Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1307 / 3977
(#) fantom45 hozzászólása Ápr 27, 2011 /
 
Hali. Valamit nem értek. A keverő kapcsolás végén van a 2db végerősítő. Csináltam külön egy nyákrajzot, de a jobb csatorna torzít. Jobban megnéztem és a bal csatornánál a két ellenállást fordítva tettem bele (tehát R3=470K R4=10K)és így a bal csatorna volt a jó. (Jobbnál R1=470K R2=10K így nem működött pedig a kapcsolásba így van) Itt akkor hogy van? Én rontottam el valamit vagy a kapcsolásba nem jó valami?
(#) proli007 válasza BEMcorp hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Hello!
Nem a sok számít, hanem a sebesség, és impedancia. Az a kérdés, hogy az így kialakuló parazita kapacitások mit okoznak az áramköri részek között. És az vagy számít, vagy nem.
üdv! proli007
(#) pucuka válasza Blabcsi hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Amíg összeköttetésben van a hálózattal, vagy a tápláló hálózattal, addíg nem kapcsol ki. A kapcsolás nem erre vonatkozik, hanem arra, hogy a szekunder feszültséget a primerből kapcsolgatás útján állítjuk elő, némi induktivitás, és vagy kapacitás dinamikus tulajdonságait kihasználva. Azt, hogy üresjáratban leadja-e a névleges feszültségét, azt fajtája válogatja. Van amelyik leadja, van amelyiknek "előterhelése" van szüksége. Az üresjárat azt jelenti, hogy terhelés nincs rajta, tehát nincs mire adjon áramot. Minden átalakítónak van hatásfoka, ami mindíg (mai tudásunk szerint) 100 % -nál kisebb, mert a veszteségeit a primer körből fedezi.
A 12 V 1 A terhelhetőségű táp azt jelenti, hogy maximálisan 1 A leadására képes, felette vagy határol, (nem folyik 1 A -nél nagyobb áram,áramgenerátoros üzemmód) vagy kikapcsol, vagy elfüstöl. Hogy mekkora áram folyik, azt a fogyasztó (terhelés) határozza meg.
(#) blackdog válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
És itt lehetne vitatkozni az 'autoGND' használatán.
Ha használod annak jó oka van.
1. Megkívánja a kapcsolás.
2. Spórolsz a maró anyaggal.
3. gőzöd nincs, hogy mit csinálsz, de így jobban tetszik.

Mivel a kérdező nem árulta el, hogy milyen kapcsolásnál is alkalmazza ezt ezért mindegy, hogy töröl vagy meghagyja. És amúgy is feltételezem, hogy mindegy mert, ha olyan áramkör lenne akkor úgy is tisztában lenne a szükségességével.
Atomóra lesz vagy csak egy hasznos házi kütyü?
(#) PPetya válasza fantom45 hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Szia!

Megtettem. Elenyésző, 0,6 Ohm, a két híd egymáshoz viszonyítva pedig 1 ohm. Köszönöm a segítséget.

Üdv.: Petya
(#) proli007 válasza fantom45 hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Hello!
Pont ez a két ellenállás hányadosa határozza meg az első fokozat erősítését. Ha a 10k van elől, akkor 47-szeres. Ha a 470k van elől, akkor csökkenti a bemeneti jelet 1:47 arányban. Vagy is nem mindegy, milyen kimenti feszültségű jelforrást kötsz az erősítőre..
üdv! proli007
(#) BEMcorp válasza blackdog hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
'Házi kütyü'...
Nincs nagy frekvencia -hacsak nincs az ember rendesen beszívva- 1Hz-es órajellel dolgozok, johnson számlálók (4017), és flip-flop memóriák (4013) néhány ÉS kapuval megszórva (4081).
Egy kis digitális számzár lesz a lelkem (jó-jó tudom, az egész hóbelebanc elférne egy 16lábú PIC-ben, de abban mi a kihívás?)
(#) blackdog válasza BEMcorp hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Te vagy az én barátom. Én is ezen 'dolgozom'. 4013+4022+555 Ic-vel épített kódzár.
Publikus a kapcsolás?
[off]
És igazad van. AVR/PIC szép és jó, de hol marad a kihívás? Főleg egy kezdőnek.
(#) blackdog válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Idézet:
„Lehetne, de itt pont a sehová sem kötött kitöltő területekről van szó.”

Igen. De jelen esetben van vagy nincs mindegy.
És a fölösleges szigetek jelenléte tényleg a kacsolástól függ. Ha érzékeny rá akkor törlöd különben meg kit zavar.
Mint kiderült ez egy olyan kacsolás ahol még az 'autoGND' sem indokolt. (Feltételezve az árnyékolást és a pergés mentesítést.)
(#) janikukac hozzászólása Ápr 27, 2011 /
 
Sziasztok.

Ma kaptam egy valamit, amit most kifejtek :
3db trafó van benne, 1 kicsi, 1 jóval nagyobb, és mégnagyobb. Tiszta poros. Annyit ír a hátulján, hogy 130VA, 230V/230V . Nikola Tesla.

Ez, ahogy hallottam, arra volt használatos, hogy régen, mikor a feszültség ingadozott, akkor a televíziót rákapcsolták, és így nem volt ingadozás.

Jó lesz ez nekem valamire, gondolok itt erősítőhöz, vagy valamihez?? Ja, s van benne egy bazi nagy kondi.
(#) Blabcsi válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Köszönöm mindkettőtök válaszát, okosabb lettem.
Ilyen led modulokhoz fogom használni.
Kb. 25, illetve 50 milli ampert "zabálnak" a vízálló 50-et.
Nem folyamatos használatnál ( kb. 10 ó/nap ) meddig bírják az ilyen tápok?
(#) BEMcorp válasza blackdog hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Miért ne lenne publikus...
'Jumperes' programozású, 4 a 10ből, 10mp alatt kell beírnod, 5 hiba után hibajelet/riasztást ad.
A paneltervekkel még csak most lettem kész, szóval biztos van még benne hiba. 3 részből/panelből áll: billentyűzet/programozó/főáramkör. Ezek egymásra illeszkednek.
A tied is publikus?
(#) B.I válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Szia. Az egy ferrorezonáns feszültségstabilizátor. Az allábbi pdf fájlban a 4.-ik oldalon olvashatsz róla.

5_3_2.pdf
    
(#) blackdog válasza BEMcorp hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Publikus lesz, ha készen lesz.
Sajnos most nincs időm foglalkozni vele.
Ami működik:
4 számjegyű kód (6 lesz a cél).
5mp alatt, ha nem írod be akkor reset.
Ami a cél:
6 jegyű kód
az első gomb megnyomása után 3-5mp a többire.
idő letelte vagy hiba esetén a hibaszámláló lép.
3. hiba esetén tilt 1percre.
Még az össze-vissza nyomkodás ellen keresek megoldást.

Ja és zárat nyit és riasztót aktivál, deaktivál. A riasztó részben készen van. A szomszédok már most utálják.
(#) mate_x hozzászólása Ápr 27, 2011 /
 
Helló!

Az oldalon található erősítővel kapcsolatban lenne egy kérdésem:Bővebben: Link

Ebben található egy ilyen rész:
Idézet:
„Méréseim alapján, amit 1kHz-es szinusz jellel és huzal ellenállás műterheléssel végeztem a végfok +-35V táp mellett 9ohmon 25W teljesítményre képes, 4,5ohmon pedig ennek duplájára, azaz 50W-ra. Ez 8 Ωra kivetítve kb 28W, 4ohmon pedig kb 55W szinuszos teljesítmény. Ezeket a teljesítményeket 370mV-os szinusz jellel produkálta, ami azt jelenti hogy elég könnyen kivezérelhető szinte bármivel.”


Nem értem, hogy lehet a teljesítmény egyszer ennyi, egyszer meg annyi, nem állandónak kellene lennie?(mint, ahogy pl a transzformátor primer és szekunder oldalán is.)
A választ előre is köszönöm.

Üdv.: mate_x
(#) BEMcorp válasza blackdog hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 

A riasztó már nekem is készen van, bár az én számzáram nem nyit zárat, csak deaktiválja majd.
Hmm, a letiltás nem jutott eszembe, nálam inkább beriaszt az 5. hibás kód, vagy 10mp lejárta után.
Viszont az össze-vissza nyomkodás ellen véd...
Ja, és a riasztóm felhív egy előre megadott telefonszámot is...
Az is fullon cmos ic-kkel van megcsinálva (na jó, hazudok, van benne egy ttl is...)
Azért majd kíváncsi lennék a Te áramkörödre is.
(#) Balaa16 válasza mate_x hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Azért változik, mert minél kisebb a hangszóró ellenállása, annál nagyobb áram tud rajta keresztül menni. Tehát nagyobb az áramerősség. Ha nagyobb az ellenállás, akkor pedig kisebb az áramerősség.
Üdv!
(#) janikukac válasza B.I hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Szia ! Köszi, de nem arra voltam kíváncsi, hogy mire jó, hanem arra, hogy trafó ként számomra használható-e.
(#) mate_x válasza Balaa16 hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Köszi, elég ostoba vagyok
(#) B.I válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Csak akkor tudnád trafónak használni, ha áttekercselnéd. Primer és szekunder tekercset is neked kellene tekerni, és a rajta lévő drótot csak a szekunder tekercsnél tudnád használni, ami azt jelenti, hogy primerhez valahogyan megfelelő drótot kellene szerezned.
(#) janikukac válasza B.I hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Na, pedig már örültem. Akkor dobhatom a francba...

Köszi a segítséged !
(#) B.I válasza janikukac hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Ne dobd a ''francba'' mert nagyon jó kis szerkezet. Én napi rendszerességel használom mert a számítógépem hasonlóról megy mert erre mifelénk nagyon igadozik a feszültség. Az enyém pl. 190V-os feszültségből is simán előáálitja a 220V-ot (régi orosz fajta).
(#) janikukac válasza B.I hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
Persze, nem dobom el, csak úgy magamtól el, azaz vissza adom a gazdájának.
(#) mate_x válasza Balaa16 hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
És még egy kérdés:
A hangerő beállítást a legegyszerűbben úgy tudom megoldani, hogy az R7 helyett egy potit teszek be igaz? Vagy van ennek valami szakszerűbb módja?(nem vagyok túl jártas erősítők terén)
(#) ngexi hozzászólása Ápr 27, 2011 /
 
Hali, gyors kérdés:
Mi értelme van ennek? 0 ohmos ellenállás?? Minek?
(#) Dániel X válasza ngexi hozzászólására (») Ápr 27, 2011 / 1
 
Üdv!

Szebb és esztétikusabban mutat átkötés helyet.
(#) meone hozzászólása Ápr 27, 2011 /
 
Sziasztok!

Még új vagyok és kezdő remélem jó topikba írom a kérdésemet.

Elektronikához konyítok valamicskét de csak úgy nagyon "konyhanyelven", és amit most szeretnék kérdezni az meghaladja a tudásomat.

Ezért fordulok hozzátok, hogy hátha ti tudtok valami megoldást vagy iránymutatást adni.

A problémám a következő:

Van egy alap talaj és atmoszféra monitorozó (begyűjti a talaj nedvességét hőmérsékletét díszponibilis víztartalmat, srb.) rendszer ami jelenleg kábeles összeköttetésben van egy adatgyűjtő rendszerrel ugyan ezen a gépen van egy modellező program ami a begyűjtött adatokon elvégzi a megfelelő számítást és a végén kiadja, hogy mennyit kell öntözni.

Az első kérdésem az lenne, hogy a jelenlegi kábeles kapcsolatot szeretném lecserélni vezeték nélküli összeköttetésre.
A kapcsolatot ZigBee-s mikrokontrolleres egységekkel bonyolítanám le.
Tehát a kábeles összeköttetést szeretném úgymond kiváltani két ilyen eszközzel egyik ugye a mérő eszköznél a másik a központi gép mellet.

A másik kérdésem, a központi számítógép ami modell segítségével kiszámolja az öntözővíz mennyiségét ezeket a kiszámolt adatokat szeretném ugyan ezzel a ZigBee-e technológiával kijuttatni a már meglevő fix lineár öntözőberendezésre.
Meg lehet valahogy oldani ezt?
Tudom ehhez specifikus adatokra van szükség, típus gyártmány meg mindenféle egyéb attribútumra.
Nekem most csak egy iránymutatás kellene, hogy meglehet e csinálni vagy sem?

Elnézést kérek a pongyola megfogalmazásért,
ha valami nem lenne egyértelmű ahogy megfogalmaztam akkor
megpróbálom másként elmagyarázni.

A válaszokat előre is nagyon szépen köszönöm.

Üdv meone.
(#) kraissadam hozzászólása Ápr 27, 2011 /
 
Sziasztok !

Segítségre lenne szükségem . Hogy ez mijen ic : sn74ls244n Ez mi? PIC Memoria ???

A segítséget nagyon köszönöm előre is!!!
(#) gg630504 válasza kraissadam hozzászólására (») Ápr 27, 2011 /
 
(#) zolika60 válasza meone hozzászólására (») Ápr 28, 2011 /
 
Természetesen meg lehet csinálni.
Következő: »»   1307 / 3977
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem