Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   64 / 965
(#) Rumcájsz válasza Kalex50 hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Csak ha agyonvág valakit a villany akkor mehetsz a sittre mert az elkészitett villamos berendezés a szabványnak nem felel meg. Baj esetén nem a saccolásaidat meg érveidet veszik alapul hanem a "nem kötelező érvényű" szabványt !
(#) dizi válasza kolti hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Kivágod mint a sz.ros macskát...
Jó ez csak vicc volt.
Nállam ha állok be az udvarba az autóra is be kapcsol ha olyan magasra teszed ,hogy a macsekra ne kapcsoljon akkor szerintem másra sem fog. :yes:
(#) erobi82 hozzászólása Márc 11, 2010 /
 
Egy kis részlet az MSZ-HD 60364-ből:
411.3.3. Kiegészítő védelem
A váltakozó áramú rendszerekben a 415.1. szakasz szerinti áram-védőkapcsoló (RCD) alkalmazásával kiegészítő védelmet kell biztosítani, a képzetlen személyek által használt és általános használatra szánt legfeljebb 20 A névleges áramú csatlakozóaljzatok számára.

Nagyritkán ha megkérnek egy felújításra,( bár utálok falat vésni ) akkor én mindenképpen teszek be.
(#) potyo válasza erobi82 hozzászólására (») Márc 11, 2010 /
 
Én meg imádok vésni. Mondjuk utána visszajavítani már kevésbé...
(#) Rumcájsz válasza erobi82 hozzászólására (») Márc 12, 2010 /
 
Igy van, az ÉV relé nem fő érintésvédelmi mód csak kiegészítő!

Aki akar egy kis jogszabályt olvasgatni, ajánlom figyelmébe a KLÉSZ tanulmányozását.ITT

Csupán 1 érdekesség amit szinte mindenki elfelejt, a villamos hálózatokat a lakóépületekben 6 évenként ellenőriztetni kell.

Tényleg elnézést kérek ha valakit korábban megbántottam volna!
(#) erobi82 válasza Rumcájsz hozzászólására (») Márc 12, 2010 /
 
Pontosan.
De ha valaki a szabványra kíváncsi akkor az így szól:
415.1.1. A legfeljebb 30 mA névleges kioldóáramú áram-védőkapcsolók használata a váltakozó áramú rendszerekben elismerten kiegészítő védelmet biztosít az alapvédelem (közvetlen érintés elleni védelem) és/vagy a hibavédelem (közvetett érintés elleni védelem) meghibásodása vagy gondatlan kezelés esetében.
415.1.2. Az ilyen eszközök alkalmazása nem fogadható el a védelem egyedüli módjaként, és nem teszi szükségtelenné a 411.414. fejezetekben előírt valamelyik védelmi mód egyikének alkalmazását.
Azaz 411.414.: 411. Védelmi mód: a táplálás önműködő lekapcsolása, 412. Védelemi mód: kettős vagy megerősített szigetelés, 413. Védelemi mód: villamos elválasztás, 414. Védelmi mód: SELV- és PELV-törpefeszültség

Tehát az én értelmezésem szerint, kiegészítő védelem ugyan,de a 411.3.3 olyan dolgot tartalmaz ami arra utal hogy ez kötelező. Merthogy egy lakásba általába 20A alattiak a csatlakozóaljzatok.( 411.3.3-at lásd néhány hsz.-al visszább )
(#) Kalex50 válasza Rumcájsz hozzászólására (») Márc 12, 2010 /
 
Utoljára!
Látom fogalmad sincs a számításról, a jogról, a szabványok alkalmazásáról, viszont simán kijelented, hogy:
Idézet:
Látom Te egy olyan ember vagy akinél gyakorlatban működnek a régi beidegződések és kb, saccolásos eljárások. Dolgozni szerethetsz de lehet hogy szakirodalom olvasására épp ezért van kevés időd...
.
Az általad képviselt szemlélet a szabvány fetisizálása, annak megértése helyett. Az általad sokszor emlegetett "a FI relé csupán kiegészítő védelem" pro forma igaz, de: minek a kiegészítő védelme?
Nem a földelésnek, mint Te írod, hanem:
Idézet:
„412.5. Kiegészítő védelem áram-védőkapcsoló eszközzel
Megjegyzés: Az áram-védőkapcsoló eszközök használatának kizárólagos célja, hogy normál üzemben
növelje az áramütés elleni védelem céljából alkalmazott más védelmi módok hatékonyságát.
412.5.1. A 30 mA névleges kioldó hibaáramú és ennél érzékenyebb áram-védőkapcsoló eszközök használata
az áramütés elleni védelem kiegészítő módszere az egyéb védelmi módok meghibásodása vagy gondatlan
kezelés esetére.
412.5.2. Az ilyen eszközök alkalmazása nem fogadható el alapvédelmi módként és azok nem teszik
szükségtelenné a 412.1. – 412.4. szakaszok valamelyik védelmi módjának az alkalmazását..”

A 412.1. – 412.4. szakaszok a feszültség alatti vezető biztonságos távolságban tartását írják le. - Olvass utána!!
Ebből világosan kitűnik, hogy az ÉV relé az elszigetelésnek, elburkolásnak, és a védőtávolságnak a kiegészítő védelme.
Az általad favorizált "földelés mindenhová" értelmetlen és a gyakorlatban sem valósítható meg. Az a kifejezés hogy "védővezetőt mindenhová" már közelebb áll a szabványhoz és a való élethez.
Nem elég olvasni! Meg is kell érteni az olvasottakat.
Jó tanulást!
(#) Rumcájsz válasza Kalex50 hozzászólására (») Márc 12, 2010 /
 
Látom erobi82 kikubikolta Neked az irományt és beleolvastál. Tetszhet is a dolog, mert már a szavaimat forgatod kifele. Nem baj, legalább rájösz hogy a saccoljuk meg és a körülbelül kifejezéseket a villanyszerelésnél nem szabad használni.

Idézet:
„"a FI relé csupán kiegészítő védelem" pro forma igaz, de: minek a kiegészítő védelme? Nem a földelésnek, mint Te írod”

Nos ez ebben a szóhasználatban men igaz. Egy fő érintésvédelmi mód részeként irtam a földelésről és kérdeztem hogy ki tud olyan helyet irni ahol a lakosság nem a TN-C év módot használja? Nem az extrém helyekre kérdezek rá, hanem a hétköznapi helyekre.

Aproó, belelapoztam egy villámvédelmis könyvbe, ahol a a szonda delkarálva van. Tételesen a 15R érdekében 2m a földelőszonda mérete és a leíratból kitűnik hogy horganyzott is lehet a szonda! Mégegyszer: VILLÁMVÉDELEMNÉL!
Érintésvédelemnél továbbra is a 3m hosszú 20-as köranyag, 8-as horganyzott "bajússzal" az elfogadott.

No, további kellemes meddő vitát és gumicsontrágást!
És Isten mentsen meg mindenkit az internetes távvillanyszereléstől és távgyógyítástól!
(#) Feri válasza Kalex50 hozzászólására (») Márc 12, 2010 /
 
A szabvány nem ír elő semmilyen hoszt sem.
A szabvány azt írja elő, hogy bizonyos áramerősség mellet a védelemnek megfelelő időn belül működésbe kell lépnie, Ehhez tartozik valamilyen földelési ellenállás.
Ennek meghatározása többtényezős elég bonyolult számításokon alapszik.
Ilyenek: PL
Védelmi szint
Védelem típusa
Védővetető milyensége
Fajlagos talajellenállás
Továbbá előírja a minőségi követelményeket:
Keresztmetszet
Kötések megbízhatósága
Korrózió védelem
Mechanikai védelem
Mérési pont biztosítása
Kivételes esetekben megelégszik"számottevő" földeléssel, de ez nem érintésvédelmi,hanem villámvédelmi földelés lehet.
(#) Kalex50 válasza Feri hozzászólására (») Márc 12, 2010 /
 
Korrekt!
Erre próbáltam rávezetni a ?kollégát?, de sikertelenül.
(#) Moderátor hozzászólása Márc 13, 2010
 
Nem személyeskedjetek, inkább támasszátok alá szakirodalommal! Köszi!
(#) ManiaN hozzászólása Márc 13, 2010 /
 
Sziasztok!

Na hazaértem.

Mérések: Földelés-Fázis: kb 165v
Földelés-0: kb 60v
Földelés-radiátor: kb 60v
0-radiátor: 0v
(#) gg630504 válasza ManiaN hozzászólására (») Márc 13, 2010 /
 
Érdekes. De egy 10 .. 40 wattos izzó mely vezetékek között világít / dereng? És mekkora a feszültség, ha az izzó is ott van? Mekkora áram folyik át az izzón?
Bocs, de nem a feszültségütés, hanem az áramütés a veszélyes. Rosszul írom, hogy jól értsd.
(#) ManiaN válasza gg630504 hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Ja az áram erőssége függ ugye az adott fogyasztó ellenállásától, meg gondolom a táp töltésétöl (?)

Perpill nem találok mit rákötni a szobámban, csak energiatakarékos fényforrások vannak, nem tudom hogy egy 24 v 250 w izzó bírná e, ha van is kakaó a 60v mögött
(#) gg630504 válasza ManiaN hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Elfelejtettem írni, hogy 230 voltos izzóra gondoltam. Valami kisteljesítményű ohmos fogyasztó kell. Például vasaló Mérés közben mindenkinek legyen zsebben a keze a környéken, neked is csak egy kezed legyen szabadon...
(#) Kalex50 válasza ManiaN hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Eszedbe ne jusson így kipróbálni! A "földelés"-nek nevezett szál valószínűleg szakadt, vagy olyan helyre van kötve, ami időközben elvesztette a kapcsolatát a tényleges védővezetővel. Amennyiben nem vagy szakember célszerűbb lenne egy ilyet keríteni, mivel a kísérletezés közben súlyos baleset történhet - szerencsétlen esetben akár szomszédban is-! :no:
(#) llaci56 válasza gg630504 hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Te belegondoltál abba, hogy mit tanácsolsz? A kisteljesítményű ohmos fogyasztó is átvezeti a fázist a szakadt földvezetőre, és így akár a szomszédot is agyonütheti, aki pl. épp a hűtőszekrényben babrál.
(#) kadarist válasza llaci56 hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Reménykedjünk, hogy nem társasházi közös földelőrendszerről van szó!
(#) llaci56 válasza kadarist hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
De lehet valaki a szomszéd helyiségben is! Nem kell okvetlen másik lakás.
(#) kadarist válasza llaci56 hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Persze, de nekem a szomszéd az a személy, aki nem az én otthonomban tartózkodik, hanem egy másikban a közelben.
Természetesen az életvédelmi szabályokat messzemenőkig be kell tartani a védővezető próbája-javítása alatt!
(#) plepi válasza llaci56 hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Ez sem jó ötlet de egy szolgáltatónál bekövetkezett nulla szakadás szerintem veszélyesebb. A szomszédot meg ne keverjük ide.
(#) llaci56 válasza plepi hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Dombon ugató vadászkutya legyek, ha értem, amit mondasz.

Idézet:
„Ez sem jó ötlet”


Én semmilyen ötletet nem adtam.

Idézet:
„A szomszédot meg ne keverjük ide.”


Nem én keverem ide, hanem az, aki agyonüti esetleg.
(#) plepi válasza llaci56 hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
[Hozzászólást segítőnek jelöl]
Te belegondoltál abba, hogy mit tanácsolsz? A kisteljesítményű Ωos fogyasztó is átvezeti a fázist a szakadt földvezetőre, és így akár a szomszédot is agyonütheti, aki pl. épp a hűtőszekrényben babrál. Szerintem a szomszédnak semmi balya nem lenne.
(#) llaci56 válasza plepi hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Balya az biztos nem, de baja az lehet... Már amennyiben baj lehet az, ha agyonüti az áram.
De ha Te úgyítéled, hogy egy szakadt földvezetőre ráadott fázis nem okozhat bajt, akkor NE nyúlj 48 V feletti hálózathoz!
(#) plepi válasza llaci56 hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Azért az durva lenne pl vegyünk egy családi házat én a szakadt földvezetőre áramot vezetek aztán a szomszédomat aki mellettem lakik agyonüti az áram,jó vicc lenne
(#) plepi válasza llaci56 hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Ne a helyesírást ellenőrizd
(#) Dudus válasza plepi hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
A "szerintem", ebben az esetben, gyenge érv!

- Ha szakadt a védővezető a lakásban, akkor nem fogja a szomszédot megrázni,( csak mondjuk a tesót, aki épp a számítógépében babrál). De! BIZTOS vagy ebben?
- Ha a védővezető a lakáselosztó előtt szakadt meg, valahol a lépcsőházban, áramütést kaphat bárki, aki a szakadt részen van!
- A ház/lakás teljes áramtalanítása után meg lehet állapítani, megfelelő műszerrel, hogy pontosan mi és hol szakadt meg, azt ki kell javítani, és nem lesz senkinek baja.

-szerintem-



PS.: Nemrég tanácsot kértek villanyszereléssel kapcsolatban egy online fórumon, nem adtam. A kérdező pár mondata elárulja, hogy biztonsággal belekezdhet-e egy javításba. Javaslom, ha tanácsot adtok, vegyétek ezt (is) figyelembe!
(#) plepi válasza llaci56 hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Ja nem kisteljesítményű hanem kis teljesítményű ha már a helyesírásnál tartunk
(#) Dudus válasza plepi hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Mivel a védővezető, ebben az esetben nem közös a szomszéddal, hiszen Ő a saját betápjánál választja szét a PE-t és az N-t, nem lesz semmi baja. Azonban egy társasháznál nem egyértelmű, hol választották szét a PE-t és az N-t, és gondolni kell az ingatlanon belüli esetleges áramütésre is!
(#) plepi válasza Dudus hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Én családi házról beszélek,LÉPCSŐHÁZBAN ELKÉPZELHETŐNEK TARTOM de a mostani szereléseknél szerintem szakadás tuti nem következik be védővezetőn,max 10-es réz azért megnézném ha elszakad szerintem egy szolgáltatói pen szakadás sokkal veszélyesebb.
Következő: »»   64 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem