Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   250 / 842
(#) SALáta válasza gydanee hozzászólására (») Ápr 14, 2010 /
 
Már linkeltem volna, ez az. Ha kettős shottky van két fettel akkor tud ventit és dc offot is akár.
(#) demcar hozzászólása Ápr 14, 2010 /
 
Üdv mindenkinek!

Nekem volna egy olyan hogy van egy pc tápom ami 200W-os, és abból szeretnék valami labortápszerűséget kihozni ha lehet?
Vagy mondjuk egy akkutöltőt csinálni belőle.
Mit szóltok hozzá, megoldható volna?

A segitséget előre is köszönöm!
(#) proli007 válasza SALáta hozzászólására (») Ápr 14, 2010 /
 
Hello!
Nem kell két Schottky, elég csak két Fet. A második Fet-et az első Gate ellenállásának kettéosztási pontjáról táplálva.
üdv! proli007
(#) dB_Thunder válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 14, 2010 /
 
Idézet:
„Csak a megmelegedett vizet megint csak elég nehéz lehűteni, nehéz a folyadék hőtágulását kezelni, és a keringetés megint csak általában motort igényel, ami megint csak zajt jelent.”

Csak annyit mondok, hogy gyakorlatban mindhárom "probléma" könnyen kezelhető, illetve annyira kicsik, hogy észre sem vehető.
- az elszállított "meleg" vizet, általában nagy(obb) hőleadóval hűthetjük.
- kicsi hőmérséklet-változás, és a kevés hűtőközeg miatt a hőtágulás jelentéktelen, szinte mérhetetlen.
- ha a szivattyú lenne a leghangosabb a gépben..., de nagyon nem az
(#) Alkotó válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 14, 2010 /
 
Nekem valahogy ez eddig kimaradt. Ki fogom próbálni.
Ha jól értem a ventillátort direktben jó így hajtani, mert a fordulat lassúról indul, majd gyorsul a melegedésre, illetve egy jelfogó kell a védelmi részhez, ami bármit kapcsolhat?
(#) SALáta válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 14, 2010 /
 
Kettős schottkym volt. Meg le kellene vetkőzni a mechanikus gondolkodásom...
(#) proli007 válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 14, 2010 /
 
Hello!
Igen lehet a ventit közvetlen működtetni, a karakterisztikát a 330kohm-os visszacsatolás "laposítja" el. Azzal a kitétellel, hogy a venti csak egy feszültség felett indul el, de ha már forog, ez alatt is tud járni. (De a szállított levegő tapasztalataim szerint amúgy sem arányos a fordulattal-feszültséggel)
Persze 3-4 alkatrésztől nem lehet csodákat várni, ez tipikusan a puding esete. Csak egyszerű, mint egy faék..
üdv! proli007
(#) proli007 válasza SALáta hozzászólására (») Ápr 14, 2010 /
 
Hello!
Erre nem is gondoltam, de teljesen ésszerű..
üdv! proli007
(#) c27 válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 14, 2010 /
 
Gondolom 500 négyzetcentiméter kevés 4db tranyónak vagy hővédelemmel és néhány jó ventivel nem lesz gond ilyen kisebb hűtőbordával sem? Esetleg pakolhatok rá néhány plusz elemet még a hűtőbordára, de szerintem 700-800 négyzetcentiméter fölé nem tudnék menni. Ráadásul mivel dupla tápot készítek így a hely is elég kevés. Tudsz esetleg valami jó megoldást erre a hűtőborda problémára vagy az az 1000 négyzetcentiméter arra vonatkozik, hogy akkora hűtőbordához már nem nagyon kell venti? (Igazából azért akarom ezt a hűtőborda témát megfelelően megoldani, mert szinte ezen múlik a táp mérete, a trafó szerencsére elég kicsi méreteiben így max. 10cm lenne a táp magassága)
(#) lidi válasza c27 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Azért nem kell túlzásokba esni szerintem a borda méretekkel, ha ventis hűtést alkalmaztok. Vegyük példának a P4 es procik hűtését. Azok között volt ami közel 100W ot fűtött, és mekkora borda is volt rajta ? Tehát egy ventivel megtámogatott borda elég hatékony tud lenni, igaz zajos is.
(#) Attila86 hozzászólása Ápr 15, 2010 /
 
Készül a PIC-es panelmérőm programja, lassan készen is lesz.
Bővebben: Link
Javaslatokat kérek; mit írjon ki a panelmérő túlcsordulás esetén? A gyakorlatban igazából nem fordulhat majd elő túlcsordulás, a program megírásakor viszont nekem erre az elméleti eshetőségre is fel kell készítenem a PIC-et.
ICL7107 egyest szokott kiírni a legnagyobb helyértékű digitre, némely multiméterek pedig " OL "-t írnak ki (OverLoad rövidítése). Ez utóbbi nem tetszik mert angol és nem magyar szó. Esetleg más ötlet?
(#) lidi válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Pár képet / kapcs rajzot közzétehetnél a készülő műről.
Túlcsorduláskor lehetne valami piktogramm pl felfelé mutató nyíl, stb.
(#) Attila86 válasza lidi hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Felfelé mutató nyilat nem lehet kiírni mert hétszegmenses LED kijelzői vannak a panelmérőnek.
Fényképet egyenlőre nem mutatok mert az áramkör még össze sincs forrasztva teljesen, egyenlőre a programot írom a PIC-re ami pár napon belül készen is lesz.
(#) lidi válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
7 szegmens esetén is lehetne valami jel, pl a felső 3 segmenst bekapcsolni minden digiten. Vagy csak a legfelsőket. Esetleg animálni : legalsó - középső - felső vízszintes szegmens.
(#) Attila86 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Mondom, hétszegmensesek a kijelzők!
(#) Alkotó válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Nekem teszik a felső szegmensek kigyújtása.
(#) vicsys válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
g szegmensek kigyújtása...?
(#) SALáta válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Szerintem alkalmazz 2x 16 karakteres LCD-t, oka hogy olcsó, egyszerűbb, panel mérete kisebb, több infót kiírhatsz vele, fogyasztása kisebb. Vagy dupla táp esetén 1x40 es kijelző, esetleg bar graph funkció de nem tudom mennyire gyors az A/D. Pár gomb kellene rá. Esetleg hőmérségletmérés. Lényeg hogy sokoldalú lehet, a dil tokos relét ki tudod váltani mással is. Ha kell küldök hamlint, van vagy kettő porosodik csak.
(#) andras1 válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Esetleg "T" betűk villoghatnának, vagy futhatnának. T mint túlcsordult

További kérdések
1. Az új honlapodon nincs fent a HE-n is publikált, versenyben is indított kapcsolóüzemű labortápegységed.Miért?
2. Fent említett labortápba bele lehet e majd faragni a PIC-es panelmétert. ( most vagyok benne az építésben, de lehet hogy ezt megvárnám.
3. Hajlandó leszel e arra, hogy felprogramozott PIC-et eladj, átadj, felprogramozz...stb. (ahhoz nem értek, és jelenleg nincs is nagyon arra időm, hogy a programozást elsajátítsam, programozót építsek stb.)
(#) vicsys válasza andras1 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
"T" betű a hétszegmensesen...??
(#) morfondi válasza vicsys hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Hát szerintem "kis" t lehet...

|_
|_ ez olyan, nem??
(#) andras1 válasza vicsys hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Ez a feladat szépsége! Pl.:

__
ol

Ezt ki lehet íratni 4db 7szegmensessel...


Az O betű csak azért van ott mert különben összecsúszik a hozzászólásban...
(#) andras1 válasza morfondi hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Tényleg a kis "t" is jó.És akkor esetleg villoghat mintegy figyelmeztetés.
(#) morfondi válasza andras1 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Hát egyébként a műszereken az alsó 3 szegmens az alulcsordulás, a felső a túlcsordulás jelzés, pl. mérlegeken.

kb így:
_
| | felső jelzés


|_| alsó jelzés szokott lenni.
(#) Attila86 válasza vicsys hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Ez eddig a legjobb ötlet szerintem!
(#) Attila86 válasza SALáta hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Ezt úgy szeretem!
Ennek a panelmérőnek a kitalálásánál a két legelső kritérium ami megfogalmazódott bennem:
1.- Hétszegmenses LED kijelzői legyenek
2.- PIC vezérelje
És akkor jön valaki és meg akar győzni arról hogy inkább LCD-vel csináljam. Ráadásul úgy hogy már majdnem készen van.

Remélem nem bántottalak meg!

A hamlin relét köszönöm, de kicsi az esélye hogy olyan típusú amilyen nekem kell (5V-os és morzés).
(#) Attila86 válasza andras1 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Idézet:
„1. Az új honlapodon nincs fent a HE-n is publikált, versenyben is indított kapcsolóüzemű labortápegységed.Miért?”

Mert azt a cikket még nem másoltam át. Ez a leghosszabb, eltart egy darabig az átírása az új motorra.
Idézet:
„2. Fent említett labortápba bele lehet e majd faragni a PIC-es panelmétert. ( most vagyok benne az építésben, de lehet hogy ezt megvárnám.”

A versenyen indított labortápomat nem szándékozom ilyen irányba fejleszteni, viszont ennek a tápnak az utódja, az "SMPS Labortáp III."-nak PIC-es panelmérője (és vezérlése) lesz! (Szintén LED kijelzőkkel.)
Idézet:
„3. Hajlandó leszel e arra, hogy felprogramozott PIC-et eladj, átadj, felprogramozz...stb. (ahhoz nem értek, és jelenleg nincs is nagyon arra időm, hogy a programozást elsajátítsam, programozót építsek stb.)”

Igen sőt, gondolkodom rajta hogy ezt a panelmérőt üres nyákkal de beforrasztott és beégetett PIC-kel árulom majd. Borzasztóan sok pénzem elment már a fejlesztésekbe, végre lehetne belőle egy kis hasznom is. Nem sok, csak éppen annyi hogy a befektetett pénz visszajöjjön. A mikrovezérlőkben az a jó hogy bekapcsolom a kódvédelmet és onnantól nem lehet lemásolni az áramkörömet, legfeljebb ha újraírja valaki a programot.
(#) proli007 válasza Attila86 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Hello!
Magyarul "HE721C05"
üdv! proli007
(#) Attila86 válasza andras1 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Az SMPS labortáp III majd hőfokot is ki fog írni, az pont jó mert C-betűt és fok szimbólumot is lehet csinálni.
(#) Attila86 válasza andras1 hozzászólására (») Ápr 15, 2010 /
 
Idézet:
„2. Fent említett labortápba bele lehet e majd faragni a PIC-es panelmétert.”

Jut eszembe, a "Labortápegység II."-hez viszont ez a most szóban forgó panelmérő egy az egyben jó lesz!
(De ha nem lenne elég, lesz majd hozzá LCD-s panelmérő is. )
Következő: »»   250 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem