Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   667 / 1208
(#) eSDi válasza brato hozzászólására (») Máj 6, 2015 /
 
A linkből kitörlöd a "thumb" részt és már látod is rendesen.
(#) NeXTeL válasza eSDi hozzászólására (») Máj 6, 2015 /
 
Köszönöm szépen sajnos elrontottam a linket, és nem engedett már javítani!
Hát akkor ennyi ezek szerint! Nagyon szépen köszönöm azért!
(#) Hp41C válasza eSDi hozzászólására (») Máj 6, 2015 /
 
Idézet:
„Helyette egy PICKit2 klón építését/vásárlását ajánlom.”

Ez egy kitűnő ötlet, de sajnos nem oldja meg a 16C5x -ek programozását. Ezek a típusok még párhuzamos felülettel programozhatók. Ezen kívül a Vpp feszültségről jelentős áramot vesznek fel, amit a PICkit2/3 nem tud biztosítani.
(#) DJozso hozzászólása Máj 6, 2015 /
 
Sziasztok! Van valakinek ötlete arra, hogy mitől lehet, hogy GLCD 128x64 kijelzőnél a kijelző nullája(x=0, y=0) x=64-nél van? Olyan mintha el lenne tolva az X értéke. A kép vége viszont nem hiányzik, hanem a kijelző elején van. A fejlesztő környezet MikroC 8.2.0.0. a mikrovezérlő 18f4620, a kijelző meghajtó chipje ks108. Valakinek valami ötlet?
(#) kistee válasza DJozso hozzászólására (») Máj 6, 2015 /
 
Csak egy ötlet: az x koordináta adattipusa előjeles egész? Próbáld meg unsigned integerrel.
(#) sonajkniz válasza DJozso hozzászólására (») Máj 6, 2015 /
 
Ajánlom figyelmedbe Pali79 cikkét.
Bővebben: Link
Igaz, assemblyben való megoldást kínál, de érthetővé teszi a GLCD működését.
(Az már csak személyes vélemény, hogy assemblyben sokkal többet ki lehet hozni ebből a kijelzőtípusból.)
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2015
(#) DJozso válasza kistee hozzászólására (») Máj 6, 2015 /
 
Kistee: Nem rossz ötlet, de sajna nem ez a baj...
sonajkniz: Kösz a linket. Átolvastam a doksikat. Értem (azt gondolom) a működését, csak ettől nem tudom a MikroC-be működésre bírni. Értem én, hogy cs1-et kellene egyre húzni, de a fordító nem így gondolja... Azért köszönöm.
(#) bbalazs_ válasza DJozso hozzászólására (») Máj 7, 2015 /
 
Ha mindenkeppen ragaszkodsz a c-hez (ami szerintem is marhasag) akkor lehet ezekbe asm betetet agyazni, ott talan nem vagy annyira a fordito szeszelyere bizva.
(#) Buvarruha válasza bbalazs_ hozzászólására (») Máj 7, 2015 /
 
A c-vel önmagában nincs gond, a mikro-c már máskérdés.
(#) bbalazs_ válasza Buvarruha hozzászólására (») Máj 7, 2015 /
 
De,de a C-vel onmagaban is gond van, foleg egy 8 bites mikrochipes kornyezetben. A memoria kisebb es az utasitasok idokritikusak. Persze, mondjuk egy menurendszer valasztasa joval egyszerubb c-ben, de ha mondjuk alatta kell valamit csinalnia a rendszernek, hamar elojonnek a korlatok es hatranyok. Engem valahogy megnyugtat, hogy az asm fordito PONT azt fogja a kodba tenni, amit en akartam.
Ezek az elonyok a magasabb PIC-ek fele haladva csokkennek a c javara, ami foleg a programozasi hatekonysag miatt elterjedtebb. A szakember kezeben a C hatekony eszkoz, am a PC vilagabol idecseppent, csak c-t ismeroknek bizony tartogat egy-ket fordulatot.
Ahogy latszik, ez a topic is kezd ennek a jatszotereve valni.
(#) Buvarruha válasza bbalazs_ hozzászólására (») Máj 7, 2015 /
 
Úgy vettem észre, hogy a hátrányok inkább akkor jelentkeznek, amikor valamilyen beépített algoritmus dolgozik, mint az LCD meghajtás például, de ezért hajtok saját megoldással kijelzőt például. Meg kell lelni a módját az tény, de meg lehet oldani. A mostani DAC-omnak már a harmadik szoftverét írtam a héten ami alapjaiban teljesen másképpen működik, de léehet szépen optimalizálni, újra gondolni stb.
(#) sonajkniz válasza bbalazs_ hozzászólására (») Máj 7, 2015 /
 
Teljesen igazad van Balázs!
Nekem pl. olyan problémát kellett megoldanom, amire a C fordító GLCD meghajtó algoritmusa aligha lehet felkészülve.
A beesési szög miatt fejre kellett állítanom a kijelzőt. Ami azt jelenti, hogy a képi anyagot bitenként át kellett forgatni. Ezért a képi anyagot áttöltöm RAM-ba, ott módosítom a karaktereket, (ez egyébként is könnyebb így, mint magán a kijelzőn) és áttöltés közben forgatom át.
(#) Buvarruha válasza sonajkniz hozzászólására (») Máj 7, 2015 /
 
Az mondjuk tény, hogy én pistike vagyok, ha programozásról van szó.
(#) eSDi válasza Hp41C hozzászólására (») Máj 7, 2015 /
 
Ez igaz, bevallom nem is néztem utána. Láttam, hogy ablak nélküli PIC16C és valószínűleg bontott, így nem is jutott eszembe adatlapot nézni róla.
(#) sonajkniz válasza Buvarruha hozzászólására (») Máj 7, 2015 /
 
???
Ezt hogy érted?
(#) qvasz2 válasza sonajkniz hozzászólására (») Máj 7, 2015 /
 
Azt jelenti, hogy nem ért a focihoz
(#) Buvarruha válasza sonajkniz hozzászólására (») Máj 7, 2015 /
 
Hogy nem vagyok gyakorlott, profi programozó, hanem amatőr és nem is használom annyi funkcióját egy PIC-nek, hogy igazából érdemeben hozzá tudjak szólni.
(#) DJozso válasza bbalazs_ hozzászólására (») Máj 7, 2015 /
 
Annyira nem vagyok otthon ezekben, hogy vitatkozzam, csak azt szeretném megjegyezni, hogy akkor hogyan lehet hogy másnak működik ez a példa:
Példa
Ugyan azzal a PIC-el, a forráskódot lefordítva (u.a a fejlesztő környezettel), beégetve a kijelző ezt csinálja. Lehet hogy a kínai kijelző átka? A driver ic-je ks108-as(ugyanaz, mint a példában). Na mindegy ez nekem magas. Köszönök mindent.
(#) bbalazs_ válasza DJozso hozzászólására (») Máj 7, 2015 /
 
Ha a MUKODO, masnal megtekintheto kapcsolasban kicserelem a sajat kijelzomre es megy, AKKOR megnyugodhatok, hogy nem a kijelzom a hibas. Minden mas esetben a te sarad van. Es meg ket egyforma utangyartott cucc sincs.
Honnan tudjam, mit rontottal el? Az orajeltol, a beegetestol, a kvarcon at a beforrasztasnal, alkatreszeknel, a tapnal, mindenhol lehet nem mukodest generalni.
A kinaiak csak az olcsosagrol ismertek egyebkent, mas elonyuket meg nem hallottam, vagyis minden elofordulhat. Meg az is, hogy az ic-re mas van irva, mint ami benne van.

Epp a multkor szivtam LCD kijelzovel es kiderult, hogy a PIC egyik labanak kimenete szallt el.

Egyebkent a vitaba a C szapulasanal szalltam be, nevezetesen, hogy szinte minden c-be lehet assembly betetet tenni (forditva mar nem igaz, hehehe).
(#) DJozso válasza bbalazs_ hozzászólására (») Máj 8, 2015 /
 
Ne haragudj, nem sértésből mondtam. Pontatlanul fogalmaztam. Köszönöm, hogy megosztottad a véleményed (mármint, hogy nem biztos, hogy a mikroC jó választás). Csak tudod, az ember nyakig benne egy projektbe, nem biztos, hogy ilyenkor kellene új program nyelvet tanulni, de ez persze az én saram. Szerintem egyébként a kijelző lesz a bűnős. A pic-ben a program fut, ezt onnan tudom, hogy szkóppal nézve minden LCD lábon látható valamilyen négyszög jel (változás), így a kijelző lesz cserés. Hogy a négyszög jel jó vagy nem jó, az viszont már a program és a fordító kérdése... A program elvileg jó... De egyébként a gondolatodat követve, jó lehet nekem az úgy is, hogy a C-be beszúrom a sonajkniz által linkelt Pali79 által írt cikkben található asm megoldásokat. És meg is van oldva. Köszönöm. Tényleg ne haragudj.
(#) bbalazs_ válasza DJozso hozzászólására (») Máj 8, 2015 /
 
Ugyan mar, nem vettem annak. Semmi gond. egeszen qrvaanyazasig nem erzekenykedunk
De mielott a kijelzobol veszel meg egyet, azert egy keresztproba nem artana.
Nem mondom, hogy lehetetlen, hogy a kijelzo legyen a rossz, de eloszor ki kellene zarni a tobbi hibat.
(#) Topika hozzászólása Máj 8, 2015 /
 
Sziasztok! C18-as fordítót használok. A c programba asm blokkokat kell beépítenem. Az a probléma merült fel, hogy a c programban deklarált változót nem tudom használni az asm részbe. Talán tudtok valami megoldást, előre is köszönöm a segítséget!
(#) icserny válasza Topika hozzászólására (») Máj 8, 2015 /
 
Ha külön fordítási egységben van, akkor használni kell az extern direktívát. (Nem emlékszem már, pontosan, régen foglalkoztam ilyesmivel)
(#) sonajkniz válasza bbalazs_ hozzászólására (») Máj 9, 2015 / 1
 
Idézet:
„A kinaiak csak az olcsosagrol ismertek egyebkent, mas elonyuket meg nem hallottam”

Bírom az ilyen sztereotípiákat.
Szerintem, ha jobban körülnézel otthon, egy rakás jól működő kínai eszközt találsz.
Csak, mivel igen sok valóban szemét termékkel találkozhatsz ami kínai, álltalánosítassz.
Mikor magyarországon a Media Mark óriásplakáton hírdette a 2 Mp-s fényképezőgépeket, nekem már volt névtelen 3,2 Mp-s kínai fényképezőm, ami a mai napig hibátlanul működik, viszont az elmúlt 3 évben két Canon gépem is tönkrement.
DJozso!
Ezt írtad:
Idézet:
„Lehet hogy a kínai kijelző átka?”

Miért? Ebben a kategóriában van másmilyen is?
(#) bbalazs_ válasza sonajkniz hozzászólására (») Máj 9, 2015 /
 
En meg birom az erto olvasast. Mas ELŐNYÜKET...vagod....
(#) sonajkniz válasza bbalazs_ hozzászólására (») Máj 9, 2015 /
 
Ha már értő olvasás!
Én felfogtam mit írsz. A Teljes szövegkörnyezetben utalsz az eredeti írásra, amire a választ adtad. Így ez a "más előnyüket" azt takarja, hogy az olcsóságukon kívül csak a hátrányaikat ismered. Föleg a folytatással együtt.
(#) matheattila válasza DJozso hozzászólására (») Máj 9, 2015 /
 
Nem lehet, hogy csak az időzítések nem felelnek meg?
Volt már olyan esetem (mikroC-ben), hogy a gyári beépített függvényekkel nem tudtam működésre bírni a kijelzőm (2x16-os és nem HD44780-ás chip volt rajta) ezért saját függvényeket kellett írjak az LCD adatlapja alapján és így már működött
Szerintem egy próbát megér ez is mielőtt kidobnád és újat vennél
(#) Topika válasza icserny hozzászólására (») Máj 10, 2015 /
 
Szia! Köszönöm a segítséget ! A hibát megtaláltam , nem volt nagy de elég sokáig legeltem rajta. Nem jól állítottam be azt, hogy az asm utasítás hova másolja az eredményt. Üdv:Topika
(#) Keresztes Vitéz hozzászólása Máj 11, 2015 /
 
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni a következő "probléma" megoldásában: az autómban vásárláskor benne volt egy Nokia CK-7W bluetooth kihangosító. Ennek egy (számomra) nem túl szép kezelőszerve van, ami csak fel volt ragasztva. Ezt szeretném átalakítani. A kezelőszerv egy gombot, egy LED-et és egy hangerőt állító forgó jeladót tartalmaz. A jeladót 2 db nyomógombbal szeretném helyettesíteni, mégpedig PIC16F628A-val. A programot már megírtam, a jeladó Gray kódolását figyelembe véve. Amit nem tudok, az az, hogy az utolsó állást hogyan mentem el? Azért lenne fontos, hogy bekapcsolásnál ne ugráljon a hangerő. Előre is köszönöm!
(#) kissi válasza Keresztes Vitéz hozzászólására (») Máj 11, 2015 /
 
Szia!
Elmented az EEPROM-ba. Ha ügyes vagy, akkor csak a változásokat, hogy ne kelljen mindig írni az élettartam érdekében!
Következő: »»   667 / 1208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem