valaki egyutas hangváltó tervező programot?
(#) tanci válasza Imi65 hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Nincs rajta 230V-os. Csak amelyeket leírtam.
(#) Imi65 válasza pear hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Idézet:
„egyutas hangváltó”

Ez elég bizarul hangzik. :nemtudom:
(#) Imi65 válasza tanci hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Akkor mit tudsz avval a trafóval kezdeni áttekercselés nélkül? Hazánkban nincs 100V-os, pláne meg 40V-os hálózat. Ezzel így semmit nem lehet kezdeni, tekertesd át.
(#) saraha válasza pear hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
WhiteFül oldala.
Tanulmányozd.
Én nagyon szeretem.Jó kis oldal az.
Következő: »»   763 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem