Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Csöves erősítő készítése
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Annak mekkora lehet a vaskeresztmetszete ? Négyszög átvitel ?
Hát azt nem tudom, de megkérdezhetem tőle... én csak leadtam a rendelést, Strubi instrukciói alapján. Mivel ez egy gitárerősítő, így nem nagyon kell 60 Hz-alatti átvitel, úgyhogy biztos nincs akkora amekkorát egy 20-20kHz-es hifi cucc megkívánna.
Átkapcsoltam négyszögre is, de akkor olyan fűrész jellegű jelet adott a terhelt kimenet és a kimenőtrafó is "szólt", ezért nem is erőltettem sokáig.
Ja hogy gitárerősítő Ott valóban elég 60 Hz-.től átvinni, és valszeg egy gitár nem fog négyszögjelet produkálni
10 cm2 a toroid keresztmetszete, és jófajta vas.
Aha **... köszi Mester! végre ezt is tudom
Ja még egy érdekes dolog, azért egy bemutatott négyszögjelet lehet egy kicsit kozmetikázni a jel nagyságával és szkóp beállításával.
ugyanaz a jel mint az előbb kb 9 V eff.
Azért néha szerencsésen is alakulnak a dolgok... Ma megérkeztek a egy majdani MC előerősítő csövei
Milyen kapcsolást néztél ki ezekhez a csövekhez ?
Gondolom egy vagyonba került Nekem is volt ilyen csövem, de eladtam, meg az ECC86-osokat is, Nem szeretek ilyen kultikus csövekből építeni, de nagyon pöpecen néznek ki.
A csöves erősítőmet átkábeleztem jó minőségű oxigénmentes kábellel, hát döbbenetes változásokat tud produkálni egy ilyen "apró" kis módosítás. Abszolút nem mindegy a felhasznált vezetékek kábelek minősége. Ég és föld a hangban. Az eddigi sem volt egy rossz minőségű de ezzel sokkal jobban szól.
Konkrétan milyen drótot használsz ilyen célra? Én kibelezett CAT kábellel csináltam az enyémet, a rácsbekötéseket pedig SAL és Tasker árnyékolttal.
CHZ mester vázolt fel nekem korábban egy szimmetrikus bemenetű kapcsolást, kiindulásnak erre gondoltam.
Nem volt vészes az ára... Nem nagyon bíztam benne, hogy hozzájutok idehaza, ezért még korábban beszereztem az orosz megfelelőjét (a 6ZS52P-t), de az rettentő mikrofóniásnak bizonyult. Meredekségben és alacsony zajellenállásban is felülmúlja a D3a-t, kár volt tőle "megszabadulnod"...
A 4,2k-s kocka kimenőm mennyire passzolna szerinted EL 84, PL82, 6P15P csövekhez? Érdemes próbálkozni ezekkel? A 6P3SZ-ekhez használom majd fel a trafót, csak próbaképpen hallgatnám meg vele a felsorolt kisebb csöveket... van értelme időt szánni rájuk?
Szerintem PL82.
Igen? Na majd kipróbálom. Az Raa is stimmel? Szerinted mekkora anódfeszt kérne a cucc?
Hát ez egy kicsit drága mulatság, mert minőségi rca-ból bontok vezeték ereket és ebből készítem a belső kábelezést. Biztos van olcsóbb megoldás is csak még nem találtam meg. De a hangminőségnél bőven behozza, a ráfordítást, mert az a tapasztalatom, hogy hiába építesz egy jó kapcsolást megfelelő minőségű kábelek nélkül nem lesz meg az elvárt eredmény. Persze ez nem csak a kábelekre igaz. Árnyékolt vezetékeket nem szoktam használni sehová.
Idézet: „....ehhez képest a mérési eredmények kicsit alulmúlják a várakozásaimat.... ” Csak ez nem a dc csatolás miatt van (az miatt minden fokozat lehetne hibátlan), látod, már a kaszkód lelassítja a négyszöget (várható volt 500 K anódellenállásnál, ha oda beraksz 6N6P-t 5-10 mA-el, 40-20 K anódellenállással mindjárt kinégyszögesedik). Nem véletlenül ilyenek a jelalakok, a fül az igazi műszer, ez egy ilyen erősítő (biztos lehetsz, hogy nem visz át a CD hibáit, és nagyon szép énekhangja van. Kondenzátorcsatoltan is ugyanilyen jelalakok lennének (próbáld csak ki). Jó a végső négyszöged, hallgatózni kell.
Ennyi körül számoltunk előzetesen is, természetesen nem a drótoktól változott a teljesítmény, hanem a nagyobb disszipációtól (ami a nagyobb nyugalmi áramból jön).
Nekem is csak azon a képen "pupos" (megtetszett), egyébként kb. ugyanígy néz ki.
Csatlakozva mayky-hoz, szerintem is meg kell nézni alaposabban azt a kimenőt, azért 100 Hz színuszt mindenhogyan lazán vinni kellene (hacsak nem valami nagyon elszúrt, alig trafóról van szó, 300 menet primerrel). Mérjél áttátelt hirtelen. :yes:
Azért annál valamivel több van rajta. Holnap előkeresem a tervét is a kimenőnek. Érdekes, hogy triódába kötve sokat javult a helyzet.
Nincsrn abban semmi érdekes, triódának kötve sokkal kisebb a cső belső ellenállása, ezért kisebb impedanciát is meg tud hajtani. Áttételt kell mérni, hiába veszed elő a papírt, ha elkötés van.
Én meg most az erősítő "Nemiroff faktor"-át próbálom beállítani a kisházban. 1,5 kW szabályozott fűtőteljesítménye van, de négyzetesen javuló hangminőség érhető el a "kütyü" szakszerű álkálmazásásval.
Hát ez király
Mi jön ki belőle?
Ezt is lehet "közöshallgatni"
Megmértem a kimenőt, 8,65V-ot kötöttem a szekunderre és 265V jött ki a primeren.
Akkora a "disszipációja", hogy hűteni kell a csövet. Nagyon pöpec, így "automatizálva", csak kicsit hosszadalmas. Nem offolok tovább.
Hát az több mint 7K-s kimenő (8 ohmon), nem szabadna esni semmit a 100 Hz-nek pentódásan sem. Nem valami mérési figyelmetlenségbe estél ?
Még csak ezt igazán.
Biztos nem mérési hiba, mivel szkópon nézve 300Hz fölött a jel nagysága szinte semmit nem változott, alatta pedig rohamosan csökkent. A hangján is lehetett hallani, hogy mélyhanghiányos. Triódás kötésben ugyanezt a mérést elvégezve 100Hz alatt kezd csökkenni a jelszint, de ott sincs akkora, mint pentódás kötésben.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |