Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Órakészítés PIC-kel
Lapozás: OK   2 / 12
(#) AndrewK hozzászólása Szept 17, 2010 /
 
Sziasztok!
Van-e valakinek ötlete, hogyan lehet 16f628-as PIC-el a Ricoh RS5C372-t szoftveresen írni, olvasni? Csináltam 1 időzítőt 877/887-re, ami 24-órás intervallumon belül bárhova beállítható be- és kikapcsolási értékekkel rendelkezik, és kiírja a dátumot és az időt is. Ez a 2 PIC hardveresen kezeli az óra ic-t I2C-n keresztül, viszont a 628-asban nincs meg ez a lehetőség. Örülnék neki, ha meg lehetne oldani, mivel a 628-as I/O portjai is elegek lennének a feladatra, és az eddig megírt szoftver is bőven elférne benne.
Köszönöm a válaszokat.
(#) Zed válasza AndrewK hozzászólására (») Szept 17, 2010 /
 
Szoftveresen kell megvalósítanod az I2C kezelést. Keress rá a neten. Ha van kedved, magad is megírhatod. (Ha ismered az I2C rejtelmeit.)
(#) AndrewK válasza Zed hozzászólására (») Szept 17, 2010 /
 
Szia, Zed!
Köszi a gyors választ.
Akkor kalandra fel!
Szép napot!
(#) biji hozzászólása Feb 9, 2011 /
 
Sziasztok !

Megépítettem a képen látható Pic-es órát. Pic16F84,4MHz-es kristály, 22pF-os kondik vannak benne.

Naponta siet több mint egy percet.Nagyon sok, van valami
megoldás ?

köszi
(#) sooty válasza biji hozzászólására (») Feb 9, 2011 /
 
Üdv ! Egy átlagos kvarc pontossága 100ppm ez azt jelenti, hogy 0.01%. Tehát naponta 86400 x 0.01%= 8.64 másodperc eltérés még elfogadható lehet. Megoldások lehetnek: 22pF cseréje 33pF-re (zavarérzékenység csökken). Hidegítő kondi 100pF a pic táp lába és a föld közé. Kvarc cseréje órakvarcra és a szoftver módosítása (a szoftver módosítása önmagában is javíthat a sietésen. Milyen szoftver fut most a pic-en? Forrás elérhető?) mert a 4Mhz nem osztható le pontosan kettő hatványaival.
(#) biji válasza sooty hozzászólására (») Feb 9, 2011 /
 
Igen elérhető a forrás .Most dolgozom, majd éjszaka felteszem.
A változtatásokat majd kipróbálom.
A szoftverre gyanakszom, mert még a télen építettem PIC16F84-el egy ,egy Nixie csöves órát , ami elég pontosan jár. Abban is 4MHz-es quartz van és azt hiszem 33pF-os kondi.Ezért lepett meg ennek az órának a pontatlansága.
Viszont a programozáshoz sem értek.Örülök, ha a hex-ét beletudom égetni a pic-be.


Köszönöm a választ, szia
(#) biji válasza sooty hozzászólására (») Feb 9, 2011 /
 
Közben megtaláltam.Nekem a sima 16F84-em van ,nem pedig az A-s. A 24 órást szeretném. Köszi.

jani
(#) sooty válasza biji hozzászólására (») Feb 9, 2011 /
 
Sajnos eléggé aluldokumentált az asm file. Ha nem készítettél hozzá még nyákot, lehet, hogy inkább a kapcsolások között található 6 digites ledes órát érdemesebb megépíteni. Az eredeti cikkben azt írja "very accurate" ha nem muszáj nem fejteném vissza, miből ered ez a nagyon pontos működés . Az biztos, hogy 4 Mhz kvarcnál 1000000 ciklus felel meg 1 másodpercnek. Ahogy nézem itt a del del0 del01 változókkal osztja le az órajelet. Mivel nem osztható maradék nélkül 256-tal ezért a nixis órában más módszerrel mérik az időt (timer0 megszakítás 256 utasításonként fut le egyszer), de azt a módszert ebben az asm-ben nem látom, ezért feltételezem, hogy pontatlan.
(#) biji válasza sooty hozzászólására (») Feb 9, 2011 /
 
Annyira biztos voltam a dologban, hogy szépen be is dobozoltam.Full-ra készen van.Megpróbálom a változtatásokat, amit írtál.Ha nem sokat javul a helyzet, akkor építek valami más órát.

Köszönöm szépen, szia

jani
(#) sooty válasza biji hozzászólására (») Feb 10, 2011 /
 
Üdv! Ha feltételezem, hogy mégis jól számol a program akkor is furcsa, hogy a pic kristály rezonátorra van beállítva (az utolsó sorban a programban 3FF1h van 3FF2h helyett) , ami 4MHz alatt használatos. Először ezt kellene átírni a nagysebességű (hs) kristályra, hátha javul a dolog. Csinálok egy ilyen hex-et, majd felrakom ide.
(#) sooty válasza sooty hozzászólására (») Feb 10, 2011 /
 
Egy próbát talán megér ...
(#) biji válasza sooty hozzászólására (») Feb 10, 2011 /
 
Elvégeztem a módisításokat. 22pF cseréje, hidegítő 100pF a PIC lábaira. Beégettem a módosított hex-ét.
Bő 30s-ot sietett naponta nem 1 percet.

Találtam egy hasonló kapcsolást. A szoftverről mi a véleményed?

köszi, szia

PIC16F84A Alarm Clock
(#) szilva válasza biji hozzászólására (») Feb 10, 2011 /
 
Az a baj, hogy a timer0-val nem lehet pontos időzítést csinálni, legalábbis úgy, ahogy ez az óra is csinálja, azaz a TMR0 regiszter kezdőértékkel feltöltésével. A szimulátor szerint 1 nap alatt kb. 90 másodpercet siet az óra, ha halálpontos a 4MHz-es kvarc.

A kódban egyébként találtam pár apró hibát, ami miatt csak a szerencsén múlik, hogy az eredeti felállásban minden klappol. A kódba kicsit belenyúltam, ezeket az apró hibákat javítottam, az időzítést pedig átalakítottam olyanra, ami tényleg pontos, feltéve, hogy a kvarc is pontos. Egy hátránya van, hogy nem 4, hanem 3.2768MHz-es kvarc kell a PIC mellé. Ez az érték amúgy könnyen beszerezhető.

Felteszem a módosított firmware-t, hátha valakinek kedve lesz kipróbálni, én csak szimulátorban futtattam.
(#) sooty válasza szilva hozzászólására (») Feb 10, 2011 /
 
Beigazoltad a sejtésemet. Köszönöm szépen, hogy kijavítottad a programot, ez lett volna nálam is a következő lépés.Szerintem a kvarc csere megéri. @biji: szerintem próbáld ki ezt a javított programot, mert a 16MHz-s órajelhez a 16f84 nem lesz elég és személy szerint jobban bízok egy assembly programban mint egy basic-ben
(#) biji hozzászólása Feb 10, 2011 /
 
Köszönöm mind kettőtöknek a fáradozást.Ha lesz otthon quartzom, akkor holnap ki is próbálom.
Ha nem akkor rendelni kell.

jani
(#) sooty válasza biji hozzászólására (») Feb 10, 2011 /
 
Bocs, a hidegítőkondi értékét elírtam helyesen: 100nF :hide:
(#) biji válasza sooty hozzászólására (») Feb 10, 2011 /
 
Először nekem sem esett le, hidegítő kondinak 100nF-ot szoktak rakni. Igy rá tettem még a 100pF-ot is. Vagy is volt hidegítve 100 nF-al.Nem hiszem, hogy rontott a helyzeten.
(#) biji hozzászólása Feb 11, 2011 /
 
Sajnos nincs itthon 3.2768MHz-es kvarcom,így meg kellett rendelnem. Próba a jövő héten.
(#) szilva válasza biji hozzászólására (») Feb 11, 2011 /
 
Ha van kedved, még a 4MHz-es kvarccal is kipróbálhatod a módosított hex-et. Ugyan gyorsabban fog járni az óra, de ellenőrizheted, hogy minden funkciója helyesen működik-e. Ha valami probléma lenne vele, akkor jelezd és megpróbálom orvosolni.

Még akár a pontosságát is ellenőrizheted, mert elméletileg (ha jól számoltam) 24 óra alatt 5 óra 17 perc 48 másodpercet kellene sietnie. Azaz pl. egyik nap reggel 7-kor beállítva másik nap reggel 7-kor 12:17:48-at kellene mutatnia. Vagy rövidebb idővel nézve, pl. 1 óra alatt 1 óra 13 perc 14 másodperc-et kell számolnia.
(#) biji válasza szilva hozzászólására (») Feb 11, 2011 /
 
Kipróbáltam. Egy óra alatt több mint 13 percet siet a 4MHz-es kristállyal. Viszont, nem lehet állítani sem az órát sem a percet. Az állítási funkció nem működik.
(#) szilva válasza biji hozzászólására (») Feb 11, 2011 /
 
Ok, megnézem majd, de lehet, hogy csak hétfőn fogok hozzájutni. Sajnos elég idióta módon van ott az a rész kialakítva, de valahogy megoldom. A több, mint 13 perces sietés egy óra alatt bíztató, elméletben is annyit számoltam.
(#) szilva válasza szilva hozzászólására (») Feb 11, 2011 /
 
Belenéztem a tegnap feltett, módosított forrásba, és sajnos benne maradr a szimulátorozás miatt átállított billentyű-kezelés. Ha MPLAB-közelben leszek, ezt mindenképpen visszaállítom az eredeti állapotára, lehet, hogy nem is kell mást tenni vele.

Most elvileg mindkét billentyűt fordított értelemben kezeli, azaz a nyomott és elengedett állapotuk fel lett cserélve. Azt ki lehetne próbálni esetleg, hogy a két gombot folyamatosan nyomva tartva, és kis időkre fel-felengedve működik-e az állítás. Minden esetre elég vad megoldást használ, a billentyűlekérdezések miatt változtatgatja a portbitek adatirányát, tehát lehet, hogy bele kell még nyúlni majd.
(#) biji válasza szilva hozzászólására (») Feb 11, 2011 /
 
"Azt ki lehetne próbálni esetleg, hogy a két gombot folyamatosan nyomva tartva, és kis időkre fel-felengedve működik-e az állítás."

Sajnos úgy sem működik az állítás.Köszi.
(#) szilva válasza biji hozzászólására (») Feb 14, 2011 /
 
Javítottam még pár, általam hibásnak vélt bitállítást a firmware-ben, és visszaállítottam a nyomógombok kezelését a normális polaritásra. Itt a javított firmware és a hex belőle. Ha bármi rendellenességet tapasztalnál, akkor írd meg, lehet alakítani rajta.

Számomra elég furcsa logikát követ pár dologban a firmware, és nehéz is olvasni a kommentálatlan és helyenként szimbolikus neveket sem használó kódot, de azért nem jelent különösebb megterhelést belenyúlni. Annak viszont örülnék, hogy ha készült az órához NYÁK-terv, akkor azt feltennéd.
(#) biji válasza szilva hozzászólására (») Feb 14, 2011 /
 
A kvarc csere megtörtént, az új firmware beégetve, az óra beállítva. Vagy is be lehet állítani.Kíváncsi vagyok, most mennyit fog sietni.
Készült hozzá egy primitív nyákterv, úgy kutyafuttában.
(#) biji válasza szilva hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Megszületett a végleges beállítás.Cserélgettem a pF-os kondikat benne, 33pF a nyerő. Most szűk 1mp-et késik 24óra alatt. Még egyszer köszönöm.

Saját részre megépítem a Rumcájsz által közölt kapcsolást,próbapanelen szépen működik.
(#) Dempsey hozzászólása Máj 4, 2011 /
 
Sziasztok!
Megépítettem ezt az órát. Jól működik. Igaz csak 1,5 órát ment folyamatosan de meg vagyok vele elégedve. Az lenne a kérdésem nem tudná-e valaki átírni a programot hogy a 6-os és a 9-es szám is rendes legyen? Mert most a 6-osnál az A szegmens nem világít a 9-esnél pedig a D szegmens.
(#) sooty válasza Dempsey hozzászólására (») Máj 7, 2011 /
 
Üdv! Ez nem szoftver kérdése, a 7447 et kell kicserélned, mert a bcd dekódolást és átalakítást 7 szegmensre a hardwer végzi.

Ezek az ic-k tudják 6,9 megjelenítését úgy ahogy szeretnéd:
74143, 74144, 74246, 74247, 74LS247, 74248, 74LS248, 74249, 74LS249 & 74LS44

Át kell nézni, melyik lábkiosztása felel meg a mostani dekóder kiosztásának.

7 segment.jpg
    
(#) sooty válasza sooty hozzászólására (») Máj 7, 2011 /
 
Bocs ezek túl régi ic-k, helyettük inkább:
74ls48 vagy cd4543 lehet jó. (ebből találsz a hestore-ban is):yes: Lehet hogy a kapcsolást módosítani kell hozzájuk.

74ls48.pdf
    
(#) Dempsey válasza sooty hozzászólására (») Máj 7, 2011 /
 
Szia!
Köszi szépen a felvilágosítást. Most már értem. De nem cserélem ki jó ez így is.
Következő: »»   2 / 12
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem