Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » VF2 végerősítő
"Rt=4R; Ube=650mV-1kHz; Utáp=+-47,1V; Uki=26,8V -> Pki=179,6W"
Nos, a 26,8 Veff tényleg 179 W-ot ad 4 ohmon. Ennek a csúcsértéke: 1,41 x 26,8 = 37,8V. Miután a betáp 47,1 V, a kettő különbsége marad a végtranyón. Ez pedig 47,1-37,8=9,3V. Gondolom,véleményed szerint is elég közel van a 10 V-hoz... Miből gondolod, hogy én azt gondoltam, hogy alkotó csúcsértékben adta meg a kimeneti feszültséget? Hol írtam én le olyat, hogy: "Különben sem lenne 30V csúcsfeszültségű szinuszból 180W egy 4Ohm-os terhelésen...." ? Szerintem neked pontosabban kellene olvasnod mások hozzászólását... és akkor előbb gondolkoznál, aztán írnál!
Elnézést, igazad van, elnéztem az adatokat.
Egyébként ekkora tápfeszültségnél nem szabad ehhez a végfokhoz 4Ohm-os terhelést használni. A 12V-os Z-diódákat még meg lehet növelni 15V-ra, talán valamennyit javíthat a kivezérelhetőségen, de ekkora áramnál már a csatorna ellenállás is beleszól a kivezérelhetőségbe. Egyébként is túl nagy igénybevétel a 180W ennek a végfoknak, nem erre méreteztem... +-50V/4Ohm-ra a két pár fetes verziót ajánlom.
Mondjuk ez akkor sincs 10V körül, alatta van. Valamint az én méréseimen 5V alatt volt a maradékfeszültség. Igaz én nem kínoztam meg 4Ohm-ra 180W-al. Az IRFP9240 karakterisztikáiból kiindulva sem lehet 10V a maradékfeszültség....
Szóval, próbáld meg kevésbé lekezelő módon! ( de csak azért, hogy ne égesd magad annyira... )
A többi irományodra most senki nem volt kíváncsi, mivel ez nem volt kérdés!
Ez nem ennyire egyértelmű, FET kérdése is (a legjobb eredményt az IR termékei produkálták). Amikor +/- 90V körüli táppal kínoztam az én verziómat néha 12V-nál is több maradt a feteken főleg a sáv felső részén.
A meghajtás 7V Ugs feszültséget képes produkálni (ez növelhető két + Z-dióda beépítésével is egyszerűen).
Az erősítő kimeneti árama maximum 6A a névleges +-50V tápfeszültség mellett. 7V Ugs mellett a látszólagos csatorna ellenállás is 1ohm alatt van, tehát üzemszerű használat esetén semmiképpen nem lesz 10V maradék feszültség. Sőt, 5V alatt van. *** Utoljára vettem ki a személyeskedésed !
Ez nem világos. Ha a csatorna ellenállás nagy, akkor nagy áramnál tényleg nem jön ki elég nagy áram és a feteken nagy feszültség fog esni. Ilyenkor kell mellétenni még tranyót. Ha viszont a gate-sourcere nem jut elég nagy feszültség, akkor a FET nem tud eléggé kinyitni. Ez viszont tervezési hiba, hiszen a feteket egy-egy földelt bázisú fokozat hajtja meg. A bázisok a +15, illetve a -15 V-on vannak. Ha általában nézzük, még kapcsolóüzemben is elegendő 10 V gate-source feszültség ahhoz, hogy a csatornaellenállás a minimális közelében legyen. Tehát, ha a földelt bázisú fokozatok kollektora csak 2 V távolságban van a bázisoktól, akkor már 15 +2 +10=27 V (fél) tápfesz elegendő ahhoz, hogy totál ki lehessen hajtani a tranyókat. E felett garantáltan ki lehet hajtani a tranyókat, legfeljebb a földelt bázisú fokozatok melegedni fognak, ha nagy rajtuk az áram. Ha kisebb áram is elég, akkor növeld meg a gate-source közötti ellenállásokat és mindjárt kisebb lesz az áram, kevésbé melegszik.
Ha a sáv felső széle alatt a frekvencia felső tartományá0t gondolod, hát, ahhoz nem árt, ha az előbbi ellenállások értékét kis értéken tartod. Ekkor persze melegszik, meg előfordulhat, hogy az opamp sem tud biztosítani elegendő áramot. Esetleg, ki lehetne próbálni, az opampokat egyszerűen párhuzamosan kötni. Mintha láttam volna valahol egy így készült végfokot, egy rakás opamp volt párhuzamosan kötve. Esetleg a kimeneteikkel sorba kellene kötni valami ellenállást. ( Szimulátorban nagyon szépen megy, de ne feledjük el, hogy ott az azonos típusjelű opampok garantáltan egyformák.)
A végleges verzióm (aminek a rajzát stb. ide is feltettem) már jó, annál ha jól emlékszem 3-4V körül marad a feteken (+/-84V körüli táppal adja le a 400W szinuszt 8 ohmra, kb. 56-57V effektív van a műterhelésen).
Üdv! Az ne5534-ből csak egy példányt próbáltál?
Az 5534-el gerjedékeny. Tegyél az 5-ös és 8-as lába közé kondit, de erről már írtak itt ha jól emlékszem.
5-8 közé 20pF kerámia
Tapasztalatom, Ne5534-> Dúsabb érezhetően több közép -magas hangzás TLxxxx erösebb mélyek
Nem az ne5534ből vagy 5 db-bal ugyanaz a hibajelenség, többiek javaslatára kondival megpróbálom. Köszi mindenkinek.
Hát azt tanultam régi tanáromtól, hogy 3 az már soknak minősül. Ha 5 dbnál ugyanaz a hiba akkor valószínűleg a hiba az"Ön készülékében" van.
Ezt úgy értem, hogy nézd át a visszacsatoló ágat nem cseréltél-e fel valamilyen kondi, vagy ellenállás értéket. Ezt a jelenséget inkább felderítened kell de 5 db biztosan nem produkálhatja ugyanazt a hibát. Még annyit, hogy 5534-el sokkal dinamikusabb is a hangzás(legalábbis az én példányaimra alapozva) még egy mérés: Terhelés alatt mérd meg az íc tápjait ha nem egyforma akkor az is lehet gond.
Az ic terhelés alatt is megkapja a megfelelő tápfeszültséget, nemvolt itthon 20pF kondi 27pF raktam 5-8 láb közé, így már elfogadható a helyzet, bár NE5534-el mintha így is gerjedne kissé, vagy lehet hülyeség, de pl TL071-el sokkal stabilabb volt a nyugalmi áram, és még annyi hogy MPSA92 helyett BF423 van benn, mert vasmegyébe sehol nem kaptam mpsa92őt, de azokon a tranyókon elvben 4mA folyik, szóval nem okozhat nagy problémát, holnap már ugyis kezdődik a suli, talán betudok szabadulni a laborba méricskélni szkópon.
Nekem a VF-ek NE5534-el általában érdekes dolgokat produkálnak, szóval elég gerjedékennyé teszik a kapcsolást. Persze, lehet, hogy az én nyákjaim nem a megfelelőek ésatöbbi, de TL-ekkel nagyon stabilan működnek.
Üdv! Azt szeretném kérdezni, hogy már majdnem teljesen kész a VF2-m és először is, hogy az 1n4148-at hogy kell bekötni, mert IRFP párosom van. Mellékeltem egy rajzot, ha jó, akkor jelezzétek, akkor is ha nem. A másik, hogy hány amperes biztosítékot kell a tápágakba tenni, mert én 5 A-re gondoltam. A harmadik kérdésem, hogy hova fogassam így az 1n4148-at, mert úgy nem lehet megoldani, mint az IRF-ek esetében. Arra gondoltam, hogy mi lenne, ha hűtőpasztával tenném a FET-re?
Ha ezt megnézted volna akkor látnád hogy én hogy oldottam meg. Az egy dióda kevés lesz, jobb ha kettőt sorba kötsz. Aztán az üveg sokkal kevésbé tudja követni a hőmérséklet változását mint a plasztik tok, használd inkább az 1N400X sorozatot.
Küldök képet is róla. Egyébként van itthon egy rakás BYV27-600, ezekből nem lenne jobb megcsinálni? A másik, hogy ugye a tápom 75 V-os, és én a tápágakba ezért nem 4,7 kOhmos ellenállást tettem, hanem 6,8 kOhmosat, remélem nem vág benne szét semmit, mert nem nagyon szeretném...
Sziasztok.
Szeretnék építeni egy VF2-t, lenne pár kérdésem. Sztereo erősítőként akarom használni ezért 2 erősítőt építek a trafó hozzá egy 2x24V-os 200VA hipersil trafó. A tápegységhez lenne olyan kérdésem hogy mennyi kondi kell hozzá én elsőre 1-1 4700µF-t gondoltam, lehet kevés. A tápegységhez kész nyáktervet nem találtam így van e valami amire oda kell figyelni a készítésénél? Az én trafóm nem középmegcsapolású hanem két független 24V-ot tud így 2 diódahíd lenne használva. Ehhez láttam kapcsolási rajzokat csak nyáktervet nem. A másik kérdés, hogy jó lenne hozzá valami védelem. A hobbielektronika kapcsolásai között a védőáramköröknél van egy. Azt lehet használni 2 erősítőhöz vagy akkor 2db-ot kell építeni? A 3db 47µF kondi az bipoláris ugye?
Szia.
Puffernek amperenkét 1000µF-ot ajánlanak. És itt a nyákterv is amit kértél Védelemből 2-t kell építened, a kondi fajtájára nem tudok választ adni, abban majd valaki okosabb segít! Szia
Értem kösz.
Amúgy a a nyákterveden az a sok kondinak való helyre milyen kondik is mennek pontosan? teszel rá gondolom 4700-10e µF-at és esr-t?
Nincs mit.Nekem 2x2200µF/50v+2x2200µF/25V+2x1000u/50V kondik lesznek bent.(ezek vannak otthon)
a 2200u/25v el fog füstölni!
Védelem: Nekem tökéletesen bejött az Urbán féle ablakkomparátoros védelem. Évtizedek óta nem hagyott cserben. Azt nem mondom, hogy nem kéne újragondolni a bemeneti szűrőkört, mert élő zenénél egy mélygerjedés esetén jönnek olyan nagy amplitúdójú frekik amik kissé paranoiásan preciz működést eredményeznek. Azaz le-le kapcsol a relé de ez egy kis mély visszavételével megszűnik. Az alapkapcsolász a mellékelt Pdf-ben .Ezt dolgoztam át kért bemenetűre (de van belőle akár 8 bemenetű is)
Én VF3-mat építek, csak a koléga Úr kért egy nyáktervet, és megkérdezte, hogy milyen kondik lesznek bent
Helló.
Lenne egy olyan kérdésem, hogy készült egy alkotós változata is a vf2-nek. Én eddig az eredeti király tibor féle kapcsolást akartam megépíteni, de most felmerült bennem a kérdés, hogy jobb e a kd mester-alkotós féle változat vagy csupán a nyákterv más? Van e valami tapasztalat vagy mindkettő egyformán jó? (Annyi pici negatívumot találtam hogy a kd mester-alkotós változatban a drágábbik fet van.)
Szia!
Erre nem tudok választ adni, mivel én a VF2 egyik változatát se építettem meg.De biztos lessz itt valaki aki tud választ adni a kérdésedre.
Ez attól függ, hogy neked a "jó" mit jelent. A KD-s verzió nyugalmi áramának hőfokfüggése sokkal jobb mint az eredeti verzióé, áramkorlát (rövidzár védelem) viszont egyikben sincs. A hangzásukban nagy különbség nincs. Nekem személy szerint egyik sem tetszett, ezért építettem egy saját verziót. Nekem ez a "jó".
Én tudok néhány "KD-Alkotó"-s utánépítésről, amik kifogástalanul működnek.
A "drágább" FET nem kötelező, csak ajánlás. Ha megnézed, itt magasabb a tápfesz, és van néhány egyéb eltérés is. Mindez a teljesítmény növekedésének érdekében. Ez a változat már 130W-ot ígér, és tudja és tudja... ( Bővebben: Link) |
Bejelentkezés
Hirdetés |