Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szöghelyzet jeladó
Lapozás: OK   1 / 2
(#) niches hozzászólása Feb 12, 2010 /
 
Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni az alábbi témában, mivel elakadtam a megvalósításban, a forgalmazó pedig szintén nem mutat hajlandóságot, hogy segítsen.

Tehát: Egy RLS gyártmányú abszolút szöghelyzet jeladót kell használnom. Az eszköz adatlapjai itt találhatóak, bár eléggé szűkszavúak:
http://www.rls.si/default.asp?prod=re36

A kérdéses jeladó típusa egyébként RE36SC, azaz 5 V tápfeszültségű, abszolút jeladó, fordulatonként 512-es felbontással. A csatlakozása összesen 6 db vezetékkel (+2 db shield) történik. Ebből kettő szolgál az órajel átvitelére, 2 a jelátvitelre, és 2 az 5 V feszültségre a működtetéshez. Ebből látható tehát hogy mind az órajelet mind a belőle kijövő jelet differenciál formában kapja/adja. Az általa használt kommunikációs szabvány RS422a.
A feldolgozáshoz és meghajtáshoz ATmega164p mikrovezérlőt használok. A két áramkör között MAX485 chipek valósítják meg a kapcsolatot.

Azért kell kettő darab, mert az egyikkel az XCK lábon generált órajelet vezetem rá, alakítom át differenciál jellé, a másik oldalon pedig a jeladó konvertált értékét alakítom át a mikrovezérlőnek érthető jellé.

Természetesen a kapcsolást megvalósítva, a programot rátöltve nem működött. Ekkor jött a hibakeresés. Lényeg, hogy oszcilloszkóppal remekül látszik, hogy egyrészt megkapja az 5 V-ot a megfelelő lábain, valamint megkapja az órajelet is. Azonban bármennyire állítgatom is az órajelet, a kijövő jelvezetéken egy mukkot se látok. Ráadásul két ilyen szöghelyzet érzékelőm van, de egyikkel sem működik.

Ennyi elöljáróban, várom a kérdéseket és az ötleteket

niches
(#) Hp41C válasza niches hozzászólására (») Feb 12, 2010 / 4
 
Szia!

A zavartalan RS422, RS485 kommunikációhoz az adatvonalat a vevőnél le kell zárni a hullámimpedanciával (120 ohm és 10nF). A vonalak illesztéséhez a 75176 vagy hasonló meghajtót kell felhasználni. EIA-422-485

Szia
(#) niches válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Köazi, ezt valóban kihagytam, pedig már néztem az adatlapon, megpróbálom, hátha most lesz valami siker
(#) niches hozzászólása Feb 12, 2010 /
 
bár nem a tökéletes értékű alkatrészeket találtam itthon, de úgy néz ki végre reagál Az a fránya lezárás...
(#) pako válasza niches hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Szia!
Hol lehet ilyen mágneses szögmérőt venni? A CNC-men optikai van, és mindig összekarcolódik, valami ilyesmi kellene nekem is. Gugliban rákerestem a típusra, de nem találtam boltot.
(#) bodgabo válasza pako hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Milyen típust használsz? Hogyhogy összekarcolódik? Csak azért kérdezem, mert szeretnék a léptető motorokról szervókra áttérni (szintén cnc), és encoder beszerzés előtt állok.
(#) niches válasza pako hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Szia!

rls.si a cég honlapjának a címe, de tudok adni egy konkrét elérhetőséget is a magyarországi képviselethez, pmben, ha érdekel. Magyarországon egyébképnt a renishaw nevű cég forgalmazza. Egy ilyen jeladó ára kb 125 € körül alakul. Van belőle sok típus nyilván felbontás, kimenő jeltípus stb. szerint...
(#) pako válasza bodgabo hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Nem tudok típust mondani, mert úgy bontottam, nincs ráírva semmi. Nyomtatóból termeltem ki már sok félét, mindegyik "quadrature" kimenetű (00, 10, 11, 01) , van amelyik open-collectoros. Ehhez kb 8 cm átmérőlyű fóliakorong van, kerületén 2 colonként 200 osztás. Ez karcolódik, kb havonta le kell cserélnem, szerintem a por miatt, ahogy letörlöm róla. Amúgy PIC-el ezt nagyon egyszerű kezelni, PB4..7 állapotválozás interruptal.

Niches:
Elég ilyesztő az ára, majd ha lesznek vele tapasztalataid, megoszthatnád velünk.
(#) aticska válasza pako hozzászólására (») Feb 12, 2010 /
 
Szia!

Ezt nézd meg. Kedden kértem tőlük mintát, másnapra itt is volt Ausztriából 3db ingyen. Még a szállítást sem kellett kifizetni.
(#) bodgabo hozzászólása Feb 12, 2010 /
 
Nagyon "okos" kis enkóderek ezek, csak a kis méreteik miatt amatőr célra körülményesen alkalmazhatók.
(#) niches válasza pako hozzászólására (») Feb 13, 2010 /
 
Igen, ilyesztő, mert ezek ipari alkalmazásra készülnek...
(#) sniperx válasza pako hozzászólására (») Feb 13, 2010 /
 
Optikaiban vannak zárt házas kivitelek, ezek mechanikailag rengeteget bírnak. Mi Kübler jeladókat használunk ilyen célra túlnyomórészt, nem jellemző a meghibásodás, noha 24 órában dolgozó gépeken vannak. Az ipari kivitelek azért nem véletlenül drágák...
(#) pako válasza aticska hozzászólására (») Feb 13, 2010 /
 
Szia!
Kösz az oldalt, rendeltem én is 3 db AS5040-et. Az OTP programozás az ugye nem a "One Time Programming" rövidítése ebben az esetben? Azért jó lenne ha nem csak egyszer lehetne konfigolni.
Apropó! Te milyen mágnessel fogod használni? Ahogy néztem az adatlapban az illusztrációt, nekem a nagyobbfajta rezgőmotor mágnese ugrott be, nagyjából 5mm átmérőjű. Jobb ötlet?
(#) Hp41C válasza niches hozzászólására (») Feb 13, 2010 /
 
Szia!

Ez a lezárás már sok napomat elvitte, örülök, hogy segíthettem. Köszönöm a pontokat...

Szia
(#) aticska válasza pako hozzászólására (») Feb 14, 2010 /
 
Szia! A főnököm szerzett hozzá mágnest, kemény 120Ft volt darabja. Majd rákérdezek hol találta. Amúgy csak olyan mágnes jó amelyik átmérőben polarizált, a tengely irányú nem jó.
(#) pako válasza aticska hozzászólására (») Feb 14, 2010 /
 
Majd a méreteit légyszi kérdezd meg. A rezgőmotor mágnese rúd alakú és átmérőben polarizált, most mértem: 4mm x 5mm. Majd ha megérkeznek (gondolom kedden) kipróbálom ezzel is.
Aztán tegnap este eszembe jutott, hogy jó választás lehetett volna a "linear encoder" is, mert ahhoz meg a léptetőmotorok mágneseit lehetett volna felhasználni (fordulatonként 100 pólus váltás).
(#) niches válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 14, 2010 /
 
Szia!

Nincs mit Én kösz... Egyébként még nem tökéletes a dolog, csak most pár napig nem tudok foglalkozni az eszközzel. Egyelőre annyit sikerült elérni, hogy egyrészt ugye mérek bemenő órajelet, másrészt kijövő jelet is. Mivel otthon nézegettem ezért csak multiméterrel tudok feszt mérni, órajelen ugye 2,5 V-ot 5 helyett, jelen meg változót, a bináris kódolásból adódóan....viszont ami már feltűnt, hogy ha mérem a kijövő jelet, és tekerem az érzékelő tengelyét, nem változik folyamatosan a feszültség, ellenben ha leveszem róla a tápot, majd vissza, illetve hardveresen resetelem a mikrovezérlőt, akkor küld újabb jelet.
Ebből nekem az következik, hogy valójában szüksége lenne egy indító jelre, egy startbitre, amiért cserébe adni kezdi az aktuális pozíciót.
De itt akadok el megint
(#) bodgabo hozzászólása Feb 15, 2010 /
 
Sziasztok!
A gépemen megtaláltam egy régi Rádiótechnikából (vagy Hobbi Elektronikából?) származó cikket, mellyel léptető motort lehetne használni inkrementális szögadóként. Én megépítettem, de valamiért nem akar működni, több motorral is próbáltam. Nagyon nem mélyedtem bele, lehet hogy a kapcsolás alapból szar?

lep_inkr.jpg
    
(#) Qka válasza aticska hozzászólására (») Feb 15, 2010 /
 
Szervusztok !

Kösz Aticska a linket , regisztráció után én is rendeltem 3db AS5045 - öt.

Az adatlap szerint SSI - vel lehet vele kommunikálni.
Remélem ez jó a PIC - ek SPI - jéhez .

PIC16F877 adaplap szerint :
• Synchronous Serial Port (SSP) with SPI (Master
mode) and I2C (Master/Slave)

Ha nem akkor sem kell kétségbe esni :
Az alábbi linken Bővebben: Link

John Drew - től letölthető két picbasic - kód AS5040 -re és AS5045 -re . A programot PIC16F628 - ra írta.

Érdemes megnézni , hogy melyik lábakat kötötte be ( DataIn=PORTA.0 , Clkout=PORTA.1 , Mode=PORTB.7 )

Az adatbeolvasást :

  1. DATACYCLEaz:
  2. For A=11 To 0 Step -1
  3.                     GoSub CLOCKlow                                                                      'start the clock
  4.                         GoSub CLOCKhigh
  5.                     LoadBit Azimuth,A,DataIn
  6.                   Next
  7.                   Return


Az időzítést :

  1. CLOCKlow:
  2.           Clkout=0  
  3.                   DelayUS 10
  4.                   Return
  5.                  
  6. CLOCKhigh:
  7.                   Clkout=1
  8.                   DelayUS 10
  9.                   Return


És a 12 bitről decimálisra konvertálást :

  1. conversion for as5045
  2.                  'convert 12 bits to decimal degrees
  3.                   Step1=Azimuth * 45
  4.                   Degrees=Step1/512
  5.                   PartDeg=Step1 // 512             
  6.                   PartDeg=PartDeg * 10
  7.                   Tenths=PartDeg/512
  8.                   Step1=PartDeg // 512
  9.                   If Step1>255 Then
  10.                      If Tenths=9 Then
  11.                                  Inc Degrees
  12.                                  Tenths=0
  13.                      Else
  14.                                                  Inc Tenths
  15.                          EndIf
  16.                   EndIf              
  17.                   Return


Én Mikropascal - ra fogom átírni és tesztelni.

Üdv!
Qka
(#) pako válasza Qka hozzászólására (») Feb 16, 2010 /
 
Üdv!
Én is mikroPascalt használok, itt van az én megoldásom a 'quadrature' jel feldolgozásához, interruptot használva.

Remélem ma már megérkeznek az encoderek, már várom őket
(#) aticska válasza pako hozzászólására (») Feb 16, 2010 /
 
Szia!

Itt vettük a mágnest. 4x8 mm-es.
(#) pako válasza aticska hozzászólására (») Feb 16, 2010 /
 
Szia!

Kösz az infót, kár, hogy csak pesten van boltjuk, elég messze lakok BP.-től, szóval először a talált mágnesekkel fogok próbálkozni. Aztán ha nem lesz jó, akkor rendelek majd, vagy körül nézek majd a környéken is vas- és háztartási boltokban.
A mágnes távolságára mennyire érzékeny?
(#) Qka válasza pako hozzászólására (») Feb 16, 2010 /
 
Szervusz Pákó !

Ránéztem a programrészletedre , valószínű a 'quadrature' inkrementális jeladóhoz jó. Sajnos a mi AS5040/AS5045 abszolut jeladóinkhoz nem. Ezekhez vagy SPI -t vagy az alább belinkelt picbasic átiratát kell használnunk.

Ma én is megkaptam a 3 mintadarab AS5045 -öt ... hát ezek az SSOP16 -ok fél köröm kicsik .

EAGLE- ban összedobtam hozzá egy kis nyákot ami próbapanelon kezelhetővé formálja.

Üdv
Qka
(#) pako válasza Qka hozzászólására (») Feb 16, 2010 /
 
Nem valószínű, hanem biztos, mivel optikai quadrature jeladókkal használom.
Amúgy az AS5040/45 gyári beállításon is quadrature kimenetű a 3. és a 4. lábon. Az SPI ettől függetlenül kommunikál, vagyis párhuzamosan az inkrementális kimenettel együtt. Az inkrementális kimeneteket lehet még step/dir módban is használni, de én szerintem a quadrature-nál maradok. A step/dir-nél elég nagy a hiszterézis, az SPI miatt meg nem lenne elég gyors a PID számolgatás.
Nekem még nem jöttek meg, remélem holnap már itt lesznek.
Ahogy nézegetem az adatlapot, egyre jobban megtetszik a kis kütyü: a MagInc és MagDec lábakkal be lehet állítani a mágnes ideális távolságát, és "nyomógombként" is használható.
(#) pako válasza Qka hozzászólására (») Feb 17, 2010 /
 
Most néztem az AS5045 adatlapját, azon tényleg nincs inkrementális kimenet. Azt hittem abban is van, mert mindenhol az AS5040-el együtt emlegetik.
(#) Qka válasza pako hozzászólására (») Feb 17, 2010 /
 
Szervusz Pákó !
Én meg megnéztem az AS5040 adatlapját és tényleg van rajta inkrementális jeladó.
Holnap megyek Aticska által belinkelt mágnesboltba.
Felhívtam őket most csak átmérő 4 x 8 - as van nekik , de két hét múlva lesz nagyobb is .
Az AS - hez ajánlott minimum átm. 4 -es és a gyakorlati átm. 6 -os.
Neked hány darabot vegyek ? ÜdvQka
(#) pako válasza Qka hozzászólására (») Feb 17, 2010 /
 
Szia!
Köszi nem kell venni, ma megjöttek nekem is, le teszteltem a rezgőmoci mágnessel, és jó hozzá! Csak a távolságára elég érzékeny. Éles teszt még nem volt, csak a MagInc és MagDec lábakra tettem LED-et, mivel ezek a lábak diagnisztikaként is funkcionálnak. Holnap lesz az éles teszt.

u.i.: Kösz a felajánlást!
(#) pako hozzászólása Feb 18, 2010 /
 
Egy kis problémába ütköztem a jeladóval. Kimartam neki egy nyákot, beforrasztottam, a PWM lábra kötöttem egy LED-et a dizájn kedvéért. Amikor felfogatom a tengellyel szembe, amin a mágnes van, és forgatom, a LED-en szépen látszik ahogy szabályozza a kitöltést. Bkötöttem az A/B lábakat is (quadrature), de azon meg nincs polaritás-váltás amikor forgatom a tengelyt, állandó 5V-ot ad ki (ugyanakkor a PWM-en viszont jelzi a forgatást). Az OTP programozással még nem kísérleteztem, mivel gyári beállításként a quadrature mód van kiválasztva.
Van valakinek tippe, hogy mér nem aktívak az A/B lábak?
A nyákon elkötés nincs, lábak sem érnek össze, 5V-ról megy, Vdd3V3-on 6.8u kondi, Prog láb 270 Ohm-al földre húzva.
(#) pako válasza pako hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
Meg van a baj. A 'CS' lábat is le kellett húzni Gnd-re, most már jó.
(#) Qka válasza pako hozzászólására (») Feb 18, 2010 /
 
Szervusz Pákó !

Hozzám képest Te fénysebességgel haladsz.
Én magam nem vállaltam a nyákot. Fórumtársunknál rendeltem meg Deszk ő profi laminálós technológiával talán meg tudja csinálni. A nyák kedvéért megismerkedtem a SprintLayout progival is. Egy 10x 10 cm2 es lapra rátettem 16db SSOP16 - bővítőt.
File a mellékletben.

A hétvégén a mechanikát fogom faragni.
/megvettem a mágneseket is / Üdv!Qka

SSOP16.lay
    
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem