Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1268 / 3973
(#) electroelektro hozzászólása Ápr 3, 2011 /
 
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy lehet-e olyan eszközt készíteni aránylag egyszerűen, ami mondjuk egy LED-del jelezné, hogy éppen nem jön tévéjel a kábelen (azaz "hangyás" a kép)?
(#) pucuka válasza electroelektro hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
Ez a topik miért nem felelt meg, ezért nem kellett volna újat nyitnod.
Miért kell külön jelezni LED -del ha úgyis látod, hogy "hangyás" a kép? És melyik csatorna? Szerintem a TV képernyője tökéletes kijelző.
Ha pedig szolgáltatónál dolgozol, akkor van pilotjeles riasztás.
(#) abcdabcd válasza electroelektro hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
Szerintem nemnagyon, mert elég relatív az hogy "van e jel vagy nincs" mert nem mindegy melyik vevőkészüléknek mekkora jelszint kell, meg hát elég szélessávú az adás (80-800MHz)...
Szóval a leggyorsabb módszer talán valami kis hordozható automata hangolós kistévé lehetne...
(#) teodor válasza electroelektro hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
Milyen hibat akarsz jeleztetni? A kabelhibat avagy a TV hibajat?
(#) electroelektro válasza teodor hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
Pusztán csak szeretnék/szerettem volna egy olyan panelt készíteni, amelyik képes jelezni, hogy nem érkezik jel a kábelen egyes csatornákhoz vagy akár az összeshez.
Egész egyszerűen csak a probléma megoldása és kivitelezése érdekelne...
(#) electroelektro válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
Témanyitás előtt beleolvastam a jelzett topikba, de ott a bejövő jel megosztásáról volt szó...
(#) abcdabcd válasza electroelektro hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
Ha csak adott csatorna érdekel akkor oda valami megfelelően keskeny sávú szűrő kell, tehát a neked való műszer az egy Szelektív mérővevő, erre a frekvenciára...
Ha van rá annyid amennyiért adják akkor pont van is egy neked: Bővebben: Link

Arra meg hogy egyáltalán van e valahol jel valahogy összegezni kéne a teljes spektrumban a jelszintet, és tudni kéne, hogy a teljes sávban lévő zaj összege mekkora lehet ha tényleg nincs egyáltalán adás sehol se, és ha afölött lenne akkor az jelezné, hogy valahol van adás... (...csak így elméletben, gyakorlatban hogy ez kivitelezhető -e azt nem tudom...)
(#) abcdabcd válasza abcdabcd hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
Meg még egy valami eszembe jutott: vannak ezek a digitalizálásos elven működő tunerek, ami vannak ezekben az usb-s vevőkben is mert olyan kicsik, egy ilyet lehetne valahogy vezérelni, egy mikrokontrollerrel
-gyorsan végighangolni a sávon és aztán kijelezni akár egy leddel (szerintem ennek hamár ilyen összetett dolgot épít valaki annyira nem sok értelme van), vagy akkor valamilyen lcd-re egy listát kiíratni... --> ez meg így már mondjuk majdnem kistévé

Mondjuk nem olyan precíz mint egy RF mérőműszer de as szem a célhoz inkább ez jobban passzolna mégis viszont ezt valakinek meg kell alkotnia... hacsak nem valakinek volt már ilyen elvetemült ötlete
(#) batajohn hozzászólása Ápr 3, 2011 /
 
Üdvözletem mindenkinek!
Egy kezdő kérdésem lenne.
Mi a Földhurok?Válaszokat előre is kösözönöm.
(#) DJanosi válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
Hat nem tudom te hányadikos vagy de 8.osztályba fizikából mar tanítjákCsak oda kell figyelni
(#) kadarist válasza batajohn hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
Szia!
A HE cikke: Bővebben: Link
Másik: Bővebben: Link
(#) janikukac válasza DJanosi hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
Mi még nem tanultuk, de igen, 8.-os vagyok...
(#) electroelektro válasza abcdabcd hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
Köszönöm a segítséget!
(#) pucuka válasza electroelektro hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
Attól, mert másképp gondolod, nagyon is odavaló. Az antennajelek (kábel TV is) szétosztásánál lehetnek olyan problémák, mint a tied is. Gyakorlatilag a TV antennajelek méréséről, kijelzéséről van szó, ha jól gondolom.
Elvileg lehetne hogy egy széles sávú (antenna)erősítő kimeneten az RF jelet egyenirányítod, és egy feszültség komparátorral, aminek a kimenetén egy LED van, tudod jelezni a van jel/nincs jel állapotot. Ez azonban nem megbízható, mert a kimeneti szint erősen függ attól, hogy hány csatorna működik. Ha meg szelektívre csinálod, akkor meg melyik csatorá(k)ra legyen érzékeny.
Erre a célra vannak KTV antenna mérő műszerek, persze jó drágáért, és több olyan funkcióval, ami jó ha van.
Az antenna jelek mérésére kis átalakítással alkalmassá lehet tenni, egy kis hordozható TV -t, meg is jelent egy cikk valamelyik régebbi Rádiótechnikában.
Minividi antennajel mérésére való átalakításáról volt szó.
Az elv elég egyszerű, minden TV -ben van AGC (automatikus erősítés szabályzás) melynek a szabályzófeszültsége bizonyos határok között arányos a bemenőjellel. Nincs más teendő, mint ezt a jelet mérni, és kijelezni. Kijelezheted az előbb ismertetett LED -es formában, de annak már ilyen formában nem sok értelme van. Ha a kijelzett feszültséget hitelesíted a bemenőjelhez, egy komoly műszert csináltál, aminek hasznát veheted az antenna jelek szétosztásánál adódó problémák megoldására. Ha még a hangolófeszültséget is kivezeted egy feszültségmérőre, még a vételi frekvenciát (csatornát) is be tudod állítani, bemenő jel hiányában is. A Minividis megoldás annyival puccosabb, hogy ott ezeket a feszültségeket a TV képernyőjén jeleztetik ki.
Az analóg TV vevők helyes működéséhez a bemenőszintnek 55 - 85 dBuV között kell lennie, és a csatornák a szinteltérésének 1.5 dB -en belül kell lennie.
(#) janikukac hozzászólása Ápr 3, 2011 /
 
Hellóka !!

Lenne egy sürgős kérdésem : 103Z az 10 nF ??? Meg 473LP az 47, 3 nF ?
(#) bbalazs_ válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
A vezetekeket tekintsd csoveknek es a benne folyo aramot vizaramlasnak. Eredetileg Ohm is innen vezette le a sajat torvenyeit, mert o ehhez tudta hasonlitani.
(#) kadarist válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
Miért? Ha a 103=10nF, akkor a 473=47nF. Tehát az első esetben 10 000pF-ról van szó, és a másik esetben pedig 47 000pF-ról. A harmadik szám a nullák számát adja meg, jelen esetben 3 nulla van.
(#) janikukac válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
Tehát akkor nem ? ((
(#) MaTe193 válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
Nem. :nezze:
(#) Vacok válasza gg630504 hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
Szia!
Igen a rajz alapján AC megy földre, azt elrontottam, készítettem egy új rajzot, úgy ahogy mondtad, meg szerintem az alkatrészek elrendezése is jobb így. A kimenetekhez sorkapocs kerül majd és abba több vezeték lesz bekötve. Az nem gond, hogy a panelon egy oldalra kerül a trafó és az egyenfesz csatlakozása? Végül is a kettő között ott van a test az valamelyest árnyékol a 100n meg szűr. A testpontot ugye nem kell a hálózati földhöz kötni?
(#) janikukac válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
10 n-m végül lett, de 470 nF-om nem... Bővebben: Link <-- Ide kéne..
(#) MaTe193 válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
Jani!
Hova kell ebbe 470nF-os?Nem 47nF-ról van szó?
(#) janikukac válasza MaTe193 hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
Az is igaz, bocsi, csak már totál kivagyok akadva.. p-ba, meg µF-be van,csak épp nanoba nincs kondenzátorom.... :S
(#) MaTe193 válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
Szerinted 47 000pF mivel egyenlő?Nem véletlenül 47nF-al?[OFF]Költői kérdés volt...
(#) janikukac válasza MaTe193 hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
Most, akkor jó, vagy nem?
(#) MaTe193 válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
Szerintem elég egyértelműen elmondtuk,hogy igen,jó! Amúgy a bss-en van egy jó kis kondenzátorszámoló a kalkulátor rovatban.Arról nem is beszélve,hogy itt,a segédprogramok között is találsz.
(#) janikukac válasza MaTe193 hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
Köszike !!!
(#) blackdog válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
[off]
Csak pF és µF értékű kondijaid vannak? És mit fogsz kezdeni a pF kondikkal? Szerintem valamit elnézel.
(#) blackdog válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
Rühellem, ha egy web oldal alapból zenélni kezd. :yes:
Viszont a letölthető program egész ígéretes. Csak ajánlani tudom
(#) zolika60 válasza blackdog hozzászólására (») Ápr 3, 2011 /
 
A zene gagyi, de szerencsére ki lehet kapcsolni a hangszórót.
Következő: »»   1268 / 3973
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem