Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   331 / 843
(#) ekkold válasza Doncso hozzászólására (») Márc 5, 2011 /
 
Tegyél helyette egy LM317-et két ellenállással, az csak a referenciát éllítja elő.
(#) Doncso válasza ekkold hozzászólására (») Márc 5, 2011 /
 
Ok, nekifekszek. Szerintem holnapra megrajzolom azt a részt, ami fontos. Akkor a jelenlegi áteresztő és meghajtó fokozatot elhagyom.
(#) Doncso válasza ekkold hozzászólására (») Márc 5, 2011 /
 
Szia, sikerült behúzni TINA-ba, valami működést már mutat. Remélem jó lesz így.

Rt_tap.TSC
    
(#) apac hozzászólása Márc 6, 2011 /
 
Szeretném megépíteni az Alkotó mester 2.7.1-es tápját (50V/4A). Van nekem egy 2x24V/4A torroidom. Úgy gondoltam hogy a 2x24-et sorba kötöm és akkor AC 48V lesz. Ehhez mit kell változtatni hogy elbírja a kapcsolás.
Mert kicserélem ezekre az ellenállásokat:
R2->3K3
R3->430K
R10->100K (4A miatt)
R12->86K
R22->1K5
A kondikat pedig:
C1->63V ???
C2->63V ???
C3->63V ???

Az ellenállások tiszták, de lehet, hogy a kondikat 80V vagy 100V-ra kellene kicserélni hogy biztos bírják. Mert egyenirányítva 68V lesz a vége.
(#) qvasz2 válasza apac hozzászólására (») Márc 6, 2011 /
 
Így van a kondikat is cserélni kell, de nem elég a 63V-os, nagyobbra kell ! (a 68V-nál nagyobbra) Viszont a végtranyókat is cserélned kell, mert a 2N3055 is csak 60V-os !! (pl 2N3773 már jó bele)
( C1, C3, C4 helyesen. A C2 máshol van)
(#) lajos1969 hozzászólása Márc 6, 2011 /
 
Sziasztok! Még mindig fennáll a probléma!
Megépítettem a V2.71 labortápot s a kimeneten 250-300mV van min. állásban.
Hogyan lehetne legalább 100mV álá lecsökkenteni a feszt? Már van egy ilyen tápom s azon 50mV körül van a min. fesz. Ha valakinek lenne valami tippje szivesen fogadnám. Előre is köszönöm.
(#) proli007 válasza lajos1969 hozzászólására (») Márc 6, 2011 /
 
Hello!
Alapvetően a következő hibák léphetnek fel..
- A referenca feszültség leszabályozottan nem nulla.
- Az IC offset hibája magas.
- Szivárog a végfokozat tranyója v. diódája.
- Szivárog a D1 dióda.

Vedd ki a R11 baloldai lábát, és kösd a T1 emitterére. Ha továbbra is van feszültség, akkor a végfok a hibás. Ha ilyenkor nincs, akkor a szabályzó fokozat..
üdv! proli007
(#) lajos1969 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 6, 2011 /
 
Megtettem az R11 és T1 -el és úgy le lehet 0V-ra szabályozni/-6mV/ Megpróbáljam a D11-et cserélni?
(#) proli007 válasza lajos1969 hozzászólására (») Márc 6, 2011 /
 
Hello!
Próbáld. De inkább mérni kellene az IC bemeneteit a táp negatív pontjához képest először. De az IC gerjedhet is, akkor sem fog a feszültség nullára esni.. (Persze az IC kimenete ilyenkor elszáll a tápra, mert nincs visszacsatolás R11 kivétele miatt.)
üdv! proli007
(#) lajos1969 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 6, 2011 /
 
Cseréltem a D11-et nem nagy változás bekapcsoláskor még majdnem nulla de utána szép lassan elkezed nőni
most ezzel a D11-el kb170mV-ig megy fel.
Cseréljem a D2-t is. Ha gerjed az IC akkor mit tegyek, IC csere?
(#) proli007 válasza lajos1969 hozzászólására (») Márc 6, 2011 /
 
Hello!
- Ha van változás, akkor mérni kell, hol van. (mert eddig a kimeneten kívül még nem mértél semmit)
- Azok a tápok, ahol a végfokozat erősít, mint ez is alapból gerjedékenyek. (Pioner amúgy már javasolta, hogy csökkentsétek az erősítést R22 növelésével de senki oda nem figyelt..) De a C2 növelését lehet megpróbálni. De elsőként szkóppal kellene nézni az erősítő kimenetét, mielőtt gyanúsítjuk bár mivel.
üdv! proli007
(#) qvasz2 válasza lajos1969 hozzászólására (») Márc 6, 2011 /
 
Hasonlót nekem is csinált, hogy bekapcsolás után szép lassan elkezdett nőni a kimenő fesz.. Ezt a harmincnyolc éves 2N3055-el csinálta, aminek több nagyságrenddel nagyobb a szivárgási árama, és teljesen alkalmatlan ilyen célra. A tranyókat cserélve hibátlan lett.
Bővebben: Link
(#) lajos1969 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 6, 2011 /
 
Sajnos szkópom nincs. R22 1.5k C2-t próbáltam növelni semmi eredmény. Az a borzasztó, hogy van még 2 ilyen tápom s azon nincs ez a probléma.
Köszönöm a segítséget!
(#) apac válasza qvasz2 hozzászólására (») Márc 6, 2011 /
 
Köszönöm a választ. Néztem hogy a 2n3055 100v-os a hq szerint: Bővebben: Link. Megnéztem több helyen is és mindenütt 100V-ot írnak.
Ezért nem tudom hogy melyiket rendeljem meg. Árban nagyon nagy különbség van közöttük.
(#) lajos1969 válasza qvasz2 hozzászólására (») Márc 6, 2011 /
 
Probléma megoldódott a 2N3055-öket kicseréltem 2N3773-ra! A min kimenő fesz most atom stabil 58.5mV.
Szerintetek így már jó lesz?
(#) Baxi hozzászólása Márc 6, 2011 /
 
Hi
Átszerkesztettem az alkotos pionner féle LM324-re épülő tápegységnek a nyáktervét.
Annyi lett változtatva hogy hogy TO220 tokozású tranyókat kapott és az emitteren lévő teljesítmény ellenállások 5W-akra módosítottam (nekem általában ezek mennek meg benne).
Ezek a tokozású tranyók is tudnak annyit és olcsóbbak és könnyebb a hűtésüket megoldani mint a 2n3055-ek
Össze volt rakva és működik.
(#) emmzolee válasza apac hozzászólására (») Márc 6, 2011 /
 
És az szentírás amit oda írnak? Lehet elgépelés is.
A tápegységnél a collector-emitter feszültség számít, (Vce0) Az meg 60V

Bővebben: Link
(#) kadarist válasza apac hozzászólására (») Márc 6, 2011 /
 
A Vcb0 a 100V, ami itt nem igazán releváns.
(#) Baxi válasza Baxi hozzászólására (») Márc 6, 2011 /
 
Lemaradt a látványterv

táp.jpg
    
(#) qvasz2 válasza apac hozzászólására (») Márc 6, 2011 /
 
Nagyon egyszerű: kinyitsz egy adatlapot és te is látod, hogy csak 60V a C-E feszültség abszolút maximuma. (a C-B feszültség valóban 100V, de az édes kevés, mert nem az a mérvadó.)

katalog.jpg
    
(#) apac hozzászólása Márc 6, 2011 /
 
Értem. Köszönöm a válaszokat. Akkor keresnem kell egy olyat ami elbírja a 68V-ot.
Minden nap tanul valamit az ember.
(#) apac hozzászólása Márc 6, 2011 /
 
Ezeket találtam:
2N3716 Bővebben: Link
2N3773 Bővebben: Link

Ezeknél a bázis áram csak 4A a 3055-nél pedig 7A.

Melyik lehet akkor jó ezek közül? Vagy esetleg mivel lehetne helyettesíteni.
(#) apac hozzászólása Márc 6, 2011 /
 
(#) kadarist válasza apac hozzászólására (») Márc 6, 2011 /
 
Mindegyik felsorolt jó. A VCE-t nézd az adatlapon.
(#) apac válasza kadarist hozzászólására (») Márc 7, 2011 /
 
Szerintem a 2n3442 lesz, mert annak a bázis árama is 7A ami a többinél csak 3A vagy 4 A. Gondlom ez is számít, mert 4A tápot akarok csinálni. Ez hasonlit legjobban a 2N3055-re csak éppen nagyobb feszültséget is elbír.
(#) joseyy hozzászólása Márc 7, 2011 /
 
Jó napot!
Átnéztem a fórumot, mielőtt kérdeznék, de nem találatam olyat ( vagy átsiklottam felette, ezesetben elnézést ) hogy 24V-os 5A-es labortáp. Jelen esetemben van egy 165VA-es transzformátorom amit szeretnék felhasználni egy labortáp elkészítéséhez. 5A max árammal, de 24V-ról. Olyat láttam, hogy 4-5A-os táp, de az 50V-os betáppal volt. érdeklődnék hogy nem e tud nekem valaki segíteni ezesetben, akár kapcsolási rajzzal, akár weboldallal. Előre is köszönöm
(#) kadarist válasza apac hozzászólására (») Márc 7, 2011 /
 
A 3A-es is jó lesz. A tranzisztornak van áramerősítési tényezője is, tehát nem kell a bázisába annyi áramot folyatni, mint amekkorát a kollektorán át akarunk engedni.
(#) apac hozzászólása Márc 7, 2011 /
 
Értem és köszönöm a segítséget.
(#) pilotitalia válasza Baxi hozzászólására (») Márc 7, 2011 /
 
Szia!

Gratulálok valóban könnyebb így az után építés,és természetesen sokkal egyszerűbb megoldani a tranyók hűtését is.Mégegyszer köszönet a jó kis tervezésért.A Lay fájl-ban már a tényleges méreteben van a nyák?

Üdv:pilotitalia
(#) Alkotó válasza pilotitalia hozzászólására (») Márc 7, 2011 /
 
Azt nem vitatom, hogy valóban egyszerűbb felszerelni egy TO220-as tokozású tranyót, mint egy TO3-ast. Csak az előbbi nem egyenértékű az utóbbival, pláne nem szorosan egymás mellé rakva.
Szinte biztos, hogy az első adandó alkalommal bekövetkezik a hőmegfutás. Ha ehhez még hozzáképzeled magát a funkciót, hiszen a labortáp egy műszer, akkor nagyon erősen vitatható ez ilyen irányú változtatások hatékonysága.

Ha mindenképpen el akarod kerülni a TO3-as tokozást, akkor is legalább TO247 vagy TO246-os-at javaslok (pl. MJL3281A, ami már jó lenne, de sajnos igen drága alkatrész), és az egyes tranyók között helyet kell hagyni, mert egyébként nem tudnak hűlni.
Következő: »»   331 / 843
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem