Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
Lapozás: OK   53 / 153
(#) MaTe193 válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
Ez necces,de azért köszönöm.Kipróbáláshoz nem vagyok elég bátor.Van a házban pár méter koax kábel.Az árnyékolóharisnyával lehet próbálkozni?(Persze úgy,hogy kihúzom a TV-ból és a csatlakozóból is.)
(#) Kera_Will válasza MaTe193 hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
Én se akarok senkit se biztatni ... de vmikor 40-50 éve már megjelent ez a ötlet az EZERMESTER újságban

Ja nekeresd előző hozzá szólást mert töröltem is


koax harisnyája nem sokkal jobb mert az is földelve van vhol az erősítőkben ... Meg bármerre mehet kicsit törötteb már a kábel ... sérült a kábel ... kis nedvesség és elillan az rf jel ami a köppenyben indukálódott volna.

Ja és rosszabb esetben az is rázhat a szomszéd másik tvje miatt , mert az meg ott a bevan dugva ...

Szóval felejtős ....
(#) oldman válasza MaTe193 hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
Úgy tűnik fő problémád az antenna.

Gyermekkoromban anyám nagy "örömére" a szekrények közt feszítettem ki vékony Al huzalt (az volt) és meglehetősen jó vételt lehetett elérni vele, 1 emeletes ház földszintjén. (Bp.-en Kossuth, Lakihegy )
Az iskolában a radiátort használtam antennának a föld én voltam és a Kossuth jó hangerővel szólt, az osztálytársaim nagy meglepetésére.

Később un. villany antennát használtam ez egy banándugó szerű dolog volt benne egy 100pF 400V paír kondenzátorral, a konnektorba kellet dugni a másik végét a detektoros antennájába föld a vízvezeték volt.

Na ez tűrhetetlen a mai szbályok szerint, de hát változnak az idők és a szabályok. Lásd pl.: Ne tedd amcsakát a mikróba száradni. Nehúzd a gyerk fejére a reklámszatyrot. stb.

A dolog lényege hogy szinte bármi jó lehet szükség antennának ami nem veszélyezteti az életedet és kellően nagy fémtárgy.

Próbaként a legegyszerűbb detektorost lehet használni, ami egy nagyimpedanciás hallgatóval párhuzamosan kötött OA116x, aa116 stb.dióda.

Ha ez megszólal van értelme a kísérletezésnek. Természetesem egy jól megépített antennát nem pótonak ezek a szükségmegoldások de kísérletnek jók és néha meglepően jó eredményt lehet elérni veloük.
(#) Kera_Will válasza oldman hozzászólására (») Feb 2, 2011 /
 
Oldman én ezt töröltem is mint hozzászólásomat ugyan ezt tartalmazta ...

Mert a mai "yungmanok kissé szelesek" és azt hiszik , hogy 2 netes topic olvasása után máris öregrókává válnak
(#) qbit válasza puporka.fulop hozzászólására (») Feb 3, 2011 / 1
 
Sziasztok!

Miért írtad azt, hogy megbízhatatlan? Nekem működik, és nagyon is megbízható. Szépen jön vele a Kossuth, Katolikus és az MR4 (időnkénti nemzetíségi adó) is...

Egy vezetékkel az antenna hasonlít kissé az EH-antennához és a diódás összeállítás valóban fesz. kétszerező...
(#) MaTe193 válasza oldman hozzászólására (») Feb 3, 2011 /
 
Köszönöm a válaszokat!
Ezek alapján már tudok kezdeni valamit.Drót az van bőven,meg munkakedv is úgyhogy hajrá . Szombaton érkezik a füles,úgyhogy aztán már mehet a teszt.Nekünk nagyobb hely a folyosó (8,5m),majd ott próbálok meg antennát kifeszíteni.Hogyhogy a radiátor volt az antenna?Az tutommal földelve van (legalábbis kéne).Ilyen alapon villámhárítóval is lehetne próbálkozni...(Persze tiszta időben! )
Máté.
(#) Abukodonozo válasza MaTe193 hozzászólására (») Feb 3, 2011 /
 
Lesz fülesed is? Honnan sikerült szerezni?
(#) MaTe193 válasza Abukodonozo hozzászólására (») Feb 3, 2011 /
 
Aki keres,az talál.Tulajdonképpen ez csak két hallgató,fejpánt nincs.Egyébként levelező listán kerestem és kaptam.Szombaton jön ide Debrecenbe az 'adományozó' kollégája.
Máté.
(#) oldman válasza MaTe193 hozzászólására (») Feb 3, 2011 /
 
Az hogy egy dolog le van "földelve" az nagyon relatív (viszonylagos). Pl. egyenáramúlag lehet hogy föld, és még 50Hz-en is (hurokelenállás mérés) de a nagyferkvenciás tartományban az már szinte biztos hogy nem föld potenciálon van! Egy nagyfrekvenciás földelést kivitelezni nem egy egyszerű dolog! Ebből adódik hogy egy detektoros középhullámú vevő esetében akár a tested is lehet föld-vagy antenna, nézőpont kérdése hogy nelyik van föld potebciálon. (Tudom hogy ezért a szakiktól kapok meleget és hideget a fejemre!) Én javaslom a próbát! Egy biztos, egy nagyimpedanciás fejhalgató nélkül nehéz egyértelmű eredményre jutni a detektoros műfajban!

A klf. erősítők torzíthatják az eredményt!

A villámhárító is jó lehet, ha hozzáférsz, a lehető legmagasabb ponton kellene rácsatlakoznod antennaként, de csak szigorúan ideiglenesen és tiszta időben.

Régen műsorzáráskor bemodták hogy "Földeld le az antennát!" Nem véletlenül!
(#) oldman válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 3, 2011 1 /
 
A tények makacs dolgok! Kipróbálható megtapasztalható!
Csak az a fránya nagyimpedanciás fejhallgató és a Ge tűs dióda, manapság hiánycikk! És sajnos a HH, KH AM adás napjai is meg vannak számláva!

Ráadásul már csak kevesen emlélszünk rá hogyan lehet házilag elkészíteni egyes alkatrészeket.
Pl.: vadásztöltény hüvelyre készített tekecsek. (Rádióamatőr füzetek. az 1950 es évek elejéről)

Dtetktoros vevő: Béke poraidra!
(#) MaTe193 válasza oldman hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
Köszönöm,értem!
Amit Kera_Will mond,sajna igaz.Fülhalgatót 3800Ohmosat sikerült szereznem.OA1160 meg maradt bontásból.Majd földelést meg lopok a konnektorból.
Máté.
(#) Atis57 válasza oldman hozzászólására (») Feb 4, 2011 1 /
 
Szia!
némi pontositás;"Egy nagyfrekvenciás földelést kivitelezni nem egy egyszerű dolog!" a földeléstől 4m-re a tankönyvek szerint már semmit nem ér!-DE ennek ellentmond;a 10 emeletesen lévő mobil állomás földelése !mégis működik 2-3 villámháritő levezető párhuzamosan kötve
Ehhez;"A villámhárító is jó lehet, ha " régen ezt inkább "J"antennaként használták. a földelési pontja s -FÖLD és onnan felfelé kikeresni a megfelelő csatolási pontot...Persze villám esetén NEM KISSÉ AGGÁLYOS!.
lehet dipolantennaként 2 szál vezetéket is használni ,vagy a GROUND PLANE megoldás --- mert jó barátod a google?
(#) gkari válasza Atis57 hozzászólására (») Feb 4, 2011 / 1
 
A földelés alatt a rádiótechnikában nem feltétlenül galvanikus kapcsolatot értelmezünk, különben hogy működne pl. a mobiltelefon, kézi adóvevő, zsebrádió stb.. Jó példa erre a "Ground plane", ahol az alsó tagokat nem kell szó szerint földelni, mert azok un. "ellensúlyok", a földdel kapacitív csatolásban vannak. A 230V-os hálózat veszélyes! A panelház teteje rádiófrekvencián akkor is kíváló földelés, ha sehol sincs szó szerint leföldelve.
(#) Abukodonozo válasza MaTe193 hozzászólására (») Feb 4, 2011 /
 
Ügyes vagy, jó hallgatózást vele!
(#) oldman válasza Atis57 hozzászólására (») Feb 4, 2011 / 1
 
A téma a detektoros rádió, a dolog természetéből adódik hogy elsősorban közép és hosszú hullámú AM műsorszóró adók vételéről van szó.

Középhullámra (pl. 540 kHz re, Kossuth MR1 ) meglehetősen méretes dipól antennát kellene készíteni! Hab a tortán hogy függőleges polarizációval!
Egy gp is érdekes baleset lenne ezen a frekvencián.

Rövidhullámon már megvalósítható méretek adódnának csak a detektorosok szelektivitása itt már kevés. (Kivéve pl. a a jászágói-hivatalosan Jászberény- RH állomás közvetlen közelében. Sajnos ez jelenleg nem sugározza az MR 1-et 6025 kHz-en ha jól emlékszem.)

Még egy gondolat:
A nagyteljesítményű HH KH RH rádióállomások antennarendszereinek létesítésekor iszonyatos összegeket költenek földelő rendszerek kiépítésére Még vizszintesen polarizált RH dipól, illetve log.per antennák használata esetén is, ami

Idézet:
„"a földeléstől 4m-re a tankönyvek szerint már semmit nem ér!"”


Vajon miért?
(#) MaTe193 hozzászólása Feb 5, 2011 /
 
Üdvözletem!
No,ma megjött a hallgatóm.Gondoltam összerakom.Úgy is tettem,antenna gyanánt 4 menetes 'tekercset' (tulajdonképp 4-szer végigmentem a folyosón,drótot húzva magam után) készítetten.Összedugtam amit amivel kell majd halkan,de tisztán bejött a Kossuth.Ez eszméletlen! Ez nekem akkora sikerélmény! (Megmondom őszintén,nem volt hozzá nagy bizodalmam. )
Ez úton is szeretném megköszönni mindazok segítségét,akik nem voltak restek írni néhány mondatot.(Azoknak is köszönöm akik több mondatot írtak )
Máté.
(#) sz_ferko válasza MaTe193 hozzászólására (») Feb 5, 2011 /
 
Gratulálok Máté!
sz.
(#) Abukodonozo válasza MaTe193 hozzászólására (») Feb 6, 2011 /
 
Kérlek fogadd gratulációmat, látom téged is "megcsípett a rádióbogár"!
(#) hatvanasjocó válasza MaTe193 hozzászólására (») Feb 6, 2011 /
 
Üdv. a táborban!

MaTe.jpg
    
(#) MaTe193 válasza hatvanasjocó hozzászólására (») Feb 6, 2011 /
 
Köszönöm!
Igen,valóban megcsípett az a (fránya?) bogár. 8- Képet azért nem küldök még,mivel nem 'szalonképes'.A héten majd belekényszerítem egy dobozba.Most egy normális antennán ügyködöm.Az első ugye a folyosón volt,az nem túl esztétikus.A második az erkélyen volt,de rossz irányban,így román adó jött be.Jelenleg a harmadik változatnál tartok,ezt már igyekszem úgy-ahogy Solt felé irányítani.
Máté.
(#) MaTe193 hozzászólása Feb 6, 2011 /
 
Üdv!
Nem tudtam türtőztetni magam,bedobozoltam a rádiót.Képek:itt.A forgó azért került oda,ahova,mivel a dobozba nem fért el,meg aztán úgyis olyan szép textilbakeliten van... A műszernek semmi feladata,csak dísznek,illetve csévetestnek van ott.Elnézést az offolásért!
Máté.
(#) oldman válasza MaTe193 hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Egy műszert használni csévetestnek!

Ha csak egy üres bakelit ház lenne akkor jobb híján elmegy de a benne lévő "kacatok" nem tesznek jót a tekercs minőségének!

Egyébként a műszereket nem erre tartjuk.
(#) sz_ferko válasza MaTe193 hozzászólására (») Feb 9, 2011 /
 
Lehet hogy a diódás készülékednek a vételkészsége jobb lehetne megfelelő tekerccsel. Én felajánlok neked egy kipróbált tekercset, a mellékletben láthatod. Ha elfogadod írj privát. Nem kerül semmibe.
üdv. sz_f

ind1.jpg
    
(#) sz_ferko hozzászólása Feb 9, 2011 / 1
 
Elkészítettem az idei év első detektorosát. Az ihletet az alábbi link adta: Az oldal alján látható a kép és két további link.
Mellékelek két képet, hogy nagyobb legyen a választék, ha valaki leírást, képeket keresne készülék építéshez. Ehhez részletesebb leírást is fogok készíteni.
üdv. sz_f
(#) hatvanasjocó válasza sz_ferko hozzászólására (») Feb 9, 2011 /
 
Szép variométeres detektoros! A rotor az csatoló tekercsként vagy az állórésszel sorbakötve hangol? Mennyi a tekercsek induktivitása? Mellékelhetnél egy kapcs rajzot is mert egy variométert 3 módon is be lehet kötni.
(#) Gafly válasza sz_ferko hozzászólására (») Feb 10, 2011 /
 
Megleptél
Szép lett. Mostanában gondolkoztam azon, hogy kellene csinálni egy olyan detektorost amiben nincs "gyári" alkatrész. Azaz variométeres hangolás, kondik folpack + alufólia (sztaniol és celofán lenne az igazi) sik kondenzátorok, stb..
Erre megcsinálod a tökéletes variométerest
(#) tomi52 válasza sz_ferko hozzászólására (») Feb 10, 2011 /
 
Azt szeretném megkérdezni, miből csinálod a csévetesteket?
(#) sz_ferko válasza hatvanasjocó hozzászólására (») Feb 10, 2011 / 7
 
Én a mellékelt képen látható megoldást választottam. A forgórész 180 fokkal elforgatható. Ha az állórészhez képest keresztben áll a forgótekercs akkor az redő idiktivitás 332 uH. Szembe forgatva a 168 uH majd 180 fokot fordítva 490 uH. Egyszerűbben szólva, a tekercs induktivitása 168 - 490 uH között változtatható. A sávátfogás kicsi. A régiór. győri adóját 1350 kHz-en tudom fogni (kb 200uH + járulékos kapacitások) a Kossuth Rádióhoz már, egy 130pf-es kondenzátort kell párhuzamosan kapcsolni.
Antenna: az ablakkeret köré tekert kb 28-30 méter huzal. Csak földeléssel (nálam a gázvezeték) is tudott fogni állomást (amit még nem azonosítottam).
Detektor: kristály detektor vaspirit vagy galenit kristállyal. Működtetem diódával is. Ha van több GE diódánk, még azonos tipusúak között is érdemes válogatni mert a nyitóirányú feszültségük változó. Nálam ez 0.17-0.27V között volt. A válogatáshoz használhatunk ohm mérőt.
(#) sz_ferko válasza tomi52 hozzászólására (») Feb 10, 2011 / 1
 
A csévetestek egy része PVC lefolyó cső, 40 és 50mm átmérőjű. Ezekből lehet kapni rövidebb (idomokat) ill.darabokat. A másik része vastag falú papír csőből készül, ilyen pld. ipari papír kéztölő csévéje, ez nálam 75mm átmérőjű vagy vékonyabb a háztartási alufólia csééje 28mm átm. Ezek vagy ehhez hasonló anyagok a háztartásban, vagy munkahelyen hulladékként megtalálhatók. A papír csévetesteket valamilyen fapáccal lekenem, szükségszerint finom csiszolópapírral pld. lakkpapírral átcsiszolom, majd 2 soron sellakkal átkenem. A második lakkréteg előtt még lehet szálkamentesiteni egy kis csiszolással.Száradás után a papír megkeményedik és egy kicsit hasonlítani fog a bakelithez. Fapáchoz kisebb menyiségben is hozzá lehet jutni, por vagy oldat formályában. Ezekből az anyagokból ha megmarad valamennyi, hasznosítani tudjuk amatőr munkánk egyéb részein is, pld dobozolásnál, csévén a menetek rögzítésére, stb. Amire munkánk során szükség lehet: lombfűrész, tapétázó kés, csiszolópapír, lakk. Még egy kis segédlet a mellékletben.
üdv sz_f
(#) tomi52 válasza sz_ferko hozzászólására (») Feb 10, 2011 /
 
Kössz a kimerítő választ! Ez a festés, lakkozás, jó ötlet, épp a barna szín miatt nem jöttem rá miből van a cséve.
Következő: »»   53 / 153
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem