Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
Gyönyörű darab, minden elismerésem a Tiéd sz_ferko!
Mindenkinek köszönöm az érdeklődést, az elismeréseket.
Üdvözlettel, sz_f
Kössz a választ! Erre gondoltam de a topiktársak nevében is kértem ezt az ismertetést. A papír csévetestek általad ismertetett kezelése nálam is bevált. A csatornacsövek felhasználásakor javaslom, hogy finom csiszolópapírral érdesítsd a felületet ezután tartósabb rajtuk a festés amit én matt, fújós(flakonos) festékkel szoktam elkövetni. A diódák válogatása célravezető, ismeretlen germánium diódák közt is találtam az OA1160 klasszikus típusnál alacsonyabb nyitófeszültségű példányokat.
Addig is míg elkészül a következő detektoros, válogassunk diódát. Mellékleten a zöld alapon ohm mérő X1 ko állásban. Ha van még egy műszerünk azt párhuzamosan köthetjük a diódával, ez mutatja a nyióirányú feszültséget. Minden más a mellékleten látható.
Csak miért ilyen arabosan (jobbról - balra) rajzolsz?
Jogos az észrevétel. A korábban készült fotó miatt készült így a rajz. Törölném de nem tudom hogyan kell.
Azért vigyázz mert a rajz így félrevezető, árammérőként kötött műszer a potival rövidzárba hozható. Ekkor a dióda tönkremegy. Leírtad, hogy 1 kohmos méréshatárban van de ha ezt valaki nem veszi figyelembe akkor hibázhat. Én inkább Ohm jelet tettem volna az "I" helyett....
Igen, köszönöm, hogy felhívtad erre a figyelmet, mert ha valaki úgy állítja össze ezt a kapcsolást akkor ebből tényleg gond lehet, ezért én meglévő gyári műszert ajánlok és a kapcsoláshoz alkatrész értékeket
nem is adok meg.
Sziasztok!
Kristály rádió illetve detektoros rádió témában kérnék egy kis segítséget: Igazából még közelről sem láttam ilyen készüléket, de nagyon érdekelne, hogyan is tudok összerakni egyet. Ezért szeretnék most egy kis segítséget kérni a nagy érdeműtől. Valami olyan tervrajz kellene, ami könnyen és gyorsan összerakható, egyszerű és egy kis gyakorlás után egy laikus is könnyen összehozza. Ja, és nem utolsó szempont hogy működjön. Nézegettem több ilyen típust is, de nem sok sikerrel jártam. Az egyik ami nagyon felkeltette az érdeklődésemet az a "fox hole radio" volt. Illetve valahol régen olvastam egy cikket amiben megemlítették a börtönökben a rabok által eszkábált "bindzsi" rádiókat is. Elsősorban ezekről szeretnék némi infót kapni. A segítséget előre is köszönöm!!!
Olvasd végig ezt az egész topikot.
Ezermesterből.
Szervusz!
Én is laikusként kezdtem,de ma már van egy-két rádió a polcomon. Amire szükséged lesz:1).500pF-os forgókondenzátor(Bár egyes esetekben elhagyható); 2).Cca.10m rézdrót a tekercshez;3).Csévetest a tekercshez; 4).Antenna (Cca. 25m); 5).Földelés(vízcsap,radiátor); 6).Detektor pl:OA1160 és végül: 7).4kOhm-os fülhallgató vagy erősítő.Kapcsolási rajza végtelenül egyszerű,amire kényes az a tekercs.Elmondom nekem mi vált be:0,5mm átmérőjű CuZ huzalból 75menet 50mm-es átmérőre,leágazás minden 15. menetnél,menet menet mellé(nem kell rést hagyni).Ha visszajöttem majd keresek neked kapcsolást is,meg írok még pár éredességet.Akkor érdemes belevágni,ha minden megvan a leírtak közül,vagy legalább be tudod szerezni! Remélem nem vettem el a kedved! (Nem ez a célom) Máté. [OFF]Ahogy látom,megelőztek
Fülhallgató:
a) Nagy impedanciás, 4 kohm-os. b) Kristály fülhallgató ( Conrad FÜLHALLGATÓ S-83 K ), vele párhuzamosan 4 .. 10 kohm-os ellenállás. c) Transzformátor és a szokásos kis impedanciás fülhallgató. Amelyik könnyebben beszerezhető.
A témában már felmerültek hasonló kérdések és erre válaszok is, ezért talán nem is ezekkel kezdeném: "4
kohm-os, transzformátor, kisimpedanciás" stb. A fórumban sok bevált kapcsolási rajz és fotó található elkészült rádiókról. Kilistázhatod a téma képeit. Mindegyikhez találhatsz leírást, hozzászólást. Válassz ki egy kapcsolási rajzot, akár fotóval. A fokozatosság elvét figyelembe véve az első készülék legyen egyszerű. Ezután kezdődhet az alkatrészek begyűjtése, közben ezekkel való ismerkedés. Ez is a témához tartozó amatőr feladat. Ha ezekkel megvagy kezdődhet a készüléképítés és jöhetnek a további konkrét kérdések. A mellékletben egy kis segítség található a keresgéléshez.
Köszönöm! De nem egészen erre gondoltam. Mindenesetre ez is hasznos
Sziasztok!
Találtam egy érdekes megoldást a dióda veszteségeinek csökkentésére. : Bővebben: Link Hátha valakinek lesz kedve játszani vele... Attila
Beillesztem, mert a "linked" nem működik - legalábbis nekem, így gondolom, másnak sem. De kivadásztam, tessék.
Üdv!
Még néhány érdekes cikk, ugyanonnan.
Nagyon érdekes a fejtegetés amit ez a perui diák írt. Mindenestre jó bonyolult, de én nem látok az áramkörben sehol egy darab aktív elemet, még ha lenne a diódának egy iciri-piciri negatív ellenállású szakasza, de nincs. Ennek hiányában elképzelni sem tudom, mitől csökkenne a veszteség, dacára a negatív visszacsatolásnak.
Azt hiszem, ő is beleszáguldott a transzformátoros erősítő dilemmába.
Az nem negatív, hanem pozitív visszacsatolás, ezzel csökkenti a dióda veszteségét. Diódás audion
Lehet pozítív is, de szerinted a dióda fázist fordít? Mert a tekercsek láthatóan szembe vannak bekötve. Nagyon perpétum mobilének tűnik.
Nem diák, hanem villamosmérnök (egy idősebb úr), de persze ettől még az ötlete lehet rossz, még ha matematikai köritéssel tálalja is. Én holnap szeretném szimulátorban megvizsgálni, hátha mégis igaza van...
A szerző azt állítja, hogy teszteket végzett egy csomó germánium diódával és eredményt ért el... Na persze a "papir" mindent elbír... Majd kiderül.
Számolj be az eredményről! Kíváncsiak vagyunk.
A puding próbája is az evés, én is kíváncsi vagyok.
Kíváncsian várom én is a beszámolót az eredményekről
Közben a detektorossal összefüggésben elgondolkodom az alábbiakról: diodás audion? a dióda veszteségei?
pozitív visszacsatolás detektorosban amely csökkenti a dióda veszteségeit? dióda mint fázisfordító?
Itt az illető weboldala is: ramonvargas.webs.com. Sok jópofa dolog van rajta. Érdekesség, hogy a "My friends sites"-ban ott van Rudas Gábor fórumtársunk oldala is.
Igen, ez így egyszerűbb mint pdf file-okat letötöget(tet)ni.
üdv. sz |
Bejelentkezés
Hirdetés |