Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » URH
Sziasztok!
Azért nyitottam ezt a topicot, mert nem találtam hasonlót. Szóval elkezdtem építeni egy URH adó és megakadtam ott ,hogy mi is az a hideg oldal. Ha esetleg valaki meg tudná mondani legyen szíves megírni. Előre is kössz! ![]() ![]() ![]()
hy
tedd fel a razot csak jpg be. Amúgy egyébként mér baj ha sok topic van ha valaki meg akar találni valamit sokkal jobb.
"Hideg" oldal (pl rezgőköröknél) mindig az a végződés, ami - a kapcsolás kialakításától függően - vagy a talajra (test,GND), vagy a tápfeszre, illetőleg ezekhez nagyon közeli potenciálra csatlakozik.
Ismerünk még "hidegítő" kondenzátort, ami a váltakozóáramú csatolásmentesítést szolgálja.
Kössz!
![]() Bocs hogy megint kérdezősködök ,de mit jelent a ,,nagyfrekvenciásan hideg" oldal (lehet hogy ugyanaz)? ![]()
Gondolom csak nagy frekin "vagy a talajra (test,GND), vagy a tápfeszre, illetőleg ezekhez nagyon közeli potenciálra csatlakozik" és egyenáramulag, és alacsony frekin meg nem.
Szia!
Az URH adó szép dolog, én is építettem régebben néhányat. Viszont műszerek nélkül (persze ha komolyabbra gondolsz, nem a poloska kategória), nagy kihívás a rezgőkörök, szűrők behangolása. Az enyéim mindig vadrezgésbe kezdtek, és több frekin is fogtam a jelet. A másik a frekvenciastabilitás. Mivel nem kvarc-vezérlésűek voltak az első időben, ezért mikor megfogtam az antennát, vagy csak mozgattam a kütyüt, jól el is mászott a freki. Visszatérve a kérdésre, én is hozzátennék kicsit az előttem szólókhoz. A hideg oldal kifejezés kicsit furcsa, én "hideg pont"-ként ismerem a fogalmat. Ettől eltekintve a többi stimmel. hideg pont = nagyfrekvenciásan hideg pont A tápfeszültség pontjai (legyenek mondjuk + és GND) mindenképpen hideg pontok. Pontosabban azoknak kell lenniük. Ha rosszul van az adó megépítve, ezeken a pontokon is megjelenik a nagyfrekvencia. Ezt el kell kerülni pl. hidegítő kondenzátorokkal, és egyéb tervezési szempontok figyelembe vételével. Általában a tápfesz negatív sarkát jelölik ki GND-nek vagyis földnek. Fémdobozba érdemes építeni az adót, és a dobozt összekötni a földdel. Ez lesz az árnyékolás. Szóval a hideg pontok az áramkör azon pontjai, ahol nem mérhető váltakozó feszültség, csak egyenfeszültség. Remélem érthető, ha nem is egy tömör professzor magyarázat volt. : ) Tényleg, február óta hol tart az az adó?
Kész és szépen műxik de néha (úgy ahogy mondtad) elmászik a freki, ilyenkor nem szabad mozgatni, amíg jó nem lesz
Ezért álltam át egy idő után a PLL-es adók építésére. Bonyolultabb, de közel kvarc pontosságú a frekvenciája, és akár 10kHz-es lépésekben tudod hangolni.
A másik, valamivel egyszerűbb megoldás a frekvenciatöbbszörözés. Van egy kvarcod, mondjuk 20 MHz-es, az oszcillátor jelét több erősítőfokozaton átengedve nem az alapharmonikust, hanem az egyik felharmonikusát szűröd ki, és erősíted tovább. Mindjuk két erősítőfokozat, az első 40 MHz-re, a második 80MHz-re hangolva. Így négyszerezted a frekit, és megmaradt a kvarc pontosság. Hátránya a rezgőkörök behangolása. Műszer nélkül macerás, és még hangolni sem tudod.
Szevasztok !
Egy olyan kérdésben kérnéma a segítségetek, hogy van nekem egy Yeasu RTL-2007 es típusú autóba szerelhető URH-m, nos ebben be van programozva 3 csatorna és nem tudom hoyg miért csinálja azt, hogy ha be kapcsolom akkor állandoan van bejövő jel (sistergés) és folyamatosan világít az "BUSY/XT" LED. mi lehet a gond szeirntetek ? Előre is köszönöm a segítséget , Csiki. ![]() |
Bejelentkezés
Hirdetés |