Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   809 / 2499
(#) David.zsombor hozzászólása Máj 2, 2011 /
 
Valaki tud segíteni? (légyszi ott válaszoljatok)
Bővebben: Link
(#) reloop válasza midgardcoil hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Szia! Kizárásos alapon, beleszámítva az alacsony leadott teljesítményt is, az jön ki, hogy a valóságban nincs meg a 6x3000µF tápszűrés.
Lehetséges okok: ócska kondi, beforrasztási hiba, nyák vezetési hiba /lyukgalván/.
Ez a kérdés 2dB 10.000µF kondival megválaszolható.
Mint írod, nem akarsz panel szinten javítani. Az még talán bele fér, hogy a test és az egyenirányító híd + és - kivezetéseire polaritás helyesen rákötöd a két kondenzátort. (Ezt a két kondit akkor is rákötném, ha amúgy hibátlanul működne.)
Mielőtt vennél, vagy kölcsön kérnél kondikat, kérlek mérd meg az egyenirányított tápfeszültséget, praktikusan az egyenirányító híd + és - kivezetésein. A mérést végezd el a multiméter egyen és váltófeszültségű állásában is (ez utóbbi csak pár tizedvolt lehet). Ezekből az adatokból és a 26-27V szekunder feszültségből rálátást nyerünk a tápszűrés esetleges hibájára. Ha a válaszod elkerülné a figyelmemet, küldj üzenetet

(#) reloop válasza ThomAce hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Szia! Figyelem a kísérleteidet :yes:
Pár hete építettem ilyet, nagyon jó lett. Szívesen megosztom a tapasztalataimat
Idézet:
„saját tervezésű erősítővel akarok büszkélkedni”

Vagy csak jelezzem, hogy közelít, vagy távolodik az elképzelésünk
(#) ThomAce válasza reloop hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Szia!

Azt megköszönném, ha megosztanád velem tapasztalataidat!

Egyébként az első nekifutás az volt, hogy:
- egy nagyon kicsi (cca gyufásdobozméretű) végfokot tudjak építeni
- relatíve nagy teljesítménnyel
- ne végfok IC-s legyen
- saját tervezésű legyen
- 2 x 16V vagy 2 x 25V tápfeszültségről üzemeljen
- szépen szóljon
- olcsó alkatrészekből álljon

Ezzel a kompozícióval már egész közel járok a végleges változathoz.
(#) kaleval hozzászólása Máj 2, 2011 /
 
Hát kezdő vagyok ilyen téren nagyon, első erősítőmet épetettem volna meg. A kötéseket így csináltam :
Van a dióda híd - > egyik sarka le van csapva és rajta egy + jel, itt jön ki a + 35V , vele szemben a -35V és így a maradék két sarokra tettem a trafó két (piros / kék ) végét. Amíg nem kapott földet hibátlan volt, adta is 35 V csak az erősítő részénél gondok voltak és nem szólt. Ezért elkezdtem babrálni és a még nem rögzített trafót arréb raktam és pont úgy hogy összeért a tekercs ( sárga/szürke összekötött föld lába a diódahíd +35 V os részéhez) egyből áram le , kb 1~ fél mp-ig tartott ez az állapot. Elmentem vettem másik dióda hidat, ugyan így bekötöttem, kapcsolás , ugyan ez a jelenség , diódahíd azonnal serceg és melegszik, a trafó azonnal lagyons lett, míg előtte mikor járattam és nem szólt az erősítő rész akkkor kb 40 percig stabilan adta a 34V-ot és egyáltalán nem melegedett.
Hát ezért gondolom én hogy a trafóval van gond, bár lehet az erősítő nyákjában keletkezett hiba miatt megy el a dióda híd? Esetleg valami módszer amivel ki lehet mérni a trafót , hogy az jó e?
(#) WaRL0 hozzászólása Máj 2, 2011 /
 
Sziasztok.
Azt szeretném kérdezni, hogy a mellékelt erösíttöt megépítette már valaki?Müködö képes lehet ez a kapcsolás?Mert van otthon 4 darab 2n3055-öm és erösíttöt szeretnék belölle csinálni.Nekem elég lenne 30W is 4ohm-on.

Köszönöm
(#) kaleval hozzászólása Máj 2, 2011 /
 
megint én -.- rossz volt a táp kábel, és úgynézki nektek lesz igazatok a zárlat máshol lesz aminek örülök, új kábellel a mérés során föld piros 24V föld kék 24V és nem melegszik gondolom a 2x24V os trafónál ez a normális
(#) ThomAce válasza WaRL0 hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Itt már számolgattunk páran, és 2x16V-ról még a 30Watt is vadítóan sok 4Ohm-os hangszóróra. Nem valószínű, hogy képes leadni 50Wattot 2 x 18V tápfeszültségről.
(#) reloop válasza ThomAce hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
A méreteket könnyen csökkentheted az alkatrészek állított beültetésével. A relatív nagy teljesítményt földelt emitteres kapcsolású végtranzisztorokkal, vagy a nagyjelű erősítőben feszültség utánhúzó kondenzátorral tudod elérni. Ez utóbbi már három tranzisztorral is megépíthető. A kísérletekből hiányolom a végtranzisztorok és a báziselőfeszültségüket előállító félvezetők thermikus csatolására való törekvést.

A műveleti erősítőre kapcsolt emitter követős impedancia illesztés bár rossz hatásfokú, de nagyon szépen szól. Ilyet építettem.
A végtranzisztor báziselőfeszültség beállításhoz a diódákon átfolyó áram erősségét szabályoztam. Az emitterek megérdemelnek egy-egy ellenállást.
(#) reloop válasza kaleval hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
A trafót elég nehéz tönkretenni, a pillanatnyi rövidzárat általában túlélik
Akkor kösd rá újra a trafót, ha a dióda lábak között és a dióda lábak és a test között sehol nincs zárlat.
Ha nem igazodsz el a diódahíd bekötésén, nézd meg az adatlapját, vagy tégy fel egy fotót.
(#) proba válasza kaleval hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Ha jót akarsz magadnak az erősítő biztosítékait a graetz elé teszed.(igaz ide lomhább kell,mert a pufferkondik töltődését túl kell élnie,de a graetz utáni biztikkel az a tapasztalatom ,ha az egyik bármi okból kimegy (csináltál egy testzárlatot) a végfok is meg szokott hibásodni. Valamint a graetz hibára is füsttel válaszol a trafó.
(#) reloop válasza proba hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Kísérletezéshez legjobb egy izzó a primerrel sorbakötve, a bizti szerintem is elengedhetetlen :yes:
(#) WaRL0 válasza ThomAce hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Szia.
Hát akkor úgy néz ki hogy pihennek még egy darabig a 2n3055-ök a fiókomban.

Köszi
(#) reloop válasza WaRL0 hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
A 2N3055-höz ilyen jellegű kapcsolást ajánlok.
(#) WaRL0 válasza reloop hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Szia reloop.
Ebből a kapcsolásbol +30-40V al mekkora teljesítményt lehet kihuzni?
Vagy a 2. verzió jön képbe, hogy kell egy egszerü, jóhangú 30W os erösíttő kapcsolása.
(#) reloop válasza WaRL0 hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Szia! 30W 4ohm 35-40V tápot igényel. A kapcsolást egy az egybe megépítheted a 2N3055-tel. Ha nagyobb nyugalmi áramra lenne szükséged, mert egész halkan hallgatva torzítást észlelsz, akkor az R6 értékét kell csak csökkentened. A rajzon nem szerepel, de az input és a test között legyen 1Mohm-os ellenállás.
(#) WaRL0 válasza reloop hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Nagyon jó!Köszönöm.Esetleg ha lenne hozzá nyák-rajzod azt is nagyon megköszönném!

Köszi még egyszer.
(#) kaleval hozzászólása Máj 2, 2011 /
 
A bekötésem tuti jó , mivel működött előszőr
de itt egy kép ezen láthatjátok így kötöttem be , mostmár tuti ,hogy az erősítő részében van a hiba, bár ránézésre semmi nem látszik ( nincs égés, minden kondi normális állapotú, egyik sem puklis, ellenállások is egyben ) szóval valószínűleg a végfok húzta a rövidebbet. Esetleg valami módszer , amivel meglehet mérni a végfokot , hogy jó-e ? vagy valami ami alapján tutira azt lehet mondani hogy rossz? TDA7294V -t használtam, de úgy érzem érdemesebb újrakezdeni az egészet. Olcsóbb és gyorsabb újból megépíteni , mint találgatni , amennyiben nincs módszer a végfok kimérésére
(#) tanci válasza kadarist hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Kösz a gyors választ. Kipróbálom így is meg ahogy köbzoli javasolta. Próbálkoztam én is hogyan lehetne helyrehozni a cuccost. Próbáltam a köbzoli fajtát is, hogy kivettem a 2db 100nF kondit és talán kicsit jobb lett. Megpróbálom egyszerre használni mindkét fajta módszert. Úgy biztosan működni fog.
(#) reloop válasza kaleval hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Helló! A fotóból nem látom, hogy a diódáról hová mennek a vezetékek :no:
A trafó az szép egészséges, nem pörkölődött meg
A TDA-val annyit tehetsz, hogy megméred a 13,14,15 lábak egymáshoz illetve a testhez képest zárlatosak-e.
(#) reloop válasza WaRL0 hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Sajnos nem találok nyákrajzot. Nincs kedved megpróbálkozni ezzel ?
(#) WaRL0 válasza reloop hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Muszály lessz.Nem vagyok valami nagy nyáktervezö az itt a gond! De azért megpróbálom
(#) kaleval válasza reloop hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Nos hát megmértem , 2x mert hídban akartam eredetileg.
az Egyik végfokon : földnél sípol a 15 és 14 illetve 15 és 14 egymásra is sípol a másikon a földre csak a 15 sípol, és ott egymásra egyiksem. Ebből következik hogy akkor mind két végfok elszállt ? vagy ha a 15 sípol földre az nem baj?
(#) reloop válasza kaleval hozzászólására (») Máj 2, 2011 /
 
Azt az IC-t amelyiknél a 14,15 láb egymás közt zárlatos, nyugodtan kiveheted. A 15-ös láb össze van kötve a hűtőfüllel, a hűtőbordán keresztül is létre jöhet zárlat. De meg kéne nézni külön a negatív táp pufferkondiját is.
(#) ThomAce válasza reloop hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
Feszültésgutánhúzós megoldásra tudnál mutatni egy példát? Ez érdekelne nagyon.

A végtranzisztorok báziselőfeszültésgének szabályozó diódák thermikus csatolása megtörtént egy damper dióda segítségével. Nem éppen erre a célra találták ki, de remekül bevált.
Az emitterellenállás jelentőségét le tudnád írni nekem?

Köszi szépen a segítséget!
(#) Alkotó válasza kaleval hozzászólására (») Máj 3, 2011 / 1
 
"Egyben" nem tudod megmérni, ha valami zárlatos. Szét kell választani a tápegységet és a végfokot. Először a tápot kell mérni, és ha az jó, utána jön a végfok, de áramkorláttal.
A fotón semmi hasznos nem látszik, de a mérés úgyis megmutatja jó-e vagy sem.
(#) kaleval válasza reloop hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
hát kivettem mind a két IC-t megméregettem úgy is, amelyik sípolt 14-15 re az kint is sípol, a másik egyáltalán nem sípol sehogy. Viszont ,hogy lábról lábra néztem, feltűnt ,hogy a nyákomon a csatlakozási pontok pont fordítva vannak, vagy ez alap hogy az IC -t a forrasztási oldal felöl kell berakni? Legalább most már tudom miért nem szólalt meg
Mondjuk mivel a mute / std by nem kapott feszültséget , akkor elvileg be se kapcsolt az ic? Tehát van esély arra, hogy a 2. végfok megmarad? Vagy mindenképpen kell venni másikat az helyett is ? Mondjuk pénzben lehet érdemesebb mert ha lefüstöl még 1 dióda hidat akkor kb majdnem ott van mintha végfokot vettem volna ...
(#) reloop válasza ThomAce hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
Ez egy nagyon egyszerű példa a feszültségutánhúzásra, a jel erősítő tranzisztor egyenletes áramterhelést kap, és a TIP142 telítésig vezérelhető.
Az általam épített kapcsolásban ez az a C3,4 kondenzátorok segítenek a maximális kimenő feszültség elérésében. Bár füleserősítőnek készült, de egy jack/hangfal átalakítóval 50%-ban hangfalról szól. A hangzás minden eddigi építésemet felülmúlja. Kis túlzással azt mondanám, hogy audiofil. Kipróbáltam szubládával, ott is feltűnő javulást tapasztaltam.
Az emitter ellenállásnak a munkaponti stabilitásban látom a szerepét, szakszerű magyarázattal nem tudok szolgálni, csak tapasztalatból ismerem a kedvező hatását. A 4,7 ohm-hoz természetesen nem kell ragaszkodni, a tizede is elég lehet.
A nyugalmi áramot az R5,6 ellenállások szimmetrikus változtatásával 3mA-re állítottam be.
(#) ThomAce válasza reloop hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
Ez az erősítő amit építettem nagyjából 10mA-től ad szép színuszjelet, ez felett tűnik el a (számomra) hallható torzítás. Jelenleg mintegy 15mA a nyugalmi áram.

A bootstarp-ot kipróbálom otthon. Meglátom mit sikerül alkotni vele. Köszi szépen az infókat, az erősítőd meg nagyon szép lett, gratulálok!
(#) reloop válasza kaleval hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
Ha már egyszer szólt, akkor jónak kellett lenni az IC beültetésnek. Így, hogy kivetted a kevésbé gyanús IC-t érdemes újat tenni a helyére. A hibát abban látom, hogy vátlóáram került az erősítőre, ezért továbbra is ajánlom a puffer kondik ellenőrzését, IC-k nélkül kösd rá a trafóra a tápot, és mérj rajtuk feszültséget, valamint azt, hogy kikapcsolás után egyenletesen sülnek-e ki. Ha a kísérletek során egy 60W-os izzót kötsz a primer egyik ága elé, akkor nem kell az egyenirányító elfüstölésétől tartanod, legfeljebb az izzó folyamatosan világítani fog hiba esetén
Következő: »»   809 / 2499
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem