Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   19 / 842
(#) hátor válasza equin hozzászólására (») Júl 17, 2007 /
 
Helló ! A Hobbyelektronikás rajzot kis modosítással megtalálod az oldalon /14 oldal / oldal alja. Én megépítetem és jól mükszik ! Nekem egy 10A /30 V -os trafom volt ,ezért úgy oldottam meg, hogy az /sz6/ betáplálás külön traforól megy . itt fontos ,hogy a 6.8 voltos referencia feszültség pontosan be kell állítani /R17 / ellenállás helyére poti ,én beállítás után kicseréltem fix ellenálásra. ha nincs meg a referenciád nem tudod beállítani a kimenő feszt és áramot !
(#) mrpubi hozzászólása Júl 18, 2007 /
 
Sziasztok! Segitséget szeretnék kérni mivel azt látom hogy itt jo szakemberek vannak a témában. Bocsi, nem igazán ide tartozik, én 1 akkutöltöt szeretnék csinálni. Vázolom a helyzetet: Van 1 tekercsem több kivezetéssel (nem kicsi, kb 2-3 kg), bemenet: --> 230 V ~ (AC) persze, van egy polusa ahol pedig kb 62 V ~ (AC) jön ki. Ezt szeretném tovább használni. Van 1 12V/8A terhelhetöségü kapcsolásom ahol a fesztabilizatort kicseréltem 15V-ra. Azt szeretném kérdezni hogy hogyan tudnám a 62 V váltakozó feszt egyenirányitani és szürni, mivel ez kell a kapcsolásnak.
Lécci segitsetek, kapcsolási rajz is jo lenne.
Elöre is köszi.
(#) Dudus válasza mrpubi hozzászólására (») Júl 18, 2007 /
 
A 62Vrms az majd 90V csúcsértéket jelent. Nem hinném, hogy egy 15V-os stabilizátornak ekkora a bemőfeszültség igénye.
(#) Medve válasza mrpubi hozzászólására (») Júl 18, 2007 /
 
Jól értem? 62V AC, vagyis 88V DC-ből szeretnél 15V-ot stabilizálni? Sok lessz ez! 8A mellett ez 580W disszipáció, sőt egy átlagos "stabkocka" is csak 35V-ot visel el a bemenetein. Rajzot mutatnál?
(#) mrpubi válasza Medve hozzászólására (») Júl 18, 2007 /
 
Akkor lehet rosszul fejeztem ki magam...
Ezt a 62V AC-t szeretném ugy felhasználni, hogy kb 25-30V DC legyen belöle. Egyébként ez a tekercs régebben akksitöltö volt (fater szerint) csak az elektronika (és más egyéb) elkallódott.

Csatolom a 12V/8A kapcsolási rajzát.
A meglévö kapcsolasomhoz szeretném "elé tenni"
az általad javasolt segitséget.

(#) equin hozzászólása Júl 18, 2007 /
 
Szeretném megköszönni a segítséget Bundyland-nek,
ill. Hátornak!
még tanulmányozom a rajzokat aztán döntök!
köszönöm!!
(#) Medve válasza mrpubi hozzászólására (») Júl 18, 2007 /
 
Már megint csak hümmögök, nem szoktak 62V-os szekunder tekercsről 12V-os akksit tölteni. De ha mindenképp, akkor el kell füstölnünk a felesleget, ami már csak 460W. Én nem kezdenék hozzá...Másik eset, ha egy kapcsolóüzemű tápot készítünk, itt kevesebb a disszipáció, de ez komolyabb felkészültséget igényel. Igy tehát sajnos offolok Bocs, hogy kételkedek, de tuti, hogy 62V-os az a tekercs?
(#) PCB válasza mrpubi hozzászólására (») Júl 18, 2007 /
 
Szia !

Lehet hogy aksi töltő volt, busz, targonca...stb.
Mindenképpen télre időzitsd a tápot akkor a 12V mellett jó lesz fegy szobát kifűteni.

Normális esetben ebből 12-ot csinálni felejtős.

Üdv!
(#) Sebi válasza mrpubi hozzászólására (») Júl 18, 2007 /
 
Ha már ettől nem tudsz eltérni, akkor a 62V-ot olyan graetz-el kell egyenirányítani, aminek két tagja tirisztor. Ennek gyújtásszögvezérlésével - számottevő hőveszteség nélkül - elérhető a cél.
(#) Dudus válasza Sebi hozzászólására (») Júl 18, 2007 /
 
Nagyon rángatni fogja így a trafót és esetleg zúgni fog rettenetesen.
(#) mrpubi válasza Medve hozzászólására (») Júl 18, 2007 /
 
Bocs Medve. Egy kicsit megint elhamarkodott voltam, hamar nekirugaszkodtam a témának.
Nem eccerü tekercs, több kivezetéses (képet nem tudok mert nincs itthon a fénygép). De csináltam 1 ábrát amiböl talán meg lehet érteni.
Az ábra a tekercs felülnézetéböl olvasandó.
(#) Medve válasza mrpubi hozzászólására (») Júl 18, 2007 /
 
Nos keresned kellene egy olyan kombinációt ami körülbelül -nagyjából-hozzávetőlegesen úgy 20V-ot ad le. Azt egyenirányítod egy 50V-os, 10A-es Graetz-cel, szűröd esetleg egy 2200 mikróval, vagy azzal ami van, a klasszikus módszer szerint. Aztán jöhet a stabi.
(#) hátor válasza mrpubi hozzászólására (») Júl 18, 2007 /
 
Sziasztok ! A 62voltos kimeneteden kivül a megcsapolások milyen huzalal vannak tekercselve ,mert az a nem mindegy ,ha az "akkutöltö " a 62voltos kimenetröl vette le a töltőáramot és a megcsapolások csak vezérlési célokra kelletek akkor sajna nem lesz használható a trafod ! Ha nem ,akkor a variációk alapján 9.6voltot tudsz levenni a traforól ami egyen feszben jó esetben is csak 13.57volt .üresjárásban ,terhelve viszont le fog esni . de probáj rákötni Greatz -hídat + kondit / amperenként 1000µF-et/ és műszert árammérésbe és terheld meg pl.: autó izzóval és kiderül hogy jó lesz-e a trafód!
(#) ferci válasza mrpubi hozzászólására (») Júl 18, 2007 /
 
Én a te helyedben 3 variáció között választanék:

1., eladnám és vennék megfelelő trafót, vagy csere-bere alapon oldanám meg.

2., ha a primer van alul, akkor leszedném ( lecsipkedném ) a felesleges kisfesz tekercseket, hogy hozzáférjek a 62 voltoshoz. Ezután megmérném a felső sor alját, hány volt van ott és ha még nagyon sok ( pl. 50 ), akkor egy sort levennék abból is, aztán megint megmérném a szabadon lévő sor alsó menet feszültségét. Ha már kedvező értéket mérnék, akkor azt a menetet kivezetném és meghagynám a sor tetejét "tartalékba" ( amennyiben ragaszkodsz ehhez a trafóhoz ).

3., ha könnyen szétszedhető, az előbbiek után jól leszigetelve meg lehet toldani a primert, pl. megmaradt 30-40 voltos szekunder esetében +primer egy-két sor ( számolni is célszerű ).
(#) mrpubi válasza hátor hozzászólására (») Júl 18, 2007 /
 
Sokba kerül 1 gretz hid?
Kb , nagyságrend?
(#) Dudus válasza mrpubi hozzászólására (») Júl 19, 2007 /
 
10 ft - tól 10000ft - on át a csillagos égig, pici túlzással.

Ha tudod a paramétereit, akkor a lomex vagy a HQ árlistájából egzakt választ kapsz.
(#) László zs válasza mrpubi hozzászólására (») Júl 19, 2007 /
 
Szerintem nézd meg a www.lomex.hu, www.ret.hu oldalakat. 19,5-610Ft + Áfa.
(#) mrpubi válasza Medve hozzászólására (») Júl 19, 2007 /
 
Köszi szépen a segitséget, sokat tanultam már most.
Ha pl. sorbakötök 2 kivezetést akkor mi lesz? Úgyértem, akkor a fesz összeadodik nem?
Mert akkor kb 14V ~ kijönne, az meg már lehet elég is.
(ha össze tudom kötni a megfelelöket)
(#) Medve válasza mrpubi hozzászólására (») Júl 19, 2007 /
 
Ha ellenfázisban kötöd össze őket, akkor a két feszültség különbségét kapod.
(#) ferci válasza mrpubi hozzászólására (») Júl 19, 2007 /
 
A jelen esetben nem valószínű, hogy a szekunderben összekötheted a kis tekercseket, mert nem tudjuk, melyik hány amperrel terhelhető ( nem írtad le ).
Ha nem egyforma a huzal, akkor a legvékonyabbra kell tervezned... ilyen feltétellel nyugodtan sorbakötheted mindet és ellenőrzöd minden alkalommal, összeadódtak-e a feszültségek.
Tehát, akkutöltésre biztos nem lesz jó a fentiek miatt..
(#) Rapidus hozzászólása Júl 19, 2007 /
 
Összerraktam a PCB féle 0-24V tápot, de sajnos nem megy. A kimeneten stabilan 0V van.
Pár mérést csináltam, aqki tud legyenszíves segítsen please segítsen! (minden fesz érték a testhez képest:
IC lábakon mért fesz értékek:
1=28.5; 2=0; 3=0; 4=29.7; 5=3.2; 6=3.2; 7=10.0; 8=28.5; 9=0; 10=7.9; 11=0; 12=23.1; 13=28.4; 14=0
A két zéneren 6.8V és 29.6V van (pedig 27V-os a zéner).
Az ellenállásokn ezeket mérem:
R5=0; R10=23.2; R8=0; R14=0; R4=8; R11=28.6; R1=3.2; R3=3.2; R2=3.2; R7=29.8; R9=28.6; R12=0; R15=0; D3=0; D4=0
Bocs a hosszú postért, de gondoltam hátha ez segít a hibajavításban.
A táp pdf-jét mellékelem.



tap.pdf
    
(#) ferci válasza Rapidus hozzászólására (») Júl 19, 2007 /
 
Ha az IC 1-es és 8-as lábán 28,5 volt van , akkor a 1613 bázisán is az van kb, tehát kellene nyitni a többinek is... mérd a bázisokat, emittereket, Rx-et, hol akad el a fesz.
A közös kollektorokat bekötötted?
(#) Rapidus hozzászólása Júl 19, 2007 /
 
A kollektrok az 5-ös pontra vannak kötve (R6 mellet jobbra).
A tranyókon testhez képet:
1613: E=33.9; B=28.5; C=34.1
3054: E=0; B=0; C=34.1
3055: E=0; B=0; C=33.6
(#) ferci válasza Rapidus hozzászólására (») Júl 19, 2007 /
 
1613: E=33.9; B=28.5; C=34.1
3054: E=0; B=0; C=34.1
3055: E=0; B=0; C=33.6


Akkor a 3054 bázisa nem kapja meg a 1613 emitterét... a rajzod után...
(#) ferci válasza Rapidus hozzászólására (») Júl 19, 2007 /
 
Egyébként megvan ez a rajz úgy is az RT-ben, hogy ki vannak rajzolva a műv.er. darabok is... arra kellene ráírnod a fesz értékeket, sokkal szemléletesebb, mert így nehéz golyózni.

LM324.JPG
    
(#) Rapidus válasza ferci hozzászólására (») Júl 19, 2007 /
 
:eljen:
Működik!
Ferci csaszi vagy! Pontosan behatároltad a hibát, nekem csak meg kellett keresni az okát. Az történt, hogy a 3054 bázisárra menő vezeték forrpontja elvált a nyáktól, amit nem vettem észre, mert nem volt látványos. Így a direkt összekötés ellenére a 1613 kollektrorán ott volt a fesz, a mellette 1cm-re lévő kábelen ami átmegy a 3054 bázisára, azon meg nem. Amatőr hiba, de hát ez a masodik cucc amit építek. Szóval ezt gyorsan javítottam, és azonnal minden helyrejött. Szabályozható a fesz és az áram, minden működik, a rövidzárvédelem is. Szóval fullosan jó lett. :nevetes1:
Jöhet a dobozolás!
(#) ferci válasza Rapidus hozzászólására (») Júl 19, 2007 /
 
okkk.......
(#) Rapidus hozzászólása Júl 19, 2007 /
 
A max kimenő feszt -a trimmerrel- mennyire állítsam, ha 2db (egyforma) 12V-os 75W-os trafóm van sorbakötve, és üresjáratban 26V?

Az áramkorlátot hogyan, és mennyire állítsam (1mm-es mindkét trafó sec. oldala)?

(#) ferci válasza Rapidus hozzászólására (») Júl 19, 2007 /
 
2 amper max; csak 26 volt üresben a puffer?
Legalább 30-32 voltnak kellene lenni - a kimenet meg terhelve 24 jó lenne.

Az előzőkben még 28-29 voltról beszéltél a kollektorokon.
(#) Rapidus válasza ferci hozzászólására (») Júl 19, 2007 /
 
Nem a puffer, hanem a trafók sec oldala ennyi. Pufferelve 34-35 körül van. Az 1mm-es huzal csak max 2A?
Ezt a 2 ampert hogy állítsam be? Soros digit műszer+rövdzár és a trimmerrel?
Következő: »»   19 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem