Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   789 / 2501
(#) elektrorudi válasza karikas87 hozzászólására (») Ápr 6, 2011 /
 
Hi!
A "rizsa"-t nem a Te leírásodra, megfogalmazásodra értettem, hanem a feleslegesen elküldött oldalak érdektelen szövegét neveztem rizsának!
1. - a kimenetet nem kell terhelni a nyugalmi áram beállításakor, mert elvileg úgysem folyhat áram a terhelésen. Viszont a nyugalmi áram beállítása előtt/alatt, folyamatosan ellenőrizni kell, hogy a kimeneti feszültség mekkora. Elvileg 0V-nak kell lennie, de néhány millivolt eltérés megengedett (+/-10-20mV a földhöz képest, még nem tragikus, de ha meg tudod szünteni, az jó). A hangerő potit pedig teljesen le kell tekerni, hogy a zaj minimális legyen a mérés idejére.
- a potikat valóban alaphelyzetből indítjuk, azaz a nyugalmi áramot minimálisról növeljük az előírás szerinti értékig. Ebben az esetben nem a nyugalmi áram értékét adták meg, hanem az ellenállásokon mérhető feszültséget, amiből Ohm törvény alapján kiszámítható, hogy kb. 45mA lesz a nyugalmi áram. Megfelelően összeválogatott végtranzisztorok esetén ez elegendő lehet. De mintha írtad volna, hogy ezeket is cserélted, így lehet, hogy nincsenek ideálisan párban. Ekkor (ha zavaró torzítást hallasz) a nyugalmi áramot lehet növelni amíg meg nem szűnik a torzítás. De nagyon észnél kell lenni, és az előbb leírt módszerrel időről-időre ellenőrizni kell a nyugalmi áram nagyságát, és a tranzisztorok melegedését. Ha nagyon feltekered, előfordulhat, hogy megfut az erősítő, és jöhetnek az új tranyók! Szerintem max. 90-100mA-ig el lehet menni. Az R229-230 ellenállásokon ekkor 20mV-ot mérhetsz. E fölé semmiképpen ne menj, akkor inkább a tranyókat kellene valahogy összeválogatni...
2. Az ellenállások elvileg nem melegedhetnek. Nem tudom mekkor a tápfeszültséged, de ha +/-40V-ot tippelek, akkor az ellenállások kb. 0,25W disszipálnak el. Ez nem sok. Mit jelent, hogy nagyon melegszik? Megégeti az ujjadat? Ez nincs összefüggésben a beállítással. Ez csak a tápfeszültségtől függ.
A következől kell ellenőrizni:
- RY101-en a földhöz képest kb. 24 - 25V-ot kell mérned, ha be van húzva.
- D125-ön és D126-on szerintem kb. +/-15,5 - 16,5V-nak kell lennie.
Ha ilyen feszültségeket mérsz, akkor az áramkör normálisan működik. Ha zazar a melegedés, cseréld nagyobb teljesítményűre az ellenállásokat. Sajnos néha előfordul, hogy kissé aláméretezik őket.
Ha van még kérdésed, írj bátran!
(#) reloop válasza Pako94 hozzászólására (») Ápr 6, 2011 /
 
Nem látom a videón, hogy mit csinálsz.
Annyi hallatszik: a bemenő jel árnyékolása megszakad.
(#) agressiv válasza Pako94 hozzászólására (») Ápr 6, 2011 /
 
Ez nem a bemenő jel árnyékolása, inkább a táp brummjára hasonlít. Lehet töglött benne az IC és hol megbolondul, hol nem.
(#) Robi85 válasza agressiv hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Köszi a válaszokat. Harman Kardon PM 650 VXi erősitőm van.
(#) karikas87 válasza elektrorudi hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Szervusz!

Nagyon Köszönöm a hasznos információkat. A végtranzisztorok nem az eredetiek, de a leírás szerint a gyárival megegyezőek (2SC3280,2SA1301). A nyugalmi áram beállításakor kell e a bementre jelet adni?
Illetve megmértem a potikat, és olyan 1 KOhm körül vannak. Ha maxra feltekerem akkor a legnagyobb az ellenállásuk, de ilyenkor már 100mV körül mérek a kimeneten. Amikor 100-120Ohm körül van a potik értéke, akkor mérem a 10mV környéki értéket. Ez számomra kicsit furcsa.
Az ellenállások annyira melegszenek, hogy az újjam csak rövid ideig bírja. De ma elkezdem mérni az általad javasolt értékeket.
Egyébként maga az erősítő működik, csak nem mindegy, hogy meddig.
Ezért szeretném megfejteni a jelenségeket.
(#) guliver83 hozzászólása Ápr 7, 2011 /
 
Üdv Mindenkinek!
Egy olyan kérdésem lenne, van egy TDA7294-ből egy erősítő pontosabban MBX 160 sztereo zenegép erősítő
Számítógéphez kötötték és kiégette a hangkártyát benne.
Az input részen 6V lehet mérni, itt nem 0V kellene lenni?
A gyártó.
Előre is köszönöm!
(#) kadarist válasza guliver83 hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Szia!
Leválasztó kondenzátort kell tenni a hangkártya és az erősítő közé. Így nem megy feszültség a hangkártyára.
Csatolókondi
(#) szilva válasza steelbird hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Nem feltétlenül, ez erősítőtől is függ. Azt hiszem, pont a fiamnál lévő Sony STR-VX30-ban van úgy megoldva, hogy A és B nyomógombok együttes benyomásakor a külső hangszórók sorba kötődnek.
(#) szilva válasza peti666 hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Köszönöm, majd nekiállok átrajzolni, szerintem használhatók lesznek a képek.
(#) joco0423 hozzászólása Ápr 7, 2011 /
 
Hozzáértők segítségét kérem!

Van egy sima sztereó erősítőm.
Kaptam egy jó minőségű aktív mélyládát ( Jamo ).
Szeretném meghajtani az erősítőről de a sima hangerőpotis bekötés nem működik mert egyrészt a hosszú kábel rengeteg torzítást felszed (5-7 méter), másrészt visszahat az erősítőre is és azt is zavarja.

Adjatok tanácsot, hogy mi lenne a legjobb megoldás?

Lehet e olyan megoldás, hogy a hangfal kimeneteket csapolnám meg és leosztanám valahogy a feszültséget?
(#) troby válasza M.Béla hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Gratula. Nagyon jól néz ki én is megépítettem már ezt az erősítőt, nekem nagyon tetszett.
Üdv
(#) kowi válasza joco0423 hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Ha aktív a mélyláda akkor erősítő is van benne nem? Miért akarsz erősítőt rákötni?
(#) elektrorudi válasza karikas87 hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Szia,
- Az, hogy a típusa megegyezik a gyárival, nem garantálja, hogy az áramerősítési tényezője (bétája) is megegyezik az eredetivel.
- Írtam, hogy a bemenetre nem kell jelet adni, sőt a hangerő szabályzó potit LE kell tekerni.
- Írtam, hogy a 20mV-nál NE nagyon állíts be többet! Az általad beállított feszültség esetén 500mA nyugalmi áram folyik. Ez 10x annyi, mint kellene. Miért teszed ezt???
- A potik ellenállásának az értéke, valamint a nyugalmi áram közötti összefüggést saját magadnak kell majd megérteni, ha már felismered, hogy mi, miért van egy erősítőben. ...és egyáltalán hogy működik? A magyarázatra most nem vállalkozok.
- tehát 50-60 fok között van az ellenállás hőmérséklete... Ez normális, de ha nyugodtabb vagy tőle, akkor cseréld nagyobb teljesítményűre!
(#) Abukodonozo válasza kowi hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Mármint a mélyládát erősítőre kötni, nem?
(#) joco0423 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Természetesen árnyékolt 2 eres vezetéket használtam
Mégis nagyon erős brummja van és visszahat az erősítőre is, annak a kimenete is brummos lesz ha a hangerőpotira kötöm a vezetéket!

Ezért gondoltam arra, hogy talán jobban járnék ha a végfok kimeneteket csapolnám meg és alakítanám át!
De mondjátok ha hülyeséget írok

Bocsánat a dupla beírásért!
(#) joco0423 válasza kowi hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Én jelet szeretnék ráküldeni valahonnan az erősítőből
És lehetőleg zajmenteset.
És azért az erősítőből mert ott leledzenek egyszerre a bemeneti eszközök
(#) Pako94 válasza agressiv hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Szia!
Igazából csak ki, aztán bekapcsoltam, most egyszerre jelentkezett a brumm. Akkor IC kérnyékén vizsgálodjak erősítőn belül?
(váltó 12-t kap, amjd odabent 4 dióda stb.)
(#) joco0423 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Köszönöm, hogy foglalkozol velem és értem a rajzot de van vele 2 gondom!

A sztereó potméter kivezetéseire kötöttem az árnyékolt vezetéket. A jelre a jelvezetéket, az árnyékot pedig a gnd-re.
De azt nem köthetem a földre mert akkor balhé van.
A rajz szerint nem köthetem a potméterre!

Aztán lehet, hogy marhaságokat írok
(#) deadlyroberta válasza karikas87 hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
karikas87 r243 hején ugyan milyen ellenállás van? Mert nekem is ax 500asom van... szerintem elégé felsökategóriás hangja van, 2x200 wattot meg viszi!
(#) andras1 válasza joco0423 hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
A Te problémád a földhurok. Oka a hosszú aszimmetrikus jelvezeték.

Ebben elég jól le vannak irva a lehetséges megoldások.

De legelőször teszteld, hogy tényleg földhurkod van-e? Ezt úgy tudod megtenni, hogy minden eszközt ami a rendszeredben van földeletlen konnektorba dugsz ( EZ CSAK TESZT, NEM A MEGOLDÁS A PROBLÉMÁRA), és kábeltévéantennát, illetve minden más egyéb külső eszközt eltávolítasz. Ha nem búg földhurok. Ha búg akkor elkötöttél valamit. Ahogy a cikkben is le van írva, ha eleve földeletlen minden akkor nem búghat.
(#) operable hozzászólása Ápr 7, 2011 /
 
Üdv Szakik!
Szerintetek egy ilyen mennyit ér?? PIONEER SA-760.
Ma szereztem, de fogalmam sincs. Működik!
(#) joco0423 válasza andras1 hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Eleve földeletlen mindegyik készülék és mégis búg.
(#) szamóca válasza operable hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
5-6ezret. De hogy jön ez ide?
(#) karikas87 válasza elektrorudi hozzászólására (») Ápr 8, 2011 /
 
Hello!

A kimenten akkor mértem ilyen értéket, amikor még csak próbálgattam beállítani az erősítőt. Jelenleg folyamatosan 10mV környékén van a kimeneti feszültség.
A többi mérést amit javasoltál ma fogom kipróbálni.
Nagyon Köszönöm az eddigi segítséget.
(#) karikas87 válasza deadlyroberta hozzászólására (») Ápr 8, 2011 /
 
Hello!

270 Ohm az ellenállás értéke. Pont mint a leírásban. Neked milyenek a végtranzisztoraid?
Illetve neked is melegszenek a korábban említett ellenállások? (Puffer kondi körül R262,263,264)
Válaszod előre is Köszönöm!
(#) norby87 hozzászólása Ápr 8, 2011 /
 
Sziasztok. Egy gyors kérdésem lenne. Ha a erősítőm bemenetén van ugye egy leválasztó kondi, és valszeg a hangkártyám kimenetén is, akkor kizárt, hogy egy esetleges erősítőhiba magával rántsa a hangkártyát?
(#) deadlyroberta válasza karikas87 hozzászólására (») Ápr 8, 2011 /
 
Tranzisztorok azok elég szépen mennek még az eredeti gyári beálitásokkal megy! ráadásul én vagyok a 3adik tulalydonos.legtökéletesebb erösitö amit valaha hallotam,eq azért van hogy használd mind a kettöt maxra fel kell tekerni és szólni fog az. Quadot meg most rakom össze a barátommal.de vitatkoztam is valakivel hogy az leagya a közelitő 200 wattot. Amugy van amelyik ellenállás melegszik de ha a pufferkondi melegszik és torzit is akkor elvan rohadva...
(#) Alkotó válasza norby87 hozzászólására (») Ápr 8, 2011 /
 
A leválasztó kondi az egyenáramot nem engedi át. Ha ilyen hibától tartasz, akkor az ellen megvéd.
(#) laszbence96 hozzászólása Ápr 8, 2011 /
 
Sziasztok!

Én szeretnék építeni egy 8 wattos erősítőt amit 12 voltról működtethetk. Még sohasem építettem erősítőtezért egy elég egyszerű kapcsolásirajz kéne és minden alkatrésznek a neve.

Előre is köszi: Bence
(#) norby87 válasza laszbence96 hozzászólására (») Ápr 8, 2011 /
 
TDA IC-vel egyszerű áramköröket lehet létrehozni, mert nem sok külső alkatrész kell hozzá. Ezáltal nehéz elhibáznod, viszont a nyákot ügyesen kell megcsinálnod, mert sűrű a IC lábai.
TDA 2004 : 2x10W
TDa 2002 : 1x8W (ebből 2 a sztereohoz )
Következő: »»   789 / 2501
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem