Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Elektronikai alapismeretek - 5. Félvezetők: Diódák
Elektronikai alapismeretek - 5. Félvezetők: Diódák
Szerző: Topi, idő: Jún 15, 2005, Olvasva: 77106, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   2 / 2

Diódák

A dióda a legegyszerűbb félvezető. Mindössze egy P és egy N-típusú félvezetőből áll.
Rajzjele:

Két kivezetése van, az anód és a katód. Az anód a P-rétegre van kapcsolva, a katód pedig az N-re.
A dióda arra jó, hogy az áramot csak az egyik irányba vezeti át, a másik irányba szakadásként viselkedik. Ez azért hasznos, mert így váltakozó áramot tudunk egyenirányítani, valamint megvédhetünk vele olyan áramköröket, ahol bajt okozna ha a laikus felhasználó - az odaragasztott matrica ellenére - fordítva helyezi be az elemet. A dióda nyíl-alakú áramköri jelén látszik hogy merre engedi át az áramot. Ha a diódára olyan irányú áramot kapcsolunk, amelyet átenged, akkor nyitóirányú előfeszítésről beszélünk, ha olyat, amit nem enged át, akkor záróirányó előfeszítésről.

A diódák típusai

Egyenirányító dióda
Ez a legegyszerűbb - a fent is tárgyalt - dióda, tulajdonképpen ezt hívják csak egyszerűen diódának. Egyenirányító diódának akkor nevezik, ha kifejezetten meg kell különböztetni a többi típustól. Nevét a felhasználási területéről kapta. Tulajdonságait már megismertük.
A tápegységek témakörnél majd láthatunk példát a diódák egyeniránytóként való felhasználására.
Teljesítmény-egyenirányító dióda vagy PIN-dióda
Ebbe a diódába a P és N-réteg közé beiktattak egy szennyezetlen intrinsic (I) réteget, a tértöltési zóna kitágításához. A P és N réteget itt erősen szennyezik. Mint a neve is mondja, nagy teljesítménynél használható.
Zener-dióda
A Zener-dióda az elektronikában a második leggyakrabban előforduló dióda. Az egyenirányító diódától annyiban tér el, hogy záróirányban (tehát amikor az átengedési iránnyal ellentétes feszültséget adunk rá) valamennyit átenged az áramból, pont annyit, hogy az anód és katód között a feszültség álladó legyen. Működése nyitóirányban megegyezik az egyenirányító diódáéval.
Két rajzjele terjedt el:

A zener-diódát a gyakorlatban feszültségstabilizálásra és feszültséghatárolásra használják.
Tűsdióda
A tűsdióda egy N-tipusú és egy belediffundált nagyon kicsi P-tipusú félvezetőből áll, melyre egy tű van hegesztve.

Jellemzője, hogy alkalmas nagyfrekvenciás működésre is, bár nagy az ellenállása. Speciális változata az aranytűs dióda, melyben ez ki van küszöbölve. Mindekettőt főleg a híradástechnikában, magasfrekvenciás detektorokban és egyéb hasonló területeken alkalmazzák.










Következő: »»   2 / 2
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem