Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es kivezérlésjelzők
 
Témaindító: KeserűCukor, idő: Márc 27, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   50 / 151
(#) Medve0 hozzászólása Jún 15, 2010 /
 
Szépjóestét!

Egy stereo eq kimenetére szeretnék egy tíz ledes (stereo)kivezérlésjelzőt. A kimeneten még nincs erősítés, így kb pár 10mV ad le. Ennek ismeretében melyiket lenne érdemes megépíteni?
A segítséget előre is köszönöm!
(#) proli007 válasza Medve0 hozzászólására (») Jún 16, 2010 /
 
Hello!
Egy EQ kimenetén nem kevés egy "pár 10mV"-os jel?
De egyébként bármely kijelzőt megépítheted, (pld. LM3915) hozzá. Ha kicsi a bemenő jel, egy egyszerű előerősítőt építesz elé, és már kész is vagy..
üdv! proli007
(#) Medve0 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 16, 2010 /
 
Köszönöm.
Megmértem és kb 40mV körül van a kimenő fesz, tudok rajza erősíteni egy kicsit, de ha a kivezérlésjelzőnek referenciaként kell vagy 1V, akkor az kevés lesz. Elvileg egy ilyen mütyürrel Bővebben: Link tudok annyit erősíteni rajta?
(#) proli007 válasza Medve0 hozzászólására (») Jún 16, 2010 / 1
 
Hello!
Igen tudsz rajta erősíteni, csak érdemes "féltápfeszültségre" átalakítani, mint a mellékelt ábrán. A két fokozatnak, elég egy 100k/100k/10u feszültségosztó..
Ha tényleg 40mV-ot mértél, akkor az 1,2V referenciához, elég 22 szeres erősítés.
üdv! proli007
(#) Lacko12 válasza Flashhun hozzászólására (») Jún 16, 2010 /
 
Hello!
Éppen kivezérlés jelzőt keresgéltem a készülőben lévő erősítőmbe amikor meg láttam az általad készített kivezérlésjelző kapcsolási rajzát!
És érdekelne hogy hogyan működik a kapcsolás, esetleg képeket csatolhatnál az elkészült panelról!

Előre is köszönöm a válaszod!
(#) Medve0 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 17, 2010 /
 
Köszönöm a segítséget!
(#) Sword hozzászólása Jún 17, 2010 /
 
heló!

Nekem évek óta működik a sztereó kivezérlésjelzőm az erősítőben, a lehető legegyszerűbb lm3915-el.
Szeretném átépíteni, mert a régi egy gányolás...
A lényeg, hogy meg lehet-e oldani olyan funkciót valahogy, hogy amikor ráadom a tápfeszt, magyarán bekapcsolom az erősítőt, akkor a ledek egyszer sorban felvillannának, aztán kialudnának? Csak ilyen jópofa teszt jelleggel. Arra gondoltam, hogy a jel vezetéket kéne néhány mV-al megtáplálni erre a időre. Ez nem is juthat ki a hangfalra a végfokon keresztül, mert bekapcsolásnál még jó 4 másodpercig aktív a védelem.
De lehet, hogy túl bonyolult és nem éri meg vesződni vele...
Vagy más ötlet?
(#) proli007 válasza Sword hozzászólására (») Jún 18, 2010 /
 
Hello!
A rajzát és az erősítőre történő rákötését is megírhattad volna, mert konkrét tanácsot adni így lehet. De hasonlóan és egyszerűen meg lehet oldani a dolgot, mint egy RESET áramkörnél.
üdv! proli007

Start-Led.png
    
(#) Sword válasza proli007 hozzászólására (») Jún 18, 2010 /
 
Üdv!

Erről a kapcsolásról van szó és igazándiból nem is kivezérlés, hanem mint jelszint "mérő"-ként van használatban, tehát a bemenetről kapja a jelet.
Az alkatrész értékeket nem is tudom, egy másik kapcsolásról lettek visszafejtve ha jól rémlik.
(#) proli007 válasza Sword hozzászólására (») Jún 18, 2010 / 1
 
Hello!
A poti közepe és az 5. láb közé iktathatod az áramkört.
üdv! proli007
(#) Sword válasza proli007 hozzászólására (») Jún 18, 2010 /
 
Értem, köszönöm
(#) csovalek hozzászólása Jún 19, 2010 /
 
Szesztek.
Van egy gondom. A kivezérlésjelző jele és az erősítő jele 1 és én szerettem volna a kivezérlésjelzőt megszűrni, hogy csak basszusra villanjon fel, de ráraktam egy kondit és vagy nem csinált semmit, vagy nagyobb kapacitásnál jó volt, de az erősítő is csak mélyeket adott ki magából...
Ezt, hogy lehetne kikerülni?
Próbáltam diódával meg bemeneti kondival, de akkor meg max hangon is alig villant fel 1-2 led...
Kösz a segítséget.
(#) proli007 válasza csovalek hozzászólására (») Jún 19, 2010 /
 
Hello!
Egy alul-áteresztő szűrő, egy soros ellenállásból és egy GND-re menő kondenzátorból áll. Ha simán kondit teszel a bemenetre, akkor az ellenállást, az előtte lévő fokozat, kimenő ellenállása biztosítja. Viszont a kondi Xc ellenállása, a magas frekvenciák felé, egyre csökken. Így magas hangoknál (nagyobb frekvenciáknál) a kondi terhelése visszahat a kimenetre. Ezért már csak a mély hangok maradnak meg.
A megoldás a kettő függetlenítése egymástól. Tehát a vagy nagyobb soros ellenállást teszel a kondi és a kimenet közé, vagy elválasztó erősítő fokozatot teszel, az alul-áteresztő szűrő és a kimenet közé. akkor, biztos nem hat vissza rá a szűrő terhelése. Ha az előerősítő kimenő impedanciája pld. 1kohm és a szűrő soros ellenállása 100kohm, akkor a kondi csak 1%-ban tud visszahatni. A kondit, pedig a kívánt törésponti frekvencia ismeretében kell megválasztani. f=1/(2*Pi*R*C) alapján. Természetesen a szűrőt követő fokozat, terhelésének elhanyagolhatónak kell lenni, mert különben akkor az fog visszahatni a szűrőre.
üdv! proli007
(#) csovalek válasza proli007 hozzászólására (») Jún 20, 2010 /
 
Értem.
Kösz szépen a gyors választ.
Láttam az ic adatlapjában egy sima előerősítő szerűséget, szűrővel.
Van itthon:C547B,C546B,C556B,BC183C
Valamelyik jó oda? Mivel az hogy pnp meg npn azt nem tudom megkülömböztetni
A dióda az mind1 milyen?
1N4007esem van itthon egy rakattal vatta újak és nem tudom hova használni már...
Mellékeltem a rjazot.
(#) proli007 válasza csovalek hozzászólására (») Jún 20, 2010 / 4
 
Hello!
A tranzisztor adatlapján, meg tudod nézni, hogy milyen típusú. A kapcsolási rajzon, meg ha az emittert jelölő nyíl befelé néz, akkor PNP, ha kifelé, akkor NPN. Műszerrel is meg tudod nézni. Mert ha dióda állásban méred, és a tranzisztor bázisára a műszer pozitív csatlakozóját teszed és az emitter és kollektor felé is mutat a műszer, akkor NPN. Ha a negatív pólust teszed a bázisra és úgy mutat, akkor PNP. Ebbe a kapcsolásba egyébként PNP kell, ami a BC556-ost jelenti .
Egyébként, amit találtál, nem szűrő, hanem egy csúcsegyenirányító fokozat. A tranyó és a dióda, a bejövő jel csúcsértékét fogja a C1 kondiban tárolni. A C1 kondi, az R2 ellenálláson sül ki, R2*C1 (0,1sec) idő alatt. Tehát ez lassítja a kijelző visszaesését. Határozottabb lesz a kijelzés.
Ha a mély hangokat szeretnéd kiszűrni, akkor R4 ellenállást kell kicserélni (pld. 22kohm-ra), és a tranzisztor bázisa és a GND (kollektora) közé kell egy (pld. 47nF) kondit tenni. Ez a már említett képlet alapján vágni fogja a magas hangokat (kb. 150Hz felett).
De igazából nem tudom mi a gondod. A normális zene teljesítménye a frekvenciák növekedésével exponenciálisan csökken. Így a hangfrekvenciás jelben, a basszusnak van a legnagyobb teljesítménye (feszültsége). Tehát ha semmit nem szűrsz, akkor is legfőképpen a basszusra kell a kijelzőnek kalimpálnia..
A dióda helyett szinte bármi jó, így bár az 1N4007 hálózati egyenirányító még is működni fog itt. De normális választás, az 1N4148 vagy bármely kis teljesítményű dióda az igazi.
üdv! proli007
(#) csovalek válasza proli007 hozzászólására (») Jún 20, 2010 /
 
Nagyon-nagyon szépen köszönöm.
Remek szakember vagy
Elég szépen és kimerítően elmontad pont azt amit hallani akartam
Am a kérdésedre válaszolnék: Igaz, hogy kb basszura villan fel de mindig csak az utoldó 3-4 led a többi nem, mert az éles hangok annyira kivezérlik.
És mivel kipróbáltam mit csinál csak a mély hangoknál, egyből beleszerettem és azért akarok utána járni a dolognak.
Üdv.
(#) csovalek válasza csovalek hozzászólására (») Jún 20, 2010 /
 
Azthiszem megoldottam és egy 1µF elkot raktam szűrésnek
Próbára csak az egyik felét jevítottam fel így és nagy a külömbség
(#) Flashhun hozzászólása Jún 27, 2010 /
 
Sziasztok. Lenne egy olyan kérdésem, hogyha egy LM3916 -os IC-t használnék kivezérlésmérésre, és ha a Szimpla Led-ek helyére, Két ledet kötök az nagy probléma-e?

Csak mert úgy nagyobb áramfelvétel van az IC-ből, és hogy elszáll-e az IC-m. Köszi a választ előre is.
(#) Flashhun válasza Lacko12 hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
Szia. Különösebb magyarázatot nem igényel maga a kapcsolás, Készítettem videót róla. A Panelről a képet csatoltam.
Bővebben: Video

DSC00002.JPG
    
(#) Flashhun válasza Lacko12 hozzászólására (») Jún 27, 2010 /
 
PM-ment!
(#) tunya1717 hozzászólása Jún 29, 2010 /
 
Sziasztok!
Valaki legyen szíves mondja meg hogy a kivezérlésjelzőt PONTOSAN hova is kell kötni.
(#) Pulyka válasza tunya1717 hozzászólására (») Jún 29, 2010 /
 
Szia.

A tápfeszültséget gondolom gondolod,hogy hova.
Pl egy kis 9V-os adapterre.
A bemenetet pedig egy mp3 lejátszó,számítógép,MP3-as telefon,rádió kimenetére.
Oda,ahova a fül/fejhallgatót csatlakoztassuk.
És persze ezzel párhuzamosan kötjük magát az erősítőt,vagy a fül/fejhallatót,hogy azért halljuk is
(#) zoka hozzászólása Jún 29, 2010 /
 
Üdv Mindenkinek!

Szeretnék építeni egy LED-es kivezérlés jelzőt, de nem olyan szokványosat.

A jelet az erősítő kimenetéről kapná. Az erősítő párhuzamos-híd kapcsolású TDA7293. Lényegében hídkapcsolás. Az erősítő tápja szimmetrikus, +/-42V-ról megy.

A kivezérlés jelzőt +12V-ról hajtanám meg egy külön trafóról. Ennek a trafónak a GND-je és az erősítő tápjának GND-je közös.

A kivezérlés jelző 12 LED-es, és az erősítő kimenetén lévő feszültség alapján mutatja, hogy egy képzeletbeli 4 vagy 8 Ohm-os műterhelésen (választható) mekkora teljesítmény jönne létre.

Az első 8 LED 1-128W-ig jelez (3dB lépésenként): 1 2 4 8 16 32 64 128. Az utolsó 4 LED 160-320W-ig jelez (1dB lépésenként): 160 200 250 320.
A lelke az LM339 komparátor IC. Az ellenállásháló szükséges értékeit már meghatároztam.

Ahogy a képen látható, a bemenet lóg a levegőben. Idáig jutottam vele. A Referencia feszültség éppen 8V, de az változtatható még. Amiben segítséget szeretnék kérni, hogy ezt hogyan tudnám bekötni az erősítő kimenetére. Egyáltalán mindkét kimenetre kell kötni, (+) és (-), vagy csak mondjuk a (+)-ra. Valamint milyen alkatrészek kellenek még, hogy működjön. Hogyan folytassam ?

Előre is köszönöm!

zoka

Wmeter.PNG
    
(#) proli007 válasza zoka hozzászólására (») Jún 29, 2010 /
 
Hello!
- Nem kell az erősítő mind két felére bekötni, hiszen ott is ugyan az a feszültség van, csak ellen-fázisban.
- Minimális programként, egy feszültségosztó kell a bemenetre, és egy védődióda. Párhuzamosan az osztó alsó tagjával, hogy ne kapjon az IC -600mV-nál kisebb feszültséget.
- De jobb lenne, egy csúcsérték detektor. Egyszerű diódásat nem ajánlanám, az 1W kijelzett érték miatt. Inkább pld. amit az analóg műszerhez készítettem, azt kellene elé kötni. (természetesen a műszerillesztő I1c és U1d elmaradhat.

320W-ot 8ohm-on, 50VRMS jel ad. Ennek csúcsértéke, kb. 70V. A híderősítő miatt, így az egyik kimeneten ennek fele, avagy 35V mérhető. Ezt kell egy osztóval leosztani a 4V referencia feszültségre. Tehát pld. egy 36,4kohm/4,7kohm megfelelő erre a célra. Természetesen az osztó valamelyik tagját, vagy a referencia felső tagját, állíthatóvá kell tenni a kalibrációhoz. Ha a csúcsérték detektort készíted el, akkor nem kell, mert ott állítható az erősítés.
üdv! proli007
(#) zoka válasza proli007 hozzászólására (») Jún 30, 2010 /
 
Szia!
Először is köszönöm szépen a gyors választ.
Értem, akkor elegendő az egyik kimenetet figyelni, mondjuk a (+) kimenet.
Ha a feszültség osztós megoldást választom, akkor mellékeltem az ábrát, de szerintem biztos elrontottam azt is, légy szíves nézzél rá. Milyen dióda kell, egyáltalán így kell-e bekötni ?

A komparátor ne kapjon 600mV-nál kisebb feszültséget ? De akkor a referenciát meg kellene emelni kb. 20V-ra, hogy még az 1W-hoz tartozó bemenetre is 600mV feletti jel jusson. Az miért lenne jó ?

Ezt biztos rosszul értelmezem, mert később Írod, hogy a kimenetet egy osztóval kell leosztani a 4V ref feszültségre. Azt értem, hogy úgy kell méretezni, hogyha a legmagasabb értékhez 4V tartozik, akkor az osztóból is max 4 Volt jöjjön ki, amit ugye 35V-ból osztottunk le.

Most még egykét dolgot szeretnék tisztázni.
Egy kis elmélet: mivel váltakozó feszültségről van szó, annak van effektív értéke, és csúcsértéke.
Például: 230V az effektív érték, és *gyök(2)=325V, ennyi pedig a csúcsérték. Legalábbis így tudom.
Ha visszatérünk az erősítő kimenetéhez, ha egy tiszta szinusz jelet hallgatnánk, akkor a kimenetet lemérve, például 28,28V-ot látunk, az nyilván effektív érték, és ebből lehet számolni teljesítményt, 28,28^2/8= 100W. Eközben a feszültség +/-40V közötti tartományban mozog csúcstól csúcsig ?
Na most, zene esetén nem is igazán lehetne lemérni így a teljesítményt, mert folyton változásban van a jel. Talán egy meghatározott időtartamhoz tartozó átlagot lehetne számítani.
Így ez a teljesítménymérős elképzelés egy kicsit sántít, mert csak szinusz jel esetén adna jó eredményt, persze abban az esetben is csak akkor, ha a kimeneten Ohm-os terhelés van, nem pedig impedancia.
Ezt most olyan "hangos" gondolkodásnak szántam...

Tehát a csúcsértéket kellene figyelni. Ezzel a fesz osztóval is csúcsértéket figyelhetünk, igaz ?
És a csúcsérték detektor, amit linkeltél, az pontosan mivel tud többet (nyilván sokkal jobb megoldás, de nem értek hozzá )

Arra is gondoltam, hogy ez így nagyon gyors lesz, mert azonnal reagál a jelre, és visszaáll az eredeti állapotba, ahogy a jel lefutott. Tehát szemmel alig lehet nyomon követni, vagy ebben tévedek?
A "hagyományos" kivezérlés jelzőmben van olyan kondi, amivel "tartható" a fény, vagyis késleltetve szűnik meg. Ez a megoldás is csúcs értéket jelez?

Abbahagyom. Bocs, hogy ennyit írtam, de ennyire homály vagyok

Üdv és Köszi
zoka

Már említettem, hogy akkor emeld ki a szöveget, ha másnak lehet fontos és a figyelmét oda irányítanád ! Nem ami neked fontos, mert így az olvasó érzi óvodában magát.. .köb..

osztó.JPG
    
(#) proli007 válasza zoka hozzászólására (») Jún 30, 2010 /
 
Hello!
- Igen így helyes, ahogy lerajzoltad.
- Mínusz 600mV-nál nagyobb feszültséget, amiről a dióda gondoskodik. Tehát nem kell semmit a referencián módosítani..
- Nem a referenciát kell leosztani, hanem a bemenetet, a referencia feszültség szintjére.. Tehát hogy a 35V-ból, csak 4V legyen.
- Jó a hangos gondolkodás, csak akkor azt is el kellene dönteni, mit szeretnél mérni. Mert egy egyszerű osztóval, a zenei teljesítmény csúcsértékét fogja mutatni a Led kijelző. De mivel ezt a szem nem fogja tudni követni, alapvetően az integrált átlagot fogod látni, csak éppen a szem fog integrálni.
De egy kivezérlés jelző alapvetően nem azért készül el, mert kalimpálást szeretnénk látni, hanem azért, hogy ellenőrizhessük az erősítő csúcskivezérlését. Annak céljából, hogy megakadályozzuk a túlvezérlést (torzítást). Ezt csúcs-egyenirányítóval alakíthatjuk a szemünk tehetetlenségéhez. Ha nem, akkor marad a "kalimpa" funkció.

Igen az egyszerű kondi is csúcsértékre töltődik de ez alapvetően attól függ, meddig áll fenn a feszültség. A lényeg, a kondi töltése (és kisütése) között van. Avagy milyen gyorsan vagyunk képesek azt feltölteni. Az idő, pedig a töltőáramtól és a kondi kapacitásától függ.
üdv! proli007
(#) zoka válasza proli007 hozzászólására (») Jún 30, 2010 /
 
Nem vettem észre a mínusz jelet. Persze így már világos. Tudom, mit kell osztani, csak megfogalmaznom nem sikerült
Gyakorlatilag, ezzel a megoldással ami az ábrán van, csak azt érném el, hogy szinte az egész LED-sor egyszerre be-be villanna. Tehát inkább stroboszkóp lenne, mint kivezérlés jelző.
Szerinted, ha a rajz után még bekötök egy kondenzátort, a komparátor bemenet és a föld közé, valamint egy kisütő ellenállást, azzal lehet tartani a szintet? Hogy lassabban álljon vissza ? (Nyilván a rövid idejű jelek meg nem lennének elegendőek a feltöltéséhez.) El lehetne szórakozni a megfelelő kapacitás megtalálásával. Vagy mindenképpen a csúcs egyenirányítót válasszam, az hogy működik, képes egy rövid idejű jelet is feldolgozni, úgy, hogy "látható" legyen ?

Köszi
(#) proli007 válasza zoka hozzászólására (») Jún 30, 2010 /
 
Hello!
Egy kondi nem elegendő, egy soros dióda is kell (a párhuzamos viszont akkor nem). Viszont a dióda és a kondi közé, kell egy soros ellenállás is, ami korlátozza a töltőáramot. (Mert az vissza fog hatni az erősítőre. Ha hibát nem is, de akár torzítást is okozhat)
Az osztó, csak ez után iktatható be. Ennek ellenállásértékét olyanra kell választani, hogy a kondi a kívánt tempóban süljön ki.
Viszont mivel 1W-ot is ki akarsz jelezni, ennél a "kis" jelnél, már hibát okozhat a soros dióda nyitófeszültsége. Így 1W helyett, 1,3W-on fog jelezni. (Persze a referencia helyes megválasztásával, lehet csökkenteni a hibát, ha ez gond.)
Hogy működik a csúcsegyenirányító? Talán olvasd el, a belinkelt kis cikket, amit írtam..
üdv! proli007
(#) zoka válasza proli007 hozzászólására (») Jún 30, 2010 /
 
Köszi, a segítséget. Elolvasom a cikket is. Ha elakadtam valahol, írok
Üdv!
zoka
(#) zoka válasza proli007 hozzászólására (») Júl 1, 2010 /
 
Szia!
Elolvastam a cikket, nagyon jól összehoztad
Most már mindenképpen így szeretném megoldani.
Remélem nem probléma, de az ott közölt képen módosítottam, nem akartam újra lerajzolni.
- nekem csak 1 csatornához kell, szub erősítőhöz.
- a táp stabilizált 12V lesz, csak C3-at hagytam meg.
- U1c-t inkább meghagyom

A kérdéseim:
- D2 helyett lehetne 1N4148 ? Mert 914-el nem találkoztam a HEStore-ban sem.
- "ebben a módban 6 W..100 W / 8ohm-os kimenő feszültségű erősítőhöz használhatjuk", na most R4/R6 módosításával lehet még ezen növelni 3-400W-ig ?
Írod, hogy 40V-is lehet a max bemeneti csúcsfeszültség, de ehhez meg közel 400W tartozna 8 Ohm-on. Akkor most kell ezen az R4/R6-on egyáltalán módosítani ?
- A bekeretezett részen kívül úgy nézem, mást nem kell változtatni, talán C2 (ha a késleltetés nem megfelelő).

Köszönöm!
Üdv, zoka

VU.PNG
    
Következő: »»   50 / 151
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem