Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Fejhallgató erősítő
Lapozás: OK   23 / 145
(#) djkoko hozzászólása Nov 1, 2011 /
 
Sziasztok! Fejhallgató erősítő építésben vagyok, ez talán a 3. projekt. Az lenne a kérdésem, hogy az LM386 helyett mit használhatok valami NE sorozatból, esetleg jobbat? Köszönöm!
(#) Bassmester válasza djkoko hozzászólására (») Nov 1, 2011 /
 
Szerintem felejtsd el ezeket a kis végfok ícéket. Nem érnek annyit mint amennyibe kerülnek. Kivételek biztosan vannak, de a 386 és hasonlók felejtősek.
Csinálj inkább tranzisztorost, pl az Elliot félét. Én sokáig használtam, elég jól szól.
(#) djkoko válasza Bassmester hozzászólására (») Nov 1, 2011 /
 
Szia! Köszönöm a segítséget! Találtam egy kapcsolást ami tetszik, de megrajzolni nem tudom. Ebben segítene valaki?

shematic.JPG
    
(#) reloop válasza djkoko hozzászólására (») Nov 1, 2011 /
 
(#) djkoko válasza reloop hozzászólására (») Nov 3, 2011 /
 
Szia! Köszönöm a kapcsolást, és gratulálok a tiedhez! Nekem csak egy apró gondom van a nyákrajzzal, együtt van a táppal. A tápegységem már külön meg van, és áttervezni nem szeretném, és nem is tudom a tied. Reméltem, hogy lesz valakinek amin tényleg csak az erősítő van. Üdv!
(#) reloop válasza djkoko hozzászólására (») Nov 3, 2011 /
 
Köszönöm a gratulációt! Szerkeszthető verziót tettem fel, vágd le ami fölös. Ha segít, átrajzolom igény szerint. Nem sokból tart.
(#) martin96 válasza reloop hozzászólására (») Nov 4, 2011 /
 
Azon a fejhallgató erősítőn mennyire melegednek a bd tranyók?
(#) reloop válasza martin96 hozzászólására (») Nov 4, 2011 /
 
A 32 ohm fejhallgatóval semennyire. Próbáltam 8 ohm hangsugárzóval, akkor langyos. Elmenne jóval kisebb hűtéssel is. A nyugalmi áram 5mA körüli.
(#) martin96 válasza reloop hozzászólására (») Nov 4, 2011 /
 
Hűtés muszály lenne rá, hogy ha egy 50ohmos fejest tennék rá?
(#) reloop válasza martin96 hozzászólására (») Nov 4, 2011 /
 
Ennyit megkockáztatnék.
(#) martin96 válasza reloop hozzászólására (») Nov 4, 2011 /
 
Hűtőbordám az van, csak kérdeztem mert ez a canamp eléggé melegszik. Meg szerinted jobb hangja van a canamptól? Ugyanazzal a műveleti erősítővel.
(#) reloop válasza martin96 hozzászólására (») Nov 4, 2011 /
 
Nem tudok a kettő között különbséget tenni. Az A osztályú Canamp elvileg jobban kéne szóljon.
Két dologban csalok: Elliott-tól eltérően 15 helyett csak 11,5V a táp. Ettől csökken a nyugalmi áram, és egyébként is kevésbé melegszik.
A másik a hangjára van befolyással, szorosabb visszacsatolást használok. Ezáltal csökken a zaj és torzítás.
(#) martin96 válasza reloop hozzászólására (») Nov 4, 2011 /
 
Énis kb 12voltról működtetni. A szorosabb visszacsatoláson mit értesz?
(#) reloop válasza martin96 hozzászólására (») Nov 4, 2011 /
 
A rajzon R3 jelű 1k ellenállás helyett 4,7k-t ültettem be. Az erősítés negyedére csökkent, de így is elegendő. Az 50 ohm fülest, ha nem tudod kellően kihajtani akkor valahol 1-4,7k között válassz értéket az R3 számára. Arra törekedtem, hogy átlagos szintű jellel, feltekert hangerőnél még el lehessen viselni a hangnyomást.
(#) martin96 válasza reloop hozzászólására (») Nov 4, 2011 /
 
Ja. Lehet, hogy megfogom építeni. Kíváncsi vagyok milyen hangja lehet.

Valaki épített már LM4562 vagy LME49860 műveleti erősítővel fejhallgató erősítőt? Mert ahogy mondták egy xonar ds hangkártyában a 4562-őnek nincs jó hangja.
(#) ABU hozzászólása Nov 4, 2011 /
 
Megépítettem én is az oldalon található canamp erősítőt csak úgy kíváncsiságból. Hát elég vegyes képet fest. Elsőre nagyon halk búgást hallat, földhurok kizárva, cserélgettem műveletit, és egy ősrégi NE5532-vel megszűnt ez a búgás. Így hallgattam kb 2 órán keresztül és szerintem túl erősek a magas hangok, legalább is nekem. Visszaraktam egy új 5532-est, amivel elsőre próbáltam és azzal sem búgott már, a hangja maradt, amilyen volt. A BD139 helyére beraktam egy IRF540-es FET-et és valamivel javult a hangja. Az ellenállást is lecsökkentettem 50 ohm körülire, még egy kicsit javult, de egy szó, mint száz, hallottam már jobbat is
(#) martin96 válasza ABU hozzászólására (») Nov 4, 2011 /
 
Nálam nem volt túl sok magas. Bemenetre milyen kondenzátort tettél?
(#) ABU válasza martin96 hozzászólására (») Nov 5, 2011 /
 
470n MKS volt. Később átkötöttem a helyét.
(#) Pityu9 hozzászólása Nov 5, 2011 /
 
Üdv!
Egy A osztályu fülhallgató erősítőt építek, de akadt egy kis problémám: a bemeneten található műveleti erősítő gerjed, a zajokat nagyon összeszedi, néha még a rádió adásokat is demodulálja, és nem tudom, hogy mit csináljak? Az eredeti kapcsoláshoz képest annyi változtatás történt, hogy a kettő darab műveleti erősítő helyett egyet alkalmaztam, de nem TL072-t, hanem NE5532-t, és a táp stabilizált ahogy az oldalon is ajánljákBővebben: Link mellékelem a kapcsolást és a NYÁK tervet is. Köszönöm a segítséget.
Üdv!
(#) reloop válasza djkoko hozzászólására (») Nov 5, 2011 / 1
 
Szia! Kihámoztam az erősítőt. Így utólag elég szellősnek tűnik, tömörítsek rajta?
(#) djkoko válasza reloop hozzászólására (») Nov 5, 2011 /
 
Szia! Így tökéletes lesz. Köszönöm a fáradozásod!!! Mindenképpen beszámolok róla. Az általam épített canamp klónban csak megerősíteni tudom ABU hozzászólását, valóban sok egy kicsit a magas hang, de egy gagyi Philipsnél egészen jól szól, az AKG-met nem szereti. Üdv!
(#) reloop válasza djkoko hozzászólására (») Nov 5, 2011 /
 
Szívesen! Várom a tapasztalataidat.
(#) martin96 válasza reloop hozzászólására (») Nov 5, 2011 /
 
A műv erősítő jól van bekötve? Vagy ez a forrasztási oldal szerint van bekötve?
(#) reloop válasza martin96 hozzászólására (») Nov 5, 2011 / 1
 
Nagy igazságod van! Máris javítom a feliratokat, és átteszem vasalósra.
(#) reloop válasza martin96 hozzászólására (») Nov 5, 2011 / 1
 
Itt megtévesztőek a forrasztási oldal feliratai!
Javítva:
(#) elektrorudi válasza Pityu9 hozzászólására (») Nov 5, 2011 /
 
Szia,
Érdekes kapcsolás!
A tápfeszültségeket ellenőrizted? Az eredeti kapcsolás több ponton is kifogásolható:
- A TL071 maximális tápfeszültsége +-18V. Ebben a kapcslásban legalább +-22V-t kap. Ettől az IC jó eséllyel azonnal tönkremegy.
- A bemenetre mindíg tesznek kondenzátort, mert nem lehet tudni, hogy az előző fokozatból mekkora DC feszültség jön ki.
- A műveleti erősítő negatív visszacsatolását mindig csak AC-re alkalmazzák, hogy az offset feszültséget ne erősítsék. ( R5-tel sorba egy kondenzátor)
- A végerősítő emitterkövetőt be szokták vonni a negatív visszacsatolásba, a torzítás csökkentése érdekében, és nem kondenzátorral csatolni.
- A gerjedés veszélye miatt a negatív visszacsatolásba egy kondenzátort szoktak tenni ( R3-al párhuzamosan). Pl. ebben az esetben 220-330pF is lehetne.
- Ha a rádiót öszeszedi, akkor földelési árnyékolási probléma is lehet, amit távgyógyítással nehéz lenne behatárolni. NYÁK elrendezés, táp és jelvezetékek elhelyezése, a doboz anyaga stb. sok-sok variáció elképzelhető.
Nem akarom fikázni a kapcsolást (bár azt teszem), de számos szimpatikusabb kapcsolás kering a neten...
(#) Pityu9 válasza elektrorudi hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Üdv!
Köszönöm szépen a segítséget, és én is azt tapasztaltam amit leírtál, a tápfesz nagyon nagy volt, ezért késöbb 2x15V-os 14VA-es NYÁK trafóra cseréltem le a 2x18V-osat, így már 17V körülire csökkent a fesz (a tápban elhelyezett ellenállások miatt is), de csak egy oldalra, mivel az emitterkövető asszimetrikusan terheli a tápot, ezért a két tápág között 2,5V-os különbség volt (abszolút érték), ami elfogathatatlan, ezért stabilizált táppal fogom meghatjtani ami +/-15V-ot fog biztosítani. A bemeneti DC feszültséggel nem lesz gond, amivel meg fogom hajtani annak a kimenetén ott van a csatoló kondenzátor inkább attól félek, hogy a poti sercegni fog nagyon, mivel DC csatolva van a műveleti erősítővel. A visszacsatolást akkor megpróbálom módosítani, utána számolok. Köszönöm a segítséget.
Üdv!
(#) djkoko válasza reloop hozzászólására (») Nov 8, 2011 /
 
Ma összeállt a fejhallgató erősítőm. Reloop kollégának nagy köszönet!!! A hangerővel, és minőségével sincs semmi gond. Óriási különbség van a canamp klónhoz képest, itt már a hangszínek is jók, még ne5532-vel is, de egy komolyabb ic-vel még jobb lehet.
(#) elektrorudi válasza Pityu9 hozzászólására (») Nov 8, 2011 /
 
Szia,
Valamit nagyon benéztél..!
A táp nincs aszimetrikusan terhelve. Az egyik csatorna emitterkövetője a "+" , a másik csatorna emeittrkövetője a "-" tápra van kötve!!!
Tehát a táp szimetrikusan van terhelve, a stab kockák nélkül is. Nem lehet, hogy itt a probléma???
Persze, ha ezt, és a fent leírt problémákat kiküszöbölöd, még mindíg elég sok marad...
Nem is értem ez mitől szól olyan jól, ahogy leírták? Semmi oka rá...
(#) Pityu9 válasza elektrorudi hozzászólására (») Nov 8, 2011 /
 
Üdv!
Igazad van mind a 2 emitterkövetőt a pozitív tápágra akasztottam rá , elnéztem, köszönöm a segítséget. Most majd nekiállok átnézni az egészet és átvariálni.
Üdv!
Következő: »»   23 / 145
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem