Fórum témák
» Több friss téma |
A bemeneti rezgőkörről levett jelet addíg kellene erősíteni, hogy a schmitt trigger megszólaljon, akkor tudnád mérni. Esetedben erre csak a helyi adó vétele esetén van esélyed.
A frekit szerintem a demodulátor előtt, egy leválasztó fokozaton keressztül mérd, hogyha egyenes vevőt építettél. Ha szupervevőd van, akkor ahogyan azt előttem írták, a lokáloszcillátor jelét mérd, de azt is leválasztó fokozat után, és ekkor a frekimérő kivezetését árnyékolt kábellel ajánlott megoldani. Ehhez jobb egy pic-es frekimérő, és akkor nem fejben kell a mért jelből kiszámolgatni a vételi frekvenciát
Köszönöm a válaszokat. Igazából egy PLL szeretnék építeni. Van egy 2x500pF forgókondim ezt egy mechanikus áttételen keresztül egy léptetőmotorra kötöttem, amit AVR - el vezérlek. A cél az lenne hogy digitálisan LCD kijelzőn beállítanám a kívánt vételi frekvenciát, és az AVR addig csavargatná a forgókondit amíg a kívánt frekvenciát el nem érem. Szerencsére kettős forgókondim van, úgyhogy megpróbálok a kondi másik feléből egy helyi oszcillátort építeni, és akkor annak a frekvenciáját mérném az AVRel. Gondolom ezt meg lehet oldani.
Ja és mielőtt megkérdeznétek hogy miért nem varikapot használok, azért mert nem sikerült BB112 - est szereznem.
Hello, Neked ez már működött a gyakorlatban?
Gabi: Nem semmi konstrukció!
Szép játék, látom szereted a kihívásokat. Talán bonyolultabban nem is lehetne.
Ha Szuper készüléket csinálnál, akkor a helyi oszcillátort PLL -esre készíted, amit az AVR -eddel vezérelsz, megspórolsz egy csomó mechanikai munkát, és pontosabb is lesz. Találhatsz ilyen megoldásokat a fórumon a vevős topikokban, igaz többnyire PIC -el, de gondolom ez nem probléma. Még csak annyit tennék hozzá, hogy egy dolog valamit mérni, más dolog kijelezni. A vételi frekvenciát többnyire csak kijelezni lehet, (az oszcillátor frekvencia mérésével, hozzáadva a KF névleges frekvenciáját). Mérni úgy kell, hogy agy generátor frekvenciáját a vételi frekvenciájától alá - fölé elhangoljuk addíg, míg a vevő kimenetén a vivővel arányos jel azonos mértékűre nem csökken, és ebből számolható a vevő vételi frekvenciája. Ennek azonban csak olyan vevőknél van értelme, ahol a vételi frekvencia állandó. Folyamatos hangolású (forgókondenzátoros) vevőknél ez nehezen kivitelezhető, ezért van csak vételi frekvencia kijelzés. Vételi frekvenciát csak akkor tudunk mérni, ha van a vevő bemenetén jel, (generátor, vagy adó) igy mérhető az oszcillátor, és a KF jel frekvenciája is, melynek összeadásával a vételi frekvencia megegyezik az adó frekvenciájával. Vett jel hiányában nincs KF jel, (egyenes vevő esetén hasznos jel) amit mérhetnénk.
Nekem ugyan nem, de pl. ha annak idején mikor még működött a lakihegyi Kossuth adó, az adó környezetében megfogtuk egy frekimérő lezáratlan bemenetét, bizony szépen mutatta az 539 kHz -et. Minden schmitt trigger nélkül.
Az oké, mert a "Yaesu" adási frekijét mi is így mérjük, hála az ECL osztók érzékenységének, de egy vevő esetében a sávszűrőnek nem igen keskeny sávszélességűnek kellene lenni, hogy ez a módszer működhessen??
Egy vevő vételi frekvenciáját úgy kell mérni, ahogy leírtam. Lehet RSSI jelet figyelni, ha van, vagy valamilyen KF jeszinttel arányos jelet. FM vevőknél olyan jelszinttel, ahol még nincs határolás. A KF sávszélessége az ilyen mérés szempontjából közömbös. Ha a KF -nek, (vagy egyenes vevő esetén az egész vevőnek) a sávszélessége túl nagy, megeshet, hogy a mérésbe zavaró jelek is belejátszhatnak, meghamisítva a "mérést".
Szia! Írtam ebből vagy 8 éve egy TDKt a Műegyetemen. A forgókondi lépkedett a motorral mint az állat, és SWR minimumra akartam hangolni egy PL509 es adót. Hetényi 5BK bírálta, mert helyben(gépészkar) nem akart beleszólni senki....
Sajnos stabilitási problémákat nem old meg a diszkrét lépészög és a hiszterézis miatt. A mechanikus visszacsatolás kb 2 nagyságrenddel nagyobb hibát visz a rendszerbe még finom hangolás esetén is, mint egy elektromos Első megközelétésben javaslom próbálkozz meg egy FLL áramkörrel. Ebből fent van egy olasz projekt a neten. Ez kizárhatja a mechanikai hangolásból eredő hibákat, a frekvencia stabilizálása által, akkor amikor a motor nem forog. Mellékesen méri LCDn a frekvenciát. Ezzel a szétválasztással az AVR feladata csak a motor mozgatása, esetleg frekvencia keresés léptetéssel, de nem kell hurkot, és stabilitást figyelnie. Amúgy nekem 1,8 fokot forgott a kondi, tehát direktbe volt kötve, de jobb mechanikával lehet kvázi analógnak tekinteni a hangolást. Érdekes lesz a videó, amikor rászabályoz a frekire (Van BB112, nálam ha segít) (Én feladtam a további kísérletezést, de a fenti összeállításhoz tudnék adni blokkábrát meg néhány tanácsot a hangolási algoritmushoz ha belevágsz.)
Természetesen én is a lokál oszcit hangolnám a teljes mechanikával, és azt is stabilizálnám az FLL-el hangolási szünetben.
Saccra a 70 es évek technikájára lépünk, ha az AVR-t nem názem.
Inkább 40 - 50 -es évek. Csak ott az AGC -vel szabályozták a motort, és azt is sokkal egyszerűbben.
Sziasztok,
Magamhoz képest nagy fába vágtam a fejszémet. Szeretnék egy rádió vevőt építeni egy adott frekvenciára. (AM 130.575 MHz). Próbáltam tanulmányozgatni a dolgokat. Az egyszerűség kedvéért egy egyenes vevőre gondoltam. Egy körös vagy több körös sávszűrővel. A következő elvi felépítésre jutottam: - Antenna - Sávszűrő - Demodulátor - Erősítő Felmerült kérdések: Igazság szerint nem igazán értem mi a különbség egy szuper vevő illetve egy egyenes vevő között. Pontosabban az a fő kérdés számomra mi praktikusabb. Illetve hangzásra a több körös szűrő sokkalta nagyobb teljesítményű szűrésre képes, ez által minden esetben egy többkörös szűrőt érdemes használni ? (Mennyire bonyolít a kapcsoláson ? Csak pl. eggyel több LC kört tartalmaz ?) A demodulátorral vagyok szerintem inkább a legnagyobb bajban mert nem ismerem működési elvét csak, hogy mit csinál. A lényeg az lenne az építés során, hogy nem konkrét értékeket szeretnék, hanem megérteni a miérteket. Illetve valahogy magamnak kiszámolni a dolgokat. Lehet, hogy ez nem olyan egyszerű mint ahogy azt elképzeltem. Szeretném kikérni véleményeteket, az elképzeléseimről. Előre is köszönöm. Üdv. Riccsusz
A szupervevőkben a vett frekvenciát lekeverjük egy alacsonyabb középfrekvenciára, ahol jobb meredekségű sávszűrők készíthetőek, így jobb a szelektivitás, és csak a keveréshez szolgáló helyi oszcillátort, és a bemenőkört kell hangolni, ami szintén jobb szelektivitáshoz vezet. A demodulátor is erre a fix frekvenciára van behangolva. (Vagyis a kettő egymásból következik, csak nem tudok fogalmazni)
Az első rádiód inkább ne az URH sávra építsd, ott elég sok a buktató. Próbálkozz előbb a KH sávval. Demodulátorból van sok féle, AM jelhez a legegyszerűbb az 1 diódás demodulátor, tulajdonképpen egy egyenirányító, utánna pedig egy RC szűrőtag, ami csak a demodulált jelet engedi át, a vivőt szűri. Az építéshez én ajánlok egy induktivitásmérőt, meg egy szignálgenerátort, meg egy szkópot. Nekem egyik sincs, szívok is rendesen. (Vagyis csak szkópom van, meg egy URH szignálgenerátorom) Szerintem először egy detektoros vevővel próbálkozz, aztán ahogy belemélyedsz jobban a dolgokba, a többi adja magát Kb ez az amit leírtál szempontoknak. Jah meg építs egy jó antennát! Nekem 30 méter ereire bontott szalagkábel antennám van, meghajt bármit
Hello, lehet, hogy nem egyről beszélünk, mert te ÉPÍTENI szeretnél. A KF erősítőtől felfelé nem kellene foglalkoznod, mert azt kitermelheted egy roncs rádióból. Elég lenne a tunert elkészítened, az is nagy siker, és az sem kezdőknek való Apropó, milyen sávszélességű vételre gondoltál?
Ahogy a frekvenciából is látszik, 25 kHz -es csatornaosztás van. Ez azt jelenti hogy a vevőd sávszélességének is ennyinek, de inkább kevesebbnek kell lennie. Ez semmilyen egyenes vevővel nem megvalósítható. Mindenképpen valamilyen szupervevőt kellene építened. Nézz körül az Am vevő IC -k között, azokból viszonylag egyszerűen lehet készíteni jó vevőt, a megfelelő 455 kHz -es KF szűrők használatával. Lehet, hogy nem mennek ilyen magas frekvencián, akkor előkeverést kell használni, 10.7 MHz re, itt már mindegyik működőképes. A kis sávszélesség miatt fontos a frekvencia stabilitás is, ezért a vételi frekvencia meghatározó elemnek kristály pontosságúnak kell lennie.
Úgyhogy nem egyszerű projekt, ha pedig diszkrét elemekből gondolnád, az még nehezebb.
Szerintem....ismerkedj meg a Motorola MC3362-es IC-jével. Pl.
Köszönöm a gyors válaszokat. A jól értelmezem a dolgot akkor nekem nincs szükségem sávszélességre. Tehát én csak arra az adott frekvenciára szeretném építeni a vevőmet. Továbbá köszönöm a tanácsokat is de kicsit konok lennék, reménykedem benne, hogy segítségetekkel sikerülhet meg valósítani ezt a vevőt is. Jelenleg van egy vevőm ami AM 108Mhz-176MHz-ig állítható.(Forgó kondis) Felépítése alapján nem tűnik nehéznek és ez hangolható. Esetleg ő i lehetne valami alkatrész forrás. (napokban adta meg magát). Tehát a célom ezen rádiópótlása lenne. Egy általam készített darabbal.
Akkor nem egyszerűbb lenne megjavítani? Azzal is tanulsz. Egy újat építeni sokkal nehezebb feladat.
A sávszélességhez csak annyit, hogy érezd a feladatot: 130.575 MHz -en kell elérned 25 kHz -es sávszélességet. 130.500, és 131.000 MHz frekvencián kell kb 50 - 60 dB csillapítást produkálnod Ez nem piskóta feladat, egy lépcsőben nem is megy. Léteznek ugyan csatornaszűrők kristályosak, felületi hullámszűrők, üregrezonátoros szűrők nem is arany, inkább gyémántárban.
Nem igazán szeretem azt a rádiót. Mindig elmászik illetve gondoltam ha adott frekire építek nem kell keresgetem hanem adott az adás.
Hát éppen ez az. Ahhoz, hogy stabilabbat építs, sokkal több kell. Pl. PLL -es hangolás, kétszeres keverés. Ha a régin gyakorolsz, nem fog megártani. Közben tanulmányozz adatlapokat, zsebrádiókba való kombinált IC -k adatlapjait, itt a fórumon találsz típusokat, TDA 1080, CXA, TDA1072, TCA 440, stb.
Sziasztok!
A képen látható rajzon alul az URh tuner résznél a keverés jól látom ,hogy csak kondenzátorral az ECC első felének anódjáról be van csatolva a jel a cső második felének rácsához és kész is? Így is össze lehet keverni a két jelet? Én eddig úgy képzeltem el, hogy majd egy ECH csővel fogok keverni, de így akkor az ki is hagyható, ha így keverek, mint itt? Persze én nem az induktivitást akarom változtatni, hanem a kondenzátor értékét. Igaz ehhez variálni kell a rezgőkörökön, mert a dupla forgókondinak az egyik pontja közös, így azt nem tehetem az anódfesz körébe, csak a rács, vagy katód részhez.
Igen, így is lehet keverni. Hasonló elven építettem már urh FM adót, és meglepően jól működött. Esetleg könnyebb beállítani, hogyha külön aktív elem az oszcillátor, és a keverő.
Akkor lehet kipróbálom majd így, viszont nekem is jobban tetszene a külön keverő, mert az valamennyit még talán erősít is a jelen, viszont akkor marad egy üresen fűtött triódám az ECH-ból.
Az a trióda jó lesz kaszkád RF erősítőnek, vagy AGC erősítőnek De biztosan jól működik így is
Az ECH val van egy apróka baj, csak kb 60 MHz ig tud oszcillálni a triódája, és a keverés sem fog menni a heptódával. Az ECC 85 második fele oszcillátor is, meg keverő is, Elég nehéz lesz kispórolni, már ha a tunert használni is akarod. Ha külön akarod az oszcillátort, akkor kell még egy nagyfrekis trióda.
Úgy gondoltam ,hogy az ECC egyik fele a bemeneti rész, a másik fele az oszcillátor és majd a két jelet az ECH heptódája keveri össze, a triódáját meg nem is használnám egyenlőre semmire. De akkor marad az egyszerűbb megoldás, ahol az ECC másik triódája lesz az oszcillátor és keverő is egyben.
Sajnos, az ECH nem tudja a 100 MHz -et kezelni. Se a triódája, se a heptódája. De előerősítőnek tehetsz egy EC92 -őt., és akkor felszabadul egy trióda az ECC ben
A 100 MHz et már nem sok cső tudja kezelni. ECC 85, E/PCC88, 89, EC92 és még van néhány, de nem sok
Idézet: „esetleg van-e még packet...” Van leginkább aprs módban. 144.800 MHz ez EU-s szabvány APRS mód frekije. Ezt tudod hallgatni a küldött pozíció adatokból még távolságot is tudsz mérni meddig hallottál állomást. Igaz a csomagokat meg kell jeleníteni . Megfelelő kliens programmal. Merre vagy most ? G vagy HA körzetben ? itt tudod meglesni merre van hozzád képest egyébb aprs eszköz |
Bejelentkezés
Hirdetés |