Fórum témák
» Több friss téma |
És ugyan az a kábel? Ezen a frekin már minden számít,lehet még a kábel helyzete is.
Természetesen, mindkét esetben koax és a terhelés is ugyanakkora.
Sziasztok! Olyan kérdésem lenne, hogy lehetséges-e egy kvarc által szolgáltatott frekvenciáját kissé változtatni külső alkatrészekkel. Nem kellene nagyon, csak mondjuk egy 10MHz kvarcnál +/- 0,1Mhz -t? Halva született ötlet?
Annyit semmi esetre sem! Max +/- 5-10 KHz, általában.
Üdv.
Sziasztok!
Egy olyan kérdésben kérek segítséget tőletek, ahol megakadtam. Szükségem lenne 80MHz-es kvarckristályra egy vezérlő órajeléhez - de nem találok magyarországi forgalmazót. Később több is kellene belőle, de a tesztekhez 1db is elég. Tud valaki beszerezhetőséget? Esetleg használtat? Sajnos a postaköltség több mint maga az alkatrész (kb. 2-300Ft max). Előre is köszönöm.
Esetleg egy 16Mhz felharmonikuson berezgetve?
A cégünkhöz hoztak rendelésre kvarcot ,de azt a céget biztos nem ajánlom,minden kvarc 1-2 % pluszos volt,épp annyira hogy a névleges értékre már nem volt behangolható.(és mellékesen mivel egyedi darab 3-4000 ft volt az ára.)
80MHz-es kvarc létezik egyáltalán? Nem 80MHz-es oszcillátorra gondolsz? Utóbbi van a RET-nél, sajnos nem olcsó, de végülis próbára ki lehet bírni, utána meg lehet nézni valami olcsóbb forrást: Link
Igen létezik. Képen láttam is, sőt van 200MHz-es is. Évek sőt évtizedek óta. Mit gondolsz a Maros "B" kézirádiókban (15-20 éve) mekkora kvarcok voltak? Csak most más a felhasználás. Egyébként ezért tettem mellé a képet. Sima 2 lábon járó kvarckristály. Ugyanilyet vettem 5MHz-es változatban és azzal működik a Propellerem. Bővebben: Link - Ja és ez kb 200Ft!
Apróság,a maros B rádiónál a vevő kristály az (Fvételi+10,7)/3 az adási pedig a freki 18-ad része a 160 Mhz sávban .Így igen messze áll a te általad elvárttól.
Bocsánat a vételi az a (frekvencia -10,7) /3 Mhz
Sziasztok. Az lenne a gondom hogy kellene egy 36MHz kristály. Van egy 20 meg egy16 MHz, ősze lehet illeszteni őket. Ha valaki tud ilyen megoldást. Köszi.
Én sem találkoztam 50 MHz feletti kvarcokkal, (attól még persze lehetnek, de hogy nem olcsók, az biztos), a 400 MHz es rádiókban voltak 46 MHz körüliek, de ménkü gyengék voltak. A legjobb tulajdonságú (alap) kvarcok 1 - 10 MHz közöttiek, a felhang kvarcok már nem annyira jók. (pontosság, stabilitás tekintetében) Vagy kész kristály oszcillátort kell használni, vagy készíteni kell egy VCO -t PLL segítségével felsokszorozni a szükséges órajel frekvenciára.
Egyszerűen nem, lehet kevergetni, meg harmonikusokkal variálni, de egy PLL, (vagy FLL) áramkörrel hamarabb célt érsz.
Polgári változatban nem maros B -nek hívták, hanem FM 01-160 -nak, és a különbség csak a tikosító léte nemléte volt
Sziasztok!
Én találtam - gyártót is, csak épp nem volt a magyarországi raktárban ekkora: Bővebben: Link náluk láttam 200MHz-est is a gyártmányok között.
Hát akkor itt a nyár, lelevelezed, és kirándulsz egyet Münchenbe egy sörözésre, nomeg a kristályért.
Sziasztok. Kosz a válasz : pucuka. Azért kellene ez a 36MHz kvarc mert szeretnék megépiteni egy 144 MHz kis adót vagyis egy TX RX et. Az eredeti, Fredboxról van szó. Ahol a szerző három tranzisztorral oldotta meg. 36MHz oszcillátor /x2=72MHz, Modulátor/x2=144MHz és a végfokozat. Ha tudna segiteni valaki egy másik kapcsolási rajzzal, egy más frekis kvarcal amivel elérném a 144MHzet. Koszi.
Sajnos ilyen speciális kvarcok egyedi gyártásúak. Elég nehéz, és drága beszerezni őket. Javaslom, keresd meg a forgalmazót, hogy milyen módon, és mennyiért tudsz hozzájutni az általad pontosan kiszámolt adó, és vevő kvarcokhoz.
A mai világban az ilyen feladatokra PLL áramköröket használunk, olcsóbb is, ráadásul a csatornaváltás is egyszerűbb, és nem tartalmaz speciális egyedi elemeket. Ha mikrovezérlővel készíted, akkor akár a frekvenciát, akár a csatornát is kijelezheted. Itt a fórumon is találhatsz megoldásokat.
Hello, nekem jobb hírem van, létezik ilyen frekvenciájú oszcillátormodul, valószínűleg valami számtek-PC cuccból szedhettem ki. (max. 800Ft?) Négyszög (trapéz) jelet ad ki, ami a sokszorozást talán megkönnyíti. Ha ez nem előny, akkor körbe kell fűrészelni a tokot, a kristályról leveheted az előnyösebb alakú jelet.
Amúgy van 12MHz-es modul is, kiegészítve a sokszorozókat azzal is elérheted a 144MHz-et. Habár, a négyszögjel miatt talán elég lehet rajta egy 144-re hangolt szűrő is (?)
Na és akkor hogy jön ki a 144.9625 ? Példának okáért, és a vevőkristály 10.7, vagy 455 kHz -el kisebb frekvenciája?
Elllnézést én a kerek 144-re fókuszáltam (#1014641)
Ott nem is adhatsz, (mert kilógsz a sávból) az első használható csatorna középfrekvenciája 144,0125 MHz
A kolléga ezt kérte.... :nemtudom: (talán el lehet húzni majd egy kondival)
Hát nem igaz! Miról van szó? A kolléga (German Laszlo) 144MHz-es frekvenciát szeretne előállítani kristályoszci sokszorozásával. Erre adtam neki tanácsot.
Azt kérte, hogy akar egy adót, ill. adó/vevőt (RX/TX) építeni 144 MHz re. Ehhez nem jó a 36 MHz es kvarc oszcillátor, még egyszerűen modulálni sem lehet a szokásos módon.
Hello ismét, a kérdésedre válaszolok, és csak arra Az "összeillesztést" nem javaslom, ilyen frekvenciát illetve ilyen kvarcot a például a számítástechnikában használt oszcillátormodulokból nyerhetsz. Véleményem szerint ez a válasz megállja a helyét.
Üdv!
Mivel egyszerű készülékről van szó, a probléma is egyszerűen megoldható. 36Mhz helyett 16Mhz-es kristállyal. A T7 kollektorkörét kell 48Mhz-re hangolni, és ezzel kész is. A készülék jellegéből adódóan nincs szükség különösebben nagy frekvencia pontosságra. A vevő szuperregeneratív rendszerű, a vételi oldalt ez nem érinti.
Üdv mindenkinek. Kőszi u.st , úgy látom ismerős neked ez a kapcsolási rajz, foglalkoztál vele? Mi a véleményed érdemes foglalkozni vele? Igen a T7 kolektórkőrben van az L4 100nHz 6 menet 0,4 mm. Valóban egy okos kis vevője van :fett: BF244,nagy bemenő ellenállás,kis zaj,kis fogyasztás. Ha 16MHz kvarc esetén hogyan kellene alakulnia az L4nek. Kőszi.
Ezzel a készülékkel nem, de hasonló áramköri egységekkel foglalkoztam. Az L4-C20 rezgőkört célszerű nagy jósági tényezőjűre készíteni. 1mm-es huzalból öntartó, légmagos kivitelben. Hirtelen csak közelítő adatokkal tudok szolgálni. A tekercs 6mm átmérőn kb. 8menet, a C20 értéke 50pF körüli. Ezt két részből érdemes összerakni, pl. 33pF fix, és egy 15pF köröli kerámia trimmerrel. Ezek csak közelítő adatok, de túl nagy eltérés nem valószínű. Kiszámítani elég nehézkes, mert túlságosan sok tényező befolyásolja az eredményt, és a végén úgyis csak kisérletezéssel kell beállítani a rezgőkört. Ha a trimmer állításával sikerült eltalálni a harmadik felharmonikust, azt a T7 kollektoráramának visszaesése jelzi. Egyszerű a készülék, de azért nem kis munka elkészíteni. Sok hasznos tapasztalatot lehet vele szerezni.
Üdv,u.st. Kőszi a tanácsot. Tudnáll küldeni egy szerinted megépithető 144MHz max10 mW adó kapcsolási rajzot? Nem fontos hogy kvarc függő legyen. Kőszi.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |