Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1076 / 3965
(#) 999csaba válasza kadarist hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
köszi
(#) 999csaba válasza kadarist hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
és a 2. ra ötlet/válasz? (lehet most hülyeséget kérdezek)
(#) kadarist válasza 999csaba hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Én a 2.-ra válaszoltam. Látod az erősítőpanel képén a két termetes elkót, meg az egyenirányító hidat is. A koppanásgátlónak természetesen szűrt, pufferelt feszültség kell, mint a legtöbb egyenfeszültséggel működő áramkörnek.
(#) Lacko12 hozzászólása Dec 4, 2010 /
 
Sziasztok!
Szerkesztettem egy egyszerű tápegységet a fórumon található ventillátorvezérlő kapcsolásnak és az lenne a kérésem hogy nézzétek meg hogy stimmel-e ha csak + - tápfeszültség kell a kapcsoláshoz!
És a kérdés az lenne hogy mekkora greatz híd és pufferelés kell a kapcsolásnak!
Valamint hogy a kapcsolásban az ellenállás sorban a legalsó 470-es ellenállás az 470k-s vagy csak 470R?!
Válaszotokat előre is köszönöm!
(#) Lacko12 válasza Lacko12 hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Bocsi a kép lemaradt mert elment az áram amikor pont javítottam a hozzászólást!
(#) kadarist válasza Lacko12 hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Amelyik ellenállás értéke mellett nincs betűjelzés, azt ohm-ban kell érteni.
(#) Lacko12 válasza kadarist hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Értem köszönöm szépen!
Gondoltam inkább megkérdezem minthogy keressem utólag a hiba okát!
(#) kendre256 válasza blackdog hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
A W/h és kW/h értelmezhetetlen, ilyen mértékegység nincs!
A teljesítményt W-ban, kW-ban adják meg, mert az a teljesítmény mértékegysége!
Az energia mértékegysége a kWh. Az energiafogyasztást megadhatják kWh/nap-ban is, például a hűtőgépeknél.
"Ha egy izzó pl. 50W akkor az azt jelenti, hogy 50W-ot 'fogyaszt' 1 teljes óra folyamatos üzem alatt."
Az 50W-os izzó 1 másodperc alatt is 50W-ot fogyaszt! (Egy 100 lóerős autó sem csak 1 óra alatt 100 lóerős, hanem az óra minden másodpercében.)
(#) 999csaba válasza kadarist hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Bocsi, de nem az első erősítőt nézted?
a gpa 300-m ről lenne szó
lefele gpa 300-M
(#) LGS94 válasza kadarist hozzászólására (») Dec 4, 2010 /
 
Üdv! Én segítek neki csinálni az erősítőt és én mondtam, hoyg kérdezze meg mert én is kezdő vagyok! De elnézted mert nem lehet konkrétan belinkelni az erősítő de ott van a link címében, hogy GPA 300M ami 11ezer forintba kerül ezen én nem látok puffert se diódahidat! Te az elsőt nézted a GPA 80-at azon tényleg ott van a két puffer és diódahíd! Légyszi nézd meg a GPA 300M-et és válaszolj, hogy ehez milyen táp kell mekkora puffermező külö külön + és minsuz ágban és a benne lévő koppanásgátlónak mekkora kell és a szűrűs az az amikor még 1 100nF-os kondi is ott van?Köszi!
(#) lapose válasza 999csaba hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Szia!

1. Egyenirányított pufferelt 15V kell neki, ami akár lehet egy kisméretű dugasztáp is a kis áramfelvétel miatt, aminek a kimenetén van 15V.
2. Egy ekkora teljesítményű végfoknak alap a 2db. 10000µF-es puffer, de a duplája sem túlzás.
(#) kadarist válasza 999csaba hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
De igen azt néztem
(#) GordonGekko hozzászólása Dec 5, 2010 /
 
Nem akarok tolakodónak tűnni, de kérem szépen, hogy a tegnap 18:18-as kérdésem ne maradjék válasz nélkül, mert telejsen meg vagyok lőve vele. Még az alvás se megy...
(#) vilmosd válasza GordonGekko hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Hali
Esetleg lehetne latni valami elvezhetobb fenykepet? Amugy a tapegyseg "+" polusat kellene osszekotni a szivattyu "+" polusaval. A masikat talald ki!
Csa Vili
(#) _JANI_ válasza GordonGekko hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Ahogy @ vilmosd is mondotta a pozitívot a pozitívval, a negatívot a negatívval. Sokat segítene ha az egyik csatlakozónak találnál ellenpárját! Mert akkor egyik gyári csatlakozót sem kellene feláldozni az átalakítás oltárán. A motor nyugodtan próbálhatod. A fordított polaritástól nem fog tönkremenni csak a szivattyúja nem fog szállítani semmit. Ezen a képen jól látszik, hogy középen van a szívócsonkja, s oldat van a nyomó csonk. A szállítási teljesítményt az adapter feszültségével be tudod állítani.
(#) misi93 hozzászólása Dec 5, 2010 /
 
Heló! Lenne egy kérdésem. Ebben a kapcsolásban (melléklet) a BUZ11-es fetet mivel tudnám helyettesíteni?
(lehetne tranzisztorral megoldani?)
A válaszokat köszönöm.
(#) Vacok hozzászólása Dec 5, 2010 /
 
Sziasztok!
555-ös IC mintájára építettem egy háromszöggenerátort, és a jelével szeretnék modulálni egy 555 által előállított négyszögjelet. A háromszögjelet egy kondiról venném le, és vezetném az 555 5-ös lábára. A problémám az, hogy az 555 5-ös lábán feszültség van, így beleszól a kondenzátor töltésébe, és megváltoztatja a pontosan beállított háromszögjelemet. Egyes esetekben az oszcilláció teljesen le is állt. Az érdekelne engem, hogy lehet-e erre valami egyszerű illesztő fokozatot kreálni, hogy a háromszögjelet anélkül vezessem az 555-re, hogy az változást szenvedjen?
(#) mate_x válasza Vacok hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Esetleg egy dióda?
(#) Battila hozzászólása Dec 5, 2010 /
 
Szétbontottam a hibás Saba erősítőt. Egyik oldala alig szól, még teljes hangerőn is alig hallhatóan. AZ egyik oldalt a végfokon van egy elég csúnyácska 4,7µF-es, 35V-os kondi. Előfordulhat hogy csak ennyi a baja?
(#) Battila válasza Battila hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Képek:

Kép 1

Kép 2
(#) cNobody hozzászólása Dec 5, 2010 /
 
Sziasztok!

Van egy 1995-ös F Astránk. Kipurcant a fűtőmotor előtét ellenállás. A négy fokozatból az első kettő nem működik a harmadik és negyedik megy.

Mennyi áram folyhat ezeken az ellenállásokon? Sima mezei ellenállással nyilván nem lehet helyettesíteni.
Egy ellenállással volt idáig korlátozva az áram, és ezáltal volt a fordulat szabályozva, akkor egy tranzisztorral nem lehet megcsinálni ugyanezt? Esetleg (valami masszív, min 10-20A) tranzisztorral lehetne helyettesíteni? A négy fokozat négy különböző ellenállást kapcsolna a bázisra.

Előre is köszi a válaszokat/ötleteket.
(#) MaTe193 válasza Battila hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Szia!
Ha bemeneti kondi,akkor nem kizárt,hogy csak ennyi.Cseréld ki,aztán majd kiderül.
Máté.
(#) Vacok válasza mate_x hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Nem jó, mert egyik irányba a diódán keresztül tölteni fogja a kondenzátort, a másik irányba pedig kisütni. Én valami egy tranzisztorból álló fokozatra gondoltam, ami nem erősít, csak a terhet veszi le a kondenzátorról, és a háromszögjel mintájára egy ugyanolyan háromszögjelet generál. Nem tudom ez lehetséges-e?
(#) mex válasza cNobody hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Gyanítom, hogy minimum 5A vagy még több az áramfelvétel. Ezt tranyóval elfűteni bajos, mert a hűtőbordának sokkal nagyobb hely kell mint az ellenállásoknak. Inkább valami pwm tápláláson gondolkozz. Az is fűt, főleg a kötelező szabadonfutó dióda fog melegedni, de sokkal kisebb helyen is elférhet. Mindenesetre először áramot kell mérned. S ha már mérsz, akkor a megmaradt ellenállásokon eső feszültséget is lemérheted.
(#) cNobody válasza mex hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Ha veszek egy BD249C NPN 25A/100V TO218 tranyót, akkor annak meg sem kéne kottyannia az 5A-nak nem? Vagy akkor is nagy borda kéne? Hiába 1/5-öd terheléssel megy?

http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/a0/a0f2cb4e4393f9dd63f8c...cd.gif
Lenne egy PWM-es kapcsolás. Csak ugye több alkatrész. Melyik lenne strapabíróbb?

(A szabadonfutó dióda az ami a motorral van párhuzamosan, hogy védje a FET-et? Ami nincs ezen a rajzon?)

Nincs kedvem 10ezerért venni egy gyári előtétet. :S
(#) cNobody válasza misi93 hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Sztem tranyóval nem lehet helyettesíteni. De bármilyen más N csatornás FET-tel igen. Persze a terhelhetőségre figyelni kell.
(#) kadarist válasza misi93 hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Szia! Lehet helyettesíteni tranzisztorral. Nézd meg ezt: Bővebben: Link
(#) misi93 válasza cNobody hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Köszi! De csak 2A kell ezt most néztem meg. :hide:
akkor sem lehet?
(#) mex válasza cNobody hozzászólására (») Dec 5, 2010 /
 
Az 5A mindenképp átfolyik, függetlenül a tranyó terhelhetőségétől, tehát el is kell disszipálni. Innentől mindegy, hogy 25, vagy 50A terhelhetőségű a tranyó, egyforma hűtőborda kell.
A rajz akár jó is lehet, de kell a motorral párhuzamos dióda.
(#) Lacko12 hozzászólása Dec 5, 2010 /
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem hogy egy sima 12-voltos ventilátor egyenárammal vagy váltóárammal működik-e megfelelően?
És hogy ha a kellőnél nagyobb greatz hidat használok egyenirányításhoz az befolyásol-e valamit?
Következő: »»   1076 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem