Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 12V AC szabályzása?
 
Témaindító: newman92, idő: Szept 7, 2010
Lapozás: OK   1 / 1
(#) newman92 hozzászólása Szept 7, 2010 /
 
Hy! Abban kéne segíteni, hogy van 12V AC amit úgy szeretnék szabályozni, hogy AC is maradjon.
Előre is köszi!
(#) pucuka válasza newman92 hozzászólására (») Szept 7, 2010 /
 
Ha a 12 V egy hálózati transzformátor szekundere, akkor tudod szabályozni a primerkörbe kapcsolt toroid szabályzótrafóval. Lehet készíteni ilyet 12 v ra is, illetve ha a 12 V ra készítesz egy autotrafót, aminek elegendően sok leágazása van. (a szabályozható toroid trafó is végsősoron egy olyan autotrafó, aminek minden egyes menetéhez tudsz csatlakozni)
Ha csak viszonylag szűk határok között kell szabályozni, akkor a 12 V -ot előállító transzformátor primerkörébe kapcsolt előmágnesezett fojtótekercs előmágnesezésével is lehet szabályozni.
(#) newman92 válasza pucuka hozzászólására (») Szept 7, 2010 /
 
Ilyet honnan tudok szerezni? Bár én póméterbe gondolkodom.
(#) newman92 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 7, 2010 /
 
A nagyfesz generátoromhoz kellene. A 12V-ot küldeném a kimenő trafórka. 2 db 6/230V -ra.
(#) pucuka válasza newman92 hozzászólására (») Szept 7, 2010 /
 
Potméterrel is lehet, de a teljesítményviszonyok, meg a disszipáció határt szab. És ha potméterrel csinálod, mondenképpen megnő a feszültségforrásod belső ellenállása. (reosztát)
A megoldás mindenképpen attól függ, hogy mit akarsz hajtani a változtatható 12 V ról, és milyen határok között. (valami kapcsolás kellene, hogy mihez kell)
(#) Ricsi89 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 7, 2010 /
 
Olyan ismerős ez a trafó. Mintha régen fateromnak is ilyen lett volna a tápegysége, csak annak nem volt felső burkolata. Bocs az off miatt.
(#) newman92 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 7, 2010 /
 
Elektroncsövek és egyéb. A veszedelmekkel tisztába vagyok.
(#) newman92 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 7, 2010 /
 
És triak nem jöhet számításba? Van pár darab itthon.
(#) newman92 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 7, 2010 /
 
Ez is az de egyszerűen kívánom megoldani. A lehető legkevesebb alkatrészből. Anyagiak miatt.
(#) newman92 hozzászólása Szept 7, 2010 /
 
Itt egy kapcsrajz.
(#) ha6pc hozzászólása Szept 7, 2010 /
 
Fogsz egy 12V-ra,és megfelelő áramra méretezett egyenirányító hidat, és sorbakötöd a 12V-os áramköröddel. A Graetz-híd kimenetét pedig teljesítménytranzisztorokkal terheled,amiket potméterrel tudsz-bázisáramilag-vezérelni.
Ez alig túrósabb,mint egy tekergetős toroid-trafó,meg alig nagyobb is. De járható.
(#) newman92 válasza ha6pc hozzászólására (») Szept 7, 2010 /
 
Értem azért lerajzolod nekem a kedvemért. A tranyók bekötésére gondolok.
(#) ha6pc válasza newman92 hozzászólására (») Szept 7, 2010 /
 
Nem rajzolnám le. Kollektor(npn-tranz.) a Graetz pozitív ágához,Emitter a negatívhoz. A poti a Kollektor-Bázis közé. Nomost,lehet,hogy darlington kapcsolásra is szükség lehet,ez a Bétától függ.
(#) ha6pc válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 7, 2010 /
 
Azt hiszem. De juszt sem rajzolom le.
Mire elkészülnék,már nem is lenne rá szükség.
(#) newman92 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 7, 2010 /
 
Értem. Akkor a kiindulási ötlet a rossz? A linkedben jobbára kapcsolóüzemű cuccok. Jól értem?
(#) newman92 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 7, 2010 /
 
Egyen rész alatt melyik részre is gondolsz?
(#) greatman válasza newman92 hozzászólására (») Szept 7, 2010 /
 
Szia!

Ha nem fontos a pontos szinusz hullám (pl. nem motort hajtatsz vele) akkor a legegyszerűbb a 230/12V -os trafó primer körébe beillesztett dimmerrel szabályozni. Egy egyszerű eszközzel akár igen nagy teljesítményt is lehet folyamatosan szabályozni. Az AC megmarad, csak a triak miatt nem lesz szép a szinusz hullám, viszont simán lehet transzformálni, akár felfelé is.

Bővebben: Link
(#) ha6pc hozzászólása Szept 7, 2010 /
 
Persze,hogy célirányos lenne lerajzolnom,de hirtelen nem tudok kéznél levő rajzolóprogramot.
Vegyük a "newman" által linkelt rajzot.
Szabályozatlan esetben a 12V rá van kötve a 6V-os trafókra.
Szabályozott esetben pedig a 12V-os kört megszakítva sorbakötünk egy egyenirányító hidat,annak a váltakozóáramú kapcsait. Ekkor,ha a Graetz kimenetét rövidrezárom,akkor a 12V váltakozóáramú körben folyik az áram. (Igaz,hogy 2x0.6-0.7V ot "megeszik")
Ha most a rövidzár helyébe egy szabályozható erősítőelemet teszek,akkor a váltakozóáramú körben is szabályozódik az áram.
(#) newman92 válasza greatman hozzászólására (») Szept 7, 2010 /
 
Akkor ez 12W.ot elvisel?
(#) greatman válasza newman92 hozzászólására (») Szept 7, 2010 / 4
 
12W -ot?

Akár több százat is, sőt KW -os tartományban is gondolkozhatsz. Gyakorlatilag a triaktól függ a terhelhetősége. pl. egy BT139 16A -t bír. Számolj 230V -al, az barátok közt is több mint 3,5KW.

Azzal persze számolj, hogy a trafó nyilván veszteni fog a teljesítményéből a szabályzás közben, illetve, hogy lesz némi zavar a kimenetén. De ezt lehet szűrni tekercsel ill. kondenzátorokkal az egyenirányítás után.
(#) newman92 válasza greatman hozzászólására (») Szept 7, 2010 /
 
Köszi! tiéd a pont!
(#) Rober_4 válasza ha6pc hozzászólására (») Szept 7, 2010 /
 
Na erre most már én is kíváncsi vagyok!
(#) ha6pc válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 7, 2010 /
 
Köszönöm!
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem