Fórum témák
» Több friss téma |
Szia poros. Eltelt majd egy ev es ujra ellatogattam az oldalra. A viz nem fagy oda a ventillator az egeszen atszivja a helyiseg levegojet. Nem nagy legtomeget mozgat, de arra eppen eleg, hogy a hideg oldalt plussz fokon tartsa es a meleget hutse. Azt hiszem, mar reg elkeszultel a paratlanitoddal.
Gyors volt a valasz?
Szia. Köszönöm válaszodat ha megkésve is. Felhagytam az építésével még nem tettem eddig ilyet ,de ez számomra egy bukott projekt. :no:
Sziasztok! Nemrég fejeztem be egy Peltier típusú párátlanító építését. Eddig az a tapasztalat, hogy kb. 1 deci vizet gyűjt össze egy nap alatt. 70W-os Peltier, AMD processzor alumínium hűtőborda plusz ventillátor, hideg oldalon szintén alumínium hűtőborda. 12V-on üzemel, kb. 20W jelenleg a fogyasztása. Üdv.: dodkii
Szia! Hasonló módon oldottam meg én is de nem volt valami hatásos. Érdekes módon első próbánál nálam is elég sok pára kicsapódott. A következő napokban viszont elég kevés volt a mennyiség annak ellenére,hogy a fürdő szoba láthatóan eléggé párás volt. Kíváncsian várom TE mire jutsz.
Jó a téma csak én sem jutottam sokkal többre. Ha túl hideg ráfagy és nem csöpög, ha meg nem annyira semmit sem ér. Lehet a megoldás az lenne hogy szakaszos üzembe tenni, lefagyasztani és utánna a lefagyott jeget lecsöpögtettni
azt hiszem kb +5 fokra szokták beállítani a hűtőbordát. ott még nem fagy rá de a max hatásfokkal megy a párátlanítás.
"Csak egy ötletet szeretnék ismertetni, ami abszolute olcsó.
Nekem is az volt a probléma, hogy a fürdőszobában, főleg télen amikor nem lehetett szellőztetni, megrekedt a pára, majd lecsapódott mindenre és ugye a fal elkezdett penészedni. Nos. Nagybevásárlóban lehet kapni ilyen tablettás páramentesítőt, de a tablettát kb félévente cserélni kell és az sem olcsóbb. Az én megoldásom: Kell egy befőttesüveg, egy rongy és egy kiló só, lehetőleg ne a legfinomabb, de ne legyen durva sem. Illetve olyan ruha anyag kell, amiből nem szóródik ki a só, de mégsem olyan sűrű szövésű, hogy a levegő alig jut át rajta. Fogod a rongyot és varrsz belőle egy tölcsér formát. Beleöntöd a sót. A tetejét varrd le, hogy ne szórodjon ki. Fogod és belerakod úgy az üvegbe, hogy a tölcsér teljesen elzárja az üveg tetejét, de a tölcsér alja max az üveg feléig érjen le. Én hasonlót készítettem. A só marhára szíjva a nedvességet. Az üveg aljára csöpögött le a víz. Persze sok párát össze kell gyűjteni ahhoz. Ha nincs sok pára, akkor a só magában tárolja a nedvességet. Néha célszerű kivenni és kiszárítani valahol. Idővel a nedvesség felold némi sót, ami lecsapódik a rongyra és meszilárdulva egy kemény falat hoz létre. Ilyenkor célszerű kicserélni a ronyot, vagy kimosni (nem gépben). Még annyi, hogy a tölcsér teteje legyen nagy méretű, hogy több párát tudjon befogni, de ne lógjon le az üveg oldalán. A tölcsér oldala legyen negyjából V alakú. Illetve célszerű a pára kibocsájtó forrás közelébe lerakni egy magasabb helyre. pl szekrény teteje. Ennyi, és ugye marhára olcsó. " erre sztem jobb a szilika gél, az a mikróban regenerálható- kipróbálva- olyat keress amiben vannak színes kontroll golyók is. régebben nekem is feketedett a fszoba, úgy oldottam meg h pctápot szétkaptam a ventije benne maradt és ezt tettem az elszivó lyukára(társas ház) mert az elszívás nem volt elég, főleg pancsi után. ezt pedig időzítővel kapcsoltatva + dugasztáppal volt használva. napi 5-10 szellőztetés elég.
Szia! Nálam még mindig nagyon jól működik. A páratartalom szinte mindig 60% alatt van, előtte meg még a 70-t is sokszor túllépte. Egy mosás után a ruhák száradási ideje 2 napról kevesebb mint fél napra csökkent. 50%-os páratartalomnál nekem sem csinál semmit, szinte semmi nem is csapódik ki rajta. De pl. mosás után egy nap, és több mint 1dl víz. Üdv.
Örülök a sikerednek. Ahhoz képest ,hogy jan1-én írtál az én oldalamon csak ma 02.14-én jelent meg az üzenet.
sziasztok !
Kezdőként szeretnék segítséget kérni ! Van egy olyan ötletem hogy házilag készítek egy nyári konyhába egy pára elszívó és szagelszívó ventilátort amolyan barkács képen. A lényeg az ne legyen hangos mivel kisgyerekünk is van a házban így nem nagyon akarok reggel zörögni a konyhánkban így reggelente ha tojást vagy bármit sütök nem akarom hogy a konyha egész nap szagosodjon. Az összes gyári pára elszívó baromi hangos így azért is menekültem ki a nyári konyhába hogy amikor hajnal 4 kor kelek ne zajongjak. A lényeg az hogy egy autó hűtő ventilátorra gondoltam és annak készítenék egy ernyőt és PVC csőbe bevezetném az ernyő csúcsát ! A lényeg az hogy a párát meg a szagot elszívja de ne legyen hangos. Gondolkodtam meg ki is próbáltam mindenféle szellőztető ventilátort cső ventilátor stb de mindegyik rosszabb mint egy rakéta porszívó. Ha ez a motor jó akkor miről lenne érdemes táplálni ? Vagy ha nem jó ez a ventilátor akkor mondjatok nekem olyan nagy teljesítményű ventilátort amit olcsón betudok szerezni és a célnak megfelel ! Kérlek segítetek !
sziasztok !
Értelek de most nézek egy wartburg hűtő ventilátort az jó lenne elszívó ventilátornak ? Gondolom 12 voltról megy amit egy táppal megtudok hajtani ! Veszek max egyet a vásárban ... Vélemény ? Üdv: Fanta
És mekkora annak a ventilátornak a légszállító teljesítménye? Biztos vagyok benne, hogy kicsi lesz főleg, ha még le is szűkíted. Az sem biztos, hogy ekkora nyomásesést kibír.
Az autó ventilátorok nem arra készültek, hogy 'légcsatornázzuk' hanem közvetlen hűtést biztosítson. Elsőre azt kellene tudni, hogy hány köbméter levegőt akarsz szállítani és ezt tudod is-e pótolni.
Hát most megfogtál nekem egy olyan cuccra van szükségem mint a pára elszívó csak halkabban !
Kb akkora kis 2 lapos főzőlapom van mint egy rezsó tehát az felől kellene a szagot és a párát elszívni ! Most akkor megvegyem ne vegyem egyikőtök azt mondja arra való másik meg azt mondja nem jó mert gyenge lesz Most akkor mi van ?
Ha neked a csend az elsődleges szempont akkor eleve ne a helységbe tedd be az elszívást hanem kültérbe.
Ha azt is akarod, hogy pár ezer forintból meglegyen akkor felejsd el. Próbáld ki az autóventilátor, ha nem drága és meglátod. Itt valóban nem a vezérlés a nagy kunszt. Neked mi lenne csendes 20 dBA? Az én ernyős páraelszívóm alapból csendes. CATA. Mihelyst rákötöm az elvezető csőre már borzalmas. Sokat számít az is, hogy hogyan vezeted el a levegő. Minél nagyobb a légellenállás annál hangosabb. És a motor áramfelvétele is megnő.
Nos akkor birkózzunk meg !
Azért gondoltam amúgy ezt a ventilátort mert tényleg az autóban is a 90 fokos vizet lehűti optimálisra így aztán hipp hopp kiszippantja a gőzt ( gondolom én ) ! Amúgy jó lesz az olcsó transzformátoros táplálás neki ? Mert ugyebár az is egy kardinális kérdés mert nem csak nézegetni szeretném a kütyüt !
Sziasztok.Van egy működő hűtőszekrényem régi nemhasználom,páramentesítésre hogy hogy lehetne átalakítani?előre is köszönöm.
Köszönöm nagyon hasznos volt a tanácsod,magamtol nem jutott volna eszembe soha!!!
Ha volna valami más ötlet az is érdekelne.
Ennél jobb ötlet nem létezik.
Illetve lenne még.: Fordítsd ki! De ez nehezebben kivitelezhető.
A probléma az hogy a hűtőgép elpárologtatója nagyon kicsi felületű ha két lukat csinálnál az ajtaján és ventillátorral fujatnád bele a levegőt akkor lehet hogy csökkentené a páratartalmat de nagyon kicsi lenne a hatásfoka
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2012
Szia Alkatel.Azt szeretném kérdezni,hogy a párátlanítódnál a ventilátor fújja a levegőt a meleg oldalra és innét megy a párás levegő a hideg hátoldalra vagy ellenkezőleg..tehát szívja a levegőt a benti térből(dobozból)mert így a meleg oldali bordáról meleget fúj vissza és így a doboz másik oldaláról is betudja a szívni a párás levegőt a hideg bordára? Vagy csak hűtési célból kell a ventilátor és semmi köze sincs abban hogy a párás levegőt beszívja:?( van szűrő papír is valamelyik oldalon?)
Sziasztok!
Kár, hogy ennyire elpunnyadt ez a téma. Pedig volna miről beszélni és érdemes is foglalkozni a megépítéssel. Nem mondom, talán a 60 rugós gyári kütyük jobban teljesítenek, de a fogyasztásuk is 240W körül van. Kísérleteimet egy 72W-os peltierrel végzem. Vannak eredmények, de van aki jóval előrébb tart. Lehet csak én gondolom úgy, hogy akinek sikerült eljutni valameddig, (a legtovább) az kicsit többet elmondana esetleg a többieknek. Konkrétan erre gondolok: Idézet: „(#) dodkii hozzászólása Válasz • Dec 20, 2011 / Sziasztok! Nemrég fejeztem be egy Peltier típusú párátlanító építését. Eddig az a tapasztalat, hogy kb. 1 deci vizet gyűjt össze egy nap alatt. 70W-os Peltier, AMD processzor alumínium hűtőborda plusz ventillátor, hideg oldalon szintén alumínium hűtőborda. 12V-on üzemel, kb. 20W jelenleg a fogyasztása. Üdv.: dodkii (#) dodkii válasza poros hozzászólására (») Válasz • Jan 1, 2012 / Szia! Nálam még mindig nagyon jól működik. A páratartalom szinte mindig 60% alatt van, előtte meg még a 70-t is sokszor túllépte. Egy mosás után a ruhák száradási ideje 2 napról kevesebb mint fél napra csökkent. 50%-os páratartalomnál nekem sem csinál semmit, szinte semmi nem is csapódik ki rajta. De pl. mosás után egy nap, és több mint 1dl víz. Üdv.” Tehát dodkii-t kérném, adjon meg néhány paramétert. Pl. hűtőbordák mérete, ventilátor mérete, teljesítménye? Mibe van építve? Meg ilyenek érdekelnének, ha nem tévedek többeket. Vagy túl sokat kérek? Üdv:
Ilyesmit nem építettem, de mostanában volt a kezemben egy gyári. dokii masinájától annyiban különbözött, hogy nem proci ventilátor volt benne, hanem olyasmi ami a tápegységekben van. Tehát kissé nagyobb légszállítású. Valamint volt benne két mikrokapcsoló. Az egyik a tartály bentlétét érzékelte a másik pedig egy úszó fölött a tartály telítődésére lekapcsolta a rendszert. Szerintem az nem lehetett 60 rugó. Hauser márkájú volt körülbelül 1l-es tartállyal.
Egy időben én is sokat kínlódtam a hőhidaknál lecsapódó pára és kialakuló penész miatt.
A legcsúnyább a fürdő egyik sarkában volt mindig, ott volt a harmatpontos felület. Azt is olvastam , hogy az ilyen kicsapódások ellen nem hozzák a teljes megoldást ezek a páraelszívók, kicsapatók, mert attól még marad annyi pára a levegőben ,hogy a leghidegebb helyen csapódik ki a maradék is. Ebből kiindulva beépítettem egy szellőztető ventillátort a fürdő mennyezetébe(fel a padlásra terel) ahhoz közel, ahol csúnyán penészedett. Elsőre egyszerűbbnek tűnt mint a 40 centis oldalfalat áttörni, de aztán kiderült hogy tévedtem (betontálca, samottbélés, betonpadló...). A ventit a fürdő világításra kötöttem, és lekapcsolás után is megy pár percig. Ez már fél megoldást hozott, szelídült a foltosodás. A másik amitől teljesen megszűnt: egy szintén Hauser gyártmányú elektromos fali melegítő 1/2KW-os (hasonlít a klímák beltérijéhez). A szokásostól eltérően nem lefelé sugárzóként, hanem fejmagasságban a mennyezetre irányítva a kritikus hely alatt került felszerelésre. Annyi a feladat, hogy ezt a kiegészítő fűtést fél órával a fürdés előtt be kell kapcsolni, felmelegíti a hideg falat (meg a fürdőt a szükséges hőmérsékletre), és azóta - lassan 5. éve - egy folt sincs a falon és a sarkokban. Remélem tudtam segíteni, mert tudom milyen idegesítő jelenség a fekete penészcsík a mennyezeten.
Igen, köszönöm mindkettőtöknek a hasznos tanácsot, észrevételt.
Szerencsére nálam nem annyira gond a pára, na meg a penész. Engem inkább a szerkezet elkészítése érdekel. Sok gyári ketyera paramétereit olvastam, meg fórumokat is átnéztem, kinek milyen tapasztalata van. A 60-90 ezres kategóriákat emlegetik már jónak. Azok viszont 620-860 Wattot szippantanak be óránként, és állítólag szinte folyamatosan megy. Ez nem semmi villanyszámla. Kifelé szellőztetni pedig a fűtés vesztesége ami forintban mérhető. Persze tudom, hogy ingyen nem lehet megoldani. Dodkii amit leír az jó kiindulási pont, ha igaz!. (Bocs, hogy megkérdőjelezem.) 20W fogyasztás 1 dl/nap. Nekem 3 db ilyen por szárazra hajtaná az egész lakást. És az még csak mindig 70 HUF/nap ha jól számolom. Arról nem is beszélve, hogy nem is kellene egész nap mennie.
Nekem igazából a kompresszor hővédelme kapcsolgatott ,amikor a mélyhűtő részét akartam ilyen célokra használni.Igaz a helyiség hőmérséklete sem volt túl alacsony.
Sziasztok!
Kár, hogy eddig nem vetem észtre ezt a topic-ot. Most olvasva, egész felvillanyozott a Peltier elemes megoldás. (igaz, a sok sikertelen kísérlet elég lehangoló) Én két gyári kompresszorost használok: egyet a fürdőben; 7-23 óra között automatikusan kapcsolgat, a szabályzó gomb középállásában (Azt ne kérdezzétek, hogy ez hány százalék páratartalomnak felel meg.) A másikat a hálószobában használjuk (északi felvésű az egyik sarka). A penészedés elmúlt. Minkettő 5 literes tartállyal rendelkezik. A fűrdőszobai kb. 2 hét alatt telik meg. Egy bajuk van: nemhogy aludni, de meglenni sem lehet a zajuk mellett! Az egyiket használtan vettem. utólag derült ki, hogy leejthették, mert a kompresszorban a motor zörög (valószínűleg a felfüggesztése elszakadt/kiakadt). A másikat újonan, szaküzletben vettem. Annak a burkolatát alkotó összes műanyag alkatrésze egymáshoz ütődik--->zörög, mint a fene. ... és akkor még nem beszéltem a ventilátorok zajáról... Szóval, egy félvezetősbe lehet, hogy belefognék, ha legalább egy valaki beszámolna egy sikeres projektről!
Én is vettem gyári páramentesítőt. Nekem az tűnt fel, hogy elég napi három-négy órát járatni (ha a száradó ruhák mellette vannak, akkor négyet-ötöt) egy helységben és az összes többiben is megszűnt a páralecsapódás, penészesedés. Persze ehhez az is kell, hogy a fürdőszobában legyen páraelszívó (padlásra fújja a levegőt) és kb. 21-22 °C a lakásban.
Eszembe nem jutna hálószobába tenni ilyet...
Nézd meg Alkatel gyári szétszedett készülékét. (2. oldal) Egyetlen 30W-os peltierrel megy és napi 0,5 litert tud.
Egy 20 nm-es helység cc. 54 m3. Ha a hőfok 21 C0, RH pedig 75%, akkor az összes vízmennyiség 7,4 dl a szobában. Ha csökkentem RH-t 50%-ra változatlan 21 C0 mellett, akkor 2,4 dl vizet vontam ki a levegőből. Ezek szerint reálisan jól működhet a dolog. Főleg egy 70W-os peltierrel, amit nem is kell csúcsra járatni.. Ennek pedig nincs hangja. A ventilátor hangját én úgy csökkentem, hogy a szükséges levegőszállítás mennyiségének 3x-osát tudja, de csak 1/2 fordulaton járatom. Simán lehet aludni mellette.
Mekkora teljesítményű a páramentesítőd? Kompresszoros?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |