Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!!
Van már hasonló téma, de ott kissé bonyolultabb a helyzet. Van egy ITX szabványú alaplapom, mely 20 tüskés ATX csatlakozót vár+ egy 4tüskés p4 csatlakozót. Sokak számára előjött már a probléma: Szimpla öreg, 2-300watt körüli atx tápegység hatalmas, és túlméretezett erre a célra. A másik perspektíva az úgynevezett pico-psu, de 10ezer forintos árával majdnem vetekszik az alaplappal ![]() Egy olyan, aránylag olcsó(3-4ezer ft) tápegységre lenne szükségem, mely: -100watt teljesítményű -kis helyet foglal -található rajta 12v, 5v, 3,3v is. Olvasgattam ezt-azt, de igazi megoldást nem találtam ![]() Előre is Köszönöm ![]()
Ha jól olvasom te egy pc tápot akarsz csinálni. Nem akarlak elkeseríteni de az bonyolultam annál hogy otthon utángyártsd, pláne hogy kisebbe.
Ha tévedek, bocs és sok sikert ![]()
Faterom segíthet a megépítésben esetleg. Vagy a probléma nehézségével van baj?
Erre használj Topswitch ic-t, ennél egyszerűbben és kisebb fizikai méretben már nem nagyon találsz korrekt megoldást.
rajz más A legnehezebben beszerezhető dolog a trafó, az sos electronic-nál szokott lenni az un. dak-okhoz megtekercselt smps trafó, vagy tekersz egyet magadnak. Nézz szét az oldalon az app. note-k között, le van írva a tekercseléstől a méretezésig szinte minden.
Szeva!
Idézet: ...hát, igen.„Sokak számára előjött már a probléma” Csak hogy: először is, sem egy ilyen "csinált", sem egy 3-4 eFt-os tápra nem bíznám a PC-m. :eek2: Semmi, és senki sem garantálja, hogy ha csinálsz egyet, az elsőre tuti lesz. :no: 2-3 próba, és már ott is vagy a gyári áránál! Egy kis alternatíva azért akad. Nézd meg a hagyományos atx táp miért olyan nagy? Mert szinte szabvány méret, holott némelyben alig akad anyag.... Kidobozolod, az elektronikáját meg úgy helyezed el ahogy akarod. (jól elszigetelve, hűtve!!) ..elvégre, ha te csinálnál egy hasonlót, biztos hogy nem lenne kisebb, és még az is bedobozolásra várna. ![]()
És az nem menne, hogy egy meglévő tápot szednénk szét külső és belső részre? Mennyi negatívum származna abból, ha az egyforma színű, tehát egyforma feszültségű kábeleket egybe forrasztanám, egy vastagabb vezetéken menne a gépbe, 9 vagy 10 féle kábel van, ebből amiből sokat kéne párhuzamosan kötni az a föld, 12 és 5 volt. Nyilván csökkenne a teljesítmény, de egy 3-400W-os tápból még talán így is kijönne a 2-250 nem? Egyéb hasonló de nem pont ilyen ötlet? Jó lenne tudni, hogyan működnek belülről a tápok. Bizonyára van egy ac része amiből csinálnak 12V-ot, egyenirányítják, majd abból még 5, -12, -5, 3,3, stb feszültségeket. Lehet hogy rosszul gondolom, de előbbi rész simán kívül kerülhetne a gépen egy nem túl ocsmány bár valószínűleg nem túl pici dobozkába, ebből menne pár kábel a gépben lévő utóbbi részbe. Ez így jól hangzana. Szerintetek?
Az ATX tápok kapcsolóüzeműek, ami azt jelenti, hogy a hálózati feszültséget egyenirányítja, jó pár kHz-en megszaggatja, majd ezt követően transzformálja. A trafón külön-külön szekunder tekercs van a 3,3 az 5 és a 12V-os résznek. (Nem a 12V-ból állítja elő az összes kisebb egyenfeszülséget.) A kimenő feszültségek stabilizálása általában a kitöltési tényező szabályzásával történik.
"Nem a 12V-ból állítja elő az összes kisebb egyenfeszülséget"
De, újabban igen. Nagyon helyesen.
12 V-ból az alaplapon közvetlenül a CPU melett állítja elő a mag tápját, 1,8, 1,65... voltot. Régebben volt néhány silányabb táp, ahol a 3,3 V-ot az 5 V-ból készítették step-down módon, de a legtöbb maiban független részről megy a 3,3 is.
Nem figyeltem eléggé, hogy értelmetlenül támasztotta fel valaki a témát a kérdezők jelenléte nélkül.
![]()
Sziasztok! A Prinner által belinkelt első kapcsoláson mit kelllene módosítani hogy csak a 12V-os rész maradjon meg ?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |