Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Robotika kezdőknek
 
Témaindító: mspike, idő: Júl 18, 2005
Lapozás: OK   36 / 82
(#) simate hozzászólása Ápr 10, 2011 /
 
http://www.youtube.com/watch?v=HHFaHvq4cQA
Robot az iskolai versenyre, ahol hulladékból kellett építeni valamit.
(#) Sihu12 hozzászólása Ápr 10, 2011 /
 
Egy vonalkövető robotot szeretnék építeni. Sensornak eddig két megoldást próbáltam.
1. fototranzisztor+led (csak akkor reagál a fototranzisztor, ha nagyon erős fénnyel szembe lőjük)

2. fotoellenállás+led (nagyon lassú)
Esetleg milyen egyéb megoldást tudtok még ajánlani?
(#) H2opok válasza Sihu12 hozzászólására (») Ápr 10, 2011 /
 
Ma voltunk a tescoban, pont láttam 1 ilyen kis játékot, 1-2 ezer ft volt és kb 10cm csak. 1 kis teherautó vagy valami hasonló + volt hozzá 1 filctoll ha jól láttam. A lényege pont az amit te akarsz.
(#) szkrep válasza Sihu12 hozzászólására (») Ápr 10, 2011 /
 
Ebben is fototranzisztorral csinálják, és láttam már működni -kb ez az egyetlen funkciója, amit tényleg teljesít...
Tehetsz egy próbát fotodiódával is.
(#) Fizikus válasza Sihu12 hozzászólására (») Ápr 10, 2011 /
 
Ez egy eleg korrekt vonalkoveto robot. Itt LED-eket es fototranzisztort hasznalnak:
Failurebot 5
(#) Fizikus válasza H2opok hozzászólására (») Ápr 10, 2011 /
 
Ha a fej forgatasara leptetomotorokat akarsz hasznalni, akkor azt nem uszod meg mikrovezerlok hasznalata nelkul, mert ezek nem ugy mukodnek mint a DC motorok hogy csak bekapcsolod es forog, hanem a leptetomotor tekercseit a megfelelo sorrendben kell egymas utan folyamatosan es gyorsan kapcsolgatni, hogy forogjon.
(#) H2opok válasza Fizikus hozzászólására (») Ápr 10, 2011 /
 
Ezt tudom, csak gondoltam ha már van ilyen mocim, hátha jó lenne.
(#) Fizikus válasza H2opok hozzászólására (») Ápr 16, 2011 /
 
Ha ezt atalakitod, akkor megoldhato hogy egy potenciometert hasznalsz es attol fuggoen lepteti a motort jobbra/balra kulonbozo sebessegekkel.
Bővebben: Link
(#) Vali_Barbulescu hozzászólása Ápr 18, 2011 /
 
Készítek én is egy hexapod robotot... Ha valakit érdekel, megnézheti a

http://myhexapod.blogspot.com/

webcímen... Forráskódok nagyrésze publikus... A többit csak kérni kell
(#) Sihu12 hozzászólása Ápr 18, 2011 /
 
Robotomra szeretnék egy BTM 222 modult és az lenne a kérdésem, hogy a wifi antennának a földjét is be kell kötni?? mert ezt mindenhol máshogy láttam, volt aki bekötötte de volt aki nem
(#) borvendeg válasza Sihu12 hozzászólására (») Ápr 18, 2011 /
 
Én bekötöttem. Mért ne kéne?
(#) bodgabo válasza Vali_Barbulescu hozzászólására (») Ápr 18, 2011 /
 
Én folyamatosan követem a blogodon a robot fejlődését, sok dolog még nagyon magasröptű számomra, de legalább tudom hogy mennyi mindent nem tudok még.
FPGA-val is most kezdek ismerkedni...
(#) Zozi85 válasza Vali_Barbulescu hozzászólására (») Ápr 18, 2011 /
 
Egyre több hexapod születik, lehet felkapott műfaj lesz
(#) H2opok válasza Fizikus hozzászólására (») Ápr 19, 2011 /
 
Azon gondolkodtam, hogy a hajtást esetleg nem lehetne-e megoldani 2db elektromos ablakemelő motorral? A mérete miatt jobb lenne, viszont nem tudom ezek milyen erősek, és milyen a mehanikája, elbírná-e ezt a tömeget. Meg még a 12V-os akkus fúró is eszembe jutott (van belőle vagy 3db) csak ezt meg az alakja miatt nem tudom berakni. Pedig ezek igen erősek.
(#) Fizikus válasza H2opok hozzászólására (») Ápr 19, 2011 /
 
Ugy is meg tudud oldani a hajtast, hogy a motorok a testben vannak, ezekre teszel egy fogaskereket. Onnan a karokban vegigfuto lanccal viszed a hajtast a karok vegen levo meghajtokerekekhez (valahogy ugy mint a biciklinel). Erre boven van hely a testben es a karokban is.
(#) Zozi85 válasza H2opok hozzászólására (») Ápr 19, 2011 /
 
Nem értem miért ekkora probléma neked a motor, számold ki mekkora nyomaték kell és egyértelműen eldöntheted megfelel e a célodra.
Ablaktörlő motor
Gyanítom mind hasonló paraméterekkel bír.
Nem olyan nagy az a test amit mozgatni kell...
Szerintem még egy bikább végtelenített modell szervó is bírná a kiképzést....
(#) mrgrassy hozzászólása Ápr 26, 2011 /
 
Sziasztok szeretnék építeni egy robot kart (kizárólag kart) hogy legyen 3motor benne a teljes szabadság fok eléréséhez. Ami érdekelne, hogy a 3 motornak jó e a kis távirányítós autókból kiszedet motorok (kis robot karnak terveztem)vagy ahhoz külön speciális motor kéne, hogy amikor éppen nem kap parancsot hogy mozogjon akkor tartsa meg a pillanatnyi állapotát?
Ha speciális kell akkor tud e valaki valami beszerző helyet?
(#) Thowra válasza mrgrassy hozzászólására (») Ápr 26, 2011 /
 
Üdv!
Oda servo vagy léptető motor kellene.
Utóbbi olcsóbb, esetleg bontható is, könnyen kezelhető mikrovezérlővel..
A sima kis dc motor is jó lehet de mivel az nem tud tartó nyomatékot így oda csigahajtás kell és a motorok pozícióját is figyelni kell valamilyen enkóderrel.
(#) mrgrassy válasza Thowra hozzászólására (») Ápr 26, 2011 /
 
és ilyet esetleg nem tudod hol tudok beszerezni ?
(#) mrgrassy válasza Thowra hozzászólására (») Ápr 26, 2011 /
 
Amugy ebben még nagyon kezdő vagyok fölleg a PIC meg a programozható logikák terén csak kacérkodok egy ilyen ötlettel
(#) Thowra válasza mrgrassy hozzászólására (») Ápr 26, 2011 /
 
Bontani láptetőmotorokat pl nyomtatókból lehet, venni pl vatera, esetleg itt az aprókba is szokott lenni. 1,8 fok/lépés jó lenne neked, ha nagyobbat lép akkor áttétellel korrigálható. Minél kisebbet lép annál precízebben mozgatható. Lehetőleg unipoláris (5 vagy 6 vezetékes) kivitelt keress, így motoronként elég 4 tranzisztor meg pár apróság a maghajtáshoz.
(#) mrgrassy válasza Thowra hozzászólására (») Ápr 26, 2011 /
 
esetleg nem tudsz hozzá valami leirást amiböl kicsit kiokosodhatnék hogy hogy kell meg csinálnom a vezérlést?
(#) Thowra válasza mrgrassy hozzászólására (») Ápr 26, 2011 /
 
Itt is van sok motorros leírás pl cnc hez, azok jók.
A vezérlés nem bonyolult, a motor közös vezetékét +tápra kötöd, a maradék 4 vezeték a tranzisztorokra megy. A tranzisztort érdemes optocsatolóval leválasztani az elektronika többi részétől. léptetőmotoros témákat olvasd el, sokat tanulhatsz belőlük. Ha megakadsz szívesen segítek.
(#) mrgrassy válasza Thowra hozzászólására (») Ápr 26, 2011 /
 
Köszi mindent
(#) Zozi85 válasza mrgrassy hozzászólására (») Ápr 26, 2011 /
 
Vagy egyszerű modell szervókkal is kísérletezhetsz, A neheze úgyis a mozgatásért felelős program megírása lesz. Én is próbálkoztam vele, az első nekifutás annyira jól sikerült, hogy rögtön módosítottam a projektet hexapod robottá, és 6 3 szabadságfokú kart tettem rá egy plexi lapra
(#) sargarigo válasza mrgrassy hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Ha csak kacérkodsz a gondolattal, és a kar is kicsi amit csinálni akarsz, akkor lehet hogy elég a pici motorjaiddal is megcsinálni, csak kell hozzá egy áttételezés (lehet hogy még egy egyszerű ékszíjas is elég). Ebben az esetben csak a pozíciókezdésről, és az elmozdulásfigyelésről kell gondoskodnod, amit például régi egérből kitermelt réstárcsával is megtehetsz. Nem biztos hogy kell az ágyú, ha a puska is elég. Persze ezt TE fogod eldönteni, és nem mi
Ha már megvan, akkor segítünk szívesen!

Zozi85 hexapod-ja valószínűleg már nem az első projekt
(#) Fizikus válasza sargarigo hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Javitsatok ki ha tevedek, de az egerbol kiszedett restarcsaval csak az elmozdulas iranyat, sebesseget es relativ szoget tudjuk figyelni. Ahhoz hogy tudjuk hogy a kar egyes reszei tenylegesen milyen szogben allnak, ahhoz valamilyen nullszintet/viszonyitasi szoget kell megadni (pl vegallaskapcsolokkal).
A robotkarhoz abszolut szogado/pozicioerzekelo a legjobb nem? Ezert en DC motorok hasznalata eseten inkabb potenciometereket tennek a karok forgastengelyeihez (gondolom nem kovetelmeny a tized-/szazadmillimeteres pontossag).
(#) sargarigo válasza Fizikus hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Igazad van, ezert mondtam, hogy a kezdopoziciorol is gondoskodni kell. De ehhez eleg egy lyuk meg egy opto, es mar tudja is hogy pozicioban van. Szerintem a poti zajosodik idovel, nekem emiatt nem tetszik.
(#) H2opok hozzászólása Ápr 28, 2011 /
 
Nos kaptam 1 AVR-es motorvezérlőt 1 ismerősömtől, dual, RC-s, 12V 100A-t tud. Kicsit "csúnyácska", mivel 1 fűnyíróba lett volna eredetileg, de aztán nálam kötött ki. Gondoltam csinálok neki 1 gyári nyákot, hogy azért nézzen már ki valahogy, a régi meg jó lesz majd a fej forgatásához a robotba. 1-2 fotó, és mellékelem a nyákrajzot is (Eagle), hátha valakinek kell.
(#) Fizikus válasza H2opok hozzászólására (») Ápr 28, 2011 /
 
Az AVR-be egetendo hex fajl, vagy programkod nelkul nem fogod tudni utanepiteni...
Következő: »»   36 / 82
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem