Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2145 / 2208
(#) MacGiver válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 24, 2019
Idézet:
„Nem jól látod, 6H8C és 6H13C van benne.”

Igazad van. Bocs.
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2019
(#) jani1987 válasza mohinger hozzászólására (») Nov 24, 2019
Valamikor régebben mutattam nektek két hangfalat ami csendben vár a sorára, hogy egyszer újra üzembe álljon. Nem kell brutál hangerővel szólnia. Két utas, hangváltós és 65W van ráírva. Ja és 6 ohmos. Ha nem felel meg akkor marad a 86-os. De abból most csak egy oldalra elég csövem van. Majd szerzek valahonnan plusz darabot. A táp trafó és a kimenő lemez kapott egy vékony réteg lakkot a spray verzióból. Kálmán szerint annyi elég neki. Végeztem néhány számítást amit leellenőrzött nekem és jóváhagyta az eredményt. Mindenképp PP-be gondolkozok.
(#) pechman8 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 25, 2019
Én is építettem PCL86-ot a maradék alkatrészekből, (új, jó minőségű, csak maradék) amolyan gyakorlás képen. AC-ról fűtve. Csatornánként fojtós szűrésű anódtáp. Műhely erősítőként használom, arra is építettem, hogy folyamatosan zenélgessen itt nekem a szerver tetején. A hangja? Jó, nem több, Nem Audiophil! Igaz nem is vártam tőle.
(#) jani1987 válasza TAttila77 hozzászólására (») Nov 25, 2019
Az utolsó hozzászólásomnál írtam a hangfal paramétereit. PP-be elég a két cső vagy legyen 4 oldalanként ha nagyobb teljesítményt akarok? Tegnap láttam az apróba 8db-ot meghírdetve de ha lehet nem "cső temetőt" akarok. Szóval praktikusan terveznék.
(#) TAttila77 válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 25, 2019
Hány vattos és hány dB érzékenység van rá írva???? Az elektroncso.hu-n tessék elolvasni az ezzel a csővel épített végfok cikkét.
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2019
(#) mark.budai válasza ronin75 hozzászólására (») Nov 25, 2019
Bizony, megépítettem Sturbi tervei alapján. Gyerek fejjel, talán nyolcadikból maradtam ki azon a nyáron, mikor készült. Szerintem legalább 5 éve egy percet sem volt bekapcsolva, de most, hogy eszembe juttattad, lehet este előszedem meghallgatni! Akkor egész jó volt, legalábbis úgy emlékszem. Azóta lehet még "javult", lévén meglehetősen sok koncerten megfordultam, mióta megépült, így a füleim már biztosan nincsenek olyan állapotban.
Néha elborul az agyam, hogy kéne valamit kezdeni a sok csővel, de sem megépíteni, sem használni nem lenne elég időm mostanában, akkor meg minek öljem bele a pénzt. Egyelőre mást dobott az élet, nem lehet mindig mindent összehozni, most épp ezt a dolgot kell pihentetnem. Majd pár év múlva talán újult erővel állok neki az egésznek.
(#) jani1987 válasza TAttila77 hozzászólására (») Nov 25, 2019
Sajnos erre nem tudok válaszolni, hogy hány dB-es.
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2019

download.jpg
    
(#) TAttila77 válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 25, 2019
Hát ehez lófing se lesz a leendő csövesed. Még csak halkan épp hogy dünnyög majd valamit. Ehez nagyon nagyon kevés az az 5-6W amit kiszedsz PP-vel. Komolyabb végfok kell ezekhez minimum 40-50W, amit ugy érzem nem tudsz megépíteni mert az neked örökké valóság lesz míg megépíted és a leg szegényebb kltsg. hozzávetőlegesen min. 50-60000Ft!! De még ez is édes kevés.
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2019
(#) jani1987 válasza TAttila77 hozzászólására (») Nov 25, 2019
De legalább megkérdeztem.
(#) jani1987 válasza jani1987 hozzászólására (») Nov 25, 2019
Próbából átkötöttem a meglévő EBL PP-t a hangfalra és arra ment a jel. Nem igen szólnak át a másik szobából de dupla csővel talán megoldható. Ez csak egy ok fejtés. Ha nem a megsüketülés a cél akkor szobába akár elég is lehet.
(#) Ódenka válasza pechman8 hozzászólására (») Nov 25, 2019
Kérnék egy rajzocskát a holmidról, köszönöm.
(#) pucuka válasza Ódenka hozzászólására (») Nov 25, 2019
Zárt hangdoboz csöveshez nem nagyon lesz jó, mert azok elég érzéketlenek.
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2019
(#) pechman8 válasza Ódenka hozzászólására (») Nov 26, 2019
Ezt volt a kiindulás NVCS nélkül.

ECL86.gif
    
(#) Ge Lee válasza pucuka hozzászólására (») Nov 26, 2019
Eddig azt hittem hogy érzékenysége a hangszórónak van. Átvitel szempontjából a zárt dobozok a legjobbak, az más kérdés hogy a jó mély átvitelhez tetemes belső űrméret párosul. Nálam zárt dobozokon szól az SE, meg nem mondom milyen érzékenységű hangszórók vannak benne, de szerintem teljesen átlagos 88-89dB körüliek lehetnek. Ritkán küldöm őket 0,5W-nál többel, de ha beülnél közéjük akkor simán azt mondanád fülre a 0,5W-ra hogy az legalább 3W.
Mutatok egy szélessávút (Fostex) amit SE-khez ajánlgatnak, ez még csak nem is zárt hanem afféle tölcsér, meg lehet nézni milyen átvitele van. És akkor persze hogy szidja az SE-t aki ilyet hall, mert egy ilyen doboz semmilyen erősítővel nem fog rendes mélyeket adni hangszínszabályozó nélkül. Úgy 1,5kHz alatt már 8-9dB-lel halkabban szól, 50Hz-től lefele meg kb. semmit.
(#) djhans válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 26, 2019
Nekem a PCL86 Se is nagyon hangosan szól ezeken a dobozokon. Igazából a 6C4C-hez szereztem be ezeket.
(#) pechman8 válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 26, 2019
Külön tapasztalat.
Ez így szerintem nem igaz:

"
Idézet:
„És akkor persze hogy szidja az SE-t aki ilyet hall, mert egy ilyen doboz semmilyen erősítővel nem fog rendes mélyeket adni hangszínszabályozó nélkül.”
"

50 fős hallgatóság előtt GU50SE erősítővel prezentáltam az ODAIKO japán harci dobot ezekkel. 2018. 11. 14. a Kis esti fizika előadássorozat keretében. Pécsen az Irodalom és művészetek házában. A Breuer Marcell teremben. A hallgatóság szó szerint megijedt. A Feleségem aki jelen volt (közép tájon űlt) azt mondta rengett a padló. Megkérdeztem a hallgatóságot mit gondolnak hány wattot hallottunk szólni? Azt mondták 200! ... kb 4,5W-volt... Egyéb képességeit tekintve egy ilyen hangfalat nagyon nehéz "űberelni"! A Fostex FE206 egy nemzetközileg elismert kiváló hangszóró. A dobozt nem véletlenül kell pontosan úgy kialakítani ahogyan a gyártó közli! Ha nem szól jól akkor nem a hangfal a hibás. Máshol elkövetett hibáinkat vágja az arcunkba kertelés nélkül. (Csatoltam egy képet a teremről.)

beuer.jpg
    
(#) Ódenka válasza pechman8 hozzászólására (») Nov 26, 2019
Köszönetem!
(#) Ódenka válasza pechman8 hozzászólására (») Nov 26, 2019
Most volt időm megnézni a részleteket. A rajz nem hibás véletlenül?
Arra gondolok, hogy a 270 Ohmon keresztül megy a trafó és a trióda árama is?
A pentóda rész meg így együtt van a véggel, nem gondolom praktikusnak, de tévedhetek.
(#) pucuka válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 26, 2019
A tölcsér hangdoboz nem zárt, hanem nyitott. Ezért is ajánlgatják csöveshez. A nyitott típusú hangdobozokat elég nehéz elkészíteni, de ha jó, akkor nagyon jó, igaz ehhez is eléggé nagy méretek tartoznak.
Zárt doboznál a hangszóró mögötti tér zárt, annak helyes megválasztásával jó átvitel érhető el, cserébe elég érzéketlenek.
(#) tunerman válasza Ódenka hozzászólására (») Nov 26, 2019
A berakott ECL86 SE kapcsolási rajza és a megvalósítása után kapott hangzás tökéletesen fedi egymást
Csak egy pillanatig azon gondolkodtam el, hogy milyen jelforrást használhat hozzá?
TJ.
(#) 13_Balu50 hozzászólása Nov 26, 2019
Na végre ma megjöttek az új porcelán foglalatok, be is fejeztem a kétcsatornás nyákot az ECC83-EL84 -el. Szép tisztán és hangosan is szól, már csak egy gondom van a táptrafó kb 30-40W-os és a hálózatról, 240V mellett 150mA (36W) vesz fel és kb 20 perc után már eléggé meleg. Szerintetek tegyek még egy trafót és legyen duál monó, vagy elmegy ez így is. A trafó egy Videoton Velence de Lux táptrafója, van még egy ugyan ilyen, de ha két trafós lenne akkor kell még egy táp is.
Ezek után majd jöhet a dobozolás csinálok neki valami egyszerű dobozkát.
(#) Gafly válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 26, 2019
Egy szavazat a duál mellett...
(#) Ge Lee válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 26, 2019
Azt mondják a hozzáértők ( ), hogy kizárólag dual monóban szabad ilyet csinálni, mert a térérzet az így meg úgy. Én is azt mondom, hogy a dual mono az ártani biztosan nem árt. Mindazonáltal én meghallgattam az enyémet úgy is, az egyik oldal ment a saját tápjáról, a másik meg labortápról. A térérzetben az égvilágon semmi különbséget nem tapasztaltam. Ha olyan óriási lenne, a legtöbb neves gyártó sem spórolná le a másik trafót vagy a plusz tekercset a méregdrága dolgairól. Plusz, elég nehéz eleve dual mono forrást találni...
(#) 13_Balu50 válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 26, 2019
Elkezdem hallgatni, és mérem a trafó hőfokát ha eléri a 60 fokot lekapcsolom, de ha el se éri akkor marad az 1 trafós változat, a másik trafó kellene a 2db pcl86 nak. Arra is gondoltam, hogy a fütést külön trafóról adnám, igy kb 6W-ot elvennék a trafó terheléséből amit a fűtésre ad.
(#) gcsabee válasza Ódenka hozzászólására (») Nov 26, 2019
A 270 ohm és a 22µF kondenzátor egy RC szűrőt alkot, hogy a tápfeszültség hullámosságát csökkentse. Ettől még nem hibás a rajz szerintem. Viszont így nagy lesz valószínűleg az erősítő alapzaja, mert nincs külön szűrve a trióda (és segédrács) tápfeszültsége és ez brummfeszültség megjelenik a trióda anódján.
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 26, 2019
Találtam még egy problémát, ha az egyáltalán, az EL84 csőtől csak kb 2-2,5 cm-re van a kondenzátor, cserélem fekvő változatra, hogy nőjön a távolság, ne melegítse annyira a kondenzátorokat.
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 26, 2019
Sajnos fekvőt nem találtam, így 1 cm-el távolabb raktam és kicseréltem mindkettőt egy vékonyabb de magasabb kondira, így talán az a 3,5-4 cm -es távolság csak elég lesz
(#) gcsabee válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 26, 2019
Ha csak egy szűrt (nem stabilizált) tápegységről hajtjuk a bal és a jobb oldalt, akkor az egyik oldal hatással lehet a másikra. Mert pl.: ha a bal oldalt épp teljesen kivezéreljük, akkor a nagyobb anódáram következtében csökken valamennyit a tápfeszültség ezzel arányosa a jobb oldal kimeneti jel is csökkenni fog, hisz közös a tápfeszültség (de ezt a csökkenést nem a bemeneti jel okozza!), vagyis a bal oldal kivezérlése modulálja a jobb oldalt (és a jobb pedig a balt ). Ha kettő oldalt külön tápegységről hajtjuk, akkor nincs ilyen jellegű egymásra hatása a kettő oldalnak (a vezérlő jelnek ettől még továbbra is lesz hatása a tápegységre). Lehet hogy ez okozhatja a térérzet változást. Stabilizált tápegység esetén elhanyagolható ez az egymásra hatás. Szerintem ezért nem tapasztaltál változást.
(#) 13_Balu50 válasza gcsabee hozzászólására (») Nov 26, 2019
Akkor mi van ha még egy tápot csinálok, de a 240V -os váltóáramot ugyan arról a trafóról kapja, úgy csak nem terhel be annyira, mert csak a Gnd-jük lesz közös a +275V tápot külön-külön kapja, nem lesz összekötve, az én esetemben csak meg kell szakítanom a nyákot a két 5k6/1W-os ellenállás között.
(#) TAttila77 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 26, 2019
Helló Balu50!
Én a helyedben nem nagyon kínoznám azt a Velence trafót.
1. Annó mikor azt tekerték még csak 220V AC volt a hálózati, most meg már 230V a szabvány szerinti, márcsak e miatt is langyosodhat még üresjárásban is!
2. Az akkori régen használt tekercsek huzalai nem olyan tuti szigetelésűek, mint manapság. Úgyhogy én óvatosan zenélnék ezekkel az amúgy jó ódoni trafókkal még akkor is, ha két mono blokkot építesz is. Érdemes lenne megvizitáltatni valaki ismerős tekercselő szakival, vagy, ha ténylegesen megviseltek a táptrafók akkor füröszd be lakkba, majd szárítsd ki. Érdemes elgondolkodni a mai hálózatira újra megtekerni. biztosan sokkalta jobban bírná.
Ezeket csak azért írom, hogy fontold meg a dolgot.
Következő: »»   2145 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem