Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Nagy kapacitású Lítiumos aksit, de milyet ?
Lapozás: OK   1 / 2
(#) Lozsa hozzászólása Júl 5, 2011 / 1
 
Nagy teljesítményű ledek meghajtásához keresek akkumulátort. A paraméterek az alábbiak.
A led ~90Wattos led 24 db összeintegrálva. A LEDENGIN holnlapján megtalálható. (LZP-00CW00). 6x4-es csoportonként vannak a kivezetései. 4x22 voltra van szükségem mind a 4db 6-os csoportnak 22 volt a nyitófeszültsége külön külön, amelyeket egyenként 1 Amperrel szeretnék meghajtani. Tehát 4x22x1=88 watt a led teljesítmény igénye.

Ehhez jön még hozzá a tervezendő áramgenerátoros meghajtás hatásfoka ami legyen kb 85%. Ez így már 88/0.85=103 watt.
Ebből lenne 2 db egy akkuról. Az akkor már ~210 watt.
Ezt szeretném úgy meghajtani, hogy az áramgenerátornak nem kelljen feszültség növelésre vetemednie.
Tehát olyan akkut/akkupakkot szeretnék aminek a kisütési küszöbfeszültsége 22Volt felett van.
Az időtartam amit ki kell bírjon az kb 1 óra.

Tehát legalább 210 watt-órás akku kell. Nem vagyok otthon a speciális akkukban, de pl ha létezne olyan akku, hogy 36V/3 Ah akkor az tökéletes lenne szerintem.

Az akkuval szembeni legfőbb követelmények:
- könnyű legyen relatíve (tehát ólomakku szóba sem jön)
- lehetőleg kicsi
- rázkódást jól bírja
- ~10 Amper folyamatos terhelést kibírja
- gyors újratölthetőség (max 8 óra)
- az ár csak másodlagos szempont

Az áramgenerátor most másodlagos. Ha nincs megoldás akkor lesz buck-boost.

Li-ion cellából ha a kisütési küszöböt 3voltnak veszem akkor legalább 7-et kell sorba kötni, és ebből annyit párhuzamosítani amivel elegendő a kapacitás. Nyilván ez a töltés miatt nagyon megbonyolítaná a dolgot hiszen nem lehetne kiegyensúlyozni a sorba kötött cellák közti feszültséget.

A kérdés, hogy li-po vagy bármilyen más akkuból létezik olyan ami a feltételeknek megfelelhet?

Ez egy búvár videóhoz való dupla megvilágítást szolgáló reflektorpár lesz. Ebből következik, hogy a ledek hűtése simen megoldott a víz által...
(#) vzoole válasza Lozsa hozzászólására (») Júl 5, 2011 /
 
Én mégis csak a sima 18650-es Li-ion akksikat ajánlanám, mert nagyon olcsóak (kb. 400Ft/db).
Ezek 3000mAh kapacitásúak, tehát 4db kellene párhuzamosan. Ezután ezekből 7-8 kéne sorba, ahogy írtad is. Ezzel az akku rész egyszerűen le lenne tudva.

A töltés már mókásabb, de nem vészes.
Kell tekertetni egy 7-8 független primer tekercses trafót, majd 7-8 független töltő áramkört kell építeni.
A cellasor végeit ki kell vezetni és a köztes összekötéseket is, így cellánként lehet tölteni őket.

Egyedüli probléma, hogy a "cellák" kapacitása 12.000mAh lesz (4*3000), és emiatt nagy töltőáram kell, hogy 8 ótán belül feltöltsön. Kb. 6A-es töltőáram kéne, és ebből 7-8db párhuzamosan. Ha ez megvan, a többi már egyszerű.
(#) mgy válasza vzoole hozzászólására (») Júl 6, 2011 /
 
Hol veszel 18650-es aksit 400 Ft-ért ?
Én 2500 alatt nem találtam .
(#) nedudgi válasza vzoole hozzászólására (») Júl 6, 2011 /
 
Ha 1C kisütési áramot akarsz, akkor az óccó 18650 nem jöhet szóba.
Vagy pedig a tényleges kapactás csökken a felére...
(#) Lozsa válasza nedudgi hozzászólására (») Júl 6, 2011 /
 
Ez a 400 ft-os cella engem is érdekelne, de nem feltétlenül ehhez a projekthez.

Amúgy valaki memagyarázná, hogyan kell értelmezni ezt a "C" értéket? Tehát, hogy pl egy akkunál ott van, hogy 10C.
Tudom ez a max kisütési árammal függ össze, de mi a konkrét képlet?

Ha nem lesz jobb akkor lehet, hogy vzoole megoldásához fogok folyamodni, de nagyon szeretnék valami sokkal kevésbé barkács megoldáshoz folyamodni.
(#) nedudgi válasza Lozsa hozzászólására (») Júl 6, 2011 /
 
1 C 2500mAh akkumulátor esetén 2.5A .
Az egy órára eső kisütési áram.
(#) Lozsa válasza nedudgi hozzászólására (») Júl 6, 2011 /
 
Köszi az infót
(#) vzoole válasza Lozsa hozzászólására (») Júl 6, 2011 /
 
ebay... én is a legolcsóbbat vettem, teljesen jó.

1C az egyáltalán nem nagy kisütő áram, én kb 8C-vel is teszteltem... na az már nem neki való.

A C értékkel általában a max állandó kisütőáramot szokták megadni. Li-po esetén általában 10C 15C 25C stb. szokott lenni. Ez egy 2000mAh 10C akku esetén azt jelenti, hogy folyamatosan 20A-el terhelheted, tehát a kapacitás 10x értéke.

Neked 12.000mAh akkud lenne amit 10.000mA-el terhelnél, azaz még 1C terhelés se lenne.

Egy megoldás a kivitelezéstől lesz barkács, nem az alkalmazott kapcsolástól. Notikba is ugyanígy van, 2 cella párhuzamosan, majd ebből 3 sorosan.
(#) Piszkos hozzászólása Júl 6, 2011 /
 
Esetleg LiFePo akku? Pl
Bővebben: Link Bár nehezebb mint a Lipo, de elég masszív, és nem kell annyi belőle, kevesebb csatlakozás, szerintem jót tesz a megbízhatoságnak ez, gondolom fontos lenne az is. Élettartama is több, bár tényleg nem olcsó. Ha túl nagy, akkor kevesebb akku+ boost konverter, így nem annyira gond a nyitófeszültségen egyensúlyozás az akku merülésével.
(#) pz87 válasza Lozsa hozzászólására (») Júl 6, 2011 /
 
Szerintem érdemes a modellezésben használt Li-poly akkukat használnod, ezek bírják a gyorstöltést és a nagyáramú kisütést, bár itt neked nem kell nagy árammal számolni.
Például veszel 3db 11,1V packot, ezek 2,2Ah-sak: Bővebben: Link
De rengeteg félét lehet kapni, kedved szerint kombinálhatsz.
(#) vzoole válasza pz87 hozzászólására (») Júl 6, 2011 /
 
Az a baj ezzel, hogy ilyenből 5 kéne párhuzamosan...
2200mAh * 5 = 11.000mAh
És ennyi kell, hogy egy órán át tudjon leadni 10A-t.
Na ebből az 5-ös csomagból még 3 kell sorosan, hogy a feszültség is meglegyen.
5*3*3790Ft = 56.850Ft

És akkor még mindig ott van, hogy 9 sorbakötött cellát kell tölteni külön.
(#) Lozsa válasza vzoole hozzászólására (») Júl 7, 2011 /
 
Nekem is ez a fő problémám a dologgal.

Az a baj a pakkok összekapcsolásával, hogy akkor három töltőáramkör kell a töltéshez nem? Vagy ez hülyeség?

Olyan nem létezik megoldás amihez van is töltő?

Tehát pl ha 3 pakkot kötök sorba akkor nekem kell barkácsolni töltőt...
(#) vzoole válasza Lozsa hozzászólására (») Júl 7, 2011 /
 
Már szinte mindenre van komplett megoldás, még szuper akku+töltőre és búvárlámpára is csak hát az ára az más kérdés.

Létezik másik megoldás a töltésre soros Li akkuknál. Ekkor balancer áramköröet kell építeni a párhuzamos akku pakkok mellé, ami nem engeni 4,1V fölé a cella feszültségét. És csak a soros akkupakk két végére kell rákötni a max töltő feszültséget (8*4,1V).

Habár ez elsőre egyszerűbbnek tűnik, de szerintem nem az. Kell egy nagyon jó balancer áramkör, mert én már láttam cellákat szétcsúszni gári balanceres töltőtől (egyik cella 3,6V másik kettő 4,5V lett).
És akkor még olyan áramkör is kell, ami tudja a Li töltési algoritmust 32,8V-on.

Én a cellánkénti töltés híve vagyok, otthon is így töltöm a 3 cellás Lipo pakkom. A 3*5V-os trafót is magamnak tekertem hozzá.

Azt mégegyszer kihangsúlyoznám, töltő áramkört nem barkácsolni kell, hanem építeni. Ha mindent jól csinálsz akkor van két dobozod, egyik a töltő, másik a merülő akku doboz. Merülés után csak rárakod a töltődobozra és reggelre feltölt.
(#) Lozsa válasza vzoole hozzászólására (») Júl 7, 2011 /
 
Ebben az esetben az akkutöltőnek hány kivezetésesnek kellene lennie?
(#) vzoole válasza Lozsa hozzászólására (») Júl 7, 2011 / 4
 
Ha a balancer be van építve az akku mellé, akkor csak kettő.
(#) Lozsa válasza vzoole hozzászólására (») Júl 7, 2011 /
 
oké azt hiszem ez így jó lesz. Tudsze segíteni a részletekben akár magánban mostmár?
(#) szamóca válasza Lozsa hozzászólására (») Júl 7, 2011 /
 
Nyugodtan segíthet itt is. Vagy úgy gondolod, hogy "a mór (HE)megtette kötelességét, a mór mehet?"
(#) Lozsa válasza szamóca hozzászólására (») Júl 7, 2011 /
 
Nem kell mindjárt rosszra gondolni!

Persze segíthet majd itt is.
(#) Ricsi89 válasza Lozsa hozzászólására (») Júl 7, 2011 /
 
Inkább beszéljétek itt meg a dolgokat, mert lehet, hogy majd másnak is segíteni fog a téma. ha minden privátban folyna, akkor később senki sem találna meg semmit.
(#) Lozsa válasza vzoole hozzászólására (») Júl 7, 2011 /
 
Ez a balancer konkrétan miként működik? van rá valami példa kapcsolás?
(#) pz87 válasza vzoole hozzászólására (») Júl 7, 2011 /
 
Akkor használj ólom aksikat, lítiumos akksik drágák nem tudom mit vársz, ettől olcsóbban nem nagyon fogsz találni normálisat ami strapabíró.
(#) Lozsa válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 7, 2011 /
 
Az nagyon érdekes de mivel csehül van egy kukkot sem értek belőle
(#) nedudgi válasza Lozsa hozzászólására (») Júl 7, 2011 /
 
(#) karpi válasza Lozsa hozzászólására (») Júl 8, 2011 /
 
Szoval "balancer" =" kieggyenlito " kapcsolas.

Mivel nincs ket teljessen egyforma karakterisztikaju alkatresz az elektronikaban ugy nincs ket egyforma karakterisztikaju aku se.

Ez a kapcsolas a sorbakotott akuk toltset figyeli ...de mi lessz a parhuzamossan kotott akuval? Ott csak azt eszlelheti hogy meg nincs meg az adott feszultseg igy folytatja a toltest es adja ra az aramot .....de az eggyik aku meg van toltve a masik meg toltodne vagy hibas es nem is megy bele aram ?A tultoltesel tonkreteszi a hamarabb feltoltott akut .Hibas "zarlatos " aku eseteben esetleg allandoan/konstans modon folyik a toltoaram a rosz akuban ...a vel eparjhuzamos meg jo aku nem toltodik ...

.Aztan kisutesnel ie baj lehet a parhuzamossan kotott akukkal.

Sorbakotott akukat mukodes kozben mi figyeli ? Fenykepezogepbe a "gyengebb" mar lemerult akut "forditot" polaritasra toltotte a masik harom erosebb aku..!

Mindenesetre elegge nehez egy 12V/2Ah olomaku amirol 3x1W LED et hajtok meg aminek a fenyereje edeskeves filmezeshez meg othon a szobaban is ahol kiprobaltam.Igy lemondtam a nagyobb "hordozhato" reflektorrol.

Egy ilyen aku "csomag" gondolom "osszevalogatott" elemekbol kene lagyen amit csak egy ceg tud megvalositani akinek ezerszamra van akuja...
(#) pucuka válasza karpi hozzászólására (») Júl 8, 2011 /
 
Csak hozzátenném
Idézet:
„Egy ilyen aku "csomag" gondolom "osszevalogatott" elemekbol kene lagyen amit csak egy ceg tud megvalositani akinek ezerszamra van akuja...”
Nomeg a sorozatgyártás alatt egymás után jönnek le a szalagról. De ismeretlen előéletű akkuk összekötése (akár sorosan, akár párhuzamosan) legjobb esetben is bizonytalan. A kötéseket is leginkább pont hegesztik, mert hogy ez okozza a legkisebb hősokkot az akkunak, mert azt tudni kell, hogy az akkuk 50 - 60 C fok felett károsodnak.
(#) Lozsa válasza karpi hozzászólására (») Júl 8, 2011 /
 
Azt azért tudni kell, hogy a víz alatti filmezéshez a szárazfölhöz képest sokkal erősebb fény kell. Ami reflektor elhord szárazon 100 métert az vízben max 20m-re ha elmegy. Egyszerűen elnyelődik. Vízben amúgy sem lehet 5 méternél messzebb lévő tárgyakról színhelyes felvételt csinálni, mert egyszerűen a vörös spektruma elveszik max 10 méteren
(#) hugi00 válasza Lozsa hozzászólására (») Júl 8, 2011 /
 
Vegigolvasva a forumot.

Ha megis rafanyarodnal az olomakksira:
tudok adni 2 darabot kolcsonbe, kiprobalasra (Bp.10. ker).
A vizben a sulyuk nagyreszet elvesztik.

2db 12V 7Ah-as motor aksi (4darab van).

A meretei: Kb. 180*40*110

Elonye ha 1 orat hasznalod, akkor 10-20 merulest kibir.
- de ejszakankat ratolthetsz.
(#) Lozsa válasza hugi00 hozzászólására (») Júl 8, 2011 /
 
Asúly a szállítás miatt gázos. A repülőn nagyon korlátozottak a poggyász súlyhatárok sajnos.
(#) vzoole válasza hugi00 hozzászólására (») Júl 8, 2011 /
 
10A terhelés mellett 1 órát se bírna ki, nemhogy 10-20 merülést.
(#) vzoole válasza vzoole hozzászólására (») Júl 8, 2011 /
 
Ha 4db van akkor mehet 2 párhutamosan, majd ebből 2 sorosan. Így már kibír egy merülést.

Érdemes lehet kipróbálni. És még ólomöv sem kell
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem